LEYDSCHE COURAN 1850. MAASDAG, 7 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond n°. m. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nomirvers worden tegen 10 Centen afgegeven Wij herinneren onze Lezers, dat beginnende met Maandag den 7den dezer tot en met Dingsdag den 29slende Tien- en Vljf- Ccntstuklicn zullen worden ingewisseld bij de Ned. Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondissementen, en de Plaatselijke Ontvangers, zoo veel hunne kassen dit toelaten. BINMNLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 5 October. Sommige bladen melden, dat bij de Regering bet plan zou bestaan, om de roodkoperen centen en halve centen in te trekken en die door geelkoperen munt te doen vervangenen dit ten einde den omloop der Belgische centimes en halve centimes te weren. De Prov. Staten van Drenthe hebben tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal verkozen den Heer ?>Ir. W. J. Tonckens, Kantonregter te Meppol. Bij de herstemming in het kiesdistrict Zwolle ter verkiezing van nog twee leden der Prov. Statenzijn verkozen de Hccren Mr. J. Kalli en G. W. Baron van Dedem. In plaats van Jhr. J. A. Lycklama a Nyelioltwelke voor de verkiezing tot Lid der Eerste Kamer bedankt heeft, hebben de Prov. Staten van Vries land verkozen den lieer Jhr. T. A. M. A. Andringa de Kempcnaer. Op den 21sten September jl. heeft te Harenbij Groningeneene harddraverij pltiats gehad, waarvoor door de leerlingen van de aldaar geves tigde Landhuishoudkundige School waren uitgeloofdeene brillante zilveren zak-tabaksdoos tot prijsen een pikeurs-hoofdstel tot premie. Vijftien paarden namen daaraan deelen de prijs werd behaald door het paard van Pieter Norgvan Essenterwijl de premie ten deel is gevallen aan het paard van Roelof Meyervan Harenzijnde er bij het uitreiken derzelve eene zeer doelmatige toespraak gehouden door den Heer Dumoulineen der leerlingen van opgemclde school. Dit nationaal volksvermaak, hetwelk in de beste orde is afgcloopenwerd door een zeer groot aantal toeschouwers bijgewoond. Op den Holl. Spoorweg zijn in September vervoerd 91,723 personen, en is ƒ100,353 ontvangen. De eerste steurharing is Donderdag te Scheveningen aangebragtmet 2 bomschuiten te zamen houdende 19,000 stuks. Wij laten hier een verslag volgen van de Afschaffingsrede ter opening van de zesde Algeni. Verg. der Ncclerl. Vereen, tot Afschaffing van Sterken Drank, door Mr. C. C. E. d'EngelbronnerReferendaris bij het Ministerie van Justitie. Amsterdam 1850; zoo als dat voorkomt in den Volksvriend van October. Een belangrijk stuk't geen bij de lezing niet minder zal behagendan het bij 't aanhooren indruk heeft gemaakt. Verre van zich met louter betoog te vergenoegen, beeft de geachte spreker onderscheidene gewigtige daadzaken medegedeeld, waartoe hem zijne ambtsbetrekking bijzonder in staat stelde, en die al weder van eene andere zijdedan die van welke dit tot nu toe meestal in onze afschaffings-gescbriften geschiedde, liet verderf door den jene ver aangebragt, bewijzen. Eiken onpartijdigen vriend zijns vaderlands en zij ner medemenschcn durven wij deze rede met aandrangals eene belangrijke lectuur aanbevelen. De geachte spreker heeft zich de beantwoording ter taak gesteld van deze drie vragen: Is liet tegengaan van sterken drank, als volksdrank, indedaad noodzakelijk? Zoo ja, waarom afschaffing en eene Vereeniging tot afschaffing? Wat is noodig, zoo de Vereeniging tot afschaffing haar doel zal bereiken? Dat de sterke drank indedaad een volksdrank is, uithoofde der algemeen heid, bestendigheid en goedkoopheid van zijn gebruik, wordt door den spreker duidelijk aangetoond, en zijne nict-noodzakelijkheid en ongezondheid, op grond van geneeskundig gezag, kortelijk besproken. Hierna vinden wij eene rijke menigte van berigten, door regterlijke ambtenaren uit de meeste provin ciën des Rijks aan den spreker medegedeeld, waardoor onwedersprekelijk, met cijfers, wordt bewezen, welk een vloed van jammer, in allerlei soort van misdrijf, door den jenever over de maatschappij en de huisgezinnen wordt uitgestort. Dit gedeelte der Afschaffingsrede vooral is belangrijk. Een paar staaltjes ter proeve: over een tijdvak van 13 jaren," schrijft een hoofd der policie, «stel ik de verhouding der aan sterken drank toe te schrijven zaken, tot die welke uit andere oorzaken voortkomen, als 3 tot 1. Geen gering deel komt hiervan voor rekening der vrouwen; in de mindere standen vooral." «Gedurende mijne 21-jarige dienst," meldt een ander hoofd der policie van eene voorname stad, «heb ik de overtuiging verkregen, dat meer dan ,*T der voorgekomene strafzaken aan sterken drank te wijten is." «In eene der voor naamste steden van dit rijk telt men, meen ik, (zegt de spreker) 24 agenten, 18 van deze zijn meer of min verslaafde drinkers, en daaronder vindt men er, die 18 borrels daags gebruikenZiedaar nu, de wachters van den Staat!" Met een enkel woord wijst nu de spreker op de kosten der regts- gedingen, en der verpleging in de gevangenissen en krankzinnigen gestichten, die alweder, ter wille der jeneverdrinkers, door de inwoners van stad of land moeten worden gedragenen gaat hierna over tot de beantwoording der tweede vraag. Waarom afschaffing en eene vereeniging tot afschaffing Omdat matigheid in den sterken drank is, dien na te laten, dien af te schaffen. Omdat de mensclienliefde dit vordert. Omdat aansluiting ter bereiking van eenig doel, in de natuur des menschcn ligt. Omdat wetten tegen de dronkenschap wei nig baten." Dit een en ander wordt door den schrijver uiteengezet waarna hij onze Vereeniging, met klem van redenen, verdedigt tegen de beschuldi ging van materialisme, ven werkheiligheid, van geweld der Christelijke vrij heid aangedaan. Eindelijk: «wat is noodig, zal de Vereeniging haar doel bereiken?" Het antwoord is: «vooreest, omzigtiglieid in de aanneming van nieuwe leden, eene gedurige zuivering der registers, eene trouwe nakoming der verbindtenis. Vervolgens de aansluiting en den bijval van aHe weldenkenden. Voorts de ondersteuning der Regering." Zoodanig is het beloop dezer Afschaffingsrede, waarvan wij de hoofdpunten kortelijk hebben aangegeven. Wij besluiten onze aankondiging met de vol gende regelen uit het slot der Redevoering: «denkt aan de 170 tonnen gouds hier te lande jaarlijks aan sterken drank vergoten; denkt aan de niet te tel len duizenden schats, op welke zijne gevolgen, die, hetzij de schatkist, de gewestelijke, de plaatselijke kassen, betzij de diakonien of de bijzondere wel dadigheid er mede bezwaard worde, ons te staan en alle op ieder onzer neder komen. Vergeet nietdat van .R. Jvan nu reeds J der bevolking tot ge- lieele armoede of ecnen staat van tijdelijke behoefte is vervallen. Overweegt bij u zei ven, welk deel daarvan op rekening van de fleseh moet worden ge steld, en vraagt het u dan, vraagt bet u in gemoedc af, waar, waar moet het heen? Is liet dan geen heilige pligt, dien wassenden vloed te keeren, of zal het J vooraf nog tot itot welligt moeten gestegen zijn. O! bedenkt het wel. Die vermeerdering kan niet geschieden, zonder u te bereiken, zonder een deel te scheuren van het uwe of mijne. Welaan dan, laat ons het volk van Ne derland nuchteren maken en bekwaam, opdat het zijne natuurlijke veerkracht llerwinne. Trachten wij bet langzamerhand aan den leihand eener blinde liefdadigheid te ontwennen. Leeren wij het te staan op de plaats, die de Voorzienigheid aan elk onzer in de maatschappij heeft aangewezen, aan elk onzer met haar lief en leed. Tooncn wij ons broedersLaat ons allen voor gaan! Voorgaan met het oog op God!" 's GRAVENHAGE5 October. Z. M. heeft onder dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren bewezene goede diensten, den Hoogl. C. van lleynsbergen, eervol ont slagen als eersten Hoogleeraar bij het Koninkl. Instituut voor de Marine te Medenblik. Ook is ontbonden de Commissie tot het examineren der Zee- Officieren, Adelborsten en Stuurlieden, tevens belast met het opzigt over de uitgave van den Zee-Almanakde Zeevaartkundige berigten en Zeekaarten ten gevolge waarvan aan den gemelden Hooglccraar, als President, en aan de Hccren J. Swart en J. G. Arbon, als leden dier commissie, een eervol ontslag uit deze hunne betrekkingen is verleend; zijnde voorts aan het tot die commissie behoord hebbende lidden titulairen Kapitein-Luitenant ter Zee Jhr. G. A. TindalDirecteur van het dépöt van kaartenplans en modellen en van de bibliotheek bij het departement van Marine, met den istcn October 1850 opgedragen de betrekking van Examinator van de Zee officieren en Stuurlieden tot de marine en koopvaardij behoorende.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1