LEYDSCHE COURANT 1850. N°. 144. WOENSDAG, 27 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt vit Zaturdas Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 November. Wij zijn verzocht uit bet Tielsche Weekblad van 15 November 11., over te nemen eene aanprijzende aankondiging van eenc politieke satire, benevens een Dramatisch stukDe Ultra's in Duitschland. Door Dr. A. Hirscliig Cz. Alkmaar bij II. Coster Zoon 1850. Plaatsgebrek gebiedt ons om daaruit alleen het volgende te plaatsenIn den tegenwoordigen tijd, waarin meerdere zich met staatszaken bezighouden en waarin vele op een verkeerden weg zijnof struikelen en dien trap in den staat niet bestijgen, waartoe bunne wenschen zich uitstrekken, in zulk een tijd moet het Tooneel ook de gebreken van overdrcvene karakters ten toon stellen. In dit stuk zien wij twee karakters voor ons, die beide in hunne politieke denkbeelden zeer overdreven zijnde één van de behou dende, de ander van de radicale partij. Deze overdrevene denkbeelden be- heerschcn bunne dagelijksclie bezigheden, bunne gezinnen, ja, bunne dienst boden. Eerst treden een paar knechts en klerken op, die de denkbeelden hunner meesters hebben ingezogen, en 'tte zamen zeer oneens zijn over den gang der zaken. De een vloekt op elk een die in 't bezit van eerrang en goed isde an der verfoeit die intriganten, die de onwetende stemmers naar den mond pra ten, gouden bergen belooven en alleen door het stemregt zoeken te verkrij gen, 't geen zij door geen ander regt zich bezorgen kunnen." Verder deelt genoemd blad eenige regels poëzy uit dat geschrift ter proeve mede. Zondag is in al de R. Catholijke kerken afgelezen een herderlijke brief van den Iloog Eerw. Heer C. Belgrado, vice-superior der Hollandsche zending, mededeelcnde dat de II. Vader eenen vollen aflaat bij wijze van Jubilé beeft vastgesteld, welke een aanvang zal nemen op Maandag 2 December en op Dingsdag 31 December met den lofzang Te Deum in alle kerken zal geslo ten worden. De Regering heeft dé besturen der gemeenten langs de spoorwegen aan geschreven, om de torenklokken meer naar de Amsterdamsche klok te rege len, tot gerief van de reizigers en het verzenden van brieven. De spoorweg tusschen Namen en Luik is den 19llcl1 dezer geopend. -Bij eene huwelijks-partij in bet dorp Schalkwijkzegt de Utrechtsere Couranthad een jongeling van 17 jaren de onvoorzigtigheid een geweer, met een natten prop geladenop een zijner makkers af te schietenwaardoor deze eene zware wond ontving en den volgenden morgen stierf. Het berigt uit Keulenin ons vorig nomrner overgenomenals zou iemand zich hebben doen kennen als den dader van een' moord, voor wel ken een ander geregt is, wordt door de Köllnische Zeitung, tegengesproken. De Heer F. van der Oudermeulen, heeft zijn ontslag verzocht als President der Ned. Ilandel-Maatscbappij. 's GRAVENHAGE25 November. Z. M. beeft op verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. R. J. C. Meteler- kampals Burgemeester van Delft en als Hoogheemraad van Delfland. Eergisteren en gisteren zijn er vergaderingen van den Ministerraad ge houden waarschijnlijk om te raadplegen over de beantwoording der beden kingen in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal gemaakt, ten opzigte van de ontwerpen van wet, uitmakende de Staatsbegrooting voor den jare 1851. In de laatste dagen heeft men bij het Ministerie van Oorlog eene meer dan gewone werkzaamheid opgemerkt. Men schrijft dit toe aan de nieuwe organisatie van het leger, die op handen is. De Minister van Marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Vervolg van het verslag door de Commissie uit de Tweede Kamer omtrent de Staatsbegrooting over 1851. (Zie N°. 143.) Bij Hoofdstuk I. Huis des Konings15, heeft men op eene spoedige regeling van de zaak der Kroondomeinen aangedrongen, en bij 16 opgave gevraagd van de zomer- en winterverblijvendie naar luid van art. 28 der Grondwetvoor den Koning tot zijn gebruik in gereedheid zijn gebragten voor welker onderhoud ƒ50,000 is uitgetrokken. Bij Hoofdstuk II. De Ilooge Collegiën van Staat en het Kabinet des Konings. 17, meent men dat die uitgaven óf op het hoofdstuk van een bepaald departement van algemeen bestuur uitgetrokkenóf wel dat de af deelingen onder de verschillende departementen verdeeld moeten worden. Bij 21 heeft men gewezen op de noodzakelijkheiddat uitvoering gege ven worde aan het voorschrift van art. 71 der Grondwet, volgens hetwelk de zamenstelling en bevoegdheid van den Raad van State door de wet moet worden geregeld. Men waagt in 24hoe de Raad van State, die niet meer dan twee zalen in gebruik heeften waaraan slechts een betrekkelijk gering aantal ambte naren verbonden is, ƒ1050 'sjaars aan brandstoffen noodig kan hebben terwijl de Tweede Kamer, die gedurende het grootste gedeelte van het jaar veel uitgestrekter localen bezigt, voor dezelfde behoefte slechts ƒ850 'sjaars uitgeeft. In 25 wordt gezegd, dat voor de Algemeene Rekenkamer dringende be hoefte bestaataan het tot stand komen der nieuwe wetgeving op bet gelde lijk beheer, en aan inkrimping der lijst van de 66 daarbij thans geplaatste ambtenaren en bedienden. Bij 28. Vde Afd. De Hooge Raad van Adelzegt men niet te kun nen begrijpen, dat zulk een aantal, vrij hoog bezoldigde ambtenaren nood zakelijk isen zegt in 29 dat het vraagstuk of dat fonds als Staats-eigen- dom te beschouwen isen dus ook de inkomsten onder de gewone Staats inkomsten bebooren, op nieuw is ter sprake gebragt. Vervolg hierna.) EBrovinviale Sinten van iEsszdtiatlcend. In het rapport der Commissie aan de Provinciale Staten, betrekkelijk de Gemeentewetzegt zijdat de vergadering alleen is geroepenom de Rege ring voor te lichtenof en in hoe verre die wet met de belangen en behoef ten der gemeenten is overeen te brengen. Waarom de Commissie van meening isdat zij alleen de bepalingen der wet en hare beginselen, in de gevolgen moet overwegen, ten einde de aan dacht der Vergadering daarop meer bepaald te vestigen. Eene reeks van aanmerkingen zijn baar voorgekomen. Vele acht zij van gewigtandere van minder, enkele van zeer ondergeschikt belang. Zij heeft echter gemeend alle aan de beoordeeling te moeten onderwerpen. De Commissie erkent gaarne dat bet ontwerp zich in vele opzigten gunstig onderscheidt, dat veel van het goede, dat in de thans bestaande verordenin gen gevonden wordtbehouden isvele leemtendie daarin door de onder vinding waren aangewezen, op eene gepaste wijze zijn aangevuld. Het standpuntwaarop de raad en burgemeester en wethouders over en weder geplaatst zijn, is juister afgebakend. Het hooger beroep op den Koning tegen de beslissingen der Staten is gere geld. Er zijn middelen aangewezen om de afdoening der zaken bij de Staten en bet hooger beroep te bespoedigen. Er is gezorgd dat de voorschriften en bevelen van liooger gezag niet door den lijdelijken onwil van deze of gene gemeente kunnen worden verijdeld. De bekendheid met de plaatselijke wetgevingwaarnaar men thans niet zelden vruchteloos streeft, zal voortaan voor een ieder te verkrijgen zijn. De openhaarheid der gemeente-zaken die vooral bij min of meer aanzien lijke gemeenten ontegenzeggelijk vcnschelijk is, zal bij de wet gewaarborgd worden. Een voorname aanmerking is dat uit zucht tot centralisatiede zelfstan digheid der gemeenten te weinig is gehandhaafd. Men heeft verschillende onderwerpen bij de wet geregelddie men in bet belang der gemeenten, naar omstandigheden, aan later te geven wetten, het Koninklijk gezag of de plaatselijke wetgeving had mogen cn moeten over laten. Men denke, onder meer, aan de bepalingen omtrent de vcreeniging cn splitsing der gemeenten; aan die, waarbij de wet verklaart wat voor belas tingen moet worden gehouden, aan die, waardoor alle gemeenten worden gedwongen om eene en dezelfde volgorde bij het heffen van belastingen in acht te nemen, aan die waarbij de wet voor alle gemeenten, voor alle over tredingen dezelfde straffen vaststelt. In zaken van beheerwaarbij die regeling niet mogelijk was heeft men de behandeling oogenschijnlijk aan de gemeenten toegekendmaar in het wezen der zaak aan hooger gezag opgedragen. En wanneer het ontwerp tot wet wordt verheven dan zal de inmenging

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1