LEYDSCHE COURAN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt uit Zaturdag Avond. MAANDAG, 12 AUGUSTUS. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 Augustus. Alhier is op heden in de Stads-Gehoorzaal eene vergadering gehouden van Kiezers uit het kiesdistrict Leydenzoo als het is zaamgestcld voor de be noeming van Afgevaardigden ter Tweede Kanier van de Staten-Generaal. Het doel was voorbereiding tot de verkiezing van twee Leden der Tweede Kamer, welke kens Dingsdag 27 dezer in dit district moet geschieden. Tol dit einde heeft er eene proefstemming, zonder verbindtenis, tot onderlinge inlichting plaats gehadwaarvoor 153 Kiezers hunne namen op de presentielijst heb ben geschreven. De Vergadering besloot voor twee gelijke keuzen, welke, ingevolge de aanslaande ontbinding van de Kamers der Staten-Generaal, door dit kiesdistrict voor de Tweede Kamer te doen zijntwee namen op één billet te schrijven. Eenige Kiezers, slechts één naam geschreven hebbende, één billet daaren boven gebrekkig, één in het geheel niet ingevuld zijnde, is de uitslag dezer proefstemming de volgende geweestVoor J. A. Eremery te Leyden 130 stem men, voor Mr. J. II. van der Sanden te 'sGravenhage 124, voor Baron Tacts van Amerongen te Leyden 7, voor Jonkhr. Gevers van Endegeesl te Oegst- geest 5, voor Dr. 11. R. de Breuk te Leyden 4, voor II. P. Stoffels te Leyden 4voor Mr. G. P. van Outercn te Leyden 3, voor Mr. J. M. de Kempenaer te Arnhem 2, voor Mr. N. Olivier te Leyden 2, voor Mr. P. G. llubrecht te Ley den, Mr. C. A. Kluit te Alphen, S. Piek te Oudshoorn, Mr. A. J. C. Hoog te NoordwijkerhoutMp. H. Gevers te Leyden, en Baron A. Mackay te 'sGraven hage, voor elk ééne stem. Op Vrijdag den 9de" Augustus heeft de Commissie voor het afnemen van het Staats examen, hare achtste zitting gehouden. Zij heeft tot nu toe afge geven 112 Testimonia. In het geheel hebben 306 personen aanvrage gedaan om tot het examen te worden toegelaten. Wij vernemen dat de Commissie om de bekwaamheid der geëxamincerden alle vakken door elkander gerekend wordende, in het algemeen te kunnen schatten, aan ieder der graden zekere waarde geeft, die door een getal wordt uitgedrukt. Male wordt uitgedrukt door 1 tenuiter door 2; satis door 3; bene door 4 egregie door 5voor minime wordt niets gerekend. Voor deze waardering worden 5 vakken in rekening gebragt: 1°. Grieksch 2°. Latijn, 3°. Hollandsche Stijl en Letterkunde, 4°. Wiskunde, 5°. Geschiedenis met Aardrijkskunde vcreenigd. Zoo men dus minime niet in aanmerking neemt, wordt het ongunstigste testimonium, vijfmaal male bevattende, uitgedrukt door het getal 5; het gunstigste vijf maal egregie bevattende, door het getal 25. Men roemt zeer de belangstelling, die door de examinandi in den meer of minder gunstiger afloop van hunne examina wordt aan den dag gelegd. De Minister van Finantiën, ondervindende dat de omloop van vreemde koperen munten in dit Rijk, ongeacht de meermalen daaraan geriglc waar schuwingen, steeds blijft aanhouden, heeft nogmaals ter algemeene kennis gebragt, dat die munten op Nedcrl. grondgebied geen wettigen koers hebben, of gangbaar zijn dat dezelve in alle publieke kassen worden uitgeschoten. De Volksvriendmaandblad van de Nederl. vereeniging lot afschaffing van sterken drank, deelt uit het zesde jaarlijksche verslag dier vereeniging, onder anderen de volgende bijzonderheden mede: dat, behalve ruim 1600 exemplaren van de Volksvrienddoor de vereeniging sedert de Algemeene Vergadering 16,800 exemplaren van onderscheidene, grootere of kleinere, ge schriften gedrukt en gedeeltelijk verspreid zijn. Dat in dit tijdvak 43 nieuwe afdeelingen der Vereeniging zijn opgerigt, en 33 correspondenten tot haar toe getreden uit de verschillende provinciën des vaderlands, waaronder velen, wier invloedrijke stand of aanzienlijke betrekking grond geeft om van hunne po gingen ter bestrijding van den gemeenschappelijken vijand goede vruchten te verwachten; en dat. dien ten gevolge, de vereeniging in Mei II. gevestigd was in 181 steden of dorpen, 26 afdeelingen, 184 correspondenten en 6023 leden tellende. De invloed, welken de Vereeniging ook buiten haren eigenlijken kring blijft uitoelenen, wordt op vele plaatsen gaandeweg grootcr. Wederom, maar nog veelvuldiger, lezen wij zoo als voorleden jaar »van verkoopingen zonder sterken drank gehouden, van groote bouwwerken, zonder't ge bruik van jenever volbragt, van fabriekanten cn werkbazen, die aan hunne werklieden geenen borrel meer schenken cn niet dulden, dat men dien in hunne werkplaatsen gebruikt, van landlieden, die aan hunne dor- schers hij het zware werk met goed gevolg iets anders daarvoor in de plaats geven, van een aantal lieden uit den fatsoenlijken stand, die geene bor rels meer als fooijen geven willen of zelfs geen sterken drank of likeuren aan hunne vrienden en bekenden meer aanbieden" enz. En het getal van hen, die, zonder leden te zijn, het gebruik van sterken drank geheel en al nalaten, schijnt wederom te zijn toegenomen. In het herigt uit Breukclen trof ons de opmerking dat in die kleine ge meente, bij elf der door de Hervormde Diakonie bedeelde gezinnen, de drank de oorzaak der armoede is. Meer opwekkend is de mededeeling uil Edamdat niet alleen het kantoor personeel maar ook alle arbeiders cn bedienden van een voornaam handels huis aldaar, leden zijn der Vereeniging en dat 2 kofschepen de zee bevaren zonder sterken drank aan boord te hebben. Zeeman en arbeider erkennen bei den er zich beter hij te bevindenen het werk gaat vlugger en doelmatiger. Van soortgelijken aard is, wat wij lezen uit Vüssingen, dat, namelijk, door de hccren aannemers van Uije en Comp. een aanzienlijk werk wordt daar- gesteld, waarbij het gebruik van den jenever streng geweerd wordt. Gemelde Heeren zijn zeer te vrede over den genomen maatregel, en de wijze, waarop dit werk tot stand komt, steekt ten gunstigste af bij hetgeen onlangs bij de voltooijing van een ander werk gezien werd, waar de sterke drank door den aannemer was toegelaten. Bij het oprigten van zijn tijdschrift, getiteld liet Indisch Archiefont ving de Heer Dr. S. A. Buddingh van de regering eene som van 2000 als renteloos verschot. Thans verneemt mendat hem deze som zal worden kwijtgescholdenof dat hij vrijheid zal erlangen om ze met exemplaren van zijn tijdschrift te verrekenen, 'tgeen daarmede gelijk staat. De regering moe digt den redacteur op alle mogelijke wijze aanom zijne taak voort te zetten. Eenige maanden geleden werd hij benoemd tot Commandeur van de Eikenkroon. Uit de Boekzaal blijkt, dat de Heer Groen van Prinsterer, Ambachts heer van Ursem (onder Hoorn), verzocht heeft, bij de openbare vermelding van eene daar plaats gehad hebbende beroeping, ter algemeene kennis te brengen dat hij doordrongen van het beginsel van de onafhankelijkheid der kerk cn met achterstelling van alle andere bedenkingen aan het voorslaan daarvan voor eens en voor altijd afstand gedaan heeft van het regt van agreatie en voornemens is dezen afstand op legale wijze te bekrachtigen. Vierde vervolg der mededeeling betreffende al onze Overzcesche Bezit tingendoor den Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer. (Zie N°. 96.) Riouw en Onderhoorigheden. liet aloude rijk van Djohor omvatte niet alleen het zuidelijk gedeelte van het schiereiland van Malakkamaar ook de zuidelijk en oostelijk van daar gelegen kleinere eilanden; terwijl de Sultan van dat rijk tevens eene zekero suprematie uitoefende over een deel der oostkust van Sumatra. Hij erkende het oppergezag onzer Compagnie, die een etablissement te Malakka bezat, en zich in 1784 mede op het eiland Riouw of Bintan had gevestigd. Malakka ging in het laatst der vorige eeuw aan Engeland over, en Riouw werd in 1795 ontruimd, De herstelling van bet Nederlandsche gezag te Malakka in 1818, krachtens de Londensche conventie van 1814, werd gevolgd door de weder-oprigting van ons etablissement op Riouw, dat inmiddels verlaten was gebleven. Een tractaat op den 26slcn November 1818 met den Sultan van Djohor gesloten, bevestigde de suzereiniteit van Nederlaud over Djohor, Pa hang, Riouw, Lingga en onderhoorigheden. Tot deze laatste behoorde ook het eiland Singapoera, hetwelk niettemin van de Brilsche zijde werd in bezit genomen, op grond van den afstand daarvan, gedaan door een onechten broe der des Sultans, welke broeder zich als wettig vorst van Djohor, Pahang enz. had opgeworpen. Die bezitneming voerde tot ernstige geschillen met Engeland, waaraan door het Londensche tractaat van 1824 een einde werd gemaakt, liet gedeelte op het vasteland gelegen, henevens de eilandengroep van Singapoera, werd aan Engeland toegewezen, de overige eilanden verble ven aan den wettigen stam der Djohorschc vorsten-familie, welks hoofd voort aan naar het eiland, waar hij verblijf hield, Sultan van Lingga werd ge noemd. Latere tractaten met dien vorst hebben zijne verhouding tot het Ne derlandsche gezag geregeld, onze suzereiniteit bekrachtigd en hem tot uil- roeijing der zeeroovcrijcn binnen zijn gebied verpligt. De residentie Riouw cn onderhoorigheden beslaat uit de gezamenlijke eilan-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1