qucrite. «peiling bezigt. I.uido on herhaalde toejuichingen braken do korte rede des gecstigeu dichters ook dichter in proza af, ea daverden door de zaal toen bij het spreekgestoelte verliet. De Heer de Jager verklaart daarop dat hij niet behoort tot de versteende navolgers van den Hoogleeraar Siegcnbeek, als hebbende hij reeds voor ge- ruimen tijd eenige veranderingen in de spelling voorgedragen, waaronder ook liet verwerpen van de g voor de c behoorde; doch in een afzonderlijk geschrift had hij de weglating der g voor de ch bestreden. Spr. verzoekt den Heer 11r. I. da Costa en allen die zijne gevoelens te dien aanzien deelen, hunne te- genhcdeiikingen op de door hem (spreker) aangevoerde wetenschappelijke gron den te openharen, welke tegenhedenkingen de Heer de Jager bereid is in zijn Archief voor de Neder/. Taalkunde op te nemen. Daarna spreekt dc Heer A. J. van der Aa over de groole behoefte aan een Nederl. kunstwoordenboeken deelt een plan daarvan mede. De Heer J. Tideinan, van 's Dage, vestigt vervolgens de aandacht der ver gadering op de BibLographie van Ac dei landdie thans door hem wordt geschreven. Daarna draagt de Dichter S. J. van den Berghvan 's Hageeen dichtstuk voor, waarin hij zich verheugt over de aanwending van vereende krachten door Noord- en Zuid-Nederland, tegen dc bastaardij in de taal. Eindelijk draagt de Heer Prudens van Duyse, een dichtstuk voor, getiteld: Het Nederlandsch Letterkundig Congres te Amsterdam1850." De aan hef van de inleiding, die deze voordragt vooraf ging, en met: mijne Her ren en dames! mijne broeders en zusters!" begonals ook de verklaring, dat hij geen Vlaming en geen Hollander, maar een Nederlander is, werden hartelijk en luide toegejuicht. Na eene rustpoos van ruim een half uur worden te 1ure de werkzaam heden hervat. De Heer D1'. 11. S. Polak vestigt de aandacht der vergadering op de uitgave van het kunstwoordenboek van den Heer van der Aa. Thans aan de orde zijnde de behandeling van het punt tot regeling der belangen van den Noord- en Zuid-Nederlandschen boekhandelworden ten deze rapporten uitgehragt1°. Door den Heer Deleeourt, van Brussel, over de wederkeerige eerbiediging van den letterkundigen eigendom in België en Nederland. 2°. Door den lieer Dr. Nijhoff, van Arnhem. Over de Vereent ging tot bevordering van tie belangen des boekhandelsen de wenschclijkheid van de oprigting cencr dusdanige verceniging in België, ter bevordering van de betrekkingen met Holland. Prof. 11. IV. Tydeman bestrijdt zulks uit liet oogpunt der vrijheidhet plan wordt krachtig verdedigd door Prof. SI. des Amorie van der Hoeven, die o. a. verklaartdat er onder alle maatschappijen enz. in ons Vaderland bijna geene isvoor welke spreker zoo veel eerbied en achting heeft als voor die verceni ging, en daarop de bedenkingen van Prof. Tydeman wederlegt, en uitdruk kelijk het voorstel van Dr. Nijhoff ondersteunt. Nadat nog Prof. Tydeman den laatsten spreker heeft beantwoordvoert den Heer J. L. Schleijer het woord, ten betooge, dat de veroordeeling van de Vereeniging door Prof. Tydeman moet voortspruiten uit onbekendheid van dien Heer met hare statuten, waarvan hij enkele punten toelicht. Voorts deelt de spreker eenige belangwekkende bijzonderheden mede, betreffende de vertalingen en vertalers in ons land. Na de inededeeling van nog eenige punten over den boekhandel door den afwezigen lieer D. J. ten Zeldam Ganswijk voorgesteld, worden de leden, daal de tijd te ver verstreken is om nog debatten te houden of opstellen te lezen degenen die iets in gereedheid hebbenverzocht die te deponeren op het bu reau, om in de handelingen van liet congres te worden opgenomen. Aan de kommissie die dit tweede congres had geregeld, wordt alsnu de bezorging der uitgave van die handelingen opgedragen. liet volgende Congres zal zijn te Brussel of te Leuven, blijvende de bepa ling overgelaten aan het bureau. Door het Taelrerbond van België is om die eer voor Brussel verzocht- De Heer Prudens van Duvse improviseerde ten slotle nog eenige dichtre gelen, hoofdzakelijk aan de Dames gerigt, en de Heer J. Tidcinan sprak in dichtmaat eenen groet aan 4: Vlaamsche leden uit. Het den wciischdat de zadenin het. eerste en tweede Congres gelegd rijpe vruchten mogen schietenen dat die vruchten reeds mogen worden geoogst op het derde congresen met. uitnoodiging aan de Noord-Nederl. le den, het volgende jaar in België te komen, zoo voor zich als namens de met hem herwaarts gereisde Belgen, sloot de Hoogleeraar David, van Leuven, als Voorzitter, deze derde en laatste zitting. Op de feestelijke bijeenkomst der leden van het Congres gisteren avond in Felix Heritis werd door eenige leden der rederijkerskamer Achilles en van de liedertafel Eutonia het volgende uitgevoerd: 1°. Avondkoelte, Zang, woorden van Dr. J. P. lleye, muziek van D1'. J. J. Viotla; 2°. Tweespraak tusschen Ken Noord- en een Zuid-Nederlander, ten onderwerp hebbende liet verschil tusschen de oude en hedendaagsche rederijkers; 8°. Toorieclen uit Vondels's Lucifer, eerste en tweede bedrijf; 4°. In 'tBosch, zang, woorden van Dr. J. P. Heye, muziek van IV. Smits; 5°. Serenade, zang, woorden van J. J. Land meter, muziek van C. A. Bertelsmann; en 6n. Het eerste bedrijf van het blij spel De Neven, van P. T. L. Helvelius van den Bergh. De zeven leden der genoemde rederijkers verwierven onverdeelden bijval van het aanzienlijk audi torium dat. door de tegenwoordigheid van eene Schitterende vrouwenschaar werd opgeluisterd, en het zoo loffelijk bekende Entoni a-koor handhaafde waardiglijk zijnen roem. Alhier is de hoogst verdienstelijke portret- en historieschilder. Ch. van Beverenoverleden. GRONINGEN, 10 September. Men verneemtzegt de l'rov. (iron. Cour., dat de uitreiking der diplo- mata aan de honoris causa benoemde doctoresin de groote gehoorzaal van liet Aeademie-gebruwop Donderdag den 2Gslea dezer, zal geschieden door den Iloogleeraar P. Hofstede de Groot, die daarbij eene aanspraak zal houden in de Latijnsche taal. Men verneemt met veel genoegendat de HH. Studentenvóór dat zij 's avonds hun gemaskerden optogt houdenin den namiddag van dien dag met dien optogt langs eenige der voornaamste straten zullen trekken. Eenige lleeren hebben Donderdag avond eene serenade bij fakkellicht gebragt aan het nieuw benoemde lid der Tweede Kamer Mr. B. Wichers. Op de jaarmarkt, den 5den dezer te Norg gehoudenwaren aangebragt 3317 paarden voor rijtuigen, 887 losse paarden, G36 veulens, 705 stuks hoornvee162 varkens en 2002 schapen. De markt was druk bezocht.de hoeveelheid van liet aangehragte vee was eeliter, inel uitzondering der veulens niet zoo groot als in liet vorige jaarde handel was niet zoo levendig en de prijzen waren laaghoewel voor de beste paarden en veulens nog al vrij hoogc prijzen werden besteed. De paarden golden door elkander van 10 tot ƒ300, de veulens van ƒ18 tot ƒ105, het hoornvee van 20 lot 90, de oude varkens van ƒ12 tot 2-1, de jonge van ƒ1 tot ƒ11 en de schapen van ƒ1 tot ƒ5. BUITEA'LANDSCBE BERIC.TEA. SARM B E K. l'URYN, 12 September. Gisteren is hier eene nota ontvangen van de Oostenrijksehe Regering, waarin zij liare bemiddeling aanbiedt met het Hof van Rometen einde de onderhandelingen, die op liet punt waren van te worden afgebroken, spoedig tot een gewenseht einde te brengen. De Ministers hebben eene langdurige vergadering gehoudenwaarvan de uitslag niet hekend is. ETA Jj I K. ROME, G September. Het Diario meldt, dat alle punten van overeenkomst tot het sluiten van een Concordaat tusschen den H. Stoel en Spanje, thans volkomen gere geld zijn. De Heer Pinelli heeft andermaal een gehoor hij den Paus gehad, maar slechts als hijzonder persoon; de Paus heeft hem niet als gemagtigde van Sar- dinië willen ontvangen, voor dat de Aartsbisschop Franzoni zou ontslagen zijn. De I'ortugesche Gezant is door zijne Regering teruggeroepenten einde inlichtingen te gevennopens den vermeenden inbreuk door den II. Stoel gemaakt op de regten die Portugal meent te moeten uitoefenen op de Katho lieke kerken in Iudië. -De Kanselarij der Inquisitie te Ancona heeft bepaald, dat geene Israëli tische familiën, Christen mannen en vrouwen heneden hun 25 en 35 jaar in dienst mogen nemen. MESSEN-KASSEI,. KASSEL, 15 September. Eergisteren avond is hier het hevel van den gevluglen Keurvorst ontvan gen uit Hanover gedagteekendwaarbij de staat van beleg wordt opgeheven en dc opgeroepen manschappen naar huis worden gezonden. De zetel der Regering en liet opperbevel der troepen is voorloopig ia Hanau gevestigd. De Ilanoversche troepenzoowel van den kant van Minden als van dien van Ilamela, trekken aan onze grenzen hijeen. FRANKFORT. 16 September. Naar men verneemt moet de engere raad, in eene dezer dagen gehouden zitting, de volgende grondslagen aangenomen hebben voor eene in Duitsch- land in te voeren bondsconstitutieDe uitvoerende magt des Verhonds zal toevertrouwd worden aan een directoire, waarin Oostenrijk en Pruissen afwis selend het voorzitterschap zullen uitoefenen, en waaraan ook de overige Duit- sclie regeringen, naar mate van haar staatkundig en materieel belang, door gemeenschappelijke gevolmagligden deel zullen nemen. Aan deze uitvoerend* magt. zal eene algemeene nationale vertegenwoordiging toegevoegd worden waarvan de leden echter niet door algemeene volkskeuzen, maar uit het mid den der wetgevende kamers van de onderscheidene Statenen met medewer king der regeringen, gekozen zullen worden. Gisteren avond is de Keurvorst van Hessen hier met de Ministers llas- senpflug en Havnau aangekomen. Heden hebben zij conlërentiën gehad met. onderscheiden leden der Bondsvergadering. De Keurvorst zou in den namiddag1 naar Hanan vertrekken en de Ministers naar Bockenheim. De Beijersche Regering heeft bevel gegeven, om op de hemocijingen der Duitsch-Katholieken slreng acht te geven, daar zij verdacht worden omwen- telingznehtige plannen te smeden.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3