vaderlandhetwelk reeds zoo groot is door zijne rijkdommenzijne deugden en zijn geloof. De Heer Lamartine is eenparig verkozen tot President van den alge- meenen Raad van Saóne en Loire, bij welke gelegenheid hij eenc aanspraak heeft gehouden, die veel indruk gemaakt heeft. De wet tegen de mishandeling der dieren is afgekondigd. Zij bepaalt 5 tot 15 fr. boete en bij herhaling, gevangenisstraf. NAPELS. In de overwegingwelke het Regeringsblad bevatten aanzien van het beperken van de drukpersmerkt men de volgende zinsneden opDe druk pers het krachtigste en nuttigste van alle middelen tot volmaking van den mensclielijken geest en hartaldus zegt de Raad van Ministersbeeft in onze dagenwel verre van tot bereiking van dit verheven doel werkzaam te zijn overal alleen gediend om de zeden te bedervenen liet verstand te beneve len in plaats van het te verlichten. Van daar grootendeels de beroerten welke bijna geheel Europa geschokt hebben en de gemoederen voortdurend doen gisten. Van daar aan den anderen kant de aanhoudende waakzaamheid en pogingen der regeringenzelfs der Fransclieom de drukpers weder op haren oorspronkelijken weg terug te brengen. Het is ons voorgekomen dat om deze verbetering te erlangen, het enkel onderdrukken der misdrijven niet voldoende wezen en de regering van Uwe Maj. aan het verwijt van wreedheid en onmenschelijkheid zou blootstellenvermits men zeggen zoudat zij de misdaden straft in plaats van ze te voorkomen. Uit die beschouwingen volgt de volstrekte noodzakelijkheidom de vrijheid der drukpers te beperken tot werkendiein plaats van de openbare en bijzondere rust in gevaar te brengenhaar een krachtigen steun verleenen en voor den mcnscli nuttig zijndoor hem terug te brengen tot die ernstige studiënwelke thans door de lectuur van romans en dagbladen vervangen zijn waardoor de onwetend heid begunstigden bij de lezers de ligtzinnigheid bevorderd wordtdie hen in den waan brengt, dat zij bekwaam zijn om alles te doen en over alles een oordeel te vellen. ITALIË, ROME22 Augustus. De buitengewone Sardinische Gezant Pinelli is door den Franschen Gezant aan den Paus voorgesteldhij heeft den Paus een eigenhandigen brief van zijnen Koning overhandigddie naar men verzekerdeeenen verzoenenden geest ademde. De Fransclie Regering had zijnen Gezant belast zijne goede diensten ter bemiddeling aan te bieden. Nog wordt gemelddat de Paus ccne Commissie van drie Kardinalen benoemd heeft tot herziening der reeds ontworpen wettendoor welker uit vaardiging voldaan zou worden aan de toezeggingen van het molu proprio van 12 September 1849. PKUI ssenj. BERLIJN31 Augustus. De wijnstok heeft in geheel Duitscliland veel te lijden door de ruwheid van het weder. De hagelslag heeft ook veel verwoesting aangebragt zoo wel hier te lande als in Zwitserland. Daar hield meer dan een half uur een zware hagelslag aan in de rigting van Echallene en Payerne, waardoor eene geheele landstreek van 12 uren gaans lang en 2 uren breed, geheel ver woest is. De Duitsche marine verkeert van dag tot dag in een hagchelijker toe stand. Het fregat Aartshertog Joliann is voor een zeer matige som ver pandom in de meest dringende behoeften te voorzien. Te Breslau is Dr. GutzlafF aangekomen op zijne reis naar Weenen en Turkye. Te Weimar is den 26"Un 11. het standbeeld onthuld van den beroemden J. G. von Herder. OOST E X" K IJ K. "WEENEN27 Augustus. Uit Presburg wordt gemeld, dat aldaar dezer dagen uit de bergwerkste den 14,000 stuks dueaten en 540,000 zoogenaamde Zwanziger zijn aange bragt om verder naar Weenen verzonden te worden. Er heerscht thans over het geheel eene groote bedrijvigheid in de Hongaarsche bergwerkenen men belooft zich daarvan de beste gevolgen voor de vermeerdering van den omloop der klinkende muntspeciën in Oostenrijk. HAMBURG. Het stedehouderschap van Holstein heeft alle voor de krijgsdienst geschikte manschappen des lands opgeroepen. De landing der Deenen bij Noer bevestigt zich niet. Niets opmerkelijks is er nog na den laatsten slag voorgevallen. ZWITSERLAND. Tegenwoordig is de nijverheid hier te lande zeer in bloei. Zij brengt jaarlijks voor meer dan 100 millioen frs. katoenen goederen en voor meer dan 75 millioen fr. zijden goederen in den buitenlandschen handel. Alleen Basel beeft in dit jaar reeds voor ongeveer 10 millioen waarde opgeleverd. Zwitserland zendt in een jaar alleen naar Londen meer dan een half millioen neteldoek van Appenzell en St. Gallen en voor gelijke waarde Aargauer stroo- boeden. Te Zurich neemt het vervaardigen van zijde nog steeds toeeven als het vervaardigen van de wereldberoemde liorologiën in het kanton Genève. VEREEXICiBE STATE\, lolgens berigten van Rio-Janeiro van 18 Julij had aldaar een betreurens waardig geval met een Engelsch vaartuig plaats. De stoomboot Cormoran vervolgde vier schepen, naar gissing slavenhalers, toen een kanonschot uitliet fort gelost werdhetwelk aan boord van de stoomboot een man der equipage doodelijk trof en verschillende andere kwetste. De Cormoran staakte onmid- delijk het vervolgen der vier vaartuigen, wierp het anker voor bet fort neder en bombardeerde het om zoo te zeggen tot puinde opgewondenheid der in woners van Rio-Janeiro steeg ten top en geen Engelschman durfde zich op de straat te hegeven. De Kamer der Vertegenwoordigers magtigde de regering onmiddelijkom lioogere regten op de Engelsclie goederen te stellenmen ge loofde echter over het algemeen dat de Senaat dien maatregel niet goedkeurde. Te San Francisco heeft men het noodig geachtwegens het aantal zieken waarmede de Regering belast iseen gasthuis op te rigtenen verdient de volgende bepaling de aandacht: «Alle Scheepskapiteinen of Bevelhebbers van schependie in de haven van San Francisco aankomenzullen op verbeurte van eene boete van 500 dollars (ƒ1250) aangifte moeten doen van hunne manschappen, passagiers, reeders en consignatarissen. De boete zal vermeer derd worden voor elk passagier of persoondie verzuimd of verkeerd aange geven isen worden de reeders of de consignatarissen afzonderlijk of geza- mentlijk verantwoordelijk gesteld." Uit Philadelphia wordt geschreven dat de groote hoeveelheid stofgoud een zigtbaren invloed had op de algemeene zaken, vooral op de fondsen en geldmarkt, hoewel de hitte den handel belemmert. De laatste datums van San Francisco zijn 1 Julij. Het goud dat verscheept was en in handen van passagiershedroeg drie en een half millioen dollarsen het geheele bedrag dat uit Californië ontvangen is, beloopt thans 25 millioen dollars of 62 j. millioen guldens. -De verhuizing uit de Vereenigde Staten naar Californië ging even sterk voort als vroeger. Een geruchtdat beter en meerder goud aan het goud- meer op een grooten afstand van de Sacramentogevonden wasveroor zaakte veel bewegingdochnadat eenigen de zaak onderzocht hadden heette liet, dat het gevondene goud zeer gering was. In Californië zijn in- tusschen steenkolen en zout gevondenen uit Oregon wordt de ontdekking van bet eerste insgelijks gemeld, met bijvoeging dat men goudplaten ontdekt heeftdie even rijk waren als die in Californië. In eene vergadering van het wetenschappelijk genootschap te Cambridge, zijn daguerreotype-beelden van de oppervlakte der maan voorgelegd. Zij wa ren weinig uren vóór de volle maan genomen. Het best gelukte beeld waartoe slechts drie seconden noodig waren gaf de oppervlakte zoo volko men dat de plaatdoor een mikroskoop geziengeheel en al voorkwam als de maandoor een' verrekijker waargenomen. Het levert het bewijsdat het maanlicht naar dezelfde chemische beginselen werkt als het zonnelicht. STA©® KESIIGTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Stad LEYDENgelet hebbende op de bepalingen van Art. 4 van het Koninklijk besluit van den lslc" Maart 1831N». 14 Hebben goedgevonden en verstaan de Rekening dezer Stad over de dienst van 1848 zoo als deze is opgenomen bij Raadsbesluit van den 17l,en Sep tember 1849en goedgekeurd bij dispositie van HII. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-IIolland van den 2kn Augustus 1850met de daartoe be trekkelijke begrooting, ter inzage der Ingezetenen neder te leggen ter Re kenkamer dezer Stadgedurende de eerstkomende veertien dagenvan 's voormiddags tien tot 's namiddags een ure. DU RIEÜ, Legden3 September 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Legden noodigt bij deze de Kiesgeregtigden in het district Legden rftt, om tot bevordering der orde en ten einde het verkiezingswerkdoor oogenblikkelijke talrijke opkomst niet te bemoeijelijkenbij de aanstaande herstemming van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Dingsdag den 10'icn dezer maand, van 's mor gens negen tot 's namiddags vijf urehunne Stembiljetten te willen inleve ren op de volgende wijze: Voor hen wier familienaam begint met de letters A, B en C tusschen 9 en 10 ure. D, Een F tusschen 10 en 11 ure. G en II tusschen 11 en 12 ure. I, J en K tusschen 12 1 ure. L. M. en N tusschen 1 en 2 ure. OPQ en R tusschen 2 en 3 ure. ST en U tusschen 3 en 4 ure. V, WY en Z tusschen 4 en 5 ure. Zullende evenwel ingevolge het slot van art. 51 der Kieswet, alle de op het oogenblik van het verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de stembus, vóór hare sluiting, ter inlevering hunner Stembriefjes worden toegelaten. Nog wordt herinnerddat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die het zegel van het hoofddistrict missen, die onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzenniet ingevuld zijnandere Stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. De Voorzitter voornoemd, Legden3 September 1850 DU RIEU.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3