SCHEVEMNGEN, 16 October. Het getal der baden in de stedelijke inrigting beeft bedragen 11,456 en omtrent een gelijk getal, in de badinrigting van den Heer Maas. Nog nooit was aan bet Scheveningscbe Strand een zoo groot getal baden genomen dan in den afgeloopen zomer. Het getal vreemde badgasten was ook veel grooter <lan in een der vroegere jaren, daar alle kwartieren in de bijzondere buizen .alhier en alle vertrekken der inrigting van den Heer Maas vrij langen tijd zijn bezet geweest, en ook bet groot Stedelijk Badhotel, ofschoon de aan komsten er later jdaats haddeneen' geruimen tijd zoo vol van bewoners wasdat er verscheidene familienwegens gebrek aan plaatshebben moeten afgewezen Morden. Onder de vreemden heeft men meer Duitscbers bemerkt dan in de laatste jarenook eenige Zwitserscbe familienen verscheidene Polen en Russen meest van hoogen rang, welke laatste natie men sedert verscheidene jaren hier als geene badbezoekers gezien had. Er zijn den 14dcn dezer weder twee bomschuiten van de steurharing- visscherij aangekomen. AMSTERDAM, 16 October. Naar wij vernemen is te dezer stede eene overtreding der nieuwe wet op de posterijen ontdekten wordt de zaak verder onderzoekt. Men zegt dat met de Sumatra, die den Gouverneur-Generaal Bruce naar Java brengt, ook elf Officieren van Gezondheid voor de dienst bij het O. I. leger, derwaarts zullen vertrekken. Door de Arrond.-Regtbank te Assen is veroordeeld S. M. C., Vleesch- bouwer te Coevorden, wegens het verkoopen van Loterij-briefjes der Staats loterij, zonder de vereischte admissie te hebben tot eene boete van ƒ1,500. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAN 13. LONDEN14 October. Het Koninklijk gezin is van zijne reis naar Schotland op Osborne -house teruggekeerd. De inlichtingen door Kapitein Forsyth aan den Noordpoolreiziger Sir Edw. Parry gegevenhebben dezen overtuigddat de expeditie van Sir J. Franklin zich bij Kaap Riloy heeft opgehouden. BELG9 K. BRUSSEL 15 October. Het stoffelijk overschot der Koningin is heden morgen met groote plegtig- heden van Ostende naar Laeken gchragt. Achter de gedrapeerde lijkkoets gingen te voet Z. M. de Koning en de jeugdige Prinsende Hertog van Bra bant en de Graaf van Vlaanderen, voorts de Hertog van Nemours, de Prins van Joinville, de Hertog van Aumale en de Prins van Salcsen-Coburg Gotha, de Ministers en het corps Diplomatique. Z. M. heeft bepaalddat er te Laeken eene kerk zal gebouwd worden ter vervanging der thans bestaande. Naar men verneemt, heeft Z. M. reeds eene som van 100,000 fr. ter be schikking gesteld van de Regering, om aanvankelijk in de kosten te voorzien. ITALIË, ROME5 October. Volgens berigten van Duitsche bladen, heeft de BuitengeM'one Sardinische Gezant bij den 'Paus, de Heer Pinelli, zijne passen gevraagd, omdat door het R-Oomsche Hof, ten aanzien van eene regeling der kerkelijke aangelegen beden in Sardiniëvoorwaarden gesteld warenwelke die Gezant geheel en al moest afkeuren. PUUISSBN. BERLIJN, 12 October. Volgens het Regeringsblad, zijn den 5den en 10dcn dezer de acten wegens de ratificatie van het Deensche vredes-verdrag door den Hertog van Brunswijk en den Groot-Hertog van Oldenburg alhier uitgesteld, nadat reeds den 6dcn der vorige maand die uitwisseling had jdaats gehad van de ratification van Pruissen en 16 andere Duitsche regeringen. HESiE X. De berigten van daar verspreiden nog geen genoegzaam licht over den toestand des lands. Eerst liep het gerucht, dat de Keurvorst afstand van de Regering zou doen, en zijn zoon hem opvolgen, thans wordt dit weder tegengesprokendoch er bij verhaald dat de Keurvorst zich zou hebben la ten bewegen tot eene verandering van Ministerie, en dat de Generaal Haynau het ontslag dat de Officieren hadden gevraagd nog niet had aangenomen, maar hun een onbepaalden tijd van beraad had toegestaan en dat het zich uit en ander liet aanzien als of de zaken door het wegzenden van den Minister Hassenpflug en de vorming van een nieuw Ministerie door den Heer Elwets Voorzitter van het Geregtshofv eder zouden geschikt zijn 't geen spoedig zou moeten jdaats hebbenomdat de weigering der betaling van de belas ting, eene belemmering in de betaling van het leger zou ten gevolge heb ben, waarin de Keurvorst uit eigen middelen niet lang zou kunnen voor zien, terwijl geldgebrek daarenboven ook in het burgerlijk beheer, zeer be denkelijke moeijelijkheden zou te weeg brengen. De Keurvorst heeft bereids den Minister Hassenpflugdie met de depar tementen van Finantien, Binnenl. Zaken en Justitie was belast, van het eerstgenoemde ontheven. IRAXKFRHT. 14 October. Er wordt hier het belangrijk berigt gemeld, dat Oostenrijk op een krach tig vertoog van Lord Palmerston, tegenbevel heeft gegeven aan zijne ter bezetting van Keur-Hessen bestemde troepen. Ook Rusland moet zich daar legen verklaard hebben. De inwijding van het standbeeld Bavaria heeft den 9d<"> met veel jdeg- tigheid te Munchen jdaats gehad. De onderscheiden Duitsche Staten, welke 66,112,000 inwoners bevat ten, hebben te zamen 329,500,000 tb. vlottende schuld. RUSLANSJ. Ie Warschau, waar H. M. de Keizerin zich bevindt, benevens Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, wordt ook de Keizer verwacht. De Rijks kanselier Graaf Nesselrodede Minister van Onderwijsey de Pruissische Gezant zijn er ook reeds aangekomenen men schrijftdat de Koning van Pruissen en eenige andere Duitsche Vorsten aldaar den Keizer een bezoek zullen brengen. CALIFORMIE. Te Sacramento hebben onlusten jdaats gehad over het grondbezit. De stad is grootendeels gebouwd op grondendie deel uitmaakten van eene door het Mexicaansch Gouvernement aan zekeren aldaar gevestigden Kapitein Sutter gedane concessie. Toen Californië ten gevolge der ontdekking van de goud mijnen meer bevolkt werdkochten vele personen aanzienlijke gedeelten land van hemmaar ondertusschen hadden goudzoekers zich reeds oji die plaatsen gevestigddie zij als eerste gebruikerseenigermate als hun eigendom be schouwden. Er ontstond sjioedig twist tusschen de van hunne bewijs stukken voorziene eigenaars en de overweldigers, welke twist hooger klom naarmate de stad zich uitbreidde. Het getal jiersonendie van Kajiitein Sutter land kochten, nam dagelijks toe, en de grond waaroji zij regt had den, steeg voortdurend in prijs, zoodat het belang en hun aantal weder nieuw leven aan hunne vorderingen bijzetten. De sedert ingestelde regterlijke magt verschafte hun te gelijkertijd middelen om hun regt te doen gelden, waarvan zij dan ook gebruik maakten. Toen vereenigden zich de goudzoekers en verklaarden zich niet van hun bezit te zullen laten ontzetten. De jwocessen gingen desniettemin voort, en in Augustus werden de bewijsstukken van een der bovengemelde koopers van grond, voor geldig verklaard. Nu rukte den 14den Augustus een 60-tal goudzoekers naai' de gevangenis om de twee in hechtenis genomen personen te bevrijden. Zij ontmoeten den Mayor die hen te gemoet ging om hen tot rede te brengen, doch beant woordden zijne vermaningen met geweerschoten en spoedig ontstond een bloe- dig gevecht. De Ileeren Bigelow en Woodland, deze laatste Directeur der stedelijke belastingen, vielen, terwijl de oproerlingen hunnen aanvoerder Mahloney en zekere Doctor R.obinson verloren. Deze eerste schermutseling werd het sein tot een algemeen gevecht. Be bende goudzoekers ontving van alle kanten versterking en was weldra tot 800 man aangegroeidterwijl de inwoners kwamen om de andere jiartij te ver sterken en de stoomboot Mac Kim naar Benicia en de Senator naar San Fran cisco zonden, ten einde manschappen en wapenen te vragen. Tevens begaf de Onder-Gouverneur van Californië, Mac Dougal, zich in allerijl naar Sacra mento en stelde die stad in staat van beleg. Ten 3 ure in den namiddag trachtte elke der partijen aanhangers te wer ven: de autoriteiten riepen alle gevestigde burgers op en de goudzoekers trok- i ken al hunne makkers tot zichdie ojde velden rondom de stad versjireid waren. De Heer Mac Dougal liet aan den ingang der James street een met schroot geladen kanon plaatsen, en waarschuwde de burgers zich in hunne woningen te begeven, vermits hij voornemens was de straat schoon te.vegen. S'S'AISS SÏSRIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien het be sluit van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 17dcn Sejrtember jl.A. N°. 7916 (3de Afd.) Provinciaalblad N°. 91 herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad, aan de hun bij art. 42 in ver band met art. 27 der Wet van den 29sten Maart 1833 Staatsblad N°. 4) opgelegde verpligting tot het doen van Supjdetoire aangiften, zoo betreffende het in gebruik komen, betrekken of meubeleren der panden, welke op den 15den Mei dezes jaars bruten gebruik waren, als wegens de vermeerdering, uitbreiding, verwisseling of aanschaffing van Deuren en Vensters, Haardste den, Dienst- en Werkboden of Paarden, wanneer zij in de termen van het bovenaangehaalde artikel vallen, en zulks ten einde de toejjassing der straf bepalingen in de artt. 35 en 39 der boven aangehaaldo Wet vervat, te voorkomen. DU RIEU. Leyden17 October 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de kerkeraden der Hervormde gemeenten te Wapserveen, Aalst, Sybecarspel, Soppersum en Holwierda, uitgebragte beroepen op Ds. J. W. E. Ebbinge te Lippenhuizen, en de Candidaten J. C. Hattink, T. Poortman, J. Penor en A. L. Poelman.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3