LEYDSCHE COURAN 18SÖ. BIXXEXLANDSCHE BEKIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt MAANDAG, 9 SEPTEMBER. vit Zaturdug Avond De Prijs der Courant is fVl in het jaar; de afzonderlijke uounners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 September. De openbare Promotie en Prijsuitdeeling onder de Leerlingen van het Ste delijk Gymnasium, is gehouden op Maandag 11. in de Stads-Gehoorzaal. Na dat de Rector Dr. W. H. D. Suringarde plegtigheid geopend en de namen geproclameerd had van hendie volgens uitspraak van het Collegie van Cu ratoren na den afloop der in Julij gehoudene Examinatot lioogere klassen waren bevorderd en de Prijzen zouden ontvangenreikte de Heer President- Curator de sierlijk ingebonden Boekgeschenken aan deze Leerlingen uitwaarna telkens één uit iedere klasse aan UIL Curatoren en Docenten zijnen dank daarvoor betuigde, ook namens zijne medeleerlingen. Deze Gratiarum Ac- tiones werden opgezegd In de lsle klasse door II. J. Kist in de Hollandsclie Taal. 2'le kl. A. L. de Hartog Iloogduitsehe 3Je kl. A. M. van den Ileuvell Fransche 4'ie kl. A. C. II. Kluit Latijnsche 1 'e kl. B. L. C. Le Voir Engelsche n 'e klasse J. II. Verkouw Latijnsclie Vervolgens droegen de drie Leerlingen, die uit de 6Je of hoogste klasse het Gymnasium zouden verlaten, de door henzelven opgestelde Oratiunculac voor: A. Stuffken sprak in de Hollandsclie TaalOver de diepe vernedering en het treurig uiteinde van Maria Staart. F. G. A. Jongkindt Coninck in de Fransche TaalDe Vinjlaence qua la vie de Molière a eue sur ses ëcrits. I.. D. Suringar in de Latijnsche TaalDe partibusquas apud Romanos Feminae in rebus politicispraesertim in bellis civilibusegerunt. Behalve deze drie Leerlingen hadden ook nog J. II. Verkouw en S. J. Ilar- tog, beide uit de 5le klasse, henevens L. C. Lc Voir, uit de 4dl' kl. Afd. B. hunne Staats-Examina afgelegdom over te gaan tot onderscheidene Inrig- tingen van Hooger Onderwijs. Aan alle deze Leerlingen bragt de Piector hij het vertrek uit het Gymnasium eenen welmeenenden afscheidsgroetwaarhij hij hun aan den eenen kant de genoegens voor oogen steldedie de nu in te treden loophaan hun kon opleveren; maar hen ook aan den anderen kant waarschuwde voor.de dwalingenwaartoe zij, zonder de noodige omzigtigheid op die nieuwe loopbaan ligt zouden kunnen geleid worden. Daarna werden ook de overige Leerlingen door den Rector toegesproken en opgewekt om met nieuwen lust en ijver den eerstdaags beginnenden Cursus aan te vangen en zich voortdurend te bevlijtigen. Ten slotte complimenteerde de Rector de heide in dit jaar benoemde Docen ten de HII. L. Ph. C. van den Bergh en II. J. Fruinaan wie hij toe- wenschte dat hun arbeid even veel voldoening voor hen zelve mogt opleveren als hunne aanstelling tot sieraad voor het Gymnasium verstrekte. De Plegtigheid door muziek begonnen, afgewisseld en besloten, liep af naar genoegen van de aanwezige Toehoorders; die, in grooten getale opgekomen, aan het einde door den Rector bedankt werden voor hunne vereerende tegen woordigheid. De Indiër bevat onder anderen de twee volgende artikelenToen de Heer G. L. Baud, in 'tbegin van 1845, Indië verliet, had hij het gebragt tot Directeur van cultures. Hem werd, ingevolge de bestaande bepalingen, een verlofstractement toegelegd van 6350 's jaars. Hier te lande aangeko men, wist hij echter zijnen neef, den Minister J. C. Baud, te bewijzen, dat hij op het verlofstractement van eenen Directeur-Generaal van Financien aan spraak kon maken, omdat hem die betrekking was aangeboden, maar hij er voor bedankt had. Daarom werd hem 7350 toegelegd. Volgens de be staande verordeningen wordt aan eenen ambtenaar geen langer verlof dan van twee jaren toegestaan; wil hij langer blijven, dan ontvangt hij geen verlofs tractement. Slechts in enkele gevallen van ziekte maakt men hieromtrent eene kortstondige uitzondering. De Heer G. L. Baud geniet tot op dit oogen- blik, dus bijna zes jaren lang, een verlofstractement van 7350 's jaars. Reeds eenigen tijd geleden, heeft het Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië berigt, dat eenige partikulieren in Indië eene kapitale som hebben hijeenge- bragt, om een Instituut van middelbaar onderwijs of gymnasium op te rig- ten op het landgoed Pondokgédehgelegen in de residentie Buitenzorg en toebehoorende aan den Graaf van den Bosch, Wij vernemen thans, dat de Heer Leemans, Advokaat-Generaal hij het Hoog-geregtshof in Nederlandsch- Indië zich op dit oogenblik hier te lande bevindten bezig is met het noo dige persooneel voor die inrigting te zoeken. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad geheven, gedurende de maanden Augustus van de jaren 1849 en 1850. 1849. 1850. f opcenten ƒ1,697.91 ƒ1,804.19} -5 I eigen midd. - 351.86} - 336.45 J 2,049.57" 2,140.64} (opcenten ƒ8,096.97 ƒ8,098.94 eigen midd. - 211.56} - 206.74 8,308.53} 8,305.68 Wijn1,082.20 873.90 .opcenten ƒ2,362.58 ƒ2,985.17 Ji eigen midd. - 638.00} - 806.66 3,000.58} 3,791.83 I opcenten 196.50 P S3 13.41 eigen midd. - 63.70 - 29.85 260.20 48.26 ƒ14,701.29} ƒ15,150.31 Meerder in 1850 ƒ459.02. Het Weekblad van het Regt bevat heden een brief uit Amsterdam waarin gewezen wordt op de velerhande belangrijke vraagstukken die zich hij het daarstellen eener reorganisatie van ons regtswezen zullen opdoen, als daar zijn de afschaffing van het procuraat, het instellen eener minder kostbare wijze van procederenenz. Overtuigd van den gunstigen invloed die practi- sche regtsgeleerden op eene hetere organisatie zouden kunnen uitoefenen, stelt de schrijver van den brief aan de Redactie van genoemd Weekblad voordat zij, in deze het initiatief nemende, alle practicijns hier te lande oproepe tot eene bijeenkomst te 'silage of te Amsterdam, waarbij al die vraagstukken zouden kunnen worden behandeld en heslist. In het kiesdistrict Delft zijn verkozen de IleerenD. van Koetsveld C. Hoekwater, C. Maas Geesteranus. Eene herstemming moet plaats hebben over de Heeren J. Molenaar, Mr. II. A. A. van Berkel, J. W. van der Schoo- ren, J. Groenewegen, Dr. C. J. Vaillant, Mr. R. J. C. Metelerkamp. Te Schiedam zijn verkozen de Heeren Mr. A. Verncde en P. Keijzer. Verder herstemming. Te Gouda is alleen de Heer Yrzerman verkozen. Verder herstemming. Te Dordrecht is alleen de Heer A. Vos verkozen. Overigens moet herstemd worden. Te Gorincliem zijn verkozen de Heeren Mr. A. Boxman en Mr. W. A. van Aken. Verder herstemming. Te Ridderkerk heeft niemand de meerderheid verkregen. Er moet dus overgestemd worden. Te Haarlem is de Heer B. C. de Lange v. Wijngaarden alleen als lid der Prov. Staten verkozen. Eene herstemming zal moeten plaats hebben over de Heeren Jhr. J. P. Teding v. BerkhoutJhr. L. J. Quarles v. Ufford, W. C. J. Wa terschoot v. d. Gracht, Mr. P. Elias, Mr. H. A. F. D. v. Meeuwen, H. deWildt, Jhr. G. F. v. Tets, ILVerdegaal, J. L. v. d. BurchMr. G. de Vries Az.Mr. M. S. F. de Moraaz Imans en H. v. d. Breggen. Te Alkmaar zijn verkozen de Heeren Mr. C. Sandenberg Matthiessen Jhr. C. D. de Dieu Fontein Verschuir en W. Bos. Verder herstemming. In het kiesdistrict Hoorn verkozen de Heeren J. C. Quast v. Rijneveld, Jhr. Mr. P. v. Akerlaken, J. G. v. Pabst Rutgers, E. Th. Schel tin ga Winterberg en C. Gerdenier. Er moet herstemd worden over de Heeren K. ZijpM. R. Lip- petsJhr. Opperdoes Alewijn en Mr. L. G. Vernée. In het kiesdistrict Utrecht verkozen de Heeren Mr. A. II. Metelerkamp W. II. de Ileus, Mr. J. AckersdijkJhr. Mr. II. A. M. v. Asch v. Wyck, Mr. P. de Beaufort, C. E. v. Veerssen, Mr.P. Ras, Mr. P. A. Broers, Dr. G. Munniks van Cleeff, Mr. W. J. v. HoytemaMr. J. A. Grothe. Over de Heeren N. P. J. Kien F. II. C. Drieling, F. G. Graaf v. Limburg Stirum en Jhr. W. E. Ram moet her stemd worden. Te Amersfoort zijn verkozen de Heeren Mr. J. Scheltus v. I.cusden, Mr.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1