r>UlTËl\LA\TDSCHE BER1GTEIV. PROGRAMMA huisgezinnen, welketer zake van de herstellingen aan liet drooge dok, tij delijk naar Vlissingen zijn overgeplaatst. Met de Engclsche steenkolenbrik welke in de verleden weck bij Ame land is verongelukt, heeft A. C. Lap, een der bekwaamste Loodsenvan den Hoorn, op Texel, bet leven verloren. Hij bad zich gedurende eene reeks van jaren zeer verdienstelijk gemaakt met bet loodsen van 's Rijks zware oorlog schepen en werd bij voorkeur verlangd op de bodemsop welke Z. K, II. Prins Hendrik bevel voerde. UTRECHT, 18 October. De Studenten onzer Hoogeschool hebben bet plan gevormd, om eencn op- togt te houden waarin voorkomen eenige der beroemdste mannen uit de Vaderlandschc Geschiedenis met hunne omgeving. EnifiELAN». LONDEN, 1G October. Ten aanzien der in het Consistorie van 30 September gedane benoeming van Kardinalenwordt betreffende de verheffing van den Risschop van Melli- polamos in parlibus, den Ileer Wiseman, tol Aartsbisschop van AVcstininster, in de Times onder anderen het volgende gezegd: Onze lezers wetendat in een den 30stcn September te Rome gehouden plegtig Consistorie de Kardinaalshoed aan niet minder dan 14 nieuwe leden van het Heilig Collegic verleend is geworden, en zulks onder bijzonder merk waardige omstandigheden. Onder de redenen die sedert eeuwen het meest lot de zwakheid en het bederf van de kerk en het hof van Rome bijgedra gen, en dezelve tot hun tegenwoordigen staat van hulpeloosheid en afhanke lijkheid hebben doen vervallen, is cene van de voornaamste, dat het bestuur uitsluitend uit Italianen bestond. De benoeming welke nu onlangs heeft plaats gehad, getuigt van eene algeheele verandering der staatkunde van Pius IX in dit opzigt, want van de 14 nieuw benoemde Kardinalen zijn slechts twee Italianen tegen drie Franschen, twee Spanjaarden, een Portu gees, vijf Duitschers en een Engelsche. «Wanneer wij de zaak uit dit oogpunt beschouwendan kan het ons niet bevreemden, dat Dr. Wiseman, die zich sedert lang heeft doen kennen als een der bekwaamste en geleerdste leden der Roomsch-Katholijke Priesterschap in dit land, tot de waardigheid van Kardinaal verheven is. «Maar deze benoeming is gepaard gegaan met cene andere omstandigheid, van geheel anderen en bijzonderen aard. Wij vernemen uit het officiële dag blad van Rome, dat het Z. II. den Paus goed gedacht heeft, onlangs de stad Westminster tot Aarts-Bisdom te verheffen en Dl'. Wiseman voor dien zetel te benoemenen dat aan dezen aldus benoemden Aartsbisschop van nieuwe uitvinding de rang van Kardinaal geschonken is. Indien men met deze be noeming geen plompe scherts beoogd heeft, dan bekennen wij dat wij haar alleen kunnen beschouwen, als een der onzinnigste en onbeh'oorlijkstc daden die het hof van Rome heeft durven plegen, sinds de kroon en het volk van Engeland deszelfs heerschappij hebben afgeschud. Dat een buitenlandsch Pries ter of Potentaat juist de stad Westminster, den zetel van het hof en van het parlement uitkiest, om haren naam, die sedert eeuwen vereenzelvigd is met al wat onze geschiedenis roemrijks oplevert, met de graven onzer Staatsmannen, onzer krijgshelden en zelfs onzer Koningen, als titel eener waardigheid te verleenenis cene aanmatigende aanranding van die regten en herinneringen waaraan wij als Natie eenstemmig en ten zeerste gehecht zijn. Wij veron derstellen dat er zelfs onder onze Roomsch-Katholijke landgenooten weinigen gevonden worden van zoo overdreven ultramontaansche denkwijze, dat zij den Paus van Rome ten opzigte van de toekenning van kerkelijke waardig heden een gezag zouden wenscbcn te zien uitoefenen, waarop bij zelfs in de eeuwen der diepste duisternis slechts zelden aanspraak durfde maken. «De ongerijmdheid der keuze van den bedoelden titel voor dezen onwettig benoemden prelaat evenaart de aanmatiging, waarmede zij gedaan is. Een ieder weet dat Westminster in de vroegere tijden van het Christendom bier te lande nooit een Bisschoppelijke zetel is geweest, maar een klooster. Wel is waar heeft Hendrik VIII, na de opheffing der kloosters, voor de eerste en eenige maal eenen Bisschop van Westminster benoemden Pius IX schijnt dit voorbeeld van den schismatieken Koning van Engeland ontleend te heb ben; maar na de troonsbeklimming van Eduard VI werd de zetel van West- minster in die van bier ingelijfd. Er bestaat dus geene traditie of vroeger gebruik, dat zulk eenen titel wettigt, en met opzigt lot de stad en vrijheid van Westminster, of tot de abdij van SC Pietcr te Westminster, is die titel eene benaming zonder beteekenis." Bij het vertrek der Koningin uit Balmoral heeft het landvolk des avonds op een der hoogste bergen een cere vuur ontstoken, hetwelk was zaïnenge- steld uit 500 ledige teertonnen, 30 ton steenkolen en eenige zware boomen, waardoor eene vlam en gloed werden te weeg gebragtdie uren ver den ho rizon verlichtten. LI. Zaturdag is cene hangende brug over de Leven nabij Lochlomond in Schotland ingestort terwijl eene kudde schapen er overtrok. De Commissarissen van de in Noord-Amerika opgerigte Maatschappij ter verbinding van de Atlantische met de Stille Zuidzeeheeft zich in betrekking gesteld met eenige handelhuizen, onder anderen met die van Baring en Rothschild; zoodat, die onderneming waarschijnlijk tot stand zal komen. SS E LGI E. BRUSSEL, 17 October. Het lijk van wijle II. M. de Koningin is lieden op eene eenvoudige wijze te Laeken in den daarvoor gereed gemaakten grafkelder ncdergelaten. Z. M. de Koning en het Koninklijk gezin waren er bij tegenwoordig. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft het in de provincie Luik vrij sterk gevrorenwaardoor veel schade in de tuinen is aangerigt. Het door die vorst veroorzaakte ijs was zelfs vrij dik. Bij de bloemisten is de schade het aanzienlijkst; de fijne bloemen en planten, die nog niet behoorlijk tegen het koude weder heschut of in de kasten gebragt warenzijn bijna geheel verloren. SARDINIË. TURYN6 October. De Graaf Cavour is tot Minister van Koophandel benoemd, eene benocminn die door de gematigde liberalen zeer toegejuicht, doch door de clcricale bla den zeer afgekeurd wordt. Een Priester te Almese, Rumiano, die ook geweigerd had de H. Sa cramenten der stervenden aan den Ileer Dario toe te dienenomdat deze de wetten van Siccardi onderteekend hadis gevangen genomenen zal voor de Regtbank verschijnen. De maatregel van Siccardi, om een onderzoek te doen naar de bezit tingen der geestelijkheid, bad ten doel om meerdere gelijkheid in de in komsten der geestelijken te brengendaar thans sommige Prelaten 100 a 120,000 fr. inkomen genieten, terwijl er mindere geestelijken zijn, die slechts 500 fr. inkomen hebben. De tot dit doel benoemde Commissie heeft hare taak geëindigd en een overzigt medegedeeld van al de inkomsten der Piemontesche geestelijkheid. Hieruit blijkt, dat er in bet geheel 405 kloos ters zijn, waaronder 144 nonnenkloosters. De inkomsten bedragen 7j mil- lioen fr.hetwelk een kapitaal uitmaakt van omstreeks 150 millioen fr. Er zijn 4 Aartsbisschoppen op liet vaste land3 op het eiland Sardiniëwier inkomsten voor het minimum 50,000 fr. bedragen. Kr zijn 31 bisdommen, waarvan 8 op het eiland Sardinië, door elkander genomen bedraagt hun in komen 40,000 fr. Hierbij moeten nog 1G abdijen gevoegd worden. De me nigte kapittels, aartsbisschoppelijke en bisschoppelijke kanonikaten, collegiën, seminariënis bijna ontelbaar en liet kapitaal der wereldlijke geestelijkheid kan op ongeveer 30 millioen fr. begroot worden. IIESSEN-KASSEE. De onderhandelingen over cene wijziging in het Ministerie, door het ver wijderen van Ilassenpflugziju wederom mislukt, en wel zoo men meent door Oostcnrijkschcn invloed. SEEESWIJK. Brieven van Husum beschrijven het ongelukkige Frederikstadt als een vol slagen puinhoop, die geene stad meer genoemd kan worden; want de wei nige gebouwen die de vlammen nog gespaard hebben, zijn door bommen en granaten zoo geteisterddat men die zal moeten afbreken. Het oostelijk gedeelte is geheelhet zuidelijke tot aan het marktplein afgebrandalleen van de zoogenaamde achterstad is nog iets staande gebleven. Raadhuis kerken, scholen, en de drie schutsluizen zijn geheel vernield; in één woord: Frederikstadt heeftvolgens deze brievenopgehouden te bestaanen is door de inwoners verlaten. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 12 October. De Koning beeft 1000 sp. gegeven voor de inwoners van Frederikstadt en de Staatsraad Suhr 1000 bank tlil. De Opperbevelhebber heeft aan de Commandant en de bezetting van genoemde stad in eene dagorde hoogen lof toegezwaaid wegens hunne verdedi ging bij het jongste beleg. der H O L L A N D S C IIE MAATSCIIAPP IJ van FRAAIJE KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, v00r rit jaar 1850. Dc Ilollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen heeft in hare Jaarlijksche Algcmeene Vergadering, gehouden te Amsterdam den 21stcn September 1850uit de voorgestelde vragen de volgende aange nomen om beantwoord te worden vóór of op den lstcn Januarij 1852 Uit het v»k der Theorie en Scliooiie Kunsten Welken invloed heeft hel Christendom gehad op de Beeldende Kun sten en in hoe verre is het uit zijnen aard geschiktom die te doen hloeijen of verachteren Uit liet vak der Geschiedenis Hoe lang eti in hoe verre heeft het beginsel der Volkskeuze zich tijdens de Republiek der Vereenigde Nederlandenin onze Ilollandsche steden doen gelden Voor eene proeve van Proza Een Volksroman in den trant van de Loteling van Henri Conscience." De Maatschappij herinnertdat zij vóór of op den lstcn Januarij 1851 de antwoorden verwacht op de volgende in liet jaar 1849 uitgeschreven Prijs vragen

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2