RVSLAKI9. Z. M. de Keizer van Rusland is den 15dcn dezer te Warschau aangekomen. Eehalve de reeds vroeger vermelde RussischePruissische en Oostenrijlische staatsmannen, bevinden zich daar ter stede ook de Kroonprins van AVurtem- berg en Prins Frederik van Hessen terwijl in berigten uit Weenen gewag gemaakt wordt van het gerucht dat ook de Keizer van Oostenrijk zicli naar Warschau zou begeven. Den 17dcn dezer heeft de grijze Veldmaarschalk Vorst Paskewitsch te War schau zijn vijftigjarig dienst-jubilaeum gevierd. Bij die gelegenheid heeft, de Keizer hem met een zeer vleijcndcn eigenhandigen brief vereerden hem daarenbovenbij gelegenheid eener opzettelijk gehouden groote wapenschou wing voor het front der troepen geluk gewcnscht en een gouden met dia manten rijk versierden maarschalksstaf overhandigd. De Hertog van Welling ton die mede den rang van Russisch Veldmaarschalk bekleedt, heeft aan Vorst Paskewitsch bij deze gelegenheid eenen brief van gelukwenscliing gezonden. Uit een door den Russischen Minister van Financien uitgebragt verslag blijkt, dat het bedrag der ingeschreven schuld op 1 Jan. 1850 een kapitaal van 336,219,000 zilveren roebels, en het bedrag der vlottende schuld een kapitaal van 733,500,000 beliep. De jaarlijksche inkomsten waren te be- grooten op 500,000,000 zilveren roebels. CAM F O 56*1 K. Berigten uit San Francisco van den lsten September melden, dat de rust te Sacramento, na het verlies van een aantal menschenlevenshersteld is. Het berigt, dat die stad door eenige kwaadwilligen in brand zou zijn gestoken, was bezijden de waarheid. Den goudzoekers ging het hij voortduring zeer voordeelig. CHINA. HONGKONG, 23 Augustus Met de Pekinsche Courant ontvangt men het belangrijke berigtdat Kei zer I-Tcheou openlijk zijn hoog misnoegen aan zijnen eersten Minister, voor- maligen onderwijzer en oud-ooin Ki-yng heeft te kennen gegevenwegens de politieke denkbeelden, door dezen Staatsman aan den dag geleid. Daar het rapport zelf niet is bekend gemaakt, is liet onmogelijk te bcoordeelen in hoe verre 's Keizers handelwijze ten deze op billijkheid gegrond mag wezen; maar niet onwaarschijnlijk is hel dat de Minister een ijveraar is voor hervormin gen in het rijk, met welke de Keizer zicli niet vereenigen kan. De Minister zou aan den Keizer hebben voorgehouden, dat. bijaldien hij niet tot de ver- eischte hervormingen wilde overgaan, hij de ergste onlusten in het rijk te vreezen zou hebbenen hetzij dat de Minister werkelijk een goed profeet is hetzij dat hij tot het doen uitkomen zijner voorspelling, een weinig de hand geleend mag hebben; zoo veel is zeker, dat er bereids in de provincie van Kouanti, die aan die van Canton grenst, een geduchte opstand is uitgebar sten. De muitelingen hebben zich van de rijke koopstad Ho meester ge maakt en beheerschen een der bevaarbare takken der Gele Rivier. Hun opperhoofd Li-Tin-Pan heeft den titel van generalissimus aangenomen en op zijne vanen doen schrijven, dat li ij van den Hemel den last bekomen heeft, om het Tartaarsche stamhuis uit te roeijen cn het Chinesche van Mino te herstellen. De tegen hem opgetrokken Keizerlijke troepen hebben het onderspit gedolven cn de Gouverneur en eerste magistraat-persoon der pro vincie zouden zich na die nederlaag van het leven hebben beroofd. STAffi§ BERIGT. Nog gisteren avond verspreidde zicli liet geruchtdat de Heer Pinelli den Heer Galvagno als Minister van Binnenl. Zaken zou vervangen. Misschien wil de Regering door liet opdragen van dit Ministerie aan den lieer Pinelli die het reeds vroeger bekleed heeft, aan het Pauselijke hof te verstaan geven, dat zij door het mislukken van zijne zending geenszins gevoelig aangedaan is. Voor het overige verkeert men geheel in het onzekere nopens de vraag, of de Pauselijke Stoel thans tot ernstige daden tegen Piemont zal overgaan. Dat hij niet gezind is om toe te geven, blijkt duidelijk uit een, door het cle- ricale Gcnuesche dagblad il Catolico openbaar gemaakteigenhandig schrij ven van den Paus aan eenen Piemonteschen Aartsbisschop, waarin deze vermaand wordt om moedig en getrouwelijk in den strijd met de vijanden der Kerk te volharden. De Engelsche ingenieur Stephenson, welke zulke gewigtige diensten heeft bewezen voor het aanleggen en de dienst van spoorwegenbevindt zicli thans alhieren wordt door de houw- en werktuigkundigen met de meeste eerbewijzen bejegend. De Regering bevordert met kraclit het aan legen van den spoorwreg van Alessandrie naar het Lago-Maggiore. Zij zal dan ook gccne moeitenoch kosten sparen0111 den verderen aanleg van den spoorweg van Alessandria naar Genua tot stand te brengendaar dit Genua in een dadelijk verband zal kunnen brengen met Ostende en met Hamburg cn die stad tot het hoofd van den voornaamsten handels-weg van Europa verheffen. ITALIË, Uit Rome meldt men, dat de verdreven Aartsbisschop van Cagliari, Mgr. Marongiu, aldaar aangekomen cn onmiddelijk door den Paus ontvangen is. De Heer Pinellials buitengewoon Gezant van Sardinië met eene zending bij het Roomsche hof heiast geweest, is den 15dcn dezer te Turyn terugge keerd. De ministeriele Turynsche bladen meencn dat de zending van dien Staatsman in allen gevalle het bewijs zal hebben opgeleverd van de zucht der Sardinische Regering om met den Pauselijken Stoel in cene schikking te treden. Het Parijssche Journal des Débats behelst omtrent deze zaak eene beschouwing waarin onder anderen het volgende voorkomt: M De vredelievende cn verzoenende voorstellen welke de Heer Pinelli in last had aan het Roomsche hof te doen, zijn stellig van de hand gewezen. «En toch had de Gezant van Victor Emmanuel zooveel blijken gegeven van toegevendheid, dat hij wel eene betere ontvangst van wege de Pauselijke regering verdiend had. «Wij willen echter niet gelooven, dat alle hoop op verzoening geheel ver loren is; dat Pans Pius IX zich niet herinneren zou dat hij in andere tijden zelf de eerste aanleiding gegeven heeft tot die Italiaansche beweging, waar van Piemont, meer dan cenige andere Staat van het schiereiland, de onge lukkige gevolgen heeft ondervonden. Wanneer het hof van Rome de quaeslic onderzoekt, met een opregt verlangen om regtvaardig te zijn, dan zal het erkennen dat zijn kerkelijk prerogatief hier volstrekt niet in het spel is; dat Piemont bij slot van rekening, in deze zaak niet anders doet dan de onbe- twistbaarste regten van eiken souvereinen Staat inroepen, en dat het niet eens zooveel verlangt als Paus Pius VII aan Frankrijk heeft kunnen toestaan zonder de godsdienst te henadeelen. «Nog een punt is er, dat hij den II. Vader zwaar moet wegen. In weer wil van alles wat men welligt gehoopt had, in spijt van alle listig verspreide geruchtengenieten Piemont cn Sardinië de meest volkomen rustdie aan het hof van Rome bewijzen moetdat de algemeene opiniete Turyn zoow cl nis te Cagliaripartij heeft gekozen voor hare regeringwelk voordeel en welke goede gevolgen kan de II. Stoel verwachten van den strijd tegen de opinie van eene gelieele bevolking Het bewustzijndat zijn gezag hevig geschokt iscn wel op het schiereiland meer dan ergens elderszal hem on getwijfeld den raad geven toe te stemmen in de teruggave der regten, die door Piemont gevorderd worden. LUXEMBURG. Het Groot-Hertogdom wordt te Frankfort vertegenwoordigd door een Hol- landsch zaakgelastigde, ofschoon onze Grondwet bepaalt, dat geene staatsamb ten door een vreemdeling mogen hekleed worden. Op grond van deze bepa ling, heeft de Kamer in de zitting van Woensdag met algemeene stemmen het voorstel der centrale sectie aangenomenwaarhij het gevraagde cijfer van 9000 fr. voor de legatie alleen werd toegestaan onder de voorwaarde, dat deze legatie uit Luxemburgers zoude zamengesteld zijn. Te vergeefs werd van wege het departement van buitenl. zaken te kennen gegeven, dat het on mogelijk was, voor het oogenhlik althans, aan deze voorwaarde te voldoen. De Kamer heeft op dit bezwaar geen acht gegeven. De Commissie naar Rome gegaan, om van den Paus den terugkeer van den Bisschop Laurent te verkrijgenis teruggekeerdmet de hoopzegt de Koord-Brabanterdat dit verlangen binnenkort zal vervuld worden. HESSEN-KASSEL. KASSEL, 20 October. De als Minister van Finantiën gedoodverwde finantieraad Duysing, the eer gisteren van Wilhelmshad teruggekeerd was, is gisteren weder derwaarts ont boden. Of de ministeriele krisis een einde genomen heeft, dan nog voort duurt, daaromtrent hebben wij nog geene berigten; men gelooft echter niet, dat de Heer Elwers een Ministerie tot stand zal brengenhetwelk de goed keuring van den Keurvorst wegdraagt. Gisteren is de Torst von Furstenherg, zwager van den Groothertog van Badenhier doorgereisdzich naar Wil helmshad begevende. Naar men wil is hij belast met het aanwenden van pogingen, om den Keurvorst lot toegefelijkheid over te halen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS beu Stad LEYDKN, gezien het be sluit van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 17Jen September jl.A. N°. 7916 (3de Afd.) Provinciaal blad N°. 91 herinneren hij deze de Ingezetenen dezer Stad, aan de hun bij art. 42 in ver hand met art. 27 der AVet van den 29stcn Maart 1833 Staatsblad N°. 4) opgelegde verpligting tot. het doen van Suppletoire aangiften, zoo betreffende het in gebruik komen, betrekken of meuhelercn der panden, welke op den 15dcn Mei dezes jaars buiten gebruik waren, als wegens de vermeerdering, uitbreiding, verwisseling of aansehalling van Deuren en Vensters, Haardste den Dienst- en AVerkboden of Paardenwanneer zij in de termen van het bovenaangehaalde artikel vallen, en zulks ten einde de toepassing der straf bepalingen in de artt. 35 en 39 der boven aangehaalde AAret vervat, te voorkomen. DU RIEU. Leyden, 17 October 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24stcn October de Heer D. F. van Leeuwen, van Alkmaar, in de Regtenmet Theses. KERKNIEUWS. DELFTSHAVEN21 October. De kerkeraad der Herv. Gemeente alhier heeft het volgende zestal gemaakt: DD. Bargerte Vreeland; Dusart, te Kamerik; Foekema, te Iliaure Gildemeesterte Ophemert; Ier Haar Ro- meny, te Eemnes-BinnenVerhoef, te Sluis. Drietal: Barger, Gildemees ter en A'erhoef.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3