LEYDSCHE COURAN N°. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. WOEJNSDAG, 25 SEPTEMBER. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMEXLAIVDSCHE BERIGTEX.I LEY'DEN, 24 September. Wij vernemenzegt de Indiërvan eene geloofwaardige zijdedat de N. II. M. I genegen isom de tinmijnen van Bankaop billijke voorwaardenvan bet I Ned. gouvernement te pachten voor een aantal jaren. Reeds moeten voor- I stellen en aanbiedingen zijn gedaan, in den geest als door de meerderheid I der Commissie is voorgesteld, die voor eenigen tijd benoemd is, om den Mi- I nister voor te lichtenin boe ver bet wenschelijk isom de mijnen van I Ned-Indië over te geven aan de particuliere industrie. Nog lezen wij in dat bladNadat wij de geldverspillingdie ten op- I zigte van den lieer G. L. Baud plaats beefthadden vermeldzijn ons nog I vele dergelijke misbruiken medegedeeld. Een daarvan is vooral in bet oog- I loopend. De Heer Lans beeft eenige jaren in de West-Indien als ambtenaar I gediend. Na in bet vaderland langen tijd verlof te hebben gehadging bij in 1845 of 1846 naar de West-Indiën terug als uinspecteur der cultures," eene nieuwe daar nog onbekende betrekking, op een traktement van 12,000 'sjaars. Hij zou daar eene nieuwe methode, om suiker te maken, invoeren. De zaak mislukte. Na verloop van anderhalf jaar keerde de Heer Lans onver- rigter zake terug, en ontving een wachtgeld of verlof traktement van ƒ6000 'sjaars. De arme Surinaamscbe kas betaalt die som nog altoos uit. Vrijdag avond jl. heeft de Heer Bruce, benoemd Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, zich te Kampen ingescheept, zich begevende naar bet Nieuwe Diepten einde 's Lands korvet Sumatra in oogenscliouw te nemenwelk vaartuig Z. Exc. naar zijne bestemming zal overvoeren. Z. Exc. is Zaturdag aan den Helder aangekomen en keerde na het schip in oogenscliouw te hebben genomenonmiddclijk per scbeeps gelegenheid naar Zwolle terug. Zoodra de Sumatra gereed is, vertrekt de nieuw benoemde Gouverneur. 's GRAVENHAGE24 September. Z. M. zal den 2den October gehoor verleenen men kan zich tot den 30stcn dezer tot 's namiddags ten 4 ure aanmelden en zijnen naam op de lijst teekenen. Heden is de Vergadering der Provinciale Staten van Zuidholland onder Voorzitterschap van den Commissaris des Koningsden Heer Mr. E. J. A. Graaf van Bylandtgeopend. Er was een groot aantal leden tegenwoordigzoodat de vergadering schier voltallig was. Na het uitspreken van bet gebedstelt de Voorzitter voor omvermits er een genoegzaam aantal leden tegenwoordig is, over te gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven. De Heer Mackay ontwikkelt eenige bezwaren tegen dat voorstel. Er zijn nog vier leden niet benoemder is wel een genoegzaam getal leden tegen woordig, maar het ligehaam kan niet gezegd worden te zijn geconstitueerd. Hij beroept ziclitot staving dier meening, op de woorden en den geest van de artt. 1 en 2, 70 en 75 der Provinciale wet. De slotsom is, dat hij acht dagen uitstel zou wenschen, binnen welke de verkiezingen te Rotterdam (op 1° October bepaald) konden zijn afgeloopenen er alzoo tijd genoeg over blijft om de verkiezingen der Eerste Kamer op eene regelmatige wijze te doen plaats hebben. De Voorzitter deelt in die meening niethet wettig getal isvolgens art. 75de helft van bet getal leden voor deze provincie aangewezendus de helft van 80 en daar deze helft aanwezig isis deze vergadering niet alleen bevoegdmaar zelfs verpligt hare werkzaamheden aan te vangen. Doch in allen gevalle zal eerst een onderzoek der geloofsbrieven moeten plaats hebben. Dit gevoelendoor de vergadering ondersteund zijndeworden door den Voorzitter drie Commissiën benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven en te vens van de bezwaren bij de Staten ingekomen met betrekking tot sommige verkiezingen. Naar men verneemt zal door den Heer Commissaris des Konings dezer Provinciein het Hotel de Oude Doelenop den 2dcn October aanstaande een groot diner gegeven worden aan de leden van de Provinciale Staten van Zuidholland en andere hooggeplaatste personen. ROTTERDAM23 September. In de heden door de Nedcrl. Handel-Maatschappij alhier gehouden veiling van 140 heele en 1837 halve en kwart kisten Java Indigo, en 140 kistjes Java Cochenille is alles verkochten zijn de prijzen geloopen van de Indigo van 305 tot 555 cents, en van de Cochenille van 170 tot 280 cents. AMSTERDAM23 September. Het Comité der Spaansche Fondsenhouders heeft van zijne gedelegeer den te Madrid, van den 13den dezer, mededeeling ontvangen van een officieel bcrigt, door den President der junta aan hen ingezonden, volgens hetwelk de junta zich met het Engelsche voorstel tot regeling der schuld niet kan vereenigenomdat de rentelastdaaruit zullende voortvloeijende tegen woordige en toekomstige middelen der schatkist verre te boven gaat. Het Handelsblad op dit berigt heden terugkomendevoegt er thans bij Wij moeten intusschen daarbij opmerkendat de laatste pogingen van Lord Palmerston destijds nog geenen invloed te Madrid konden hebben, vermits de instructien van dien Minister op dat tijdstip nog niet bekend konden zijn. De Holl. Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen vierde den 21sten liet feest van haar 50-jarig bestaanin de zaal Odéon. De verga dering werd ook door dames bijgewoond. De Heer Jhr. Mr. J°. de Bosch KemperAlgem. Voorzitterdroeg eene redevoering voor waarin de rede naar 1° eenige mededcelingen gaf, betreffende de oprigting der maatschappij; 2° eene schets leverde van hare werkzaamhedenen 3° eene blik sloeg in hare toekomst. In de eerste afdeeling beschouwde spr. den ontluikenden bloei der Vaderl. Letterkunde op het einde der 18de eeuwen hoe zij bij het begin der 19de eeuw door de staatkundige woelingen in hare groeikracht gestuit werdhij herinnerde dathoofdzakelijk door van der Palmuit de naauwere aaneen sluiting van drie verschillende taal- en dichtlievende genootschappen te Am sterdam Rotterdam en Leydende Bataafsche Maatschappij van Taal- en Dichtkunde ontstonddie den 13don September 1800 hare eerste vergadering hield, en in 1806 haren naam in den tegenwoordigenHollandsche Maat schappij van Fraaije Kunsten en AVetenschappenveranderde. Eenige jaren later werd de afdeeling 's Gravenhageen dit jaar is ook te Dordrecht eene afdeeling gevestigd. De tweede afdeeling liep over het doel der Maatschappij namelijkhet prijsvragen uitschrijven en bekroonde antwoorden, benevens andere geschrif ten uit te geven. Spr. herinnerde aan het vroegere dichtersleyen van Mr. M. C. van Hallgewaagde van de bekrooning van Prof. Siegenbeek bragt hun en AVeiland lof, die het lidmaatschap van verdiensten verwierven, en sprak van de door haar bekroonde verhandeling des Ileeren de Jager. Onder de overige bekroonden werden genoemd Kinker, Kantelaar, A. Sieuwertz van Reesema, Bogaers de Aries voor hunne verhandelingen; Arntzenius, Im merzeel, Loots, Messchaert, II. II. Klijn, Nierstrasz, Beeloo, Bogaerslleije Tollensals dichtersaan welken laatstedie viermaal bet eermetaal der Maatschappiij ontvingeene warme hulde werd toegebragt. Verschillende lofredenen op voorname geschiedkundige personen werden mede bekroond, o. a. die op Boerhave, door den ATaamschen Letterkundige Kestelootde zelfde, die in 1844 eene hulde bragt aan de nagedachtenis van den Staats man Falck. Op het gebied der schoone kunsten werden Immerzeel, Biichler, van Limburg Brouwer en Heije door baar gelauwerd. Eene uitweiding over van der Palms verdiensten verhoogde niet weinig de belangrijkheid dezer overschoone redevoering, en de redenaar meende de vraag, of de maatschappij een nuttig leven heeft getoond, bevestigend te kunnen beantwoordenmet bijvoeging dat zij op eene eereplaats onder onze vaderlandsche vereenigingen mag aanspraak maken. Ook klonken de namen van Bilderdijk, AV. de Clercq, da Costa, II. II. Klijn, B. Klijn, Helmers, Bogaerster Haarvan Lennepvan Oosterwijk Bruynde Builenz., aan genaam in aller oorbij het vernemen dat deze allendoor voordragten in de vergaderingen deel hadden genomen of nog nemen aan de verrigtingen der maatschappijwelkeen dit werd in het laatste gedeelte krachtig aan getoond ook bijzonder gunstig op den volksgeest heeft gewerkt. De derde afdeeling gold de beantwoording der vragenHeeft de Maat schappij thans behoefte aan eene vereeniginggelijk de Hollandsche Maat schappij en zal de Holl. Maatschappij aan die behoefte voldoen Beide werden bevestigend beantwoord. Luide toegejuicht verliet de redenaar den zoo waardiglijk door hem inge nomen spreekstoelwaarna het orkest zich w eder deed hoorenen nadat de laatste toonen van ons A'olkslied waren aangeslagen, rigtle de eerbiedwaardige

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1