's GRAVENHAGE7 September. Bij het departement van Binnenl. Zaken is door tussehenkomst van bet dep. van Koloniën ontvangen eene som van 2281.01zijnde, met inbegrip eener gift ad ƒ442.83 van bet garnizoen, de opbrengst der collecte, op uit- noodiging van den Gouverneur der kolonie Surinamedoor eene bijzondere commissie in die kolonie gedaantot leniging der rampen door den jongsten watersnood in de provinciën Noordbrabant, Gelderland en Limburg veroorzaakt. BOTTERDAM6 September. Wij hebben voor ons liggen de Amerikaansche bladen Bardados Globe the Barbadianthe If es t-Indian van Julij en de Antillesvan Augustus dezes jaars; allen beijveren zich om met den meestcn lof te gewagen van het vioolspel van onzen stadgenoot Frans Coenendie zich daar ter plaatsen beeft doen hooren. Tot nog grooter eer verstrekt bet hein, onzcs inziens, dat die bladen ook allen, wanneer zij over zijne groote talenten gesproken hebben, uitweiden over zijne bescheidenheid en nederigheid. Uit eene goede bron vernemen wij tevens, dat het Z. M. behaagd heeft, bij besluit van 29 Aug. 1850, den Heer Frans Coenen te benoemen tot zijnen solo-violist. NR. C.) APELDOORN, 5 September. De verkooping van 21 stuks renpaarden en veulens van Z. M. den Koning, aangekondigd tegen Dingsdag den 24slen aanstaande, 's middags ten 2 ure, zal alsdan plaats hebben 's morgens 10 ure, in een der localen van bet Paleis. MAASTRICHT, 4 September. Het gerucht loopt bier en wint al meer en meer veld, dat tegen de helft dezer maand bet kanaal van Luik op Maastricht, zal worden ingewijd, en dat daarbij waarschijnlijk tegenwoordig zullen zijn vele aanzienlijke personen, zoo wel uit Nederland als Belgie. Onder anderen noemt men ook den Heer Thorbecke. llUITEi\TLAIVDS€BE KEMftTEN. BS 85 S K. BRUSSEL5 September De Koning beeft bij besluit van den 3rten bepaald, dat de tien Koninklijke Athenaea, wier oprigting bepaald is bij de wet van 1° Junij 11., zullen ge vestigd zijn te AntwerpenBrusselBrugge GentMonsDoornik Luik Hasselt, Arlon en Namen. -Men heeft op het nieuwe gangpad van bet parkde groote zerk gelegd die in 1847 op de Tentoonstelling is geweest. Zij is 8 Nederl. ellen lang 2 j breed en 20 duim dik. FRANHRIJH. PARIJS5 September. Het getal der algemeene Raden die zich voor de herziening der staatsrege ling verklaard hebben, is thans tot 26 geklommen. Het aantal der Raden, die zich bepaald tegen eene herziening hebben verklaard, zal dat van 10 of 12 niet te boven gaan. De Aartsbisschop heeft al de winkels doen sluitendie tot binnen de kerken waren uitgestald en waar men verhalen van wonderenmedailles rozekransengewijde ringen en duizende andere zoogenaamde kleine voor werpen van vroomheid verkocht. De aanplakbilletten aan de deuren der ker- j ken zijn mede verdwenen. I De erven van Lodewijk Philips hebben uitstel gevraagd der betaling j van eene som van 10 millioen fr.welke zij als regt van successie moeten betalen. Men meent, dat dit verzoek zal toegestaan worden. Heden is in de kapel van bet paleis der Tuillericn, eene lijkdienst gevierd, ter nagedachtenis van den overleden Koning Lodewijk Philips. De Generaal Changarnier wordt genoemd als de persoon, op wiens bevel die kerkelijke plegtigheid heeft plaats gehad. De genoemde bevelhebber woonde die bijmet een aantal vrienden en aanhangers van den voormelden Vorst. Het schijnt zich te bevestigendat werkelijk te Straatsburg een korn- plot bestond, ten doel hebbende om een' aanslag op het leven van den Presi dent te maken. De Procureur namelijk der Republiek aldaar heeft eene circulaire gezonden aan de onderscheiden overheden, waarbij zij verzocht wor den twee deelhebbers van dat komplot in hechtenis te doen nemenen ter zijner beschikking te stellen. Te Cherbourg zal de Voorzitter luisterrijk worden ontvangen. De tal rijke vloot, onder bevel van den Admiraal Parseval Descbenes, zal groote evolutiën verrigten. De leden van het corps diplomatique zijn uitgenoodigd geworden, om de feesten aldaar bij te wonen. Het aantal der vreemdelingen, vooral Engelschen, neemt aldaar dagelijks toe. Kamers, die vroeger voor 200 fr. in de 8 dagen werden te buur aan geboden, gelden thans tot 80 fr. voor eiken dag. Het Engelsche Bewind zal den Vice-Admiraal Cochrane met 40 Officieren der Engelsche marine derwaarts zenden, om den Voorzitter te begroeten. Men houdt het er voor, dat de reis naar Cherbourg een tweeledig doel heeft, en zoowel met bet oog op de buitenlandsebe staatkunde, als op den binnenlandschen toestandwordt ondernomen. In eene der hospitalen zal nog eene operatie aan de oogen verrigt wor den bij eenen grijsaard van 104 jaren. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 September. De Minister voor Openbaar Onderwijs beeft besloten, om op kosten van den Staat eene algemeene vergadering van Onderwijzers te beleggenten einde met hen de beginselen en maatregelen te overwegen, welke ten aanzien van het onderwijs moeten bepaald worden. Vorst Metternichdie Erfheer is van de gemeente Plaszis door deze gemeente tot haren Burgemeester benoemd. De spoorweg over de Sommering, welke binnen drie a vier jaren vol tooid zal zijn en de Adriatische-zee met de Noord- en Oost-zeeën zal verhul den, is een der belangrijkste werken van dien aard. Er moeten verscheidene lange tunnels worden gebouwd, onder anderen een, van meer dan 1400 vade men en over sommige diepten bruggen gelegd, 'tgeen, ten gevolge van den ongunstigen bodem, de grootste moeijelijkheden en kosten veroorzaakt. De werkzaamheden worden met buitengewone kracht voortgezeten men bere kent, dat het aantal arbeiders tusschen Glognitz en Murzzuscblag ten minste 20,000 behoort te zijn. FKA1ÏKFBST. 3 September. Gisteren is alhier de eerste Zitting van den engeren Bondsraad gebonden onder bet Voorzitterschap van den Oostenrijkschen Gezant Graaf von Thun. Voorts waren Beijeren, Saksen, AVurtemberg, Hanover, Hessen, Luxemburg en nog eenige kleinere Staten vertegenwoordigd. De Regeringen der Unie waarvan Pruissen het hoofd is, hebben ten gevolg van een besluit door de Vorsten-vergadering genomen, op de uitnoodiging van Oostenrijk om aan den engeren rijksdag deel te nemeneen weigerend antwoord gegeven. Men zegt dat tusschen Pruissen en Oostenrijk weldra een vergelijk zal worden getroffen en men dan de staande legers nog vóór den winter merkelijk zal verminderen. Op den weg tusschen Aue en Losnits in bet Koningrijk Saksen, is dezer dagen een meisje door het vlam vatten barer kleedercn zoodanig ge brand, dat zij aan de gevolgen daarvan overleed. Maar minnaar bad met een lucifer vuur willen maken, en ongemerkt moet een gedeelte van den zwavelstok in de kleedercn van bet meisje zijn blijven hangen. STABS BEKlIÜiT EiV. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS eer Stad LEYDEN, gelet hebbende op de bepalingen van Art. 4 van bet Koninklijk besluit van den lsle" Maart 1331N". 14, Hebben goedgevonden en verstaan de Rekening dezer Stad over de dienst van 1848zoo als deze is opgenomen bij Raadsbesluit van den 17l,en Sep tember 1849en goedgekeurd bij dispositie van HH. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-IIolland van den 2<ku Augustus 1850met de daartoe be trekkelijke begrooting, ter inzage der Ingezetenen neder te leggen ter Re kenkamer dezer Stadgedurende de eerstkomende veertien dagenvan 's voormiddags tien tot 's namiddags een ure. DU RIEU, Ley den3 September 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PU TT KAM MER. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Legde» noodigt bij deze de Kiesgeregtigden in het district Legden uit, om tot bevordering der orde en ten einde het verkiezingswerkdoor oogenblikkelijke talrijke opkomst niet te bemoeijelijkenbij de aanstaande herstemming van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Dingsdag den 10,lt;u dezer maand, van 's mor gens negen tot 'snamiddags vijf ure, hunne Stembiljetten te willen inleve ren op de volgende wijze: Voor ben wier familienaam begint met de letters A, B en C tusschen 9 en 10 ure. D, Een F tusschen 10 en 11 ure. G en II tusschen 11 en 12 ure. I, J en K tusschen 12 en 1 ure. L. M. en N tusschen 1 en 2 ure. OPQ en R tusschen 2 en 3 ure. ST en U tusschen 3 en 4 ure. V, W, Y en Z tusschen 4 en 5 ure. Zullende evenwel ingevolge bet slot van art. 51 der Kieswetalle de op bet oogenblik van het verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de stembus, vóór bare sluiting, ter inlevering hunner Stembriefjes worden toegelaten. Nog wordt herinnerddat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die bet zegel van het hoofddistrict missen, die onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzenniet ingevuld zijnandere Stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. De Voorzitter voornoemd, Legden3 September 1850 DU RIEU. AKA»EinE-NlEUW§, PROMOTIE AAN DE LEYDSCUE HOOGESCHOOL. Den 7<len September de Heer H. A. Helmich, van Zwolle, in de Regten, met Theses.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3