LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 13 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 12 November. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Iloogeschool alhier, hebben ter beantwoording van de vraag naar eene grondige beoordceling van het teleologisch argument enz. twee verhandelingen ontvangendc eene onder de zinspreuk: de wolf zal met liet lam verkeer en enz., de andere met de spreuk: het kunstbouwwerk voor oogen te stellen enz., maar hebben den uitgeloofden prijs niet kunnen toewijzen, omdat de Schrijvers clier Verhande lingen de vraag volstrekt niet begrepen hebben. Curatoren hebben voorts besloten genoemde vraag wederom voor te stellen. Z'j 'S: n Argumentum teleologicum pro existentia Dei subjiciatur diligentissimae dijudication!. Dat is: men vraagt eene grondige beoordeeling van het teleo logisch argument voor het beslaan van God." En bovendien als nieuwe prijsvraag op te geven de navolgende: »Quomodo, servata indole religionis Cbristianac, jura et officia delinienda sunt, turn parentum, turn ecclesiae, turn civitatis, circa eruditionem et educationcm. Dat iswelke zijn naar Christelijke beginselen de regten en pligten van Ouders, Kerk en Staat ten opzigte van onderwijs en opvoeding." De prijs voor het goedgekeurde antwoord op een van beide vragen is de gouden medaille ter waarde van ƒ250.en 100in geld of wel, naar verkiezing, de gcheele som in geld. Dc antwoorden moeten, in het Latijn of Nederduitscli geschreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten billetdat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des Schrijvers naam en adres is opgege ven, voor den eersten Mei '1852 vrachtvrij gezonden worden aan den Iloog- lecraar J. II. Stuffken, thans Secretaris van het Legaat. Het Handelsblad deelt het volgend uittreksel mede uit eencn brief van Ds. van Vollenhoven dd. Ilusum 30 October 11. Zaturdag den 26sten dezer zijn wij bier aangekomen. Acht dagen waren w ij van Hamburg onderweg geweest. Het was een vermoeijende en zeer barre togt. Dc kleine nette stad was naauwelijks te herkennen. Nog staan de buitenmuren onzer kerk, maar daar binnen niets dan puin! Het grootste ge deelte der voorstad is afgebrand; nog smeulde hier en daar het vuur. Won derbaar is de pastorij behouden geblevendie driemaal is in brand geweest en echter betrekkelijk niet veel heeft geleden. Onze school is geheel vernield. Eenige inwoners zijn naar de stad teruggekeerd. Enkele leden onzer ge meente sprak ik er. Hoe had ieder mij te verhalenwat er met hem en dc zijnen gebeurd was, hoe zij bewaard waren geworden, in zoo vrecsclijk gevaar, hoeveel zij verloren hadden! Maar ook hoe goed was het mij, als uit éénen mondden lof van onzen Mensinga te hooren. Als een trouw herder heeft hij voor de zijnen gezorgd, met raad en daad hen bijgestaan, getroost cn bemoedigdgeholpen om lijf en leven te reddenen door woord en voor beeld hen in God gesterkt. Ik reed dien Zondag middag met hem uit Fre- drikstad naar het dorp Witzwort, waar bij zich bij eenen smid met zijn talrijk gezin, in één vertrek moest behelpen; dat was hunne woon- en slaap kamer, cn zijne studeerkamer tevens. Wat kwam onze eerste hulpe goed te pas! Morgen denkt Ds. Mensinga met zijn gezin herwaarts te komen en drie kamers te gaan betrekkendie hij zoo gelukkig is geweesthier voor- loopig te kunnen huren. Amos III. vs. 9 was de tekstwaarover onze Mensinga het eerstte midden der puinhoopen heeft gepredikt. 's GRAVENIIAGE12 November. Z. M. heeft aan den Heer D1'. P. L. Beckers, Inspecteur-Generaal van de geneeskundige dienst der land- cn zeemagtop verzoekwegens zwakke ge zondheid het pensioen verleendonder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten door hem bewezenzijnde hij door Z. M. benoemd tot Commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft bij besluit van den lslcn dezer benoemd tot Bidders der 4de klasse van de Mil. Willemsorde den Kapitein W. E. Kroesen, cn den istcn Luitenant A. J. E. Diemont. Bij besluit van den 5^™ dezer, heeft Z. M. den brigadier van het wapen der maréchaussée den Haan, benoemd tot broeder van den Nederl. Leeuw, wegens loffelijkcn dienstijver, cn inzonderheid ter erkenning van zijne edele zelfopoffering, ter gelegenheid van eenen brand in den nacht van 7 op 8 September 1850, te Sweikhuizen (gemeente Schinnen), en eene gratificatie van 50 toe te kennen aan den maréchaussée Lommersdie zicli ter gelegen heid van dcnzclfden brand met gelijke zelfopoffering heeft onderscheiden. Bij besluit van Z. M. is na herziening der verschillende rapporten betreffende de aangevraagde concessie tot indijking van de Lauwerzeecn in overwegingdat de beschouwingen nopens deze aangelegenheid zeer uiteen loopenen dat bet uit dien hoofde allezins wenscliclijk mag worden geacht, daaromtrent nog een nieuw onderzoek in te stellenop rapport van den Mi nister van Binnenl. Zaken van den 4(Icn 11. 1°. Een nader onderzoekten aanzien van de doelmatigheid en uitvoer baarheid der indijking en droogmaking van de Lauwerzee opgedragen aan eene bijzondere Commissie, waartoe zijn benoemd: als Voorzitter, Dr. G. Si mons Directeur der Koninklijke academie voor burgerlijke ingenieurs als lid Mr. A. J. van Pvoijenlid der Provinciale Staten van Groningenals lid, Mr. G. N. Muiier, lid der Provinciale Staten van Friesland; als Secreta ris met eene raadgevende stemde Ingenieur van den AVaterstaat B. P. G. van Diggelen. 2°. Aan evengemelde Commissie te dien einde in handen te stellen alle stukken en plansbetrekkelijk tot de gezegde onderneming. 3°. Te bepalendat die Commissie zich in de volvoering van hare taak zal rigtcn naar de door den Minister van Binnenl. Zaken vast te stellen instructiewaarin de punten zijn opgenomen die in deze belangrijke aange legenheid tot leiddraad zouden kunnen strekken. Heden middag heeft de Tweede Kamer eene zitting gehouden, in welke eenige wetsontwerpen van minder algemeen belang zijn ingekomen alsmede eenige verzoekschriften en verslagen deswegens. Gisteren is de Commissie van Rapporteurs van de Tweede Kamer over de ontwerpen der begrootingswetten vobr 1851 vergaderd geweest, tot bet opmaken van haar verslaghet onderzoek over die ontwerpen is in de Af- deelingen reeds afgeloopen. Door den Heer President van den Iloogen Raad wordt heden middag in het Hotel I'aulcz aan de leden van dat collegie een diner gegeven tot welks bijwoning nitgenoodigd zijn Z. Exc. de Minister vau Justitieals mede de Hoofden der onderscheidene alhier gevestigde regterlijke collegicn benevens den Deken der orde van de Heeren Advocaten en de oudsten der Hoeren Procureurs bij den Raad. Donderdag avond hield de 's Gravenhaagsche afdccling: tot afschaffing van sterken drank, hare eerste openlijke vergadering voor dit wintersaizoen. Deze was ongemeen talrijk en werd door den A'oorzitter, den Heer Med. Dr. Jeltcs, met eene doelmatige en opwekkende aanspraak geopend. Daarna trad de spreker, zijnde de AVeleerw. zeer Geleerde Heer C. S. Adarna van Sehel- tema, Predikant te Amsterdam, op, met eene rede, behelzende de bekente nis en belijdenis van een door den sterken drank diep gevallen zondaar, schetsende de onmerkbare magtverkrijging van den sterken drank op zijn gemoed; den strijd, dien hij met zijne betere overtuiging moest voeren; het verlies zijner welvaart door verzuim en verwaarloozinghet tafereel van zijn huiselijk lijden met vrouw en kindzijn eigen schrikkelijk lijden door aan vallen van ijlhooofdigheid en waanzin; en eindelijk zijne bekecring, toen het betere beginsel weder bij hem dc overhand verkreeg en behield. Diep ge troffen door 's mans krachtvolle taalverliet de talrijke menigte de gchoor- plaats, cn mag het verhandelde in deze eerste bijeenkomst als eene hoogst gelukkige inleiding tot de volgende winteravond-werkzaamheden worden aan gemerkt. AMSTERDAM11 November. Den 7dcn dezer, lezen wij in het Handelsbladheeft alhier in het locaal het AA'apen van Amsterdam, de eerste algemeene vergadering plaats gehad van afgevaardigden der onderscheidene vereenigingen tot bevordering des Chris tendoms onder dc Chinezen, in ons vaderland gevestigd. (Vijftien vereenigin gen werden door 32 afgevaardigden vertegenwoordigd). De Heer J. van Eik opende, als A'oorzitter der Ainsterdamsche vereeniging, deze zamenkomst met eene korte toespraak, waarop het gebed door Prof. Millies werd gedaan. Bij acclamatie werd de Heer van Eik tot Voorzitter dezer vergadering gekozen, terwijl Prof. Millies voor den kranken Secretaris A. Backer optrad, en tot incdc-Secretarissen hem werden toegevoegd Prof. Domela Nieuwenhuis en

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1