MAATSCHAPPIJ VAN NEHERLANDSCHE LETTERKUNDE. Ilij schijnt inmiddels niet te duchtendat in de gegevens omstandigheden de Legitimisten iets ernstigs tegen hem zullen ondernemen. Hij schijnt meer en meer eene vorstelijke levenswijs te willen aannemen. Zijn Ordonnans officier Fleury is dezer dagen uit Engeland teruggekomen met 25 paarden waaronder twee spannen elk van zes paarden, voor het rijtuig, waarvan de Voorzitter hij plegtige gelegenheden gebruik wenseht te maken. De beroemde Romanschrijver de Balzac is na een smartelijk lijden den Igden overleden. Hij leefde sedert eenigen tijd in groote afzondering op de villa Beaujou bij de voorstad du Roule. «SAE&I9INIE. TURYN, 15 Augustus. De Köllnische Zeitung berigt van daar onder anderen het volgende Het geregtelijk onderzoek tegen den Aartsbisschop Franzoni heeft tot de ontdekking van een groot aantal medepligtigen geleid. Bij de Doniinikanen en de Padri Oblati zijn belangrijke papieren in beslag genomen, waaruit blijkt dat het voornemen bestondom het volk tot den burgeroorlog aan te zettenten einde vreemde tusschenkomst noodzakelijk te maken. De Rege ring heeft besloten, die heide orden te verbannen. Gisteren liep het ge rucht dat er een complot ontdekt was, hetwelk, behalve de opruijing tegen de Regering, ook eenen aanslag tegen den persoon des Konings ten doel had. Talrijke volkslioopen verzamelden zich voor het klooster der Dominikanen en gaven aan hunne verbittering door Ruiten en schreeuwen lucht. Herhaal delijk riep men, dat die geestelijken terstond moesten worden uitgedreven. Toen de houding der menigte dreigender werdverscheen gelukkig eene af- deeling nationale gardes en gendarmes, om liet klooster te beschermen en het volk uiteen te drijven. »De spanning waarmede men herigten uit Rome te gemoet ziet, is buiten gewoon groot. Intusschen gaat de Regering voort met het nemen van krach tige maatregelen. Aan eenige Pastoors is tegen aanstaanden Zondag het prediken ten strengste verboden, daar men van hen verwacht dat zij van den kansel het volk zullen trachten op te ruijen. Gisteren zijn een aantal perso nen van geestelijken en wereldlijken standdie door in beslag genomen papieren zwaar gecompromitcerd warenin hechtenis genomen. Bij eene lijkdienst voor den overleden Minister Santarosa gehouden, was eene ontelbare menigte van alle kanten toegevloeid. In Savoye hebben de maatregelen der Piegering tegen de geestelijkheid een ongunstigen indruk gemaakt, en onder de bevolking aldaar lieerscht groote gisting. Het Weener dagblad van Lloyd, sprekende over de jongste voorvallen in Turynlaat zich aldus uit Bij de ernstige hotsingen welke thans in Italië ontstaanheeft de II. Stoel zich tegenover Sardinië in eene zwakkere positie gestelddan hij zoo ligt had kunnen aannemen. Zelfs liet meest kerkelijk gezinde deel van het ltaliaan- sche volk heeft een volstrekten afkeer van eene willekeurige regering en eene slechte administratieen ongelukkig is de Kerkelijke Staat met het een zoowel als met het ander in eene buitengewone mate behebt. Het is eene daadzaak, welke men zich zoo gaarne zou ontveinzen, maar welke ieder die de waarheid lief heefterkennen moetdat de landen toevertrouwd aan het wereldlijk bewind van het opperhoofd der Katholijke Christenheid, altijd slechter geregeerd zijn en nog wordendan eenig ander land in Europa. Nu is het wel geen logische gevolgtrekkingdatdewijl de II. Vader zijn land naar absolutistische beginselen regeerten naar geen beginselen hoegenaamd ad ministreerthet Sardinisehe ministerie daarom geregtigd zou zijn de maat regelen ten uitvoer te leggen, die het ten aanzien van kerkelijke aangele genheden genomen heeft. Maar het volken vooral het Italiaansche volk redeneert niet logisch. Een deel daarvan zal het kerkelijk oppergezag van den Paus miskennen, alleen omdat het ontevreden is over de wijze, waarop hij zijn wereldlijk gezag uitoefent. En vele anderen zullen aan het Ministerie Siccardi hunne ondersteuning schenken niet omdat zij zich met zijne gods dienstige begrippen vereenigenmaar omdat zij met zijne constitutionele denkwijze overeenstemmen. Indien de wereldlijke regering van den II. Stoel slechts ten halve den naam van goed verdiendedan zou liet hem geen groote moeite kosten, om aan zijn geestelijk gezag in geheel Italië eene onbepaalde gehoorzaamheid te verzekeren. Maar zoo als de staat van zaken thans onge lukkig aldaar iszullen de in Italië bestaande botsingen ongetwijfeld van een ernstigen en dreigenden aard worden." ITALIË) R.OME9 Augustus. De Oostenrijksche Gezant heeft aan de Regering eene nota overhandigd waarin sterk verlangd wordtdat het tegenwoordig regeringsstelsel verlaten worde, een regelmatige constitutionnele regering ingevoerd en eene amnestie worde verleend. Te Florence zal eerlang een ontwerp van wet openbaar gemaald wor den, op de regeling van bet openbaar middelbaar en lager onderwijs in Tos cane, zoodanig als dit door den Staatsraad is opgesteld. Daarbij wordt op den voorgrond geplaatstdat de leerstellingen en de zedeleer der R. K. kerk den grondslag van het onderwijs behooren uit te maken, en dat bet toczigt over dit onderwijs uitsluitend aan de geestelijkheid moet worden opgedragen. Ver der wordt daarbij bepaald, dat de kinderen en jongelieden, welke niet bestemd zijn, om die godsdienst te belijden, de openbare scholen kunnen bijwonen, maar niet verpligt zullen zijn, om bij de op dezelve te houden godsdienst oefeningen tegenwoordig te wrezen. OOSTENRIJK. IVEENEN, 17 Augustus. Gisteren is Z. M. in gezelschap van den Generaal Griinné naar Ischl ver trokken. De Ministerraad zal zich hier blijven ophouden. Niemand der Kei zerlijke familie bevindt zich thans hier. De Lloyd deelt mede, dat het leger te Voralberg, sterk 30,000 man, alsmede het 10,Je bondscorps bestemd zijn, om ten spoedigste in Ilolstein binnen te rukken en Sleeswijk te bezettenten einde de bestaande tractaten te handhaven. De Aartshertog Albert is tot Opperbevelhebber van die troe pen benoemd. De brand te Krakau heeft eene schade van 30 millioen guldens ver oorzaakt. Er werden den 1 l'lc" te Triest, G kanonneerhooten van stapel gelaten, welke binnen 10 weken gebouwd waren. FRANKFORT. 19 Augustus. De nieuwe Bisschop te Maintzv. Kettelerheeft aan de geestelijken van zijn Bisdom te kennen gegeven, dat hij een gedeelte van zijn inkomen be stemd heeft tot het verfraaijen der Domkerk aldaaren hen uitnoodigt het zelfde te doen, daar hunne inkomsten over het algemeen de behoeften over treffen. De Rector der Leipziger Hoogeschool heeft volgens eene volmagt van het Ministerie van Eeredienst, 21 Hoogleeraren vervallen verklaard van hun lidmaatschap in den Akademischen Senaatwegens hunne weigering om deel te nemen aan de benoeming van eenen Afgevaardigde der Hoogeschool voor de Eerste Kamer. Het te kort in de Saksische schatkist beloopt bijna 2 millioen thl. De Eerste Kamer heeft het voorstel der Regering goedgekeurdom daarvoor eene leening te sluiten. Bij gelegenheid van het vrede-congreshetgeen hier eerdaags zal gehou den wordenworden vele vreemdelingen verwacht. Uit Engeland hadden zich alleen 500 personen aangemeldonder welke men ook de Amerikanen moet rekenen. Onder anderen zullen daaraan deel nemen uit EngelandII. Cobden uit FrankrijkV. Hugo, E. de Girardin, uit België: Ducpetiaux en Visschers. STARS HERIGTEN. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leyden noodigt bij deze de Kiesgeregtigden in het district Leyden uitom tot bevordering der orde en ten einde het verkiezingswerkdoor oogenblikkelijke talrijke opkomst niet te bemoeijelijkenbij de aanstaande keuze van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalop Dingsdag den 278tc" dezer maandvan 's morgens negen tot 's namiddags vijf urehunne Stembiljetten te willen inleveren op de volgende wijze Voor hen wier familienaam begint met de letters: A, B enCtusschen9en 10ure. D, E en F tusschen 10 en 11 ure. G en II tusschen 11 en 12 ure. I, J en K tusschen 12 en 1 ure. L, M en N tusschen 1 en 2 ure. OPQ en R tusschen 2 en 3 ure. ST en U tusschen 3 en 4 ure. VIVY en Z tusschen 4 en 5 ure. Zullende evenwel ingevolge het slot van art. 51 der Kieswetalle de op het oogenblik van het verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de bus, vóór hare sluiting, ter inlevering hunner-Stembriefjes wor den toegelaten. Nog wordt herinnerd, dat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die het zegel van het hoofddistrict missen, die onderteckend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijn; andere stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. De Voorzitter voornoemd Leyden19 Augustus 1850. DU RIEU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS eer Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen twee aanvullings Kohieren voor de Belasting op het Personeel en de Patenten, dienst 1850 en 1851, welke op den 16den dezer maand zijn executoir verklaarden op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU. Leyden22 Augustus 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Met betrekking tot de in Junij 1. 1. op nieuw uitgeschrevene Prijsvraag Een geschiedkundig overzigt van de Kloosters en Abdijen in de voor malige Graafschappen van Holland en Zeeland enz. te beantwoorden vóór of op 31 Dec. 1351 brengt de Ondergeteekende ter kennis des pu blicks dat hem is opgedragenom op aanvrage onder eene letteraan degene die naar deze Prijsvraag willen schrijven, ten hunnen koste kopij af te geven van de voornaamste aanmerkingen der adviseurs op de in den jare 1848 in- gekomene, zoowel als van die op de in dezen jare 1850 ingezondene, en nu ten deele omgewerkte, Prijsverhandeling (zie ook K. en L. Bode1850 n». 27.) J. T. BODEL NIJENHUIS LeydenAugustus 1850. Secretaris der Maatschappij.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3