LEYDSCHE COURAN isrso. VRIJDAG23 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is J' 13 in het jaar; de afzonderlijke 'hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEK. LEYDEN, 22 Augustus. Voor de reis van Batavia naar Japan is dit jaar ingehuurd het Nederl. Koopvaardijschip Delft, Gezagvoerder B. J. Muller. Het heeft den 23slc" Junij de reis aanvaard, aan hoord hebbende den Ileer F. C. Rose, benoemd Opper hoofd over de Factorij van den Nederl. Handel op Japan. Naar men verneemtverkeeren de Goudsche pijpen-fahrieken tegen woordig hijzonder in bloeihetgeen hij het aanzienlijk minder gebruik der pijp, ten gevolge van het bijna algemeen rooken van sigaren, wel opmerking verdienten is toe te schrijven aan de hij uitstek grootc hestellingen die genoemde fabrieken uit Noord-Amerika ontvangen. Achtste vervolg der medcdccling betreffende al onze Overzeesche Bezit tingen, door den Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer. (Zie N'. 101.) Het gouvernement der Moluksche eilanden is gesplitst in 4 residentien, AmhoinaBandaTernate en Menado. I. De Gouverneur der Moluksche eilanden is op de hoofdplaats Amhoina gevestigd en beheert tevens deze residentie. Onder hem besturen adsistent- en residenten de afdeelingen van Ilila en Lariekevan Saparoea en van Ha- roeko. Europesche ambtenaren zijn daarenboven op Boeroe en te Wahaay op Ceram geplaatst. De bevolking dezer residentie moet ruim 141,000 zielen bedragen. Een groot gedeelte daarvan vindt zijn bestaan in de teelt van kruidnagelendie tegen vaste prijzen aan het Gouvernement worden geleverd. Op het eiland Boeroe zijn sedert kort niet zonder vrucht pogingen aange wend tot verbetering en uitbreiding van den landbouw. In den aanvang van 1849 was aldaar eene uitgestrektheid van 44,325 vierkante roeden met padi of rijst beplant en had men cr 140,000 koffijboomen aangekweekt. II. Banda. Onder deze afdeeling zijn begrepen al de eilandgroepenlig gende zuidelijk en zuidwestelijk van daar tot aan Timor en zuidoostelijk tot aan Nieuw-Guinea. Het is op de eigenlijke Banda-groepmet eene bevolking van ruim 4000 zielendat de Europesche ambtenaren zijn gevestigd en de teelt en bereiding te huis behoort der notenmuscaat, en foeliewaarvan bet product contraetsge- wijze door de planters of perkeniers tegen vaste prijzen aan bet Gouvernement wordt geleverd. De overige eilanden dezer residentiebuiten de Banda-groepworden ge schat op eene bevolking van ruim 72,500 zielen. Het gezag wordt daar uit geoefend door middel van door bet bestuur der Molukken aangestelde hoof den voor zooveel noodig versterkt door eene perodiekc zending van kleine oorlogsvaartuigen tot bet beslechten van geschillen onder de bevolking en tot bevestiging der hoofden. De totale bevolking der residentie zalvolgens de opgegeven cijfersonge veer 7ö,500 zielen beloopen. III. Ternate. Dit gebied op de oostkust van Celebes grenst ten noorden aan de residentie Menado en ten zuiden aan bet gouvernement van Celebes en onderboorigbeden. Van en met de Bangaai-groep afbehooren alle eilanden nabij of langs de kust gelegentot bet onderhavig gebied. De bevolking der gcheele residentie Ternatemet inbegrip der onderboorig beden op Celebes en Nieuw-Guineastelt men op ruim 326,000 zielen. IV. De residentie Menado omvat het noordelijk gedeelte van Celebesgren zende ten zuiden aan het gouvernement van Celebes en onderboorigbeden en aan bet gebied van Ternate op de oostkust van dat eilandbenevens de om cn nabij gelegen eilanden, alsmede de noordelijk van Menado strekkende San- giersche en Talantscbe groepen. Alleen de Menahassa of het bondgenootschap van Menadoden noordooste lijken uithoek van Celebes vormende, wordt regtstreeks bestuurd door den residentdie ter hoofdplaats M'enado verblijf houdt. Overal elders is bet be heer onder leiding en toezigt van bet gouvernementbij speciale overeen komsten overgelaten aan de kleine inlandscbe vorsten. De Menahassa met bare nijvere landbouwende bewoners brengt vooral cacao, rijst en kofïij voort. De beide laatste producten, doch de rijst slechts tot eene bepaalde hoeveelheidworden tegen vaste prijzen door de bevolking aan bet gouvernement geleverd. Van Menado wordt ook rijst naar Ternate uitgevoerd. De levering van koffij bedroeg in 1844 5672 pikolsdoch is sedert stijgende gebleven en in 1848 geklommen tot 12,452 pikols. Timor en onderhoorigheden. De betrekkingen onzer Compagnie op Timor dagteekenen reeds van bet jaar 1613, en de grondslag van ons oppergezag berust bier op de aloude regten van den Sultan van Ternate op het onderhavig zuidoostelijk gedeelte van den Indisclien Archipel. Naar mate de Compagnie de erkenning van baar gezag door de wapenen uitbreidde, bevestigde zij dit door het sluiten van overeen komsten met de inlandscbe vorsten en volken, tbc bare suzereiniteit erkenden. Nevens haar had zich echter ook de Portugesche regering op Timor staande ge houden, en bezit daar nog beden ten dage bet oostelijke gedeelte des cilands. De residentie Timor en onderboorigbeden bestaat uit de grootere westelijke helft van Timorbenevens de eilanden SamauwRottiSavoeSumba Flores (bet oostelijk gedeelte)AdenaraSolorLomblemPantarOmbaai en al de tusschen- en omliggende kleinere "eilanden. Het Nederlandsch gouvernement oefent binnen dat gebied, krachtens de bestaande traetaten en door aanstelling der hoofden, zijn gezag middellijk uit. De resident houdt verblijf ter hoofdplaats Koepang en beeft uit den aard der zaak met den gang van bet bestuur der naburige vorsten en hoofden eene meer regtstrceksche bemoeijenis. Op Timor zelf zijn daarenboven Europesche posthouders geplaatst te Tiala- rangBabauwPritty en Amarassiezoomede op Solor en Lawaijangop Ombaai te Alor en op het eiland Rotti. De bevolking van Timor is gesplitst in twee groote volksstammende Bel- lonezen en de Timorezen. De eersten bewonen bet oostelijke gedeelte des eilandscn de laatstenwaarvan de Koepangnezen zich wreder eenigzins on derscheiden hebben bet westelijke gedeelte ingenomen. Zij bezit hare ei gene inlandscbe vorsten. De bevolking der gebeele residentie wordt bij gissing geschat op c. c. 800,000 zielen, waarvan ongeveer 250,000 voor bet Nederlandsch gebied op bet eiland Timor zelf. De haven van Koepang is voor den grooten handel opengesteld. Bali en Lomhole. Deze eilanden zijn oostelijk van Javain deszelfs onmiddellijke nabijheid gelegen. Bali wordt gerekend eene bevolking van omstreeks 800,000 zielen te bezit ten en is verdeeld in verschillende kleine Staatjes. Lombok, ook Sassak en Selaparang genoemd, wras weleer mede in meerder Staatjes gesplitst. Later door de destijds op Karang-assem regerende Balischo Vorsten-familie veroverd, staat bet thans onverdeeld onder bet gezag van den Vorst van Mataram, aldus naar zijne hoofdplaats genoemd. De oorspronkelijke Sassaksche bevolking wordt geschat op 380,000 zielenterwijl ongeveer 20,000 Balinezen als overheerschers des lands aldaar zijn gevestigd. Onze Compagnie heeft steeds veelvuldige betrekkingen onderhouden met deze twee eilanden. De Ilandel-maatschappij opmerkzaam geworden op de handelsvoordeelen die Bali scheen te kunnen opleveren, plaatste in 1839 te Kocta, gelegen bin nen het gebied van Badong, een bandels-etablissement, dat intusschen sedert wegens geleden verliezen weder door baar is verlaten geworden. Inmiddels had allengs bet gevoelen veld gewonnendat wij op deze zoo na burige eilanden onzen invloed krachtiger behoorden te doen gelden en niet langer, als 't ware onder den rook van Java, de uitoefening konden dulden van een oud en ingeworteld omnenschelijk gebruikop Bali zoowel als op Lom bok beerschende en onder den naam van tawan kar any (klipregt) bekend. Volgens dat gebruik vielen de vaartuigen, op de kusten dier eilanden stran dende, daardoor met hunne gebeele lading en eigendom toe aan den Vorst, wien de kust behoorde; terwijl de opvarenden daarenboven nog aan de groot ste mishandelingen waren blootgesteld. De nadere zending van een Hoofd officier verschafte ons eenige meerdere kennis van den mwendigen toestand der beide eilanden en deed de overtuiging rijpendat er maatregelen moesten worden genomen tot opheffing van bet klipregt. In den loop der jaren 1841 tot en niet 1843 sloot men achtervolgelijk met al de Vorsten van Bali en Lombok, en bijzonder met dien van Klonkong als oppervorst, overeenkomsten, welke, nevens de erkenning van het Nederlandsch oppergezag over de gezamenlijke Rijkjes, waarvan bet bestuur evenwel aan de eigen Vorsten bleef overgelaten, de afschaffing inhielden van bet klipregt te gen vaststelling van een billijk bedrag voor, en der wijze van regeling van bet bergloon der gestrande goederen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1