OPROEPING VAN SCHULDEISCI1ERS. 10,000 man moeten vereenigd worden. Het bevel over die troepen is opge dragen aan den Prins van Taxis. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 16 October. Volgens officiële opgaven zijn ten gevolge van het beleg van Frederikstad 10 ingezetenen omgekomen en 13 gekwetstvan de 500 huizen der stad zijn 137 geheel afgebrand, 285 zijn beschadigd en de overige hebben in meerdere of mindere mate schade geleden. De schade wordt op 517,750 crt. mk. begroot. Voor de ongelukkige ingezetenen dier stad zijn reeds 0000 tli. ingeschreven. Het zuidelijk gedeelte der stad heeft het meest gele den maar het noordelijke is grootendeels staande gebleven. De kerk der Remonstranten is geheel vernield. VEREENIGDE STATEN. De bekende Priester Matheu, doorgaans de Apostel der matigheid genaamd, van wien men sedert eenigen tijd niets had vernomen, bevindt zich sedert den 23stcn September te SL Louis, midden in de Vereenigde Staten. Men schat het getal personen die de gelofte van matigheid in zijne handen heb ben afgelegd sedert zijne komst in de Vereenigde Statenop twee honderd vijf tig duizend. OOST-IN DIE. BATAVIA, 24 Augustus. Op den 21sten Julij II. zijn vergezeld van den agent der Regering op Balie, M. Lange, alhier aangekomen de Gezanten van Klongkong, Badong, Tahanan en Gianjir, die op den 27slen Julij plegtig bij den Gouverneur-Generaal, ten gehoore zijn toegelaten, en onder aanbieding van eenige geschenken, hebben overhandigd brieven van hunne Vorsten, behelzende de tijding van het af sterven van een hunner en kennisgeving van zijn opvolger, met belofte, om de contracten stipt te onderhouden, en betuiging van hun verlangen, om steeds in vriendschap te leven met den Gouverneur-Generaal van Nederl. lndie. Deze Gezanten zijn, nadat aan hen, ter overbrenging aan hunne Vorsten, brieven en geschenken van den Gouverneur-Generaal waren ter hand gesteld, op den 3lle" Augustus naar Balie teruggekeerd. De standplaatsen en jaarwedden der voor Nederl. Indic toegestane Predi kanten zijn door den Gouverneur-Generaal geregeld als volgtte Batavia voor- loopig drie Predikanten, ieder op eene jaarwede van 6,000; te Samarang, een Predikant 6,000 en een 4,800; te Soerahaija, een Predikant 6,000 en een ƒ4,800; te Tagal, een Predikant 4,800; te Soerakarta, een Predi kant ƒ4,800; te Passaroean, een Predikant 4,800; te Amhoina, twee Pre dikanten, ieder ƒ4,800; te Saparoea, een Predikant 3,600te lliela, een Predikant 3,600te Bandaeen Predikant 4,800te Makassareen Pre dikant 4,800; te Padang, een Predikant 4,800te Riouw, een Predikant ƒ3,600; voor Borneo en Benkoelen, een reizend Predikant ƒ3,600, met be paling dat deze te Batavia zal resideren. Benoemd tot reizend Predikant voor de dienst in de gemeente te Riouw J. C. Fraisinet, onlangs uit Nederland aangekomen. Sedert eenigen tijd hebben de Chinezen te Samhaster westkust Bor neoin hunnen sluikhandel belemmerd, zich daartegen met geweld begin nen te verzetten, zoodat de Resident, aan wiens gezag zij zich niet stoorden, op een krijgstogt tegen hen aandrong. Nadat hij vergeefs een oorlogsfregat en stoomschip derwaarts had gezondendie de Chinezen na eenig gevecht almede niet tot onderwerping hadden kunnen brengen, besloot hij den 13dcn Augustus met 'sLands korvet Boreas, door het stoomschip Bromo gesleept, eenige troe pen af te zenden. Men had sedert nog vernomen dat de Chinezen van Taykong of Montrado onderling oneenig waren, en dat eene bezending van Pamangkat om hulp was komen vragen. De forten te Samhas en Pontianak waren goed van krijgs- en levensvoorraad voorzien, zoodat men voor dezen geen vrees had. In den morgen van den 25sl™ Julij is 's Lands stoomschip Borneoon der bevel van den Luitenant ter Zee der lstc klasse van Gorkum, van hier naar Singapore vertrokken, tot het overbrengen en afhalen der landmaal- pakketten. Den 7den Aug. kwam dat stoomschip terug, medebrengende de brieven en pakketten, met de overland-maal uit Europa verzonden. Op 27 Nov. en op den 20stcn Februarij hebben uitbarstingen van den Ternate plaats gehad, door slagen als kanonschoten voorafgegaan, die echter geene schade hebben te weeg gebragt. Den 6den Augustus is 's Lands stoomschip Bromoonder bevel van den Kap.-Luit. ter Zee J. W. Stoll, alhier teruggekomen van cenen togt, tot op sporing van zeeroovers. Zij hadden op het eiland Kalatoea een kampong ontdekt, wier bewoners, op het zien van gewapende manschappen, een ver vaarlijk geschreeuw aanhieven, en met pieken klewangs en geweren gewapend, het detachement, hetwelk met versnelden pas op hen aanrukte, ontvingen. De uitgezonden Luitenant de Haes liet terstond door de zijnen het geweer vuur openen, met het gevolg, dat een der roovers, met een geweer gewa pend nedervielwaarop de overigen met overhaasting de vlugt namen. Uit aanmerking van de groote meerderheid van den vijand, wiens vlugt meer aan eene oogenblikkclijke verrassing, dan aan eenige andere oorzaak viel toe te schrijven, moest de Luitenant zich bepalen tot het vernielen der kam pong, en der aldaar achtergelatene goederen en kostbaarheden. Te Amhoina is de heerschendc epidemie in den laatsten tijd op nieuw toegenomen, er zijn thans weder in liet militair hospitaal 204 lijders, onge rekend een groot aantal ingezetenen. STA REIUGT. BM—B—■——BB—a—B NOTIFICATIE. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietot het bijivonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen hij de zen op, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, alle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen, die bereids met het korps hebben afgerekendom te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, in verhand gebragt met Art, 10 der Wet van 28 November 1818, door den Heer Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerdbehoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen cquipement-stukkenbenevens hunne zakboekjes en regus der verlofpassenen zulks op Donderdag 24 October aanstaande des mor gens ten 10 ure. En geven Burgemeester cn Wethouders wijders hij deze kennis, dat bijal dien zich hinnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten ot Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschre ven plaatse en tijd te comparerenmet vermaning aan alle Verlofgangers van de Nationale Militie, om naauwkenrig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipement-stukken in goeden staat worden voorgesteldals zullende de zoodanigen welke dezelve mogten hebben ver waarloosd, het aan zich hebben te wijten, dat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zonder wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenen, van de Inspectie mog ten wegblijven, door den Heer Kolonel Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naastbij gelegen militaire provoost, zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Geneesheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mogten worden de In spectie bij te wonen, ter Secretarie moeten worden ingeleverd, uiterlijk op Woensdag 23 October bevorensvóór één uur des middags, terwijl andere wettige redenen van verschooning door de Verlofgangers mede op dien dag, 's morgens ten 11 uur, aan 1111. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over dezelve te kunnen oordeclenzullende er door den lieer Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd bij 1111. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley de n^ op den 10 October 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. HARLINGEN17 October. Door den Kerkeraad der Hcrv. Gemeente al hier, is ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van den Wel-Eerw. Z. Gel. Heer Farret, het navolgend twaalftal gemaakt, alph. ge steld DD. van Berkumte Sliens Boonackerte Enkhuizen Farrette WynaldumElieringate Menaldum Jelgersmate Schoorl c. a.; Jentink te Nieuwkoop; Ledeboerte Helder; Oort, te Broek in WaterlandSluiter, te Zalk; Voorhoeve, te Leerdam, met het lot tegen Wouters, te Oost-VI ie- land; van IJsendijlc, te Hoevelaken; van der Zwaag, te Dronrijp. Voor de twee bejaarde hulpbehoevende Zusters, is nog bij de Redactie ont vangen van N. II. ƒ2.— en van Prof. X. ƒ1. AD NEPTE N T M. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwd-Vader PAULUS FRAN- CIIIMON Jz.in den ouderdom van 67 jaren. Wat de overledene als Vader voor ons was, zullen diegenen kunnen heseffen, die hem gekend hebben, en deze zullen dan ook onze regtrnatige droefheid wel willen billijken cn daarin eenig deel nemen. J. FRANCHIMON Pz. LEYDEN, 16 October 1850. A. M. FRANCHIMON. Cattel. P. C. FRANCHIMON Pz. J. P. FRANCHIMON. van Beuren. Vrienden en Bekenden zoo binnen als builen de Stad gelieven deze als bijzondere Kennisgeving aan te nemen. Allen die iets te Vorderen hebben van, of Schuldig zijn aan den Boedel en Nalatenschap van Wijlen PAULUS PL .ANJER in leven Schipper van Legden op Amsterdamen vice versaworden verzocht daarvan S9|i- gave of ESetaling- te doen, voor den 10dcn November 1850, ten Kan tore van den Notaris P. MULLER, te Legden. Krachtens bevelschrift van den Regter-Commissaris in den Boedel van den Gefailleerden JACOBUS PETRUS ELIZA van PELLECOMDroogist te Leg denin dato 14 October jl., worden hij deze Opgeroepen alle bekende cn onbekende Schuldeischers van gemelden Gefailleerdede Bevoorregte Pand- of Hypotheek-hebbende daaronder begrepen om op Woensdag den 30stcn October 1850, des middags ten 12 ure te compareren ter Vergader kamer der Arrondissements-Regthank te Legden ten einde overeenkomstig Art. 817, Wetb. van Koophandel, over te gaan tot de Verificatie «Ier Scluililvflrcleiiiigei!. De Curator in genoemd Faillissement, Mr. C. A. de VASSY, Advocaat.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3