LEYDSCHE COURANT 1850. WOENSDAG, 4SEPTEMBER. IHWEXLAXPSCilK BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 3 September. Ter al gemeen e vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der Districts-Commissiën van het Fonds ter Aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandengehouden te Amsterdam den 31sll'n Julij 11., is uitgebragt het 34ste jaarlijksche verslag. Bij den aanvang werd medegedeelddat het Z. M. den Koning had behaagdZijnen onverge- telijken Vader in het beschermheerschap over deze instelling op te volgen. Hierna bleek uit het verslag, dat gratificatiën worden verleend aan 1993 personente zamen voor een bedrag van ƒ73.093.84. De overgelegde rekening van het fonds toonde aandatofschoon de uit gaven nog voortdurend de inkomsten overtroffenhet getal verminkten en nageblevenen in den strijd van 1815 en vroegeren van den Belgischen strijdallengs begon af te nemenzoodat de tekorten minder waren dan in vroegere jaren. Uit de rekening bleek het verder, dat de uitgaven in 1849 hadden bedra gen 88.002.G7en de ontvangst daarentegen slechts ƒ71,351.80} zoodat er een tekort bestond van ƒ16,650.87. Tot dekking van dit tekort was er een kapitaal van ƒ19,400 inschrijvingen 4 pCt. Nationale Schuld te gelde gemaakt. De jaarlijksche collecte had in 1849 opgebragt 22,991.97j waaronder was begrepen eene som van ƒ17.671 afgestaan door de erven eener weduwe, die als nageblevene van een gesneuvelde onderstand genoot, en bij haar over lijden die som te goed had. Ilct verslag deelde mede, dat er in het invalidenhuis 104 personen waren verpleegd, en dat tot bestrijding der kosten van dit gesticht hadden ge strekt eene rijks-toelage van 5000eene toelage der stad Leyden van 600, de afgestane landspensioenen ten bedrage van 8970.24 jde afge stane gratificatiën ter somma van ƒ2934.04, eene korting op eenige gratifi catiën bedragende ƒ121.95de renten van ƒ9000 inschrijvingen 4 pCts. na tionale schuld, en eindelijk eene suppletie uit het fonds van ƒ7378.60. Naar men verneemtheeft de Ileer J. C. Baud de verkiezing tot lid der Tweede Kamer voor het district Rotterdam aangenomen, en zal in het district 's Gravenhage eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. In het kiesdistrict Middelburg zijn verkozen tot leden der Tweede Ka mer de Heeren Mr. J. J. Slicher van Domburg met 1063 van de uitgebragte 1353 geldige stemmen en Mr. D. van Eek met 843. Na hen hadden de Hee ren Ph. J. Bachienc 145, Mr. G. A. Fokker 142 en Mr. J. F. Bijleveld 129 stemmen enz. In het kiesdistrict Goes heeft bij de verkiezing van een fid der Tweede Kamer niemand de vereischte meerderheid van stemmen bekomen. Over de Heeren Ph. J. Bachiene en Mr. J. J. van Deinseop welke de meeste stemmen uitgebragt zijnzal op nieuw gestemd moeten worden. De eerstgenoemde had 259de laatste 191 van de uitgebragte 651 stemmen bekomen. Voorts wa ren 150 stemmen op den Heer G. A. Fokker uitgebragt. In het kiesdistrict Zierikzee is de lieer Mr. S. H. Anemaet met 480 van de uitgebragte 855 geldige stemmen tot lid der Tweede Kamer verkozen. Na hem hadden de Heeren Mr. G. A. Fokker 182Mr. 4V. J. P. Kroef 117 en A. van AVeel 23 stemmen enz. In het hoofd-kiesdistrict Roermond zijn ingeleverd 1118 geldende brief jes, eene volstrekte meerderheid opleverende van 560 stemmen. Van dezelve hebben bekomen de Heeren de Loin de Berg 540J. van Wijlick 537 J. L. M. Leclercq 448 en K. II. L. Bontamps 261 stemmenweshalve er eene herstemming zal moeten plaats hebben. In het Handelsblad merkt men het volgende Correspondentie-artikel op. II. verzoekt onshendie zich in het 1° September verminderend briefport verblijden, te waarschuwen en tot voorzigtigheid te vermanen; alzoo 1°. de brieven te voren volle 15 wigtjes mogten wegenmaar nu wanneer zij dat gewigt bereiken de port 2°. terstond verdubbeld wordt, in plaats van, als tot dusverproportioneel verhoogd te worden. 'sGRAVENHAGE, 2 September. Z. M. heeft benoemd tot Ridders van de Militaire Willems-Orde 4||C klasse: den Luitenant ter Zee ls,e klasse II. Camp, Commandant van 's Lands stoom schip Vesuviusden Luitenant ter Zee 2'le kl. P. M. van der Haak dienende op gemelden bodem en oudste Officier van de beide sloepenen de Matrozen der 2de en 3de klasse van dien bodem S. Gersthagen en P. C. van Deelen wegens hun gehouden moedig gedrag, bij gelegenheid eener ontmoeting op den 24s!en Maart 11., van voormeld schip met eenige zeeroovers, nabij het middenrif der Boompjes-eilandenop eene reis van Soerabaija naar Batavia. II. K. II. Prinses Marianne is te Voorburg, weder van haar uitstapje naar Aken teruggekeerdzonder hare kinderen te liehhen medegebragt. Op daartoe door de Ministers van Buitenl. Zakenvan Koloniën en Marine gedaan voorstel, zijn deze door den Koning gemagtigd, Hoogstdeszelfe tevredenheid te betuigen aan den Ncdcrlandschen Consul-Generaal te Carac- cas, den Gouverneur van Curacao en onderhoorigliedenen den Komman- dant en de verder betrokken Scheepsbevelhebbers en Officieren van 7J. Ms. zeemagt in de West-Indiënter zake van derzei ver verrigtingen in de met Venezuela bestaan hebbende moeijelijkhedenwaardoor voldoening is verkre gen wegens de voor Nederland kwetsendein het congres der genoemde re publiek gebezigde uitdrukkingenschadevergoeding is verstrekt voor de verliezen door Nederlandsche onderdanen ten gevolge van onregtmatige han delingen geledenen eindelijk het noodige is voorbereid om deze te vrij waren voor de nadeelige gevolgen deronder den naam van Ley de espera bekende schorsingswet voor betalingen in meer genoemd gemeenebestterwijl de vriendschappelijke verhouding tusschen Venezuela en Curacao als geheel hersteld is te beschouwen. Staats-Cour Naar men verneemt, is het ontwerp van wet betrekkelijk het regt van vereeniging en vergadering thans door den Minister van Justitie in gereedheid gebragt, om aan den Raad van State te worden onderworpen. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor den jare 1851, die, ingevolge art. 120 der Grondwetdadelijk na het openen der gewone vergadering van de Staten-Generaal van wege den Koning moeten worden aangeboden, zijn bij de departementen van algemeen bestuur bereids in gereedheid. De wet van 28 Julij 1850 schrijft voor in art. 6 het overleggen, hij een verzoek om naturalisatie van een gehoorte-acte pf een daarmede gelijkstaand bewijsstuk, een bewijs van het gevorderd zesjarig verblijf hier te lande of in de koloniën van den Staat, en eindelijk een bewijs der verklaring, door den verzoeker afgelegd, dat hij voornemens is in het Rijk, in Europa of in de Overzeesche bezittingen gevestigd te blijven. De Minister van Finantiën deswege geraadpleegd, heeft te kennen gegeven, dat de geboorte-acte vermeld onder lett. a van genoemd art. 6 der wet van 28 Julij jl. vrij is van de formaliteit der registratie, ingevolge art. 70, 3 n". 8, der wet van 22 Frimaire jaar VII; doch dat zoodanige vrijstelling niet bestaat ten aanzien van acten van bekendheid of andere de geboorte-acte ver vangende bewijzendie niet van den ambtenaar van den burgerlijken stand of in vreemde Staten, als zoodanig fungerende autoriteiten afkomstig zijn. Evenmin zijn, volgens de verklaring van den Minister van de formaliteit der registratie vrijgesteld de bewijsstukken omschreven onder de letters b en c van voornoemd art. 6 der wet van den 28sUl> Julij jl. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland heeft bij circulaire van 29 Augustus jl. het vorenstaande ter kennis van de plaatselijke besturen gebragt, ten einde de belanghebbenden door hen, bij de afgifte der bewijs stukken, bedoeld onder de letters b en c herinnerd worden aan de inachtne ming van de formaliteit der registratie, overeenkomstig het bovenstaande. Tevens verzoekt hij hen, om de belanghebbenden bij die gelegenheid op merkzaam te makendat de geboorte-acten en andere daarmede gelijkstaande bescheiden, welke van huitenlandsche autoriteiten afkomstig zijn, hier te lande gelegaliseerd en voor zegel geviseerd moeten worden, alvorens als be wijsstukken te kunnen worden overgelegd en aangenomen. Ten behoeve der algemeene armen dezer stad is aan de algemeene ar- men-commissie door den Heer Burgemeester overgemaaktde som van vier honderd twintig guldenaan Z. E. Aclitb. toegezonden door de commissie tot vereffening der nalatenschap van Z. M. Koning Willem IIzijnde het provenu der bewijzen van toegang tot den verkoop der schilderijen van wijlen Z. M.; alsmede eene som van zeventien gulden vijftig centszijnde de opbrengst dei- Tentoonstelling van de schilderij van Th. Gudintoebehoord hebbende aan wijlen den Heer D. Ragay. - Onder dagteekening van den 10r,en Julij jl., heeft de gemengde Com-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1