ven over 1849 met ƒ423,134; c!e Minister vertrouwt echter, dut de werke lijke uitgaven weder heneden de raming zullen blijven. Ten aanzien van de wet op de middelen over 1851heeft de Minister ge zegd, dat liet voor de Regering in het algemeen en voor hem, Minister, in het hijzonder eene groote teleurstelling is, dat de menigvuldige werkzaamhe den gedurende de vorige zitting verhinderd hebben dat de voordragt, welke is ontworpen ten aanzien der wijzigingen van liet belastingstelseltegelijk met de hegrooting ingediend is. Z. Exc. heeft daarbij gevoegd, dat hij zich vleit, dat de beraadslaging over dat onderwerp in den Staatsraad spoedig genoeg zal zijn afgeloopen, om nog eene tijdige beslissing' dienaangaande te kunnen uitbrengenen de wet op de middelen in verband met die voordragtte kunnen wijzigen. Inmiddels heeft de Regeringingevolge het stellige voor schrift der Grondwetde begrooting dadelijk moeten indienenen dus in liet ontwerp de bestaande middelen moeten opnemen. Uit de raming der middelen blijkt intusschendat het vermoedelijk batig slot ƒ981,160 zal bedragen. De Minister heeft daarna de aandacht gevestigd op eenige in de vorige Zitting aangenomene en thans ingevoerde wetten, en daarbij op de postwet, welker uitkomst gedurende de eerste maand geenszins ongunstig is geweest en het vermoeden wettigt, dat de voor dit jaar geraamde opbrengst over troffen zal worden. Men heeft echter, uithoofde van den invloed dien de regeling van het postwezen met het buitenland kan hebben, de raming van 1851 niet hooger dan die van 1850. durven stellen. De opbrengst van Sep tember is slechts 4400 minder dan die van Augustushet getal der met den post verzonden brieven is met ruim 60 pet. toegenomen en vermeerdert nog dagelijks. De nieuwe verordeningen op het Munt-Collegie voldoen aan het doel 't welk was vermindering van uitgaven. Met de thans aangevangen inwisse ling van de stukken van 5 en 10 cents zal het werk der vermunting van het zilver zijn afgeloopen. De door de Regering genomene maatregelen ten aanzien van de inwisseling der gouden munten, hebben aan de verwachting beantwoord. De som, die in de maand Jul ij in de schatkist is gevloeid, bedraagt 50 millioenen. Het volle bedrag der muntbiljetten was niet toerei kende, en de Regering heeft van de Ned. Bank 6 millioenen ter leen moeten vragen tegen eene rente van 2 pet. 'sjaars. Reeds is voor 21 millioenen aan goud verkocht. Die verkoop wordt voortgezet. De schuld aan de Ned. Bank is afgelost. De lage prijzen van het goud en zilver werken echter thans den afzet eenigzins tegen. De wisselkoers belemmert den uitvoer van het goud. De onderlinge prijsverhouding van het goud tot het zilver is inmiddels weinig of niet veranderd, 'twelk als een allezins geruststellend verschijnsel mag worden aangemerkt. Mogten er nog gelden noodig zijn voor de inwisseling, dan zullen die bestreden kunnen worden uit de gewone middelen van het loopende dienstjaar. De Minister heeft ten slotte opgemerkt, dat hij op daadzaken heeft gewe zen die duidelijk sprekendat het onstaatkundig zou zijn om alleen acht te geven op de schaduwzijde van onzen toestandmaar dat men het goede't welk zoo ruimschoots aanwezig isniet over het hoofd mag zien. De behandeling der begrooting zal, zoo hij zich vleit, kunnen strekken om dat goede nog meer te doen uitkomen. Is besloten de mededeeling van den Minister, met de tot de begrooting behoorendc stukken, te doen drukken. Bij de Kamer is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wetstrekkende tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlander aan dertien daarbij genoemde personen. Op voorstel van den lieer Wintgens wordt, met 34 tegen 16 stemmen, besloten liet yeheele Reglement van Orde te herzien. De Commissie, belast met het ontwerpen van liet adres van antwoord op de Troonredebrengt haar ontwerp ter tafel. - Dit zal gedrukt en aan de afdeelingen verzonden worden. De Zitting is daarna opgeheven. ÏHJITEXLAIVDSCHE BERIftTEfl. 1'RANKHE.IIi. PARIJS, 13 October. De President beeft aan den Minister van Binnen]. Zaken een crediet toe gestaan van 103,000 fr. voor de betaling der gekochte schilderijen uit de galerij van wijlen Z. M. Willem II der Nederlanden, die in het Museum der Louvre zullen geplaatst worden. In het armhuis te Marseille is dezer dagen een man van 106 jaren overleden. Marokko is in vollen opstand wegens een bevel des Keizers, dat de huiden van al het geslagtc vee aan hem moeten afgeleverd worden. 'S1 A L I "E. Pi OM E 3 October. De Paus heeft den 29st<,|> September twee besluiten van het Collegic der kerkplegtigheden afgekondigd. Het eerste erkent de heldhaftigheid der deugden van de eerwaardige dienstmaagd GodsAngela Maria Astorcheene Spaanschc Capucyner non. Het tweede verklaart, dat men gerustelijk kan overgaan tot de zaligspreking der eerwaardige Maria Anna de Jesns de Paredes eene Peruaansche maagd"bijgenaamd de lelie van Quito. De Paus heeft geen aanspraak gehouden in het Consistorie van 30 Sep tember, maar zou die in het Consistorie doen, dat lieden gehouden werd doch ook toen heeft dit geen plaats gehad, zoo als men meent, tengevolge van het pas ontvangen berigt van de verbanning der Aartsbisschoppen va» Turijn en Cagliari. Het Fransche bezettingsleger zal wederom worden verminderd en voort aan bestaan uit 4 regimenten infanterie, 2 bataillons jagers, 1 regiment ruiterij en een daaraan geëvenredigde artillerie. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 October. De Keizer zou, naar men verzekert, in het huwelijk treden met de Prinses Sidoma van Saksengeboren 18 Augustus 1834derde dochter van Prins Joh an van Saksen. De Keizer is den llJen te Bregenz aangekomen en heeft aldaar een mondgesprek met den Koning van WTrrtemberg gehad. Het patent ter invoering van eene belasting op bet verbruik en het gedistilleerd in Hongarije en aangrenzende landen is door den Minister van Finantiën in gereedheid gebragt. -Door de Aartshertogin Maria Dorotheaweduwe van den Aartshertog Josepheene Wurtembergsche Prinsesis in naam van de Protestanten in Hongarije aan Z. M. een adres aangebodenhetgeen talrijke klagten bevat over verongelijkingen hun aangedaan. FRANKFORT. 12 October. D'. GutzlafT zal hier eerlang eene openbare voorlezing houden ten gunste van de bevordering van het Christendom in China. fflENüEMAMKElV. Overal wekt het ongelukkig lot van Frederikstadt deelneming, want niet alleen worden in Sleeswijk, maar ook in Kopenhagen en andere plaatsen gel den bijeengebragt om de gevlugte en van alles beroofde inwoners te on dersteunen. Uit Rendsburg wordt van den 7dcn gemeld, dat men van oenen verde ren aanval op Frederikstadt voor goed had afgezien. In Holstein is men ijverig bezig om het leger met 10,000 man te ver sterken. De noodige uniformen waren besteld; doch de manschappen ont braken nogdie men echter uit vrijwilligers hoopte te vinden. AfiAS EMIE-NÏ SE SJ WS PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCHOOL. Den 12den October de Heer A. van Delden van Deventer in de Regten met Theses. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR verwittigt het Publiek dat met 15 October de Winterdienst op de Spoorwegen een aanvang zullende nemenniettemin bij voortduring met de vier het gelieele jaar doorloopende treinenin alle rigtingen van ons Rijk brieven worden verzonden en dc Brieven-bus steeds 20 minuten voor bet vertrek der treinen zal worden ge ledigd terwijl voor de brieven van hier per Nachtposten vertrekkendede laatste ligting ten 12 ure des nachts zal plaats hebben. Het Kantoor is voor het Publiek overigens den ganschen dag geopend waar alle verdere informatiën kunnen worden verkregen. Levden 14 October 1850. IV. P. KLUIT. Ten behoeve der twee bejaarde hulpbehoevende Zusters (zie de Cour. van 11. Maandag) is aan het Bureau der Leydsche Courant ontvangen van A. Z. ƒ5.van L. ƒ2.-van D. C. ƒ2.50en van een Muntbillet van ƒ10. 212dc Mtaats-Loterij. Trekking der Derde Klasse. 1ste Trekking. Nos. 18142 en 18568 ieder een prijs van ƒ1,000. 2dc N°. 213 een prijs van ƒ25,000. Nos. 3 en 7459 ieder een prijs van ƒ1,250. N»s. 3030, 6980 en 12659 ieder een prijs van ƒ1,000. A E9 W EIS.'FEA' TIEN. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, M. A. KRANTZ Kist. Letden 13 October 1850. Heden verloste zeer voorspoedig van een' ZOON, J. M. VISSERgeliefde Echtgenoot van P. J. MEERBURG, Leyden, 14 October 1850. Apotheker. Voor de menigvuldige blijken van deelnemingons betoond bij het over lijden van onze beminde Zuster en Behuwd-Zusterbetuigen w ij bij deze ook namens onze betrekkingen, onzen innigen dank. M. J. HOELEN. Letden, 15 October 1850. J. E. W. HOELEN, Visset,. De Schuldeischers in het Faillissement van D. ROBBERSMattenverwer- ker en Kamerbehangerte Leydenworden opgwroc'jjeBi tot bijwoning der Tweede Verificatie van Schuldvorderingen te zijnen laste, welke door den Edel Achtb. Heer Regter-Commissaris bepaald is op Woensdag den 23s,c" October 1850, des voormiddags te elf ure, in de zaal der Arr.-Regtbank. De Curator J. G. KIST.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3