Natuurlijke Historie en van Oudheden hebben bezig tigden alzoo wederom getuigenis gegeven van de voortdurende vermaardheid die zij huiten 's lands blijft behouden. Door het Genootschap ter Bevordering der Heel- en Geneeskunde te Am sterdam hetwelk aldaar den lid™ September vergaderdezijn onder ande ren tot leden uit onze stad benoemdde Hoogleeraren in de Faculteit der Geneeskunde F. W. KriegerA. E. Simon Thomas en II. Halbertsma. De Heer HünerDirecteur van de Fransche Schouwburg te Amsterdam deelt mede, dat het berigt door ons overgenomen, alsof door Z. M. den Koning aan hem eene ondersteuning van ƒ7,000 zou zijn verleendgeheel bezijden de waarheid is. In de Drentsche Courant werd voor eenigen tijd berigtdat een landbouwer, te Gasselternijeveen zijne aardappelen door rook tegen de nacht vorst had beveiligd. De Heer Wardenburgeen zeer kundig landbouwer te Steenwijk berigt in de Landhuish. Cour. van den 26stcn dezer, dat hij dat middel doeltreffend heeft bevonden. Zoo heeft hij tegen de nachtvorsten die den 16, 17, 18, 21 en 25slen Junij jl. het aardappelengewas in de omstreken van Steenwijk hij herhaling beschadigdenzijne aardappelen door dat middel gedeeltelijk geheel beveiligdterwijl het bovenste gedeelte zijner akkers eenigehoezeer geringe schade aan de bladeren leeddoordien het tweede en derde vuurhetwelk aangelegd werd om rookwolken over de akkers te verbreiden, uit te drooge stoffen bestaande, te vroeg in den ochtend waren uitgebrand. - Het bouwen van eene R. K. Kerk te Rotterdam aan de Wijnhavenis aanbesteed voor 39,900 aan den Heer C. de Haas Timmerman aldaar. Te Rotterdam zijn nog tot Leden van de Provinciale Staten van Zuid- IIolland verkozen, de Hccren Mr. A. T. Prins, Mr. A. Schadee, C. I. Th ooft en G. A. Blankenheym. In de vergadering der Prov. Staten van Noordholland zijn benoemd tot Leden [van de Eerste Kamer, de Heeren II. van Beeck Vollenhoven, A. F. InsingerJonkh. M>'. C. van ForeestJ. C. van WessemD. Borski en Jonkb. F. L. II. J. Bosch van Drakensteyn. Door den Minister van Binnen], Zaken is bepaald, dat de herstemming in het Hoofd-kiesclistrict Arnhem zal plaats hebben op den 8st™ dezer. -De Staten van Gelderland hebben een voorstel van een der leden, om den post voor reiskosten voor provinciale ambtenaren op de begrooting te verminderenen aan de Gedept. Staten geene bezoldiging maar alleen ver goeding voor reiskosten en tijdverlies toe te kennen, verworpen met 39 tegen ééne stemhet voorstel was van den Heer RoosegaardeVoorzitter der te Zutphen gevestigde staatkundige vereeniging Redding door Bezuiniging. Op den Rhijnspoorweg zijn in September vervoerd 39,521 personen en is ontvangen ƒ63,021. POELDIJK26 September. De (laf van gisteren en die van heden waren voor de R. K. gemeente al hier, ware feestdagen; gisteren werd het nieuwe kerkgebouw plegtig ingewijd, door Z. D. Iloogw. Mgr. Baron van Wyckersloot van Schalkwijk, Bisschop van Curium, bijgestaan door eene talrijke Priesterschaar; en heden werd het kerk hof, dat gedeeltelijk verplaatst en vernieuwd was, plegtig ingezegend door den II. Eerw. Heer E. S. van der Haagen, Aartspriester van Holland, Zeeland en West-Friesland. Het kerkgebouw is in Gothischen stijl prachtig opgetrokken cn strekt den Heeren Molkenboer, als Architect, en van Berkum, als Bouwmeester tot eer, terwijl het altaar, in denzelfden stijl door den Heer Veneman van 'sllerto- genbosch vervaardigd, een kunststuk mag genoemd worden. 's GRAVENHAGE3 October. Z. M. heeft de benoeming ingetrokken van M>'. J. L. de Bruyn Kops tot Adjunct-Commies hij het dept. van Binnenl. Zaken; en aan den Kapitein Luitenant ter Zee J. C. F. van Maanen, op verzoek eervol ontslag verleend uit de dienst, wegens ligchaams gebreken, onder toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan de HeerenF. W. ConradW. F. HeshuysenL. A. Bienfait, .Jhr. C. Hartsen cn E. Wenckebach, de vier eerste als Commissaris sen, de laatste als Directeur, bewilliging verleend voor het oprigten van de Nederlandsche Telegraphen-Maatsebappij. De Kon. Bibliotheek heeft dezer dage ten geschenke ontvangen van de Hannoversche Regering een op hare kosten uitgegeven wordend prachtwerk getiteld Flora Hannover anaoder Scliilderung seiner Vegetation u. s. w., verfasst von G. F. W. Meyer. Nof is deze Bibliotheek onlangs verrijkt geworden met een fraai uitgevoerd en zeer gelijkend borstbeeldin gipsvan den beroemden Staatsman en Geleerdewijlen Mr. A. R. Falckdat door zijn' vaardigen neefden Heer O. W. Hora Siccamaaan deze Koninklijke inrigting vereerd is. liet Ilandelshl. meldt het volgende uit Voorburg, 1 October. Gisteren middac is II. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden van hare reis uit Duitschland op Rusthof teruggekeerd, nadat zij vooraf een bezoek op het huis den Hoonaardin de onmiddelijke nabijheid van dit dorphad afgelegd. GRONINGEN, 30 September. Na den optogt op Woensdag door IIH. Studenten gehouden (zie het berigt der feesten te Groningen in nomrner 119 der Leydsche Cour.), werd Don derdag te 9 ure een openbare les gegeven, door de inrigting tot gymnastiek of ligchaamsoefeningenvan wege het depart, tot Nut van 't Algemeen. Hierna had in het groot auditorium de eerste Akademische plegtigheid plaats. De Hoogleeraar Hofstede de Groot reikte, onder het houden eener sierlijke rede in de Latijnse!)e taal, de diplomata uit aan de honoris causa benoemde Doctores. De zaal kon den toevloed niet bevatten. Tegen den middag begaf zich eene verbazende menigte van allen stand en rang buiten de Ebbingepoortom er de harddraverij te gaan zien die opgeluis terd werd door muziek der schutterij. De rijke prijzen een zilveren theeservies en schenkblad tot prijs, een paar zilveren vruchtschalen tot eerste en een zilveren tabakspot tot tweede premiehadden zeven en twintig liefhebbers uitgelokt, om met hunne harddravers er naar mede te dingen. In alles wa ren er acht en twintig paarden. Ten huize van den kastelein Wiersema, buiten de Heerepoort, had een diner plaats van ruim 300 Oud-Studenten, en van de tegenwoordige Studen ten op hunne Sociëteit. Tegen half negen was in de Sociëteit de Harmonie een muziekale avond bepaald, maar reeds lang voor het aangekondigde uur, kon men in de zaal nergens meer plaats krijgen, terwijl bovendien nog velen een goed heenko- rneu hadden gezocht in den tuin, die vervolgens voller en voller werd, zoo dat de Heeren overal in de buurt moesten rondhoorenof er voor hunne Da mes en hen soms ook stoelen waren te krijgen, want de voorraad van den kastelein was al spoedig uitgeput. Op de ruime Vischmarkt stond een prachtig geïllumineerde tempel, opge- rigt voor de korenbeurs, van wege de Commissie uit de Ingezetenen, om de zen tweeden feestdag daarmede te besluiten. Middelerwijl was het diner der Oud-Studenten geëindigd, en hadden zich vele voormalige Akademie-burgers met de Studenten vereenigd in hunne So ciëteit Mutua Fidës. Een Oud-Student stekje voordat men zijnen dank moest betuigen aan de ingezetenen. Op de Vischmarkt prijkte de verlichte tempel, derwaarts moest men optrekkenom er voor de burgersden dank der Aka- demie uit te spreken. Allen wapenden zich met flesch en glas, twee aan twee en togen lö vivat zingend naar genoemden tempel. Daarop besteeg de Rector der Studenten de zaamgeklemde handen van twee zijner makkersen hield door dezen in de hoogte geheven, eene aanspraak tot de verbaasde en verraste menigte. Daarna bragt een Oud-Student hulde en dank van alle Studenten en Oud-Studenten. De trein begaf zich vervolgens in dezelfde orde, weder naar de Breede Markt, waar een der Oud-Studenten de pui van het Stadhuis heklom, en nu van daar nogmaals tot de burgerij een hartelijk woord van warme dankbetuiging rigtte, waaraan de Oud-Studenten en Stu denten, op voorstel van hunnen President, ten slotte door een drievouth'g hoezee het zegel hunner goedkeuring hechtten, wat toen door de burgers we der met denzclfden vreugdekreet werd beantwoord; waarna men terugkeerde naar de Sociëteit, om er verder den nacht in gulle vrolijkheid door te brengen. Vrijdag morgen werden de voor dien dag bestemde festiviteiten geopend met eene buitengewone publieke les in het Instituut voor Doofstommen. Te elf ure had vervolgens, in het groot Auditorium, dat ook bij deze plegtigheid te klein was, om alle nieuwsgierigen te kunnen bevatten, de publieke promotie( tot Theologiae Doctores plaats van de Heeren Predikanten F. Koppius en A. L. Poelman. Te een uur werd in het Concerthuis, in de Poelestraat, eene buitengewone vergadering gehouden van het hier ter stede gevestigde genootschap ter be vordering van Natuurkundige Wetenschappen. De Hoogleeraar C. Mulder, wien het Natuurkundig "Genootschap en de Wetenschap zoo veel verschuldigd zijn, voerde bij die gelegenheid het woord. In den namiddag greep op de Vischmarkt eene nog later door de Commis sie uit de Ingezetenen aan de rij der feestbedrijven gehechte mastldimmerij plaats. Te zes ure des avondszette zich de Gemaskerde Optogtdie van wege de BoekhandelaarsBoekdrukkers en Boekbinders dezer Stad zou gehouden wor den, in beweging en werd overal, waar de trein zich vertoonde, door eene ontzettende menigte met overgroote goedkeuring ontvangen. Op een ruimen versierden wagen bevond zich eene in volle werking zijnde Boekdrukkerij, vereenigd met een volledigen Boekwinkelbenevens een aantal gecostumeerde personen, die onophoudelijk in de weer waren, sommigen aan de pers, ande ren als zetters, nog anderen als binders, weder anderen om de liedjes uit te strooijen, die, op uitnoodiging van de Commissie uit de vereenigde Boekhan delaars enz.door eenige onzer Groningsche Dichters met de meest loffelijke bereidwilligheid voor deze gelegenheid opzettelijk waren vervaardigd naar be kende mclodiën. Daarna werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Schoon waren bovenal de prachtige eerezuildoor sterren en Bengaalsch vuur verlicht cn prijkende met een schitterenden stralenkrans en de naamletter W.het stukwaaruit zich het devies: Htilde aan de Redering der Stad Groningen ontwikkelde, cn de fraaije tempelaan Minerva gewijdprijkende met het afbeeldsel dier Godin, het wapen der Akademie en het opschrift: Bloeije Groningens flooge- schooleen cn ander verlicht door Grieksch en Bengaalsch vuur. Zaturdags begaven zich des voormiddags al de schoolkinderen dezer Stad in feestelijken optogt naar het Akademie-gebouwten einde dat te bezigtigen. Te zes ure werden er 10 kanonschoten gelost, tot sluiting van het feest. Des avonds vereenigden zich bij Wiersemabuiten de Heerepoortde Oud- Studenten tot eene afsclieidsvereeniging, die zeer talrijk bezocht werd, en

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2