LEYDSGHE MAANDAG, 30 SEPTEMBER. BIXNENLANDSCÜE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke stammers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 September. Wij vestigen de aandaclit der plantenliefhebbers en bloemisten op den aanvoer van boomvarens, blijkens achterstaande aankondiging door de Koninkl. Nederl. Maatschappij tot Aanmoediging van den Tuinbouw uit Java ontvangen. Naar wij vernemen, werden deze stammen door één der Corresp. Leden van die Maatschappij, den Heer A. List, Adjudant van Z. Excell. den Minister van Staat Gouverneur-Generaal van N. O. Jndie, verzameld en ten geschenke gezonden. Voor zooverre bekend, bevindt zich in ons Vaderland geen varenstam van die hoogte en dikte, zoodat slechts Engeland dergelijke voorbeelden zoude kunnen aanwijzen. Ofschoon de kui tuur van planten uit heete luchtstreken in Nederland slechts enkele liefheb bers teltzoo hopen wij niettemindat deze ware pracht.pl an ten eenen ge- reeden kooper zullen vinden en niet naar buiten 's lands gevoerd zullen be hoeven te wordenopdat daardoor niet de goede bedoelingen van den schen ker zouden worden teleurgesteld en men om iets zeldzaams en prachtigs te zien niet steeds naar den vreemde zoude behoeven te gaan. Ook die varens wier stammen geene werking aanduiden en voor wier leven en dood dus alsnog geene bewijzen kunnen gegeven worden, bezitten voor den kweeker en liefhebber niettemin waarde en worden daarom bij dezelfde gelegenheid als de levende verkocht. Immers is het eene bekende zaak, dat zoodanige afgestorvene stammen, behoorlijk behandeld zijnde, vaak over hunne geheele oppervlakte met jonge planten overdekt worden, die uit de tallooze zaden derzelfde of van andere varensoorten ontkiemenwelke tussclien de vezels en ruwe oppervlakte van den stam zijn ingedrongen. Zondag 11. ontmoetten eenige Kiezers elkander in de Herberg het Krom hout te Brammenen geraakten te zamen in een gesprekdat door Dr. O. besloten werd met de toediening van een slag met zijn rottingdegen aan den Heer R. waarbij ook de Heer W. aan den hand verwond werd, toen die beide zich in het rijtuig wilden begeven om naar Zutphen terug te keeren. De slag kwam zoodanig aan, dat R. zijn gevoelen op een stuk van zijn oor te staan kwam. De Doctor is, daar wel de verkiezingen vrij zijn maar ge lukkig nog niet die wijze om zijne staatkundige meening kracht bij te zetten, wegens deze'manier van handhaving zijner gevoelens voor den Regter geroepen. In het hoofd-kicsdistrict Alkmaar zijn tot leden der Prov. Staten geko zen de Ileeren Mr. C. Sandenberg MattliiesenJ. Schoon en W. Bosover tien Ileeren moet herstemd worden. Tot leden der Prov. Staten van Drenthe zijn verkozen, de Ileeren: J. II. Meursing, J. Nijenliuis, O. Hoenderken, Mr. J. Oosting, Mr. C. W. E. Kijm- mell, Jhr. Mr. II. J. L. van der NVyck, Jhr. Mr. P. A. G. de Milly, Mr. II. II. A. Sluis, A. Prins, A. Hesselink, Mr. IV'. Alingh, II. van Veen, Mr. L. Homan, Mr. A. Homan, II. Kok, Mr. C. E. Knipborst, Mr. J. Tonckens. De Provinciale Staten van Groningen hebben tot leden der Eerste Ka mer benoemd de Ileeren H. J. Meyer en J. de Sitter. Uit bet Verslag, gedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zuidholland, ontleenen wij het volgende: Politie. De middelen ter handhaving der politie worden op vele plaatsen ten platten lande onvoldoende geacht, waarin voor het oogenblik niet anders zou kunnen voorzien worden, dan door eene vermeerdering van het personeel der veldwachters; doch de kosten, tot eene zoodanige uitbreiding van het perso neel der politie gevorderd wordende, zijn voor de meeste gemeenten te be zwarend; terwijl, naar ons inzien, alleen door middel van marechaussée eene behoorlijke surveillance ten jdatten lande kan worden uitgeoefend, en het te vreezen is, dat, zoo lange men deze nuttige instelling, waarvan zoo dikwijls sprake is geweestzal moeten missende dieverijen van hout en veldvruch ten, waarover voornamelijk wordt geklaagd, niet geheel zullen kunnen wor den geweerd of voorgekomenterwijl wij intusschen moeten opmerkendat de liulp-marechausséewelke in den afgeloopen winter weder in eenige ge meenten ten platten lande is geplaatst geweest, niet geheel aan het doel heeft beantwoord. Bevolking. De bevolking van dit gewest bedroeg op den lsten Januarij 1850 562,354 zielente wetenin de steden 294,392 in de gemeenten ten platlen lande 267,962, waaronder begrejien 4628 militairen in de on derscheidene garnizoensplaatsen335 verpleegden in de vier gestichten voor krankzinnigen en 1585 gedetineerden in de verschillende gevangenissen. Op den lstcn Januarij 1850 waren er in Zuidholland 466 bewoonde sche pen waarvan in de steden 389in de gemeenten 77. Het aantal onbewoonde huizen bedroeg: in de steden 4735, in de gemeen ten 2530 te zamen 7265. Het aantal bewoonde huizen bedroegin de steden 40,999in de gemeen ten 41,032, te zamen 82,031. Het aantal huisgezinnen bedroeg: in de steden 66,274, in de gemeenten 55,689, te zamen 121,963. Ten aanzien van de geloofsbelijdenissen was de bovengenoemde bevolking verdeeld, als volgt: Nederduitsch-Hervormden 387,801, Fransch-ofWaalsch- Hervormden 2981Engelsch- of Presbyt. Hervormden 183Leden der Schotsche Gemeente 91Anglicaansche Episcopalen 274, Evangelisch-Lutlierschen 11,255, Hersteld Evangelisch Luthersclien 290Doopsgezinden of Mennonieten 762 Remonstranten 3,260, Hernhutters of Moravische broeders 7, Christelijke Af gescheidenen 5509, Roomsch-Katholijken 138,264Oud-Roomschen of van de Bisschoppelijke Clerezy 1261Grieken 19 Ncderduitsche Israëliten 10,011 Portugesche Israëliten 255. Tot geene der genoemde gezindheden behoorendc 131, te zamen 562,354. Geneeskundige dienst. Ofschoon omtrent de uitoefening der geneeskundige praktijk weinig is geklaagd doet zich echter de behoefte aan eene nieuwe wettelijke regeling, tot handhaving der geneeskundige politie, meer en meer gevoelen. Het onderzoek omtrent den toestand van het Ccecilia Gasthuis, te Leyden, beeft aanleiding gegevendat door den raad der stad is vastgestelddat dit gesticht als ziekenhuis zal worden opgeheven en door eene geheel nieuwe inrigting vervangenwelkezooveel zulks van de stad afhangtvereenigd zou worden met het Nosocomium Academicumterwijl tot daarstclling van dezelvede fondsen der gasthuizen zouden worden gebezigd. Aan de geheele voltooijing van het nieuwe gasthuis te Rotterdam is men steeds bezig, en men verwacht dus, dat dit gebouw weldra in gebruik zal kunnen gesteld worden. Ook te Gorinchem zal men tot eene uitbreiding -en verbetering van het zieken-gasthuis overgaan. Op de Geneeskundige School te Rotterdam, worden 23 leerlingen opgeleid voor Genees- en Heelknnde, 5 voor Genees-, Heel- cn Verloskunde, 1 voor Verloskunde, 10 voor Artsen ij-beleidkunde en 4 vrouwelijke kweckelingen in de Verloskunde, te zamen 45, dus vier meer dan in het vorige jaar. Vroeger gemagtigd zijndeom te mogen beschikken over het fondsbijeen- gebragt voor de daarstelling van een Provinciaal Geneeskundig Krankzinni gen-gesticht, den lslen October 1849 bestaande in een kapitaal van ƒ84,900, ingeschreven op het Grootboek der 4 pCts. Nationale Schuldcn in eene som van ƒ15,001.63in 'sLands kas aanwezig, is daarvoor aan de krankzin nigen-gestichten te Dordrecht en 's Gravenliagetot vergrooting cn meer doelmatige inrigting van die gestichten uitbetaaldaan Dordrecht in geld ƒ11,640.39, en in kapitaal 4 pCts. Nat. Schuld ƒ11,000; aan 's Gravenliage in geld, ƒ2,361.24, en in kapitaal als boven ƒ12,300. De bevolking dier gestichten te Dordrecht's GravenhageRotterdam en Delft bestond op den lsl(;n December 1849 uit 152 mannen en 133 vrou wen, te zamen 335 personen, dat is 15 minder dan op 1° December 1848. Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE28 September. Z. M. liecft aan de leden der Prov. Commissie van Geneeskundig toevoor- zigt te Amsterdam, de Heeren: Vrolik, Luber, Herkenrath, Luchtmans, Backer, Tim, de Jong en d'Ailly, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit deze betrekking en het ressort der werkzaamheid van gelijke commissie, te Haarlem residerende, voor het loopende jaar, over geheel de provincie Noordholland uitgebreid. Ook beeft Z. M. aan den Ileer T. J. van Lidth de Jeudc eervol ontslag- gegeven uit zijne betrekking van Hoogleeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool ingaande met 1° Januarij 1851. Z. M. beeft aan den Heer Mr. NV. B. Huygens, voormalig Griffier bij liet Kantongeregt te Noord wijk een pensioen verleend, van 472, volgens de wet.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1