ten gegronde bedenkingen hebben bij den Landheer en zijne Bondgenooten nog geenszins een' betamelijken ingang gevonden." Hierdooren door het zamentrekken van troepen invan het oord dezer verwikkelingen verwijderde plaatsen (de Oostenrijkschc troepen in Silezië, in Bohème en op de Saksische grenzen) is liet in marschvaardigcn toestand bren gen van het Pruissiscbe leger noodzakelijk gewordenen de Koning wijst op den spoed en de geestdriftwaarmede aan dat bevel wordt voldaan in de hoop, dat dit alleen genoegzaam zal zijn, om het regt van Pruissen te ver zekeren, 't welk, zonder iemand te willen dwingen, geene andere inrigting van het gemeenschappelijke vaderland zal aannemen, dan die aan den tegen- woordigen stand van Pruissen in Duitschland en in Europa beantwoordt en aan de som der regtendie God in 's Konings hand heeft gelegd. Wij bezitten (dus vervolgde Z. M.) een goed regt, en dit willen wij verdedigen, en zoo langkrachtig toegerustgewapend blijventot dat de handha ving daarvan ons zal zijn verzekerd geivorden. Dat zijn wij aan Pruis sen, zoowel als aan Duitschland verschuldigd." Deze zinsneden werden met geestdrift toegejuicht, en met geene mindere ook de betuiging van 's Konings verwachting: «dat de kamers het bewijs zouden leveren, dat de Staatsregeling, aan welke hij zich onverzettelijk zou vasthoudenhet krachtdadig optreden van Pruissen geenszins belemmer de, maar integendeel bevorderde. «En gelijk (dus luidt de aanspraak ten slotte) in de opgewondenheid van het oogenblik, al de partijen onder het volk zijn verdwenen, en volk zoowel als leger zich met mij eenstemmig gevoelen, zoo zult ook gijlieden, als ver tegenwoordigers van dat roemrijke volk, eenstemmig met mij pal staan in de gevaren van den tegemvoordigen tijd. 1 Vel aan dan, ons wachtwoord zij eendragt in trouw; vertrouwen op God, in éénen geest, in eenen ouden, echt Pruissischen geest. Daarmede heeft God ons dikwerf geholpen en ver gehragt, en zal Hij ons nog verder helpen. Dat is mijn toeverlaat." Na het uitspreken dezer redevoering, heeft de Koning de vergaderzaal ver laten en is Z. M. met ongemeene geestdrift en een driemaal herhaald vreug degejuich begroet. De Tweede Kamer heeft den Graaf von Schwerin, met eene grootc meer derheid, tot haren Voorzitter verkozen. De Eerste Kamer heeft Graaf Ritt- berg als zoodanig benoemd, met eene meerderheid van 45 stemmen tegen den Heer Camphausen. De Graaf Rittberg, tot President gekozen van de eerste Kamer, heeft zijne betrekking met eene rede aanvaard, waarin onderanderen voorkomt: Ik heb nog eene dankbetuiging te rigten aan onze broeders en zonen. Het vaderland is in gevaar en de Koning heeft hen te wapen geroependoor vaderlandsliefde bezield, hebben zij met getrouwen ijver aan die roepstem gehoor gegeven, want het vaderland gaat hun boven alles. Wij die uit de verschillende provinciën des lands herwaarts gekomen zijnkunnen van hunne bereidwilligheid getuigenis afleggenDeze bereidwilligheid is ons plechtanker in moeijelijke tijdenen zoolang deze geest bestaat en hij zal blijven bestaan want hij berust op de liooge zedelijke ontwikkeling des volks behoeft bet vaderland zijne hoop niet te verliezen. Daarom zij onze levendige dank gehragt aan de zonen des vaderlands aan de landweer, aan het leger! De President van de Tweede Kamer, Graaf Schwerin, heeft het vol gende gesproken: Onze taak in de vorige zitting was moeijelijk ernstiger en moeijelijker is die, welke wij in de thans geopende zitting te vervullen hebben. Maar wij hebben thans eenen helper bij onzen arbeid, welke vroeger niet in die mate aanwezig was. De vaste, moedige geest van ons volk staat ons ter zijde. Als één man is het geheelc volk opgestaan op den wenscli des Konings, en wacht onder de wapenen op de verdere bevelen van zijn ko ninklijken Veldheer. Als uit éénen mond klinkt ons uit alle oorden des vaderlands te gemoet: Pruissen wil geen onregt lijden. Hoe donker en zwart ook de wolken zich thans aan den politieleen gezigteinder vertoonen, het is mijne vaste overtuiging, waarmede ik herwaarts gekomen ben, dat Pruissens adelaar zal doordringen tot het licht. Een volk dat zich zelf niet verlaat wordt ook van God niet verlaten. Zijn goed regt in het oog houdende, met de hand aan het zwaardwil ons volk de gebeurtenissen te gemoet gaan en is het bereid tot elk offer, dat tot vervulling van die taak van hetzelve gevorderd wordt. In dit huismijne Heerenwanneer het de spiegel en de uitdrukking van het volk wil wezenzal een ieder het partij-standpunt verlaten, en zich op het hoogere vaderlandscke standpunt verheffen; en Duitschland zal begrijpen, dat in het groote vaderland een nieuw tijdvak is aangebrokendat der vrijheidsedert Pruissen in de rij der constitution- nele Staten is opgetreden, sedert het de banier der vrijheid uitgestoken en geheel Duitscldand aan zijnen troon verbonden heeft. Deze aanspraken werden door luide teekenen van bijval aangehoord. In den stand der onderhandelingen is, volgens de Köllnische Zeitung nog geene verandering voorgevallenomdat de Oostenrijksche Regering het gevoelen van hare bondgenooten moest vragen, omtrent de laatste voorstellen der Pruissiscbe Regering, alvorens daaromtrent te beslissen. De Russische Regering heeft besloten eene telegraphische gemeenschap tot stand te brengenvan Petersburg in twee armen over Warschau naar Berlijn en Wecnen. JL IT X E M 21 ST IS, G. 20 November. Z. K. II. Prins Hendrik heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Luxemburgers «Bij Zijne open brief, van den 5Jcn Februarij 11., heeft Z. M. de Koning GroothertogOnze Doorluchtige BroederOns wel overeenkomstig art. 42 der Staatsregeling, tot Zijn' Stedehouder m het Groothertogdom Luxemburg wil len benoemen. «In die hoedanigheid hebben Wij, den 24sle" October 11., volgens het uit treksel van het proces-verbaal bij deze gevoegd, den eed in den boezem van de Kamer der Afgevaardigden afgelegd, en van toen af zijn Wij begonnen, het Ons daarbij opgedragen gezag uit te oefenen. «Vereerd met het vertrouwen van den Souverein, welken Wij bij U ver tegenwoordigen hebben Wijom Onze hooge zending te vervullenevenzeer het uwe noodig. Het is Ons aangenaamte geloovendat Wij tot waarborg daarvoor heb ben de getuigenissen van hartelijke genegenheid, waarmede Wij steeds in het geheele land ontvangen wordenOns levendigst verlangenoin tot uw wel bij11 '}'j dragen, en de hoop, dat onze vereende pogingen en onze gemeen schappelijke gehechtheid aan den Vorst en aan uwe instellingenhet geluk des lands zullen kunnen verzekeren. «Ons in uw midden zendende, heeft Z. M. slechts den afstand, waardoor Hij van Luxemburg verwijderd iswillen wegnemenHij heeft altijd door een ander Ik in uw midden willen zijn. Van Zijne voortdurende zorg door drongen oefenen Wij Zijn Souverein gezag bij u uit. «De wetten, reglementen en besluiten, tot hunne uitvoering noodzakelijk, en de arrestenvonnissen en regterlijke bevelschriften zullen dien ten gc- volge geteekend en, voor zoo veel noodig, uitgevoerd worden in Zijnen naam. «Door de wetten, reglementen en besluiten, tot hunne uitvoering noodza kelijk, en alle andere Koninklijk-Groothertogelijke besluiten aldus te teeke nen: Voor den Koning-Groothertog, Zijn Stedehouder in het Groothertogdom, zullen Wij de tolk en het orgaan der verlangens van Z. M. zijn, gelukkig door een Doorluchtig vertrouwen tot hunne vervulling geroepen te zijn in een land, dat gewoon is de weldaden van zijn' Souverein met zijne liefde te betalen. OOSTBKKIJ K. WEENEN, 20 November. Volgens Keizerlijk besluit van den 15dcnis het aan alle dagbladen ver boden, op boete van 500 en schorsing van het blad, om eenige hcrigten mede te deel en omtrent de marschen en den toes tand van het leger. Al de GeneraalsStaf- en Hoofd-Officierendie zich tegenwoordig met verlof buitenslands bevinden, zijn opgeroepen, om zich zoo spoedig mogelijk bij hunne corpsen te voegen. Volgens een Frankfurter Correspondent zou de Vorarlbergschc lcger- afdeelingbijna alleen op papier bestaan 6 kavalaristen zouden om zoo te zeggen, één paard, en 8 paarden één zadel hebben. Er is bier eene nieuwe sekte ontstaan, die der Jong-Katholieken gc- heeten, waartoe vele leden der lagere geestelijkheid behooren. Volgens een telegraphisch bcrigt, zou dc Sultan van Turkije door vergif om het leven zijn gebragt. FKANKF011T, 22 November. In Keur-Hessen zijn maatregelen genomen tot volvoering van het Bonds- besluit van den 21sten September en der Keurvorstelijke verordeningen van den 3llen September, tot verdere heffing der belastingen. De leden van liet hoog geregtshof zijn met zware inkwartiering van Beijcrschc troepen belast. De beide Presidenten der assises hebben verklaard, dat zij, onder zoodanige omstandigheden, geen regt kunnen spreken, en dc geopende zifting dadelijk opgeheven. De verwarring is steeds toenemend. Z. M. de Keizer van Rusland heeft den Deensclien oversten von Ilelge- scnwegens zijne dappere verdediging der vesting Frederikstad tegen dc Hol- steiners, de S'. Anna-orde 2de klasse in brillanten geschonken. KAAP BE GOEDE MOOP, Men schrijft uit de Kaapstad van 19 Sept. jl.: De synodale Commissie, te Zwellendam vergaderd, heeft onder anderen gehandeld over de oprigting eener theologische kweekschool voor de kolonie. Zij hoopt in het aanstaande jaar Hoogleeraren uit Nederland te kunnen beroepen. De ingezetenen van Stellenboschin de nabijheid der Kaapstadhebben de drostdij (een zeer groot gebouw, te voren bewoond door den Opperregter) ten geschenke aange boden voor het fonds des seminariums; en onder deze voorwaarde is het be paald dat het aldaar zal worden gevestigd. Behalve dc betaling van 4 door ieder student, zal het traktement des Hoogleeraars 300 per jaar zijn. {IIhl.) AKABEMIE-NBEITWS. Volgens besluit van den Senaat der Leydsche Hoogescliool is de titel van Theologiae Doctor, honoris causaopgedragen aan den Wel-Eerw. zeer Gel. Heer A. Niermeyer, Predikant te 's Heer-Arendskerke. Bij Ds. van der Pot, is voor de ongelukkige Protestanten te Frederikstad ontvangen, van N. N. 7.50. 212llc glaats-Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. 9<fc Trekking. Geene. 10'ie N°. 12529 een prijs van 25,000. N®. 4673 een prijs van ƒ10,000. N°. 14868 een prijs van ƒ2,500. N°. 13943 een prijs van ƒ1,000

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3