grijsaard, de Heer M. C. van Hallhet woord tot de vergadering en bragt den feestredenaar zijnen dank en heilwensch. !Va deze bijeenkomst werd de jaarlijksche vergadering gehouden. Na het uitbrengen van het jaarlijksch verslag werden de volgende prijsvragen ge kozen a. Uit het vak der theorie der schoone kunsten Weihen invloed heeft het Christendom gehad op de beeldende kunsten en in hoe verre is het uit zijnen aard geschiktom die te doen bloeijen of verachteren b. .Uit het vak der geschiedenis Hoe la/ig en in hoe verre heeft het beginsel der volkskeuze zichtij dens de republiek der Vereenigde Nederlandenin onze Hollandsche steden doen gelden? c. Eene proeve in proza Een volksromanin den tran t van de Lotelingen van Henri Conscience. Vervolgens werd tot algemeenen Voorzitter verkozende Heer Mr. A. G. C. Alsche, uit de afdeeling 's Gravenhagezijnde tot algem. Secretaris voor het volgende jaar henoemdde Heer Martijn Secretaris dier afdeeling. Uit het verslag wegens de in 1848 uitgeschreven prijsstoffen, bleek dat geene antwoorden zijn ingekomen. Tot honoraire Leden zijn benoemdde IleerenMr. J°. de VriesProf. J. Bosscha, Prof. A. des Amorie van der Hoeven alhier; A. Beeloo, te 's Gra venhage Prof. Kestelootte GentProf. J. Bakete Leydenen de Ileeren Delprat en Bogaerste Rotterdam. HAARLEM23 September. Den 7den October zal alhier op den Stads-Doelenvan wege de Maat schappij van Landbouw eene Tentoonstelling plaats hebben van jong vee en voortbrengselen van den Landbouwuit den kring der afdeeling. Deze ten toonstelling zal geopend zijn van 11 tot 4 ure. NIJMEGEN20 September. Eergisteren geraakte de Heer Guyot alhier, door tusschenkomst van den Heer Reistorff uit Neussin het bezit van eenen massief gouden Romeinschen ring, wegende omstreeks 3j oude ducaten, met de woorden: Constantino Fidem. Deze ring werd 11. Zaturdag in de nabijheid van Cleef door eenen op het landwerkenden boer gevonden, en twee dagen later, door genoemden Heer Reistorffdie zich toevallig te Cleef bevond uit de smeltkroes gered. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LONDEN22 September. De Gouverneur der Bank heeft aangekondigd dat er een dividend van 3 J pCt., vrij van incometax, over het halfjaar zal uitbetaald worden, dat met ultimo Augustus verschenen is. In den nacht van den 19dcn is alhier in Marklane, een brand uitgebar sten welke in korten tijd zoo hevig is geworden, als hier in vele jaren geen brand geweest is. Ofschoon van alle kanten bluschmiddclen aangewend wer den, is men het vuur eerst des middags omstreeks 12 ure meester geworden, nadat een aantal gehouwen in de asch gelegd en vele andere beschadigd wa ren. Onder deze laatsten behoort de korenbeurs, welke gedeeltelijk ver brand is. Men schat de schade op 3 millioen Nederl. Op den spoorweg naar Colchester, nabij het station van Brentwood, is dezer dagen een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een aantal arbeiders, welke bezig waren met het ontladen van op den spoorweg staande wagens, zijn door een' aankomenden trein overvallen. Zoodra de bestuurder van den trein die lieden gewaar werd, heeft hij hard gefloten, en zijn alle middelen aangewend om de locomotief en de overige rijtuigen te doen stil houden; doch de arbei ders schijnen het naderende gevaar te laat bemerkt te hebben en door den schrik bevangen te zijn geraakt. Tien hunner zijn overreden en op de plaats dood gebleven. Laatstleden Zondag heeft men bij Montrose eene zonderlinge hoos opge merkt. Bij verrukkelijk weder en bladstille lucht, begon eensklaps, in eenen kring van 5 of 6 ellen, het stof op den grond met verbazende snelheid in het rond te draaijen, de cilindervormige stofkolom hield zich cenigen tijd ongeveer 8 voeten boven den grond, versprong toen zonder ineen te storten 50 voeten verder, draaide daar nog eenigen tijd rond en verdween eindelijk even snel als zij ontstaan was. Men heeft thans een nieuw middel uitgevonden, en reeds met goed ge volg in werking gebragt, tot het vangen van walvisschen. De harpoen, waaraan de lijn gehecht is, wordt niet als vroeger met de hand geworpen, hetgeen altijd met veel gevaar gepaard ging, maar uit een geweer afgescho ten even alsof het een kogel ware. De Morning Herald bevat den volgenden brief uit Parijs: Ik verneemdat er onderhandelingen geopend zullen worden tusschen Spanje eenerzijds, en Engeland, Frankrijk en Nederland anderzijds, waarbij eerstgenoemde mogendheid, op voorwaarde dat Cuba beschermd zal worden door de drie laatstgenoemde zee-mogendhedenzich verbinden wil om de sommen te betalendie zij aan EngelscheFransche en Nederlandsche fond senhouders schuldig is. Jl. Donderdag heeft men te Seaford eenige kalkrotsen, aan het strand gelegendoen springen met de bedoelingen om het daarvan voortkomende puin te doen strekken tot een dam tegen de zee, welke daar voortdurend de kust afschuurt. De onderneming is volkomen gelukt; 25,000 pond buskruid werd er toe gebruikt. De afgesprongen rots-brokken hebben een heuvel ge- I vormd van 100 voet hoogte en 200 voet in omtrek. B$ E Ia G 8 E, BRUSSEL, 23 September Het Nederduitsch Taclverbond te Gent, heeft de volgende prijsvraag uit geschreven: «Welke was de invloed der Regering van Karei V op onze pro- vintiën? Onderzoeken tot waer zich die invloed heeft uitgestrekt, en van welke gevolgen de Staetkundige handelwijs van dien Vorst voor den Staet der Nederlanden geweest is." De prijs is 300 fr.; alle Nederduitsche Letter kundigen mogen mededingen. De termijn der inzending is 1 Aug. 1851. FRANKRIJK. PARIJS22 September. In de voorstad Sb Mareeau was onlangs een krankzinnigen-gesticht op- gerigtdoor eenige zich noemende Broeders van de H. Drievuldigheidwelke vermeende geestelijken daartoe meer dan 30,000 fr. van de goede burgerij verzameld hadden. De aandacht der politie werd echter op hen gevestigd, en het bleek dat zij bedriegers waren, welke vroeger reeds in handen der Justitie waren geweest; tien zijn er gevangen genomen, en drie hebben zich met de vlugt gered. De Maatschappij tot aanmoediging van de Nat. Nijverheid heeft een' prijs van 20,000 fr. uitgeloofd, voor de belangrijkste verbetering aan locomo- tiven en wagons. De prijs zal ook tusschen mededingers verdeeld kunnen worden. De Generaal der Jesuiten, Roothaan, is hier van Rome aangekomen. De Univers verklaart, dat de brief, waarvan in de dagbladen was melding gemaakten waarin de Paus de handelwijze der Redactie tegen den Bisschop van Parijs zou goedgekeurd hebbenonecht is. Die brief was van den 9dcn dezer geteekend, en toen kon het mandement van genoemden Bis schop ter naauwernood te Rome bekend zijn. Den 8ste» October zal het linieschip Ville de Paris van 120 stukken, waaraan 43 jaren gebouwd is, te Rochefort te water worden gelaten. De Louis XIV is sedert 1811 op dezelfde w erf in aanbouw. ÜARMNIE. TURYN, 18 September. De Croce di Savoia meldt dat C Bisschoppen, te Villanovella verecnigd, besloten hebben een adres aan den Paus aan te biedenmet verzoek om de wetten Siccardi te erkennen. De overige dagbladen melden eenparig, dat alle hooge Geestelijkenmet uitzondering van den Bisschop Mezangiozich beijveren, om aan de bevelen der Regering te voldoen. Ook spreekt het Regeringshlad het herigt tegen als zouden er hij de ge vangenneming van den Aartsbisschop te Cagliari onlusten plaats hebben gehad. ITALIË, Men kent thans uit het Romeinsche Regeringsblad den inhoud der beide uitgevaardigde organieke wetten. De eene regelt de verdeeling van het alge meen bestuur in vijf ministeriele departementen, de tweede de inrigting van een Staatsraad, welke alleen adviezen geeft en bestaat uit negen gewone en zes buitengewone leden, die door den Paus benoemd en uit de schatkist be zoldigd worden. Zoowel in den Ministerraad als in den Staatsraad zal een Kardinaal voorzitten, met den titel van Staatssecretaris, wiens ambtgezag zeer uitgebreid is en alle zoowel binnen- als buitenlandsche aangelegenheden om vat. De wet zegt niet of de Ministers leeken of geestelijken zullen zijn; zij sluit dus de leeken althans niet uit van de hoogste staatsambtenen eerst uit de benoemingendie weldra te verwachten zijnzal blijken in hoever de Paus aan den wensch naar een leekenbestuur wil voldoen. Dat de beide wet ten gecne beperking van het oppergezag, geen constitutionele waarborgen in houden, was te verwachten. Uit Rome wordt gemeld dat een groot deel van de geestelijkheid in den Kerke [ijken Staat, waaronder in de eerste plaats die van Rome, nog niet voldaan heeft aan de tweede oproeping om aan de Regering opgave te doen van hare bezittingen, voor den omslag der buitengewone belasting, welke op die bezittingen gelegd is. De Kardinaal Patrizzi, Vicaris-Generaal, heeft eene derde oproeping uitgevaardigdwaarin hij de geestelijkheid berispt wegens dit lijdelijk verzet tegen de bevelen van den Paus, en een laatsten termijn van 10 dagen stelt. OOSTEIRIJK. AVEENEN, 19 September. De Bisschoppen die hier eene vergadering gehouden hebben zouden be sloten hebben den vroegeren geestelijken Senaat w eder in te voerendoor wel ken ieder Priester, tegen wien eene geestelijke straf was uitgesproken, zijne bezwaren hij den Pauselijken Stoel zou kunnen inbrengen. IS AI IE IJ R G. 20 September. Drie llolsteinsche kanonneerbooten en de kleine gewapende stoomboot Kiel, hadden zich tot nog toe hij Föbr en Amrum opgehouden, en deze eilanden voor overlast van de zijde der Denen beveiligd. Op het herigtdat de Denen de veel sterkere gewapende stoomboot Geyseren den kotter Flora hadden afgezonden, om die vaartuigen te vermeesteren hebben deze den terugtogt naar den Eider aangenomen, en gelukkig volhragt.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2