beducht voor eenc te groole concurrentie, die velen vreezen. Hij meent, dat, niettegenstaande de goedkeuring van het derde ontwerp, in den regel de Ne- derlandsche vlag zal blijven wapperen van de in Nederland gebouwde schepen. De zaak is van alle zijden genoegzaam toegelicht. De Regering is met geen overhaasting te werk gegaan. Reeds in Julij 1848 zijn de Kamers van Koop handel over deze aangelegenheid geraadpleegd. Hij zal voor de ontwerpen stemmen uit innige en waarachtige overtuiging, dat het aannemen der begin selen van vrijen handel gelukkige resultaten voor het Vaderland zal opleveren. De Heer Groeninx van Zoelen treedt in eenige beschouwingen over de strek king en het hoofddoel dezer ontwerpen. Hij acht den vrijen doorvoer nood zakelijk. Hij beschouwt het bestaan van belemmeringen in strijd met het algemeen belang en het behoud der differentiele regten als belemmerd voor den handel. Na al hetgeen over dit onderwerp reeds geschreven en gespro ken is, is zijne bezorgdheid veeleer geweken. Hij is daardoor meer gerustge steld en in de overtuiging versterkt, dat wij welligt eenigzins zullen verlie zen, doch aan den anderen kant veel meer zullen winnen. Hij zal naar de inlichtingen die hij hekomen zalzijne stem regelen. De Heer Engelkens vangt aan het gewigt te schetsen van de ontwerpen, die thans aanhangig zijn. Daarvan hangt af de bloei of het verval, ja het lot van het Vaderland. Het komt hem voor, dat, wanneer men eenmaal de baan heeft ingeslagen, die nu wordt voorgesteld, er geen terugtred mogelijk isal zou zij tot ons wis verderf leiden. Hij betwijfelt het tijdige van den maatregel in de hoogste mate en wijst op de menigvuldige vertoogen van het achtbaarste deel van den handelstanddie ten opzigle van deze ontwerpen in twee tegen elkander overstaande partijen gesplitst is. De eene verwacht de bloei en welvaart van de goedkeuring de zer ontwerpen, maar de andere voorspelt de vernietiging van al het bestaande, het verlies van onze Oost. Indische bezittingen. Van waar dit verschil van meening? de vrees voor verlies. Spr. acht overigens dat er nog zooveel onze kerheid bestaat nopens de werking dezer wettendat een nader onderzoek eenc volstrekte behoefte is. Hij hoopt dat de beraadslagingen aan allen nog de overtuiging mogten geven dat deze wetten strekken zullen tot uitbreiding van handel en scheepvaart, tot behoud van onze onafhankelijkheid; maar bij moet verklaren, dat hij die overtuiging niet bezit. De Minister van Finanliën heldert een viertal bijzonderheden op die naar zijn inzien niet j uist waren voorgesteld. De Heer Hoffmann heeft vervolgens hel woord. Hij heeft alles gelezen en met zorg overwogen, maar is niet overtuigd geworden van het aannemelijke der wetten. Hij behandelt 5 punten, als: de opheffing der bescherming aan de nationale vlag verleend; 2°. de gelijkstelling van alle vlaggen met de Ne- derlandsche ook in onze O. I. bezittingen; 3°. de wijzigingen in het tarief ge- bragt4°. de afschaffing van de scheepsvaart- en doorvoerregten; 5°. de intrek king van het verbod om NederI, scheepsbrieven aan vreemde schepen uit te reiken. Bij de behandeling van die onderscheidene vraagpunten motiveert spr. zijne veelvuldige bezwaren tegen al de voorgestelde maatregelen, behalve de afschaffing van het scheepvaart- en doorvoerregt, waarmede hij zich zeer wel kan vcreenigen. De Heer 't Hooft motiveert zijne goedkeurende stem en vereenigt zich met de beginselen, waarop deze wetten steunen. De Heer v. Beeck Vollenhove beantwoordt vervolgens de onderscheidene pun ten door den Heer Hoffmann ontwikkeld; hij ziet in het zoogenaamde reeipro- citeit-stelsel weinig heil en vindt dat van volkomen gelijkstelling meer met onzen toestand overeenkomstig. Hij ontkent de stelling, dat wij bij deze wet ten meer geven dan ontvangen, eene stelling die wel op supposition berust, maar in geenen decle door feiten geslaafd is. Integendeel, ziet hij dat wij eerder minder geven dan wij ontvangen, omdat, terwijl Engelands wetgeving onvoorwaardelijk is, behoudens repressailles, de onze voorwaardelijk is. Hij kan ook niet deelen in de bestrijding van de gelijkstelling der vlaggegrond op het belang van onze O. I. koloniënmaar vindt integendeel het deswege be paalde nuttig en heilzaam en verklaart zich voor de wetten. De beraadslaging wordt verdaagd tot morgen. Telcgrapliisch Berigt. De Eerste Kamer heeft de Scheepvaartwetten aangenomen. Wet A met 30 tegen 2 stemmen. Wet B met algemeene stemmen. Wet C met 30 te gen 2 stemmen. AMSTERDAM, 5 Augustus. Voor deze stad zijn door de Nederl. Handelmaatschappij bevracht 7 schepen, voor Rotterdam 9voor Middelburg 3 en voor Schiedam 1 schip. In de maand Julij zijn op den Holiandschen spoorweg vervoerd 107,022 reizigers, en is ƒ110,695 ontvangen. Op den Rhijnspoorweg vervoerd 53,972 personen; ontvangst ƒ81,117. LEEUWARDEN, 3 Augustus. De Harlinger Groenlandsvaarder Spitsbergenis den l3lcn dezer met 4,800 robben in het VI ie binnengekomen. Dezer dagen is van het eiland Ameland naar het huis van Burgerlijke en Militaire verzekering te dezer stede overgebragtKapitein Dopff, gevoerd hebbende het schip de Hoop. Van Rotterdam met suiker en stukgoederen naar Bremen bestemd, was genoemde bodem in den nacht van den 0p 18den dezer op de reede van het eiland Ameland gezonken, doch met adsis- tentie weder boven en op het drooge gebragt zijnde, bleek het dat de stukgoe deren beschadigd, doch de suiker niet aanwezig was, waarom men vermeend heeft den Kapitein in verzekerde bewaring te moeten nemen. ZWOLLE, 4 Augustus. Heden hield onze Leeraar, D'. van Sendenvoor eene talrijke schare van misschien 4000 menschenin de groote of Michaëli kerk eene leerrede, die op alle aanwezigen eenen zigtbaren indruk maakte. Het was heden ruim 13 maanden geleden, dat Z. Eerw. van ons afscheid nam, om de reis naar het Oosten te aanvaarden, en thans, van eenc aan zoo vele wisselvalligheden en gevaren blootgestelde reis behouden teruggekomen, stortte hij zijn dankbaar gevoel uit voor den zigtbaren bijstand van den Aller hoogste. Treffend was 's noans schildering, in ruwe trekken slechts, van de gewijde plekken der geschiedenis, die hij gezien had, en de levendige indrukken daar door opgewekt bij hem, die de studie van het heilige land sedert jaren tot de zijne gemaakt heeft. De wetenschap zal spoedig een rijk geschenk kun nen ontvangen in de uit te geven reisbeschrijving. [Voorts wordt in dit berigt dat wij uit de Amst. Cour. ontleencn, gemeld dat de Heer v. Senden tol tekst zou gehad hebben Gen. I. vs, 20, 21 en 22 het eerste gedeelte; doch vermits deze woorden alleen het scheppings verhaal der visschen en vogelen behelzen schijnt hier een drukfout te zijn ingeslopen en gissen wij of het soms Gen. XXVIII. vs. 20 en 21 zou kunnen zijn.] BUITEJNLAJNDSCSi K BEi» iGTEW ENGELAA LONDEN3 Augustus. Gisteren avond is het protocol nopens de zaken van Denemarken, volgens de overeenkomst van 4 Julij 11., met zoodanige wijzigingen als de veranderde omstandigheden vorderden, door de gevolmagtigden van Engeland, Frankrijk, Rusland, Zweden en Denemarken geteekend. De onderteekening blijft nog open voor Oostenrijk en Pruissen. Op den spoorweg tusschen Edirnburg en Glasgow zijn den lsteE twee treinen tegen elkander aangereden, waardoor 5 personen gedood en onder scheiden andere zwaar gekwetst zijn. De expeditie ter opsporing van Sir J. Franklin was den 23slen Junij bij de Walvisch-cilandener was nog niets van de vermiste schepen ontdekt. FRANHRIJK. PARIJS, 4 Augustus. De Wetgevende Kamer beraadslaagt over de begrooting van ontvangsten welke weldra zal aangenomen worden; daar de leden naar hunne woningen verlangen. Sedert den lste" verschijnen alle bladen weder met een zegel. Het is nog het oude stempel der Julij-regering, doch in het omschrift Timbre Royal is het laatste woord weggelaten. ITALIË, ROME, 24 Julij. De Civilla Catolica berigt, dat de Kardinaal-Secretaris aan de Mogendhe den eene nota beeft gerigt, betrekkelijk den tegenwoordigen toestand van de R. K. kerk in Sardinië, waarin hij aandringt, om de vraag over de vrijheid en jurisdictie dier kerk als eene zaak te beschouwen van gemeenschappelijk belang. De Jesuiten zijn bij besluit van den Groothertog van Modena weder toe gelaten zij zullen te beginnen met 1» November aldaar, alsook te Reggio en Massa weder onderwijs mogen geven. NAPELS. Het geschil van onze Regering met de Engelsche is zoo goed als geschikt. Eene gemengde commissie van inlanders en vreemdelingen was benoemd, om het cijfer der gevorderde schadevergoedingen, welke onze regering in beginsel erkent, vast te stellen. Wat het geschil met de Spaansche regering, aan gaande het huwelijk van den Graaf van Montemolin, betreft, dit schijnt gcene ernstige gevolgen te zullen hebben. Ons kabinet zal den Prins Carini terugroepen en in plaats van een Gezant, een eenvoudigen zaakgelastigde te Madrid hebben, zoo als ook in 1839 het geval was. PRUISSEN. BERLIJN, 3 Augustus. De Prins van Pruissen is gisteren bij eene manoeuvre der ruiterij van het paard gevallen, doch schijnt zich niet zwaar gewond te hebben. Uit deze stad is door particulieren eenc eerste bezending van 8,000 thl. naar Ilolstein gezonden. De Koning van Hanover heeft uit zijne bijzondere kas 400 Louis d'or gegeven. De Oostenrijkschc Generaal Haynau bevindt zich thans hier. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Julij. Het onderzoek omtrent het uit Schleimbach hier in het gasthuis gebragte meisje, dat op eene wonderdadige wijze bloed zou hebben gezwetenis afge- loopen en heeft bewezen dat zij eene gemeene bedriegster is. De bloedende plek op het voorhoofd, voortgebragt door eene scheikundige inwrijving, is door geconcentreerde zuren weggevaagd, zonder de huid zelfs aan te doen; zoo ook zijn de bloedzuigers-wonden aan handen en voeten, die zij kunstmatig open en bloedend hield genezen. In sommige kringen geeft men zich veel moeite, om het uit dit bedrog voort te vloeijen proces geheim te honden; hetgeen natuurlijk niet kan geschieden daar het door de vrijheid der druk pers onmogelijk is zulke zaken geheim te houden, zoo als vóór een 50-tal jaren nog plaats had.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2