Ticeede Kamer der Sta ten-fiener na! Zitting van Dingsdag 22 October. In deze zitting is verslag uitgebragt omtrent de geloofsbrieven van de Hee- ren Ypey en van Lyndennieuw benoemde leden uit de kiesdistricten Leeu warden en Arnhem. Die leden hebbenna toegelaten te zijnde gebrui kelijke eeden afgelegd en zitting genomen. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren twee Koninklijke boodschappenten geleide van even zoo vele wets-ontwerpen met daarbij behoorende memorien van toelichting, betrekkelijk de vaststelling der be grooting van de Algemeene Landsdrukkerij voor 1851 en bet vaststellen van bepalingen omtrent het bouwen planten en maken van andere werken binnen zekeren afstand van de vestingwerken van den Staat. Nog is dooi den Iloogen Raad der Nederlanden ingezonden eene lijst van aanbeveling van zes Candidaten, waarop bij het opmaken eener nominatie ter vervulling der vacature in dien raad, door het aan den Heer Mr. Th. Raron van Herzeele, op zijn verzoekverleend eervol ontslag ontstaanzal kunnen worden acht geslagen. Die lijst is zamengesteld als volgt 1°. Mr. J. A. Mutsaers, Lid der Tweede Kamer, Oud-Minister van den R. K. Eeredienst en Oud-Kantonregter te Tilburg. 2°. Mr. M. Wiarda BeekmanRaadsheer in bet Provinciaal Geregtsbof van Noordbolland. 3°. Mp. J. CransRaadsheer in het Prov. Geregtsbof van Zuidholland. 4°. Mr. W. J. C. van Hasselt, Lid der Arrond.-Rcgtbank te Amsterdam. 5". Jbr. Mr. A. G. van Vredenburch, Officier van Justitie bij de Arrond.- Rcgtbank te Middelburg. 6°. Mr. D. J. Byleveld, President der Arrond.-Regtbank te 's Gravenhage. Drukken en ronddeelen der lijst; terwijl in de volgende vergadering de dag zal bepaald wordenwaarop de Kamer zich met de opmaking der no minatie zal bezig houden. De Voorzitter geeft kennis, dat door de verschillende afdeelingen tot rap porteurs benoemd zijn: Over bet ontwerp van wettot vaststelling van het regt van registratie op brieven van naturalisatie, de HeercnSchooneveld van Voorst, Dirks, AVesterhoff en Storm van 's Gravesande. Over dat tot het verleenen van schadeloosstelling aan drie leden der voor malige Eerste Kamerde Hoeren van NispenGeversDirks Westerboff en Storm van 's Gravesande. Over dat wegens de heffing van grondbelasting in Limburgde Heercn de Lom de Berg, Mackay, Taets van AmerongenSchiffer en Slicher. Over dattot regeling van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren de Heeren Slicher, Storm, Taets van Amerongen, Schiffer en Smit. En over dattot afschaffing der leges de Heerenvan ZuylenGevers StolteMutsaers en Smit. Daarna is de Zitting opgeheven. AMSTERDAM, 23 October. De Kamer van Koophandel en Fabrieken beeft aan Z. M. den Koning een adres ingediend, over de verbinding van den Rijnspoorweg met die van Duitschland, in welk adres onder anderen gezegd wordt: dat de ondervin ding der laatste jaren maar al te zeer geleerd beeft, welke onberekenbare gevolgen de opening van spoorwegen tot ontwikkeling van het wederzijdscbe verkeer tussclien nabuurstatcnbeeft gehaden zijn de voorbeelden van de Ilanzecstcedcn en van Antwerpen daarom te bewijzendat die plaatsen bet gebied van bunnen handel, door middel van spoorwegen, ten koste van Nederland hebben uitgebreid, en boe langer boe meer trachten uit te breiden. Zoo is bet onder anderen niet te ontkennendat de expeditievooral van suiker en twist (ccne soort van manufactuur)zich gedeeltelijk naar Ant werpen de tabaksbandel zich meer en meer naar Bremen verplaatst, terwijl de afvoer van Duitsche fabriekgoederenmitsgaders van landverhuizers, door middel van spoorwegen, meer nog dan vroeger in de band wordt gewerkt. Ten einde nu Nederland in den algemeenen wedstrijd niet te kort te doen komen, behoort naar onze overtuiging geen oogenblik te worden verzuimd met gevolg te geven aan bel doelhetwelk met den Rijnspoorweg werd beoogdom namelijk den handel ccne onafhankelijke gemeenschap met ge heel Duitschland te verzekeren: welk doel bij de snelle uitbreiding der spoor wegen daar te landew aardoor eene schier onafgebrokene verbinding tussclien de Noord- en de Middellandscbe zee geopend is, veel volkomener zoude wor den bereikt, dat men zich in 1838 immer had kunnen voorstellen. Een enkele blik op de kaart van Europa doet zien, dat de verlenging van den Rijnspoorweg in de rigting van Obcrhausentot aan den Keulen-Mindener spoorweg, aan den handel van Nederland den toegang zoude openen tot de belangrijkste deel en van Duitschland. Blijft daarentegen de Rijnspoorweg onvoltooid, dan worden al de aangewe zen voordeden gemistwant dat de weg naar Arnhemvoor den afzet van goederen naar Duitschland, niet dan zeer beperkt nut konde opleveren, werd reeds voorzien door de Staatscommissie van 1844, bij haar rapport verkla rende: «dat bet goederen-vervoer op den Rijnspoorweg nimmer eenige duur zame uitbreiding zal erlangen, zoo lang die weg van eiken internationalen spoorweg afgescheiden, onbruikbaar blijft voor den buitenlandschen handel." Wij vernemen, dat door de Paters Jesuiten uit de R. K. kerk de Krijt berg alhier, voor ccne som van ongeveer 150,000 aangekocht zijn eenige grootc percelen op de Heerengracht hoek Spiegelstraat O. Z., met het doel om op bet terrein eene kerk op te ligt en. LEEUWARDEN, 17 October. Maandag 11. bad hier eene vereeniging plaats, die algemeene navolging verdient. Van de werkende Diakenen Lij de Nederd. Ilerv. Gemeente alhier was het denkbeeld uitgegaan om eene feestelijke bijeenkomst te houden van alle vroegere en tegenwoordige diakenendie daartoe lust en gelegenheid hadden en zoo vereenigde zich ongeveer een zestigtal personen. Na een ge bed sprak de Heer W. H. Suringardaarvoor opzettelijk uit Amsterdam overgekomeneene belangrijke redevoering uitwaarin hij de vragen beant woordde Wat was en wat is armverzorging AVat kan er nog gedaan worden om dezelve te verbeteren -AVat belemmert onsin die voort gaande verbetering der armverzorging en wat moedigt er ons toe aan Vervolgens werd door de groote meerderheid uit de aanwezigen besloten tot de oprigting van een diaken-gezelschapwaardoor zij die reeds afgetreden zijn, in vereeniging blijven werken met bet eigenlijk eollegie, ten einde zoo langzamerhand tot een geregeld patronaat over de armen te komen. GRONINGEN, 21 October. Het Museum van Nat. Ilist. onzer Hoogesehool beeft dezer dagen een be langrijk geschenk ontvangen van den Ileer P. C. van Roijenlaatstelijk Ad- sistent-Residcnt van Benkoelen (Z. AV. kust van Sumatra), bestaande in eene rijke en zeer fraaije verzameling van Koralen (Polypenliuizen of Polyparia), uit dat gebied herkomstig. Voor de Kruidkundige Verzamelingen alhier is van dcnzelfden edelmoedi- gen gever ontvangen eene verzameling van niet minder dan 68 soorten van padie (rijst), de dammarkarsdrakenbloedstoklok enz., alles met de ge droogde gewassen zelvewaarvan deze voorwerpen afkomstig zijn. Ditge voegd bij de vroegere zendingen, die wij aan de welwillendheid van den Heer AV. L. de Sturlcr alhier verschuldigd zijnmaaktdat er bier thans een vrij aanmerlijk getal Oost-Indische boutsoorten en andere voorwerpen uit bet plantenrijk verzameld is. PARIJS, 21 October. Ten gevolge van een levendig onderhoudbeeft de Generaal d'Hautpoul zijn ontslag gevraagd als Minister van Oorlog't welk is aangenomen. Men doodverwt als zijn' opvolger den Generaal Schramm. De Generaal Changar- nier moet zeer in zijn schik zijn. Men zegt dat het tooneel zoo lievig was dat het gansche Ministerie er door geschokt is geweest. Den 20sten Januarij 1851 zal aan het Ministerie van Finantien alhier, bij inschrijvingworden aanbesteed de levering voor 's lands tabaksfabrijken van 5,160,000 neder!ponden tabak van onderscheiden soorten, waaronder 60,000 nederl. ponden Javatabak in bladen van den oogst van 1850. De Heer AVishaueen der ontwerpers van eene electrisclie-telegraapbver- binding tussclien Engeland en Indic, bevindt zich thans alhier. Hij is, zegt menvoornemens van de Franscbe Regering magtiging te vragen om de dra den van den door hem ontworpen telegraaph over Frankrijk te leiden, ten einde ze, door middel van den onderzccscbcn telegraaph tusscben Calais en Dover, met Engeland te verbinden. A'an Frankrijk zou de telegraphische lijn door de Middellandscbe Zee en door Egypte naar Indie gaan, en op Cal cutta uitloopen. Men heeft zelfs reeds een begin van uitvoering aan dit reus achtig plan gegeven: althans wordt gemeld, dat de ontwerpers de noodige werkzaamheden van Calcutta naar Diamond-Harboun hebben doen uitvoeren en dezelve binnen kort tot aan liet Himclaijagebergte zullen voortzetten. De ontwerpers, de Heeren Hyde, Clarke en AVishau verzekeren, dat zij binnen vijf jaren deze verbinding van Engeland met zijn Oost-Indisch rijk zouden kunnen daarstellen. In de Pyrencen is reeds eene groote menigte sneeuw gevallen. SARBINIE. TURYN, 16 October. Gisteren avond kwam de Heer Pinelli met den avondtrcin uit Moncalierc aanen werd door zijne vrienden en bekenden onder de aanwezige menigte hartelijk verwelkomd. Op het Koninklijk lustslot te Moncaliere was hij reeds gisteren aangekomen. De meeste Ministers waren bij den Koning verzameld, en bet onderhoud hetwelk de Heer Pinelli met hen en den Koning over de geschillen met Rome badduurde ruim drie uren. Bij wijze van gerucht verneemt mendat de Pauselijke regering aan den Heer Pinelli zijne pas sen toegezonden beeft, terwijl bet tot nog toe heette, dat bij zelf die ge vraagd bad. BUITEfVLANDSCHE BER1GTEN. LONDEN20 October. De Pauselijke brêvewaarbij in de R. C. kerk van Engeland, die tot nog toe door Apostolische Vicarissen bestuurd werdbet Bisschopsambt hersteld wordt, is thans bekend. Daarin wordt gezegd, dat bij bet steeds aangroeijend aantal Katholijken in Engelanden wegens den vooruitgang van de tijden en van zakende bijzondere oorzakendie de dienst van Apostolisch Vicarissen noodig maakten, hebben opgehouden te bestaan, en dat men er behoort terug te keeren tot bet gewone bisschoppelijk bestuur. Engeland zal eene enkele kerkelijke provincie uitmaken bestaande uit een Aartsbisschop gezeteld te AVestminstcren twaalf aan hein ondergeschikte Bisschoppen. Tevens worden alle van de algemeene kerkelijke wetgeving afwijkende ver ordeningen betreffende de innerlijke aangelegenheden der R, K. Kerk in En- land opgeheven. FRANKRIJK.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2