liUITEiVLA]\DSCIIE CERIGTEN. waarbij ook vele Studenten en andere genoodigden tegenwoordig warenbene vens een groot aantal dames. Gedurende al de feestdagen stond liet Akadcmie-gebouw ter bezigtiging opendoor duizenden is bet bezocht en er is niets beschadigdde Hortus en de Landhuishoudelijke school, zag in twee dagen ruim zesduizend bezoekers. ASSEN, 30 September. Heden nacht is te Wittilte gemeente Diever bij Hoogeveen in Drentheeen boerenhofstede, door eene onbekende oorzaak, in brand geraakt en in de asch gelegd. Bij dit onheil is een kind van 12 jaren in de vlam omgekomen, en een arbeider aan de bekomene brandwonden overleden. Tevens zijn daarbij verbrand 12 koeijen, 5 a 6 jonge beesten, een paard, de geheele inboedel en al het koren. De hofstede was te Amsterdam verzekerd. ENGELANB. LONDEN, 30 September. Het Kerkelijk Zendeling-genootschap in ons land telt thans 137 zende lingen het genootschap tot bekeering der Joden 78dat tot uitbreiding van het Evangelie in de Heidenwereld 334, het Wesleyaansch genootschap 368, het Baptisten-genootschap 100 het Londensch Zendeling-genootschap 171 de Schotsche kerken tellen 150 en verscheiden andere godsdienstige vereeni- gingen 100, te zamen 1438 zendelingen. Te Kingston in Jamaica is den 1stm September eene vrouw van 150 jaren overleden, die gedurende de laatste 40 jaren niet ziek was geweest. Zij was tot aan baren dood toe in het bezit gebleven van al hare geestvermogens. SS E E G 3 E. BRUSSEL1 October. De liedertafel de Eendragt te Meulenstede, looft een prijs uit van ongeveer ƒ100 voor het beste vierstemmig zangstuk, zonder accompagnement. De teksten in het Vlaamsch. E KAST Kift EU fö. PARIJS1 October. Er zijn hier afgevaardigden aangekomen van de Maroniten of Christenen van den Libanonom aan de Regering een ontwerp van kolonisatie in Algerie voor te stellen, hetgeen voorzeker voor Algerie een groote aanwinst zou zijn. De Franschc Regering heeft van ouds de R. K. in het Oosten hare bescher ming verleend. Te Algiers zal eene Synagoge worden gebouwd voor 106,000 fr. Alhier zullen in de voornaamste straten electrische uurwerken worden opgerigt, die met juistheid het uur zullen aanwijzen. Sedert geruimen tijd houdt zich de Heer Lagrange, Apotheker teLorient, bezig met proeven en onderzoekingen, om het geschut nog moorddadiger te doen werken. Voor eenige dagen heeft hij proeven afgelegd met zijne uitvin ding voor eene commissie van bevoegden, welke de hooggespannen verwach ting nog hebben overtroffen. Waar een kogel door dat geschut afgeschoten, neerkomt, barst, bij dadelijk uiteen en rigt de schrikkelijkste verwoestingen aan. Na den afloop der proevenzegt mendat den uitvinder de woorden werden toegevoegd, dat hij een allerverdienstelijkst lid van het vredes-congres zoude zijnwant dat men tengevolge van zijne uitvinding terugdeinzen moest voor het denkbeeld om oorlog te voeren. Men zegt, dat de Regering met hem in onderhandeling is over den aankoop van zijne uitvinding. A 5ft 3 IV 1 Si. TURYN, 26 September. De kerkelijke bladen melden, dat de verceniging der Bisschoppen te Villa- novettavan welke door de voorstanders van het Ministerie nogal met eenigen ophef werd gewaagd, voornamelijk ten doel heeft gehad, om de verbreiding van Bijbels, door bet Britsche Bijbelgenootschap, zooveel mogelijk tegen te gaan, en dat, ten einde het bereiken van dit doel te bevorderen, de Rege ring de van buiten ingevoerd wordende boekwerken aan een voorloopig on derzoek zou willen onderwerpen. Eergisteren hebben de beide criminele Kamers in vereenigde zitting met 13 stemmen tegen ééne, den Aartsbisschop Franzoni veroordeeld tot ver banning uit het Koningrijkmet verbeurdverklaring zijner goederen. In het district Avola op Sicilië is eene volksbeweging uitgebrokenten gevolge van het naderen van eenige Engelsche oorlogschepen, welke, naar men zich verbeelddezulk eene beweging kwamen ondersteunenbet oproer werd echter spoedig gedempt, en de Regter van het district, die zich aan de spits der ontevredenen gesteld had, in de gevangenis geworpen. Toen ge melde schepen zich voor Castelvetrano vertoondenkwam het volk aldaar in hetzelfde dwaalbegrip; bet begon te roepen: Leve de Constitutie! weg met de TiraimenZelfs joeg het eene compagnie van het garnizoen op de vlugt en ontwapende een ander; weldra werd echter ook hier door overmagt de rust hersteld en de krijgsraden zijn thans in volle werking. UFALI E. De Hertog van Parma laat de citadel van zijne hoofdstad zeer versterken, door een vierkanten toren te laten bouwen, welke de geheele stad bestrijkt. Het Akademie-gebouwdat van het voormalig collegie van adel, en twee nonnenkloosters zijn in kasernen hervormd. TOSCANE. De Groothertog heeft bij twee besluiten van den 21sle» en 22ste" dezer het Constitutioneel bestuur vernietigd en de vrijheid van drukpers beperkt, welke Toscane sedert Februarij des jaars 1848 heette te genieten. Het eerste besluit bevat de volgende artikelen: Art. 1. De algemeene Vergadering van Afgevaardigdenwier zitting, den lOilen Januarij 1849, geopend, door de omwenteling van Februarij daaraan volgende is gestaaktis ontbonden. Art. 2. Zoo lang geene nieuwe bijeen roeping der Wetgevende Vergaderingen plaats kan hebben, zal alle bewind door ons worden uitgeoefendna den Raad van State te hebben gehoorden met behoudvoor zoo veel de omstandigheden zulks zullen veroorlovenvan de bij het grondstatuut geheiligde beginselen. Art. 3. Onze Ministerraad is met de uitvoering van dit besluit belast. Bij het andere besluit wordt bepaald: dat geen dagblad meer het licht kan zien zonder toestemming der Regering. I1 E AT M 5J li. WEENEN, 27 September. Onlangs is een stoute diefstal gepleegd in het Augarten-Paleis, bewoond door de Aartshertogin Maria Dorothea, weduwe van den Palatijn van Hon garije. Een vermomd persoon drong des morgens in eene slaapkamer en nam eene cassette met 900 fl. aan geld mede. De Dame, in wier kamer zulks plaats had, sprong het bed uit, sloot de deur digt, en riep uit het raam aan den schildwacht om hulp. Het bleek nu, dat de tuin door gewapende man nen bezet was. De schildwacht gaf echter vuur, hetwelk met pistoolschoten beantwoord werd, terwijl de roovers aftrokken. Een der schildwachten ont ving eene wonde. De verschrikte Aartshertogin heeft den Keizer versterking van schildwachten verzocht. Den 21stcn dezer hebben op de Milserheide artillerie oefeningen plaats gehad. Er werd met Shrappnels geschoten, een projectil, dat met 9 lood bus kruid, 125 musketkogels op 600 tot 1000 schreden werpt. De vernielings kracht van dit geschut moet afgrijselijk zijn. IRANHFiUKT. 30 September. Op de algemeene vergadering van het Gustaaf-Adolfs-Genootschaphetgeen den 26stcI' op den Wartburg is gehouden, heeft de Predikant Trauttvetter het woord gevoerd. Het Genootschap neemt toe in bloei, de jaarlijksche inkom- zijn tot 45,000 thl. gestegenuit welke gelden 600 hulpbehoevende scholen zoo in Zwitserland en den Elzas, als in Hongarije, Oostenrijk en Portugal ondersteuning hebben genoten. Volgens een telegraphisch berigt, zouden de Sleeswijk-Holsteiners de de stad Tonnigen na een gevecht van twee uren den 30sten hebben genomen ook Frederichstad zou beschoten zijn. Zij hadden 217 Deenen gevangen gemaakt. Nadere berigten meldendat twee schansen bij laatstgenoemde stad door de Holsteiners met de bajonet bemagtigd en 14 stukken veroverd waren. De stad zou ingesloten zijn. Uit Kassei wordt geschrevendat het aldaar bekend geworden zijn der briefwisseling tusschen de Pruissiscbe en Hessische regering, bij welke laatst- I genoemde wegens hare handelwijze wordt gegisptde volkspartij niet weinig bemoedigd heeft. Overigens verzekerde men er, dat de Minister van Finan- tiën Hassenpflug aan de staats-thesaurie bevel gezonden heefttot bet afle veren van 44,000 daalders aan het Ministerie van Oorlog. W EST-1NDIE. Een brief van St. Martin behelst treurige bijzonderheden nopens den storm welke den 10<len en 1 l<lcn Julij aldaar w oedde. Vier schepennamelijk een nieuwe Amerikaansche driemaster en een barkschip, benevens twee Engelsche sclioonerbrikken zijn van de ankers geslagen en eindelijk op strand gewor pen. De op het eiland te huis behoorende Nederlandsche sloep Sarah Maria is ook verloren gegaan. Te Philipsburg zijn vele huizen omver gewaaid anderen zwaar beschadigdalle schuttingen of omheiningen zijn insgelijks omver gewaaid, en voor het fort William de keukens, schilderhuizen en telegraaf vernield. De dijk, tot afwering van het zoet water bij de Zoutpan aangelegd, is doorgebroken. STA1SS BERIGT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Staddatter vervulling der openge vallen Wethoudersplaatsdoor het overlijden van den Heer D1'. PAULUS GODFRIED van HOORN, bij besluit van Z. M. den Koning van den 19ii®n September 1850N®. 41tot Wethouder dezer Stad is benoemd de Heer M'\ JEAN CORNEILLE BUCAILLELid van den Raad die op heden als zoodanig is geïnstalleerd. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley denop den 2(le™ October 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3