Bij de Protest a ntsehe gemeente zijn twee vaste l eeraren en een buitengewone Predikant, die van tijd tot tijd bet dienstwerk op Aruba en Bonaire gaat verrigten. Van de bezoeken van dien geestelijke werd voor liet vervolg meer nut ver wacht, nu aldaar aan de gemeente de gelegenheid is verschaft, om de kinde ren geregeld catechetisch onderwijs te doen geven, door dengene, die, daartoe van wege de Kerk aangewezenvan het Bestuur eene kleine geldelijke onder steuning, bij wijze van gratificatie, geniet. De Israëlitische gemeente heeft geen Rabbijn en bekostigt zelve hare eere- dienst, behoudens eene jaarlijksche toelage des Gouvernements van ƒ1000. In 1848 is onderwijs gegeven: Op Curacao in 11 scholen aan 1298 kinde ren. Op Bonaire in 2 scholen aan 41 kinderen. Op Aruba op 1 school aan 29 kinderen. Te zamen op de drie eilanden 1368 leerlingenals 520 jongens en 848 meisjes. Veel verwachting wordt gekoesterd van het onderwijs op de school in de Oost-divisieonder de leiding van den Pastoor van St. Rosaen van zijne zus ter, die zich met de aankomende meisjes belast en eene soort van bewaar school heeft opgerigt, welke zich zeer aanbeveelt. Op de plantagie Barber, het eigendom van den Bisschop van Cytrum, wordt onderwijs gegeven door geestelijke zusters. De regtspleging op Curacao en de verdere eilanden wordt uitgeoefend door regtbanken, waarvan die te Curacao bestaat: uit eenen gegradueerden Presi dent, zes on gegradueerde leden en een ongegradueerden griffier. De leden zijn onbezoldigd. Het publiek Ministerie wordt uitgeoefend door eenen Procureur des Konings. Aan de dienst der politie is verbonden eene kleine brigade maréchaussee. Sl. EustatiusSaba en St. Martin [ISederlandsch gedeelte). De bevolking dezer eilanden kan geschat worden, als volgt: Op SC Eusta- tius 781 vrijen en 1148 slaven, te zamen 1929. Op Saba 1003 vrijen en 1650 slaven, te zamen 2653. In het Nederlandsch gedeelte van SC Martin 1061 vrijen en 1628 slaven, te zamen 2689. Generaal totaal 7271 zielen. In tegenoverstelling van hetgeen op Curacao plaats heeftgedoogt de bo dem van St. Eustatius en St. Martin de teelt van het suikerrieten leveren die eilandenwaar de cultures alleen door particulieren geschiedenin meer dere of mindere matenaar gelang der weersgesteldheideenige artikelen voor den uitvoeralssuikerrummelasseeene soort van aardvrucht yams genaamd, en aardappelen. Daar de gewonnen hoeveelheden, ook van zout uit de pannen van St. Mar tin, slechts gekend worden voor zooveel het uitgevoerde aangaat, zullen de daartoe betrekkelijke opgaven onder eene volgende rubriek bare plaats vinden. De veeteelt is er niet zonder belang. Op St. Eustatiuswaar in de laatste helft der vorige eeuw een aanzien lijke handel bestond, zijn, door velerhande oorzaken en rampen, slechts geringe sporen van den vroegeren bloei overgebleven. De aldaar in 1848 aangekomen en vertrokken schepen beliepen 288me tende 7971 tonnen, waarmede zijn ingevoerd artikelen van consumtie en uitgevoerd: 25,000 Amsterd. ponden suiker 2,160 gallons rum, 213.850 Amst. ponden yams en 367 vaten aardappelente zamen geschat op eene geldswaarde van ƒ9,575.25. Het eilandje Saba levert slechts eenige levensmiddelen voor eigen verbruik. De uitvoer van St. Martin bestaat voornamelijk uit zout. Daarvan zijn in 1848 uitgevoerd 283,000 vaten of 32,000 meer dan in 1847. Omtrent de binnenlandsche gesteldheid verdient het opmerking, dat de bevolking van de bedoelde buitenbezittingen óf om hare afkomst de Engel- sche taal en zeden bezigt en aankleeftóf zich die door het voorbeeld van en de zamenleving met de overigen beeft eigen gemaakt. Deze omstandigheid staat in noodwendig verband met het punt van Eeredienst en Onderwijswaarover niet veel anders te zeggen valtdan dat de bevolking meest behoort tot de Engelsche kerk of wel tot de methodistenwier leer stellingen er door zendelingen worden verspreid en aangekweekten dat de Engelsche taal liet voorname bestanddeel uitmaakt van het onderwijs daal de meer vermogende kolonisten hunne kinderen veelal elders doen opvoeden. 's GRAVENIIAGE21 September. Bij besluit van den IS111311 dezer heeft Z. M. benoemd tot Referendaris bij Binnenlandsche Zaken, IV. Staring, lstc Luitenant bij het wapen der Artil lerie en tot Adjunct-Commiesen J. Tideman en Mr. J. L. de Bruyn Kops. Bij Z. M. besluit van den llden dezeris aan de Ileercn Mr. R. K. Baron van Tuyl van ScrooskerkenD>'. A. van BeekA. Baron Calkoen Leden van het Collegie van Raden en Generaal-Meesteren der Munt, Dr. A. Vrolik, Irispecteur-Essaijeur-Generaal der Munt, C. van der Voort, Secretaris van genoemd collegie, en M1'. L. C. Hora SiccamaWaradijn bij 'sRijks Muntverleend een eervol ontslag uit deze betrekkingenin te gaan met den lstcn Januarij 1851met dankzegging voor de gewigtige en belangrijke dienstendoor hen in die betrekkingen den lande bewezenterwijl benoemd zijn tot Voorzitter en Lidbelast met de werkzaamheid van Inspecteur- Essaijeur-Generaal der Muntde Heer Dr. A. Vroliktot Lidbelast met de werkzaamheid van Secretarisde Ileer A. Baron Calkoentot Lidbelast met de werkzaamheden van Waradijnde lieer Mr. L. C. Hora Siccama. - Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. J. 11. Caan van Neck als Burgemeester van Veur c. a.en in zijne plaats benoemd den Heer J. G. E. Velthuyzen, Burgemeester en Secretaris van Stompwijk, met ver gunning om deze betrekking gelijktijdig waar te nemen. liet gehoor, dat Z. M. Woensdag verleend beeft, was weder talrijk bezocht. Dezer dagen is hier aangekomen de Baron Fagel, Nederl. Gezant te Parijs. Op de door den Heer K. Fuhri, als Uitgever van de Kunstkroniek uitgeschreven prijsvragen, zijn 17 oorspronkelijk bewerkte dramatische stuk ken ingekomenbestaande in 5 treurspelen4 drama's1 geschiedkundig drama, 2 tooneelspelen en 5 blijspelen, zoo als zij door de inzenders zijn genoemd. Den uitslag der beoordeeling dieaan drie der eerste dichters en letterkundigen is toevertrouwdzien wij met verlangen te gemoet. DELFT23 September. Heden heeft alhier de opening van de stembriefjes voor de benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Delft plaats gehad. Er waren 1554 stemmen uitgebragt; van onwaarde verklaard 11 briefjes; volstrekte meerderheid 772. De stemmen waren aldus verdeeld: Mr. W. Wintgens 1065, Mr. H. A. A. van Berkel 330, J. A. de Fremery 41, Mr. S. II. Anemaet 27, J. L. Penning Nieuwland 16, Majoor C. F. van Meurs 12Mr. L. Metman 11terwijl de overige stemmen op verschillende Heeren verdeeld waren; zoodat de Heer Mr. W. Wintgens, Ad vocaat te 's Gravenhage, bij volstrekte meerderheid, tot Lid der Kamer voor dat hoofdkiesdistrict benoemd is. AMSTERDAM20 September. Na den afloop der voorstelling door het tooneelgezelschap van den Heer Peters, bestaande in Adel en Mathildaeen dichtstuk van den Heer Greb enz., en die door de buiten de stad wonende leden van het Nederl. Letterk. Con gres daartoe uitgenoodigdwerd bijgewoond vereenigden zich een honderd twintigtal Congres-leden in de zaal Felix Meritistot een vriendschappelijk maal. De Heer Mr. J. van Lennep nam op verlangen van den Voorzitter van het Congres, de leiding der tafel op zich, welke taak hij aanvaardde met een hartelijk en welsprekend welkom in proza aan de gasten, en gevolgd door een heildronk op Koning en Vaderland. Verschillende toasten, zoo door de Noord- als Zuid-Nederlanderswerden uitgebragt; allen getuigden van de blakende zucht om met vereende krachten te arbeiden aan het groote werk de bevordering van den bloei der Nederl. Taal- en Letterkunde. Zoo stelde de Hoogleeraar David een dronk in met den hartelijke» wensch voor de vriend schap tusschcn de beide volken. De HH. Baecker uit Winoxbergen (in Frankrijk) en Quack uit Stuttgart, betuigden hunne hoogachting voor de Nederlanders en Nederl. Taal- en Letterkunde. De Heer B. ter Ilaar droeg, na eene vooraf spraak, een uitvoerig en sierlijk dichtstuk aan Holland voor. Daarna bragt de Heer 1. da Costa zijne hulde aan Prof. Davidden hoogst bekwamen uit legger en commentator van Bilderdijk, en drukte zijn leedwezen uit, dat, naar zijne meeningbet jonge Holland door de vereering van de nagedach tenis van Bilderdijk, aan Neêrlands grootsten dichter nog niet had goedge maakt de miskenning, die hem van het oude Holland wedervaren was. De Heer Royer, door de ontboezeming van den vorigen spreker ontvonkt, verklaarde zich opgewekt tot liet vervaardigen van eene buste van Bilderdijk. De Heer van Duyse van Gent improviseerde gedurende een geruimen tijd in luimigen trant in dichtmaat. De Heer A. J. A. Alberdingk Thym, ant woordende op het gezegde door den Heer da Costa, protesteerde namens het jonge Holland als zoude het niet deelen in de bewondering voor Bilderdijk, maar uitte ten anderen den wensch naar verdraagzaamheid op het maatschap pelijk terrein. Hierop onderhield de Heer W. H. Suringar op de hem eigene boeijende wijze de dischgcnooten met eenige wenken te geven tot de goede verstandhouding tusschen Holland en Belgie, door eene uitvoerige toelichting van de spreuk: F.en goede huur is heter dan een verre vriend. Prof. M. des Amorie v. d. Hoevenschetste de tegenstelling van de vreedzame pogingen ter bevordering van Nederlandsche nationaliteit in Holland en Belgie met den strijd tusschen de Denen en Holsteiners en besloot met een wensch voor de Nederlandsche taalkundige congressen in de toekomst. De Heer J. Tideman bragt eenen heilgroet toe aan de drie boekverkoopers-letterkundigen, de Hee ren Nyhoff, Eekhoff en van Zeggelen, de Ileer Leendertz van Woudsend (Friesland) aan Prof. Bormans van Luik, de Heer de Bosch Kempcr aan den echten volksdichter Tollens, de Heer J. v. Lennep aan de Heeren Peters, Wes terman en Everts, waardige vertegenwoordigers van de tooneelspeelkunst in Nederland, Dr. Heije aan de nagedachtenis van den waardigen Will emsde Heer Nyhoff, van Arnhemaan de Belgische geschiedvorschers, de Heer Phi- lipse, uit Arnhem, aan de vereeniging voor Oud-Nederlandsche Taal- en Let terkunde enz. Eindelijk maken wij hier nog melding van den kernachtigen toast van den Hoogl. Beijerman, die, wijzende op de merkwaardige tegenstel ling tusschen de vroegere gedwongene en niet gewenschte zamenvoeging van Holland en Belgie en de thans zich openbarende zucht tot toenadering, in de gemeenschappelijke liefde voor en beoefening van Nederlandsche Taal- en Let terkunde een krachtigen dam ziet en verwacht tegen de mogelijk dreigende gevaren uit Frankrijk. -Naar wij vernemenheeft de Raad dezer stad in zijne vergadering van gisterenop voordragt/ van Burg. en Weth. terugkomende op het vroeger ge nomen besluit tot demping van den middel sten waterloop onder het plein der oude beursnu beslotem-dien waterloop en de twee zich ter zijde bevindende waterriolen geheel weg te brekenhet Rokin jalzoo door te trekken en de brug te leggen aan den voet van den hoogen muur bij de trappen van de beurs. -- Door de Neder, bank is gisteren verkocht voor een bedrag van ƒ7,000,000 aan buiten koers gestelde tiengulden-stukkena 12 J pCt. agio. BREDA18 September. Den lSd™ dezer zijn alhier in het gebouw der Koninklijke Militaire Aca demie opgenomende Adelborsten der Marine van het 2'lc3<>c en 4'-lc studie-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2