LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 9 OCTOBER. BIiWENLANDSCRE BERIGTEiV. 1850. Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond N°. 125. V/2 r \r Mi De Prijs der Courant is flS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN3 October. Sedert Februarij 1. 1. zijn hier ingeschreven 129 studenten, van welke 98 die het laatste staats-examen hebben ondergaan. De overige ingeschrevenen genieten voor het grootste deel hunne wetenschappelijke opleiding aan het Amsterdamsche Athenaeum. Uit Utrecht wordt berigt dat in de studentenrol van de Akademie aldaar sedert April 1. 1. zijn ingeschreven 110 studentenvan welke 83 het laatste staats-examen hebben ondergaanen de overige de Athenaea bezoeken. De waterspiegel van het Haarlemmermeer is in September 11 duim verlaagd. De Baron van llceekeren van Enghuizenbenoemd door de Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer, heeft wegens redenen van gezondheid, daarvoor bedankt. 'sGRAVENIIAGE, 7 October. Men verwacht II. M. de Koningin den 15dcn hier van Baden terug. Men verzekertdat II. K. II. Prinses Marianne der Nederlanden zich dezer dagen naar Rome heeft hegeven. De Heer van GobhelschrooyOud-Minister van wijlen Koning Willem I, is den 3d<:n in België overleden. De Slaats-Couranl bevat eene instructie voor de Commissarissen des Konings in 22 artikelen. STATE1V- GENERAAL. VEREEN1GDE ZITTING DER BEIDE KAMERS Maandag7 October 1850. Opening van de gewone Vergadering. Zittingjaar 1850—1851. Nadat de leden der heide Kamers zich hadden vereenigd in de vergaderzaal der Tweede Kamer, wordt tegen half één ure, de vergadering geopend door den Heer D. Blankenheym, die door den Griffier der Eerste Kamer doet voor lezen een besluit des Konings, waarhij hij, de lieer Blankenheym, [uit Rot terdam], ingevolge art. 87 der Grondwet, benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanstaande zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der Grondwet, met de leiding der verga dering belast zijnde, benoemt eene Commissie van 18 leden der heide Kamers, om Z. M. den Koning te ontvangen en uitgeleide te doen. Deze commissie bestaat uit de Heeren: v. Sasse v. Ysselt, van Ryckevorsel, AVichers, van der Veen, van Hoëvell, Dullert, Borski, van Swinderen, Engelen, Godefroi, Wintgens, Metman, Tonckens, Regout, Lotsy, Bachiene, van der Heyde en de Lom de Berg. Ten één ure vervoegen zich de Ministersalsmede de leden van den Raad van State, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nade ring van Z. M. den Koning aangekondigd, die zich metZ.K. II. Prins Hendrik, op de in het programma voorschrevene wijze, naar het gebouw der Staten- Generaal begeven heeft. De Koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. II. Prins Hendrik naast hem geze ten is, de navolgende openingsrede: Mijne IIeeren! Ik heb gewild, dat reeds deze vergadering der Staten-Generaal geheel en al het uitvloeisel zoude zijn van de regtenwelke de onlangs gevestigde instellingen aan het Nederlandsche volk verzekeren. Het is Mij aangenaam Mij van zijne nieuw gekozene Vertegenwoordigers omringd te zien. Onze betrekkingen met alle Mogendheden blijven steeds van goede ver standhouding getuigen. In de moeijelijkhedenwelke in Duitseliland zijn ontstaanvolgen Wij met inzigt tot Limburgden wegdien de traktaten en het belang van Nederland aanwijzen. De buitenlandsclie handel gaat vooruit. De jongste veranderingen onzer scheepvaartwetgeving zullenAVij mogen er Ons mede vleijenniet alleen eigene kracht, maar ook de banden van welwillendheid en vruchtbare ge meenschap met andere volken versterken. De Republiek van Venezuela heeft hare handel- en scheepvaart-traktaten met Nederland, overeenkomstig hare tegenwoordige handels-politiek, opge zegd. De Regering tracht de nadeelen te koeren, welke uit dezen maatre gel voor onzen handel zouden kunnen voortvloeijen. Intusschen is aan de bezwaren en vorderingen voldaan, welke van deze zijde bij die Republiek uit andere hoofden waren ingebragt. De Zee- en Landmagt kwijten zich loffelijk van haren pligt. De wetten op de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire Officieren zullen weldra aan Uwe beraadslagingen worden onder worpen. Doelmatige vereenvoudiging van het beheer en de inrigtingen der Marine zal de middelen doen vinden, om, zonder benadeeling van het materieel, reeds in het volgende jaar de active Zeemagt te vermeerderen. Tot de vorming van een deugdelijk verdedigingstelsel, sedert lang liet voorwerp Mijner zorg, zijn voorbereidende maatregelen genomen, die een goeden uitslag beloven. De toestand der Koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werebl- deelen is over het algemeen bevredigend. De koloniale geldmiddelen zullen, naar Ik hoop, in staat zijn tot eene lioogere bijdrage ten behoeve van het Moederlanddan waarop was gerekend. In den loop dezer zitting zullen de wets-ontwerpen tot regeling der ko loniale belangenovereenkomstig de Grondwetworden aangeboden. Onze huishoudelijke toestand geeft reden tot tevredenheid en moed. Ten gevolge van den gezegenden oogst des vorigen jaarsdaalden de prij zen van vele der eerste levensbehoeften, hetgeen grootelijks tot verligting der armoede heeft gestrekt. Sommige oorden des Rijks hebben door de stormen en hoogen watervloed van den laatsten winter zwaar geleden. Doch deze rampdie andere even eens bedreigde strekendank zij der Voorzienigheidheeft gespaarddeed de Nationale weldadigheid in het schoonste licht uitkomen. Ilare hulp door Mij ingeroepenkwam te gemoet waar tegemoetkoming noodig was zoodat het verlies van hendie zich zeiven niet konden helpenzoo veel mo gelijk is vergoed. Zoo de oogst van dit jaar, volgens de voorloopige berigtenmiddelmatig is wij mogen andere, meer duurzame verschijnselen, niet uit het oog laten. De ontginning van gronden staat niet stilover het algemeen gaat de landbouw in vermogen en kennis vooruitook de ambachts- en fahrijknijver heid vertoont ontwikkeling; onderscheidene takken staan gunstig; de midde len van vervoer te lande en te water breiden zich gestadig uit, en onder steunen de toenemende levendigheid van het hinnenlandsch verkeer. Ik hen ernstig bedacht op bevordering onzer gemeenschap met naburige landendoor toepassing der inrigtingen en krachtenwelke de hedendaag- sche kunst aan de hand geeft. Ik wensch daartoenog in den loop dezer Zitting, Uwe medewerking te vragen. De staat onzer rivieren vordert voorziening en afdoende verbetering. Bij de voor te dragen Rijks-begrooting wordt deze aangelegenheid in Uwe zorg bijzonder aanbevolen. De wetten op het gemeente- en armbestuuren de onteigening ten alge- meenen nuttezijn ontworpen. Deze ontwerpenhenevens die op liet regt van vereeniging en vergaderingop de verantwoordelijkheid der Ministers, en op de nieuwe regterlijke inrigtingzullen U weldra worden voorgelegd. De nieuwe Provinciale Vertegenwoordigingin alle gewesten zamenge- komen, heeft de belangrijke taak, haar toevertrouwdmet ijver aanvaard. De gesteldheid der geldmiddelen is voldoende. Genoegzaam alle bronnen van 's Rijks inkomsten beantwoorden ruim aan de verwachting. Deze omstandigheid, gepaard met de uitkomsten van een spaarzaam be heer, opent het uitzigt, dat, zonder onvoorziene voorvallen, het slot van de loopeude dienstmécr dan toereikend zal zijnom liet nog overgebleven deel van het tekort van een vroeger dienstjaar te dekken. Er zullen U wetten worden voorgesteld, zoo tot verbetering van het be lastingstelsel, als ter uitvoering van artikel 122 en 176 der Grondwet. De behandeling van al deze veel omvattende en gewigtige onderwerpen zalvertrouw ikworden geleid door dien geest van gemeen overlegwelke Ons, met Ilooger hijstand, in staat moet stellen, om, hetgeen het Vaderland van Ons wacht, te volbrengen." Na het uitspreken dezer Troonrede, verlaten Z. M. de Koning en Z. K. II. de Prins de vergaderzaal, om op de vastgestelde statelijke wijze naar het Ko ninklijk Paleis terug te keeren. Daarna wordt de vereenigde zitting der beide Ui Kamers gesloten en gaat de vergadering uiteen. Eene zeer talrijke menigte

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1