LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 22 NOVEMBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 19 November. Te AAricringerwaard is de vrouw van C. Mercboer verlost van vier doch ters van welke twee in leven zijn. Tiende vervolg en slot uit bet Verslag over het jaar 1849gedaan door de Gcdep. Staten aan de Staten der Prov. Zuidbolland. (Zie N°. 140). Landbouw. Ten aanzien van den Landbouw kunnen wij de volgende bij zonderheden mededeelcn Do Tarwe heeft over het algemeen in het afgeloopen jaar een beter gewas gegeven dan bet voorgaande. De prijzen der Wintertarwe stonden aangeteekend van G.GO tot ƒ8.50 per mnd die der Zomertarwe van ƒ5.tot ƒ6.50 per mud. De Rogge is over bet geheel buitengewoon goed uitgevallen. De gemiddelde afkomst kan op 35 mudden per bunder gerekend worden. De prijs bedroeg ƒ4.50 tot ƒ5.per mud. De Garst en de ILavcr zijn bijna overal uitmuntend geweest. Het Koolzaad beeft door vorst en sneeuw geleden de qualitcit was echter vrij goed. De aanvoer is aan de markten niet zoo aanzienlijk geweest als in gewone jaren, en werd grootendeels ter verzending naar den Rbijn tot goede prijzen verkocht. Door den ongunsligcn oogst van het vorig jaar en ten gevolge van den bijna ongekenden lagen stand der vlasprijzen, is in 1849 wederom wei- ni»' Lijnzaad gezaaid. Het was intusschen vrij goed uitgevallen, zoowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid betreft. Er openbaarde zichten gevolge der onnunstige berigten van liet gewas in Rusland ecne levendige vraag voor uitvoer de prijzen zijn steeds stijgende geweest. Voorts heeft deze provincie opgeleverd247,171 Ncd. mudden Tarwe 119,898 m. Rogge, 179,387 in. Gerst, 263,570 m. Haver, 57,124 m. Erwten, en 10G.155 m. Boonen. Voorts 333,273 Ned. mudden Aardappe len, 85,783 m. Koolzaad, 12,944 m. Hennipzaad, 19,917 m. Lijnzaad, 1,052,962 Ned. ffi Meekrapen 498,803 steen van 3 Ned. ft' Vlas. Be Aardappelen zijn sedert liet hcerschen der ziekte nog geen jaar zoo goed geslaagd als in 1349. De prijzen waren dan ook zeer laag. In de Bcijerlanden en omstreken heeft men ecne proeve genomen om de aardappelen aan te aardenhetgeen bij natte zomers zeer aanbevelingswaardig schijnt. De uitslag was 130 mud per bunder. De Warmoezcrijen in het Wcstland en in Rhijnland hebben een uitstekend ruim gewas opgeleverden er was voor lage prijzen overvloed van alles. Do appelen- en peerenbooinen hebben veel opgeleverd. De Graslanden hebben goede weiden gegevenen er is veel en goed hooi gewonnen. De prijzen waren dan ook zeer laag, ƒ6, ƒ7 a ƒ8 de 500 Nederl. ponden. Gedurende 1849 zijn te Leyden ter Stads Waag 331,088 Ned. IC Boter en 58,673 Ned. ft' Kaas gewogen, hetgeen wat de Boter betreft, ruim een vierde meer bedraagt dan in 1848. Daarenboven was de handelbuiten hetgeen ter AVaag werd gehragt, aanmerkelijk. Te Delft zijn ter markt geweest 607,600 Ned. ft' Boter en 13,969 Ned. ft Kaas. De toestand van het Rundvee zou over het geheel als gunstig kunnen be schouwd worden indien de longziekte niet steeds verwoestingen bleef aan- rigten. Het aanfoklcen van vee neemt toe. Er is van alle soorten overvloed; ter wijl de prijzen niet boog zijn. De Paardenfokkerij blijft toenemende. De Schapen zijn over het algemeen gezond geweest en hebben vrij goede wol gegevenwaarvan de prijzen echter laag waren. Onder de A7arkens daarentegen beeft in Overflakkée, Rhijnland en Schieland cenc ziekte ge- lieerscht, waaraan vele zijn gestorven. De door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in de maand Septem ber 1849 te Leyden gelioudene algemecne Tentoonstelling van Vee en voort brengselen van- en AVerktuigen voor den Landbouw, alsmede die van Plan ten en Gewassen in de maand April 1849 door de Kon. Ned. Maatschappij tot Aanmoediging van den Tuinbouw te Rotterdam gehouden, hebben boven verwachting aan het doel beantwoorden de belangstelling van de talrijke bezoekers in liooge mate opgewekt. Eindelijk moeten wij nog mededeelen dat voor de noodzakelijke kosten van bet Vijfde Landhuisboudkundig Congres, hetwelk in Julij 1849 te Leyden heeft plaats gehaddoor onsop daartoe gedane aanvrage en met autorisatie des Koningseene bijdrage van wege de provincie is verleend van 500 betaalbaar uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting van 1851. Groote Visscherijen. De uitkomsten der Groote of Zoutharingvisscherij zijn voor al de reederijen te zamen genomen in den voorleden jare slechts middelmatig geweest, zoodat het geheele bedrag der kosten van uitrusting enz. gedekt zal zijn. A'oor het loopende jaar is bet volgend getal schepen ter haringvangst uit gerust geworden Vlaardingen 63. Delftshaven 1. Zwartewaal 6. Middel bands 4. Maassluis 12. Uitmakende met 16 schepenin de provincie Noordholland te huis behoorende, een totaal van 102. De Beug- of Hoekwantvisscherij is geheel misluktzijnde er geen visch op de kust te vangen geweest en bovendien heeft het afwisselend stormachtig weder het geregeld uitloopen der visscliers belet. 's GRAVENHAGE21 November. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr. J. A. Mutsaers, lid der Tweede Kamer. Prins Frederik wordt met zijn gezin op het laatst van deze maand in de residentie verwacht. Gisteren is door den Minister van Justitie, voorloopig belast met het bestuur van het Departement voor de Zaken der Hervormde Eeredicnst enz. vergezeld van den Secretaris-Generaal en Adviseur, geopend de vergadering, bijeengekomen tot het ontwerpen van een reglement voor het kerkelijk be heer der Israëlitische gemeenten binnen het Rijk, ingevolge de ministeriele circulairen van 14 Junij 1850, N°. 12, en 10 Augustus jl. N°. 9. Alhier is het berigt aangekomen, dat de Heer Bruce, aan den Helder, vrij ernstig ongesteld is en aan zenuw-zinking-koortsen lijdt; en dat daar door het vertrek van de oorlogs-korvetdie Z. Exc. moet overbrengen, is vertraagd. De leden van de Tweede Kamer dieter zake van bet voorgevallene met de ballotage van den Heer Jongstra, als leden van de Besognekamer bun ontslag hebben genomen, zijn thans in de Sociëteit de Glazenkast aangeno men alwaar de bepaling is ingevoerddat leden van de Staten-Generaal aan geene ballotage zullen zijn onderworpen. s Gr. Niemvsb.) De voor 's Rijks dienst afgekeurde fregatten 2<lc klasse Jason en Zaan zijn, onder nadere approbatie van den Minister, aan bet Nieuwedicp verkocht, liet. eerste voor ƒ23,000, aan den Scheepstimmerbaas den Heer S. Lastdrager, en het tweede voor 16,600, aan den Heer M. Rezel aldaar. De Dcensche Regering heeft dezer dagen aan de Koninklijke bibliotheek alhier, ten geschenke gezonden een in Denemarken op 's lands kosten uitge geven prachtwerk, waarvan slechts 150 exemplaren gedrukt zijn, bevattende eene door wijlen den beroemden arclucoloog Bröndstad vervaardigde besebrij- ving en verklaring van een der meest belangrijke gegraveerde stukken der Grieksche oudheid en kunst, bekend onder den naam van Ficoronischc vaas. Deze vaas is ten jare 1742 in de nabijheid van Palestrina (Prencste) gevon den. In een voorberigt wordt gezegd, dat, zoo iemand geneigd mogt zijn, hetzelfde onderwerp in eene andere taal (de tekst is in het Deenscb) te be handelen, men dan bereid is, de daartoe behoorende platen te geven, tegen betaling der onkosten van het papier en van het drukloon, tot welk einde men zich kan aanmelden bij het bijzonder archaxdogische kabinet des Ko nings van Denemarken. Dagblv. 's Grav.) 'ïï'tveetle Hamesr dies' IS fate - G en e r a Zitting van Dingsdag 19 November. In deze zitting wordt eerst verslag uitgebragt op eenige verzoekschriften, en toen aan de orde van den dag gesteld de beraadslaging over het ontwerp van wet, tot toekenning van pensioen aan twee leden der voormalige Eerste Kamer. Nadat onderscheidene redenaars het woord gevoerd hadden, en de Minister van Finantien bet ontwerp bad verdedigd, is bet verworpen met 54 tegen 1 stem die van den Heer van der Linden.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1