voordragt tot de vele benoemingen en bevorderingendie daarvan bet gevolg zullen zijn, ter goedkeuring aangeboden." De verdienstelijke portret- en historieschilder L. Moritzis alhierin den ouderdom van 77 jaren overleden. LEEUWARDEN, 22 November. De Prov. Staten van Friesland hebben den 2 ts,cn gehandeld over de ver betering der haven van Harlingenen te dien aanzien hoofdzakelijk bepaald dat die verbetering in 1851 zal plaats hebben dat daarbij eene haventong bij de kom gemaakt zal worden; dat de grond aan den oostkant der haven door de stad tot zeewering zal worden ingerigt en onderhoudendat de stad de haven schoon en diep zal houden dat het aangebodene Rijkssubsidie van 50,000 zal worden aangenomen. De kosten van het bedoelde werk zijn geraamd op 143,000. Door de stad Harlingen zal daartoe 15,000 bijgedra gen worden. HULST, 21 November. In den avond van den 18dcn dezer heeft er onder de nabijgelegen gemeente St. Jans Steen eene lievige vechtpartij plaats gehad, hoofdzakelijk ontstaan door eenige voorvechters uit de Belgische gemeente Clinge, welke vechtpartij ernstige gevolgen dreigde na zich te slepende maréchaussees alhier werden per expresse daarvan verwittigdwelke zich dan ook dadelijk ter aangeduide plaats begeven hebbende, bij aankomst dadelijk en onverwacht door vier per sonen uit vermeld Clinge werden besprongen en zoodanig met stokken op het hoofd geslagen, dat twee der drie maréchaussees zeer zware wonden hebben bekomen. Daardoor echter tot bet gebruik hunner wapenen geprovoceerd is bet der maréchausées gelukthunne bespringers niet alleen (hoe gewond dan ook) te weerstaanmaar zelfs een der voornaamste belhamels (een zeer suspect en algemeen gevreesd persoon) aan te houden en gevankelijk herwaarts over te brengenhebbende de overigenwaarvan éénnaar men ons ver zekert, door drie bajonetsteken gewond, zich door de vlugt weten te redden. Wij vernemen beden, dat door de deskundigen alhier hoop is gegeven tot her stel van de zware hoofdwonde der gekwetste maréchausées. (IIbi.) BUITENLANDSCIIE BEMGTEiY. van het hooger bestuur in gemeentezaken veeleer vermeerderen dan vermin deren. De Grondwet eisclit wel toezigt en voogdij. Voogdijomtrent handelingen die op het lot en de toekomst der gemeenten eenen meer beslissen den invloed kunnen uitoefenenmaar in het ontwerp is men verder gegaanmen heeft aan het voogdijstelsel uitbreiding gegeven. De Grondwet eischt do goedkeuring der Staten op de begrooting, maar laat aan de wet de vrijheid om het opnemen en afsluiten der rekeningen te regelen. Het ontwerp maakt van die vrijheid gebruikom ook het opnemen en af sluiten der rekeningen geheel aan de Staten op te dragen. De Grondwet eischt de goedkeuring der Staten tot vervreemding van ge meente-eigendommen en andere burgerlijke regtshandelingendoor de wet aan te wijzen. Bij bet ontwerp worden onder die bepalingen alle mogelijke vervreemdin gen niets beduidende verbindtenissen opgenomengeen roerend voorwerp lioe gering in waardekan zonder hoogere goedkeuring worden verkocht geene woninghoe nietig ookkan zonder hoogere goedkeuring worden ver huurd. De Grondwet eischt de goedkeuring van den Koning op de besluiten der gemeentebesturen tot het invoerenwijzigen of afschaffen van belastingen. Het ontwerp gaat verderhet vordert die goedkeuring op alle verordenin gen welke de gemeenten betrekkelijk de goedgekeurde belasting zouden wil len maken. Voegt daarbij de bepalingen omtrent de af- en overschrijvingen, bij de begrooting toegestaande ambtshalve tusschenkomst der Staten in de beslis singen betrekkelijk de geloofsbrievendie omtrent hunne magtiging en goed keuring bij do regeling van zaken, die verschillende gemeenten aangaan; het reglskundig onderzoek hun opgedragen bij den aanleg en voortzetting van regtsgedingenmeer andere, en men zal zich overtuigen dat de aangegeven klagt allezins gegrond is. Reeds lang voor de herziening der Grondwet is het nadeelige van die cen tralisatie erkend. Bij besluit van 1 Maart 1834is aan de gemeenten de belofte gedaan dat de gemeentelijke vrijheid meer zou worden geëerbiedigd. Die belofte is nimmer verwezenlijkt. De Commissie ziet echter geene reden om het Voogdijstelsel te handhavenveel minder om het uit te breiden maar meent dat men zich meer moest bepalen tot een stelsel van toezigt, waarbij aan ieder zekerheid worde gegeven, dat hij zich met vrucht bij hoo gere autoriteiten kan beklagen. De Commissie is van oordeel, dat men daardoor aan het Gemeentewezen de voordeden eener gematigde vrijheid zou verzekeren en tevens het misbruik dier vrijheid zou voorkomen. Nadat de Vergaderingbijeengekomen tot het ontwerpen van een regle ment voor het kerkelijk beheer der Israëliten, eene commissie benoemd bad, met bet opstellen van dit reglement belast, en een voorstel had aangenomen, om den Minister van Eeredicnst te kennen te gevendat betnaar het oor deel der vergadering, billijk was, de kosten der reorganisatie van het Israë litisch kerkgenootschap door den Staat te doen dragen, is die vergadering uiteengegaan en beeft hare zittingen verdaagd tot het voorjaar. HENDRIK 1DO en ZANDELINGEN AMBACHT, 24 November. Donderdag 11. begaf zich eene Commissiebestaande uit eenige leden dezer gemeente, naar Charlois, ten einde den Wel-Eerw. Heer Q. H. Poppe, die gedurende veertien maanden als hulpprediker onder ons met den meesten ijver en trouw heeft gearbeid, een blijk van achting en liefde te geven, door bet aanbieden van een gouden cilinder horologiemet een inschrift Souvenir H. I. en Z. Amhaclit 1850, benevens een allerloffclijkst getuig schrift. De Heer Poppe, door dit geschenk zigtbaar getroffen, nam hetzelve onder hartelijke dankbetuiging aanen zoudewaar ook het lot hem henen voerdenimmer de hartelijkheid en liefde vergetendie hem door velen in de gemeente van Hendrik Ido en Zandelingen Ambachtgedurende zijn ver blijf in hun midden was toegedragen. N.Rott. Cour.) AMSTERDAM, 25 November. Het opnemen van het Oude Beursplein met de uitvoering der daaraan ver bonden werkzaamheden, is aangenomen door J. C. van Berkum voor 9,800. Gisteren morgen had in de Westerkerk eene indrukwekkende plegtig- heid plaats. De Wel-Eerw. Heer J. C. Fabius, sedert 30 jaren zeer geacht Leeraar bij de Herv. gemeentevroeg onlangsuithoofde van ligchaamszwakte zijn emeritaat. Van zijne gemeente alsnu afscheid te nemenwas op gisteren bepaald, doch de zwakke Leeraar kon dit zelf niet ten uitvoer brengen. De Heer FabiusPred. te Garderennam de taak zijns vaders op zichwees de gemeente in krachtige gemoedelijke taal op de rust zijns vadersmaar ook naar aanleiding van Ilebr. IV: vs. 9, op de ruste, voor het volk van God in een beter leven weggelegd. Na het gebed, maakte bij bekend dat zijn vader nog eenmaal den predikstoel wenschte te beklimmendat onmiddelijk plaats had. De grijze Leeraar beklom met waggelenden tred den predikstoel en na eene wijle ruste, sprak bij met zigtbare aandoening voor het laatst over zijne dierbare gemeente den apostolischen zegen uit. De Amst. Cour. berigtvolgens eene correspondentie uit 's Ilagedat aldaar het gerucht looptdat de Minister van Marine zijn ontslag zou hebben aangevraagd, als ook nog een ander Minister, misschien die van Oorlog; het eerste vond veel geloof. Verder bevat dat blad: »Het plan van organisatie der infanterie is door Z. M. den Koning goedgekeurd, op het Loo getcekend en toen naar de residentie verzonden. Onmiddellijk daarop is aan Z. M. de ENGELANH. LONDEN, 20 November. Nog bonden de bewegingen aan tegen de Pauselijke buloveral worden hevige redevoeringen tegen de Katholijken gehouden en adressen aan de Ko ningin opgesteld; te Liverpool, waar ook eenige Katholijken in eene vergade ring van dien aard waren verschenen, om den Pauselijken maatregel te ver dedigen ontstond deswege een allervreeselijkst rumoer en het verschilde weinig of men was handgemeen geraakt. Alhier is gisteren een plakkaat door de straten rondgedragenhoudendedat de beeldtenis van den Paus te Smithfield zoude worden ten vure gedoemd. Volgens de Morning Heraldheeft de Regering den Duitschen Bonds dag erkend. -Een schip met 210 passagiers en schepelingen den 19l,cn van Limmerick vertrokken, is twee dagen daarna op de rotsen van Kilkee gestrand, en bijna 100 mensclien hebben bun graf in de golven gevonden. Ilct onlangs bier gebouwde stoomjagt voor rekening van den Keizer van Ruslanden dat reeds naar Petersburg was vertrokkenis bij een ge weldigen storm in de Oostzee, op een rif van het eiland Oesel gestrand en gezonken. PRFISSEK. BERLIJN24 November. Zoo als reeds gemeld is, heeft de Koning den 21sten, voor de eerste maal na het afleggen van den eed op de Staatsregeling, de zitting der wetgeving in persoonmet eene troonrede geopend. Z. M. beeft daarbij gewezen op de invoering der tot stand gebragte orga nieke wetten en de voordragt aangekondigd van eene wet op de drukpers, op de betrekkingen tusschen Kerk en Staat; op het openbaar onderwijs; op het geneeskundig toezigt, en een nieuw Wetboek van Strafregt. Wat de geldmiddelen betreft, is door Z. M. vermeerdering van inkomsten en vermindering van uitgaven aangekondigd, maar is nog altijd, ten gevolge der verwarringen van 1848, eenige inspanning van het belastingvermogen der ingezetenen verlangd; welke, zoo men verneemt, zal bestaan in eene heffing van de inkomsten. Ten slotte heeft de Koning melding gemaakt van de staatkundige vraag stukken van den dag. Z. M. gaf te kennen, »dat bij vasthoudt, in de hoop op de toekomstaan de door hem aangewende pogingenom aan de Duitsclie Staten eene aan de behoeften voldoende staatsregeling te verschaffenen het verwezenlijken dezer gedachte geenszins op andere grondslagen zal onderne men, zoo lang niet ten aanzien van de toekomstige instelling van bet Duitsch Verbond beslist zal zijn. Eene bepaalde aanwijzing van den stand der onderhandelingen met Oosten rijk wordt niet gegeven; ook niet ten aanzien der Hessische verwikkelingen, en van de daarin betrokkene regeringen. De algemeene toestand van Keur- Hessen wordt aldus aangeduid: In eenen naburigen Duitschen Staat zijn verwikkelingen van eenen allertreurigsten aard ontstaan. Eene van eene zijde aangewende jtoging om zichdaarmede te bemoeijenbedreigde de Pruissische regtenen heeft tot een misverstand geleid, waarin wij dade lijk zijn betrokken geworden. Onze op aardrijkskundige en militaire reg-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2