Nog' ziju do Leeraar van de lsle klasse in do Engelsehe taal- on letter kunde J. P. Arendde Lector in de Nederduitsclie taalgeschiedenis en aardrijkskunde A. Beeloo, en de Dansmeester P. Demmenie, uit hunne he- trekking bij genoemd Instituut eervol ontslagen, onder toekenning van wachtgeld. Z. M. heeft benoemd, bij de Koninkl. Militaire Academie te Breda, tot Leeraar der 2(Ie klasse in het handteekenenden thans op wachtgeld zijnde Leeraar in dat vak F. L. Huygens. De gewone zitting der Staten-Generaal zal op Maandag den 74™ dezer door Z. M. geopend worden. Het reeds op 4 September jl. voor die pleg- i tigheid uitgegeven Programma blijft in zijn geheel. De Koning zal te een ure van het Paleis afrijden naar de Vergaderzaal der Staten-Generaal. Het ontwerp van wet nopens de Ministeriële Verantwoordelijkheidis hij den Raad van State aanhangig. De Nieuwsbode berigtdat de concept-gemeentewet en daartoe belioo- rende memorie van toelichting, door den Minister van Binnenl. Zaken aan den Raad van State en aan de Staten der onderscheidene provinciënworden verzonden. S"t ovinciale Staten van jBsgidtioSland. Zitting van Donderdag 3 October. In deze zitting heeft de Commissaris des Konings medegedeeld dat de commissie uit deze vergadering, belast met de taak, om aan Z. M. den Koning de hulde der Staten van dit gewest te betuigenzich van die taak heeft gekweten. Bij de betuiging van eerbied en verknochtheid heeft zij ge voegd die van dankbaarheid voor hetgeen Z. M. ten voordeele der provincie heeft gedaan, en heeft zij de provinciale belangen in liet verder aandenken van Z. M. aanbevolen. De Koning beeft belangstelling betuigd in al hetgeen dit gewest betreften te kennen gegevendat door Z. M. op hoogen prijs wordt gesteld wat door de Staten ten behoeve der provincie wordt gedaan. Is ingekomen eene missive van Heeren Burgemeester en Wethouders der stad Rotterdamwaarbij zijmet terugwijzing naar hunne vroeger inge- bragte bezwarenandermaal opkomen tegen de strekking van het concept reglement op het bestuur van het Hoogheemraadschap van Schieland. Zij herhalen hun vroeger daartegen ingebragt protesten voegen er nog voor zooveel noodig bij dat bij dat ontwerp-reglemcnt de regten der stad Rotter dam ten sterkste en wederregtelijk worden verkort. Deze missive wordt gesteld in handen der vroeger daartoe benoemde Commissiewaaraan is toege voegd de Heer Prins. De Commissiein wier handen gesteld is de begrooting der kosten van het provinciaal bestuurvoor zoo veel het Rijksbestuur isheeft hierna rapport uitgebragtbij monde van den Heer de Jongeen onder anderen voorge steld om de legestot dus ver door de ambtenaren en ook door den Griffier genotente vervangen door eene verhooging van jaarwedden, alsmede om de bezoldiging van den Griffierafgescheiden van de tegemoetkoming wegens gemis aan legeste verhoogenuithoofde van deszelfs veelvuldige werkzaamheden. Vervolgens zijn de afdeelingen der begrooting aangenomen met dien ver stande, dat de post van jaarwedden der vaste ambtenaren en bedienden bij de provinciale Griffie, welke was uitgetrokken voor ƒ22,500, gebragt is op ƒ26,850, en zulks door bijvoeging van 2,440 wegens het gemis aan leges; ƒ1,560 ter zake van leges, die nog genoten worden, maar welker afschaf fing wordt voorgesteld, en 350 als tegemoetkoming aan de boden. Ein delijk is ook nog ƒ160 toegevoegd aan de jaarwedde van den Griffier, wegens door hem tot dus ver genoten- leges hetgeen echter niet in verband staat met de door de commissie billijk geachte verhooging der bezoldiging van dien ambtenaar. Zitting van Vrijdag 4 October. In deze zitting is over verscheidene aangelegenheden rapport uitgebragt door de daarvoor benoemde Commissiënonder anderenomtrent een adres van Dijkgraven en Heemraden van den polder Oud-IIerkingenhoudende verzoekdat Gedep. Staten gemagtigd zullen worden tot het uitvaardigen van dwangmaatregelen tegen de polders, die weigerachtig zijn, de jaarlijks verschuldigde contribution te betalenen de daaruit voortvloeijende proce dures te voeren voor rekening der provincie. Dit verzoek is van de hand gewezen, doch de Ged. Staten zijn gemagtigd tot het voeren van procedures, mits de polderbesturen de som deponerendie tot bestrijding van de kosten noodig is. ROTTERDAM, 3 October. Z. K. H. de Prins van Oranje' heeft gisteren, vergezeld van zijn' Oom Prins Hendrikalhier den eersten steen gelegd aan het nieuwe gebouw der Koninklijke Ncderl. Jagtclub. De Heer van HobokenPresident der Com missie met de werkzaamheden heiastopende de plegtigheid met eene aanspraakgerigt aan den jeugdigen Kroonprins. De talrijk toegevloeide menigte gaf luide teekenen van toejuichingen en deelneming aan het feest. Na den afloop hebben HH. KK. 1IH. een' roeitogt op de Maas gedaan. - Deze dag was ook voor de werklieden een dag van vreugde, naardien het Z. M. den Koning behaagd heefteene somme gelds aan den Architectden Heer Godefroite hunnen behoeve te doen uitreiken. Door een aanzienlijk aantal ingezetenen alhier is een verzoek aan de Hooge Regering gedaanom eene Duitsch-Protestantsche gemeente te mogen oprigtenalwaar in de Hoogduitsclie taal zou worden gepredikt. Hierdoor zou voor het groot aantal Duitschersdie alhier tijdelijk of vast verblijf houdenin eene wezenlijke behoefte worden voorzien. Van hier is het barkschip lsis, met 400 passagiers naar Amerika vertrok ken onder hen was ook een blinde. ALKMAAR, 30 September. In de alhier gehoudene Algemeene Vergadering der Ilollandsche Maat schappij van Landbouw heeft de VoorzitterProf. van der Boon Mesch eene redevoering uitgesproken, waarin de werkzaamheden der verschillende Afdee lingen en de handelingen van het Hoofdbestuur vermeld, en tevens de mid delen aangewezen werdenwaardoor de Nederlandsche Landbouw tot vermeer dering van het welzijn des Vaderlands, in bloei zou kunnen toenemen. De volgende Vergadering zal in 's Gravenliage gehouden worden. Tot Leden van het Hoofdbestuur werden gekozen de Heeren Jh1'. D. T. Gevers van Endegeest en Jhr. G. F. van Tets, en tot Algemeencn Voorzitter, die nu uit Noord- Holland moest gekozen worden, de Heer Mr. F. A. van Hall. Op de hij die gelegenheid gehoudene Tentoonstelling van voortbrengselen van den Landbouw en van Vee, zijn onderscheidene gouden en zilveren me dailles en andere premiën aan vele bekende Landbezitters in Noord- en Zuid- Holland toegekend. Zij werd door vele duizende personen bezocht; en had den de Regering der Stad en de Ingezetenen gewedijverdom door uitstekende volks- en andere feesten gedurende vijf dagen deze belangrijke bijeenkomst van Landbouwers op te luisteren, zij hadden de voldoening in alles, wat er plaats had, eene uitstekende orde en onder die duizende ingezetenen en vreem delingen de uitmuntendste eensgezindheid en onderlinge welwillendheid op te merken. MIDDELBURG1 October. Bij dc op den 26st™ September jl. alhier gehoudene aanbesteding van bui tengewone werken aan eenige calamiteuse polderszijn dezeonder anderen aangenomen door de Heeren D. A. Dronkersalhier, voor ƒ49,600; A. de Groot, te Sliedrecht, voor ƒ16,600, en K. Kalis, t.s Sliedrecht, voor ƒ14,500. BUITEiVLANDSCHE BERlGTEfl. KW ««Hi AN 85. LONDEN1 October. Mejuf. Howard alhier heeft een legaat gemaakt van ruim een half millioen Ncd. ter stichting van een weduwen hofje, waarvan iedere bewoonster een jaar geld van ƒ600 Ned. zal genieten. Het getal huisjes is bij het berigt niet opgegeven. Het getal stoomschepen en stoomvaartuigen, die tot de Engelsche zee- magt behoorenbedraagt 164van 44,500 paardenkracht. Er hebben hier weder twee zware branden plaats gehad, een van eene oliefabrick, en een van eene katoenfabriekbij den eerste verloor een kind het leven. FSAKARMK. PARIJS3 October. Toen in den morgen van gisteren de Gezant van Nepaul naar Marseille zou vertrekken, had een der lieden van zijn gevolg buiten zijn weten een schuld gemaakt van 30 fr. bij een huurkoetsier. Toen deze den stoet zag vertrekken begon hij vrees te koesteren voor zijn geld, en hij wist dus niets beters te bedenken, dan, toen de Indische Prins buiten kwam om plaats te nemen in zijn rijtuig, dezen met den arm tegen te houden, ten einde hem om de schuld aan te spreken. Dit vertoornde den Prins zoodanig, dat hij zijn rotting op hief en den koetsier een geweldigen slag op het hoofd toebragt, welke eene wonde veroorzaakte, waaruit het bloed rijkelijk vloeide. Het gevolg van den Gezant alsmede de policie kwamen tusschen heidezoo dat dit voor beide partijen geene verdere gevolgen had. De Prinsdie in zijn geboorteland regt van leven en dood uitoefenthad reeds om zijn sabel gevraao-dten einde den koetsier zijne onbeleefdheid strengelijk te doen boeten. In de kerk van Mas d'Agenois, een stadje van 2 a 3000 inwoners in liet Dep. Lot et Garonne, is in de Sacristy eene verwaarloosde schilderijvoorstel lende den stervenden Christus, ontdekt. Het is op paneel geschilderd en zou hij nader onderzoek een stuk zijn van Rembrandt van het jaar 1631. Dc Commissaris van Policie heeft huiszoeking gedaan in een locaal waar de Californische Maatschappij gevestigd was, en heeft 180,000 fr. aan waren en papieren in beslag genomen en den Directeur gevangen gezet. Men verwacht de Aartsbsschop van Turijn te Parijs. SPAWE. MADRID, 1 October. Het groote vraagstuk van het bestieren van luchtschepenschijnt zijne op lossing nabij tc wezen. De Spaansche luchtreiziger J. Montemajor heeft met zijn luchtschip Aeolus proeven daarvan afgelegd, die met de meest voldoende uitkomst bekroond zijn geworden. Ten gevolge hiervan is thans bepaald, dat hij den 15(lcn dezer, alhier met zijn luchtschip zal opstijgen, zonder zich aan voor- of tegenwind te storen, Frankrijk overtrekken en naar Londen zal zwe ven, om er van de Britsche Regering de premie te ontvangen, die zij uit geloofd heeft aan diegenen, die tegen eiken luchtstroom in, eene luchtreis zou weten te volbrengen. Dc Aartsbisschop van Cagliari was veroordeeld om binnen 24 uren de ex communicatie in te trekkenof anders het grondgebied te verlaten, in welk geval de Staat bezit van de inkomsten van het kerspel zou nemen. Daaraan niet voldaan hebbende, is hij in den avond van den 23sten September, door karabinicrs aan boord eener gouvernements-stoomboot gebragtom naar Civita-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2