LEYDSCHE '1850. iV ocnsdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar "VB'TDIG OCTOBEP afzon^cr^y^z<! nornmers worden tegen 10 *.j 1 Centen afgegeven. Bm^EXLANÖSCIlE BERIGTE». LEYDEN, 24 October. Bij bet onderwerp van wet ter voorziening betrekkelijk de voortzetting I der werken tot droogmaking van bet Haarlemmer-meer wordt bepaald dat I tot verdere voortzetting van de droogmaking de vroeger bepaalde som van I ƒ8,000,000 wordt verhoogd met een bedrag van ƒ1.916,344.80. In een volgend nornmer zullen wij uit de Memorie van toelichting die dit I ontwerp verzeld eene en andere bijzonderheid omtrent deze zoo belangrijke I onderneming mededeelen. Men verneemt dat de organisatie van bet wapen der Infanterie, zoo als die door bet committé van defensie is ontworpen en onlangs in groote trekken I in de dagbladen medegedeeldvoorloopig door Z. M. goedgekeurd :s en zeer I waarschijnlijk met 1° Januarij aanst. zal ingevoerd worden. Een veertigtal I Kapiteins zullen, zegt men, dien ten gevolge onderandcren worden benoemd. I Ook voor de wapens der Cavalerie, Artillerie, Genie, voor de Militaire Ad- j ministratie en de Geneeskundige Dienst worden reorganisation ontworpen. Te Haarlem is door de Policie een valsch geldstuk van 25 centen ontdekt. De Prov. Staten van Groningen hebben den Heer J. J. Cremerstot lid der Eerste Kamer benoemd. Wij worden, zegt het Handelsbladvan eene olliciele zijde verzocht I te meldendat thans tusschen Oostenrijk en Pruissen eene bepaalde overeen komst is gesloten voor het vervoer van brieven van en naar Oost-Indië via Triest, en daarop de aandacht van belanghebbenden in Nederland te vesti gen. Oostenrijk zal voortaan van eiken brief, wegende een Weener lood slechts herten een zee-porto (Alexandrië naar Triest) van '10 kreutzer en voorts 6 kreutzer voor het verdere vervoer door Oostenrijk en Pruissenzoodat een brief bijv. van Alexandrië naar Hamburg slechts 22 kr. zal kosten. Voor gedrukte bladen onder kruisband wordt per Weener lood gerekend zee-porto 1 kr., in Oostenrijk 1 kr. en in Pruissen 2 kr. De Engelsche post-administratie beeft bereids maatregelen genomen om alle brievengemerkt via Triestbij afzonderlijke bezending langs dien weg te bevordeieu. Het Groot-Oosten van Zweden beeft aan den Dichter Jan Schoutente Dordrechteene fraaije zilveren medaille vereerdals een blijk van erkente nis en hoogschatting voor zijn aan genoemd Groot-Oosten aangeboden Dicht stuk de Vrijmetselarij. Vierde vervolg uit het Verslag, gedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zuidholland. (Zie N°. 127). Begrooting. De begrooting der kosten van bestuur van deze provincie, voor zooveel het Hijks bestuur is, in de vorige zitting opgenomen en toege staan. De algemeene provinciale begrooting voor het loopende jaar, bedraagt in ontvang en uitgaaf eene som van 225,865.86zoo als die in de vergadering des vorigen jaars, was vastgesteld en voorgedragen. Voor den jare 1851, hebben wij daartoe een ontwerp opgemaakt, hetwelk wij de eer zullen hebben, met de daarbij behoorende memorie van toelich tingen, aan de overwegingen van U Edel Groot Aehtb. te onderwerpen; ver trouwende dat bet bedoelde ontwerp ten bewijze zal strekkendat onze han delingen met uwe inzigten overeenstemmen, en dat de vele en onderscheidene belangen van dit aanzienlijk gewest, daarbij zoo veel mogelijk zijn in acht genomen. De pogingen bij herhaling aangewend, om tot eene aanzuivering te gera ken der achterlijkheid, welke met betrekking tot de rekeningen en verant woordingen der provinciale geldmiddelen bestaat, zijn, tot dus ver, vruch teloos gebleven. Overigens kunnen wij de verzekering geven dat in het provinciaal geldelijk beheer eene gewenschte regelmatigheid heerscht en dat de fondsen, bij de provinciale begrooting toegestaanmet de meeste doelmatigheid en naar hun nen aard worden aangewend. Gemeente finantién. De geldelijke aangelegenheden der steden en ge meenten herstellen zich meer en meer van den schok, die zij geleden hebben door de bekende noodlotige omstandigheden van 1845 en volgende jaren. Plaatselijke belastingen en hoofdelijke omslagen. De invordering der plaatselijke belastingen beeft, voor zoo verre aan ons bekend is, geene bij zondere moeijelijklieden opgeleverd; terwijl de opbrengst, over 1849, zoo veel thans reeds is kunnen worden nagegaan in bet algemeen, het daarvoor ge raamde, vrij wel is nabij gekomen en zelf hier en daar, op enkele artikelen, beeft overtroffen. Dat die plaatselijke belastingen belangrijk zijnzal blijken uit de volgende opgave der opbrengst over 1848; op eene bevolking van 289.362 zielen, in de steden: a. Opcenten op de directe belasting 103,731. b. Opcenten op 's Rijks aecijnsen en eigen belasting bij invoer ƒ1,694,334. c. Hoofdelijke omslagen ƒ181,324. d. Retributien voorhaven-, markt-, weg-, sluis- en bruggelden, begrafenis-regten enz. ƒ292,421, te zamen 2,271,810; en op eene bevol king van 269,584 zielen in de gemeenten ten platten lande: a. Opcenten op de directe belastingen ƒ81,412. h. Opcenten op 's Rijks aecijnsen eigen be lasting bij invoer ƒ269,000. e. Hoofdelijke omslagen ƒ367,120. d. Retri butien voor haven-, kaai-, markt-, weg- en waaggelden, begrafenis-regten enz. ƒ39,741, te zamen 757,273makende alzoo over de bevolking dei- provincie ad 558,946 zielen, een gezamenlijk bedrag van 3,029,083. Uit hoofde van dat aanzienlijk cijfer wordt voortdurend, met aandrang, alle mogelijke bezuiniging en spaarzaamheid aanbevolen, terwijl wij, overi gens de hoop koesteren, dat reeds involgende jaren eene gewenschte verminde ring ten deze zal worden waargenomen, vooral omdat het bedrag der aan de verschillende armbesturen uitgekeerd wordende subsidien, die over 1848 nog eene som van ruim 968,000 hebben beloopen, in 1849 was gedaald tot eene som van ƒ884,000 en over 1850 aanvankelijk tot ƒ871,000, zoodat bij vergelijking van het eerstgenoemd met het laatstgenoemd jaar, ten aan zien van dit onderwerp, eene vermindering van uitgaven zal worden verkre gen van ongeveer ééne ton gouds. Deze verblijdende uitkomst is reeds da delijk niet zonder gevolg gebleven, vermits volgens de hoofdelijke omslagen, die voor bet thans loopende jaar, met uitzondering van slechts voor ééne gemeente zijn geregeld, te dier zake voor 83 gemeenten een minder bedrag werd vereisclit, dan in bet vorig jaar was omgeslagen. Daarentegen is wel voor 47 gemeenten eene verhooging noodig geweest van den over bet jaar 1849 geheven omslag, doch daaronder bevinden zich 32 gemeenten, alwaar het quantum van het omgeslagene nog altijd is gebleven beneden of ook wel gelijk aan het vroeger gewettigd bedrag; weshalve de ge vorderde verhooging van omslag zich bepaalt tot 15 gemeenten. Voorts is in 4 gemeenten de heffing van eenen lioofdelijken omslag nood zakelijk gewordenterwijl voor 4 andere gemeenten een buitengewone tijde lijke omslag is gevorderd, hoedanig nog voor 2 gemeenten is aangevraagd, waartegen door het hooger bestuur bedenkingen zijn ingebragt, die thans een punt van onderzoek en nadere overweging uitmaken. In de stad Delft, is met den lsten Januarij dezes jaars, bet aantal opcen ten, geheven wordende op de hoofdsom van den Rijks accijns op bet gemaal, met de helft verminderd, en heeft de eigen belasting op dat middel eene gelijke vermindering ondergaanrnet verhooging daarentegen der opcenten en belasting op die middelen die niet behooren tot de eerste levensbehoeften. 's GRAVENHAGE24 October. De Heer van Nes, benoemd tot Vice-President van den Raad van Ned. Indië, beeft zich naar Zwolle begeven. Men weet, dat de Heer Bruce, be noemd Gouverneur-Generaalzich mede nog aldaar bevindt. De Heer Bruce vertrekt waarschijnlijk den 30 of 31slCD dezer per scheepsgelegenheid naar Java. Het plan van den Heer van Nes isom (niet zoo als elders gezegd is in December) maar met de landmale van Januarij aanst. naar Java te ver trekken. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben aan de daarbij belang hebbenden bekend gemaakt, dat er wederom in de maand Mei 1851alhier eene openbare tentoonstelling, in het gewone lokaal, zal gehouden worden, van Schilderijen en verdere Kunstwerken van levende Meesters. De juiste tijd en de verdere voorwaarden zullen nader bij het programma worden be kend gemaakt. Heden zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer wederom vergaderd, tot bet onderzoek van de Ontwerpen van wet: 1°. nopens den arbeid in de gevangenissen, en 2". tot wijziging der wet op de pensioenen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1