B UITEN L A NBSC HE BE lil GTEjN dienst, waardoor zij worden aangespoord om tiet vragen van pensioen zoolang mogelijk uit te stellen. Behalve de Predikanten bevinden zich in Nederlandsch Indië onderschei dene Zendelingenwaarvan sommige geregeld het heilige dienstwerk verrigtcn in enkele gemeenten, vooral buiten Java, terwijl de overige meer bepaaldelijk hunne eigenaardige bestemming volgen en werkzaam zijn op Celebes, in de Molukkos, op Timor en op Borneo. Ten aanzien der Iloomsch-Katholijke geestelijken valt alleen op te merken, dat het getal der door bet Gouvernement bezoldigdevroeger organiek be paald op zes, thans, blijkens de aangehaalde Staatsbladen, is gebragt op acht; dat, volgens cene later plaats gehad hebbende regeling, de aanwijzing der standplaatsen alwaar de geestelijken werkzaam zullen zijn na het radi caal daartoe van wege den Koning te hebben erlangd is overgelaten aan de geestelijke overheid, na gehouden overleg met het burgerlijk bestuur. Vervolg hierna.) 's GRAVENIIAGE, 30 Julij. Men meldt uit Luxemburg dat Prins Hendrik in den loop van Aug. aldaar zal komen, om zijne betrekking van Luitenant des Groothertogs te aanvaar den. Tegen dien tijd zou ook de Karner buitengewoon bijeen geroepen worden, om van den Prins den eed vau getrouwheid aan de constitutie des Lands te ontvangen. De Minister van Koloniën zal Woensdag geen gehoor verleenen. Gisteren avond is geveild de Bouwrnanswoning te Rijswijk van wijlen Z. M. Willem 1 voor ƒ20,400, en voorts is gekocht het Huis en Erve in het Noordeinde van wijlen Z M. voor ƒ13,300, door den Heer Wennekes, rjep De Koning van Beijeren is den 27*ten van Aken te Brussel aangekomen. EN GELAND, LONDEN, 27 Julij. Gisteren morgen werd de Baron von Rothschild in het Lagerhuis binnenge leid zijn verlangen te kennen gevende, om den eed als Parlementslid op het Oude Testament at' te leggen. Het huis heeft echter besloten na dien Heer verzocht te hebben zich te verwijderen om op dat verzoek Maandag nadere beslissing te nemen. Nadere bijzonderheden omtrent de viering van het 300-jarig bestaan van de Hollandsche Hervormde gemeente te Londen, worden door de Amst. Cour. opgegeven, wij nemen er het volgende van over: Met den tekst Ps. LXXVII. vs. 12, 13 (zie onze vorige) opende de Predikant Dr. Geble de ochtenddienst, terwijl nu juist 300 jaren geleden, Joan Alasco, een der vroegste belijders der Hervorming en die als Poolsch edelman aan de Engelsche Universiteiten gestudeerd hadin hetzelfde kerkgebouw voor het eerst het Evangelie ver kondigde aan de uit de Nederlanden gevlugte Hollanders en Walen. Dat Evangelie is sedert aldaar gepredikt en wordt zulks nog bij de thans kleine gemeente van Austin Friars, in de City van Londen. De niet minder gepaste dan treffende Leerrede, die de Predikant voordroeg, bevatte eene korte schets der Hervorming en vervolgens de hoofdtrekken der geschiedenis van de Hollandsche kerk. Deze gemeente die reeds in 1547 geregelde vereenigingen hield, werd drie jaren later op den 24steD Julij vermeerderd door de verjaagde en vervolgde hervormers uit de Spaansche Nederlanden, en bevestigd bij een open brief, of Koninklijk Charter, verleend door Eduard VI, die der gemeente, welke cene schuilplaats in zijn rijk gezocht had, genegen was. Het geschonken tempelgebouw, dat den naam van: Tempel van Jesus draagt, was voor dien tijdin het bezit der Augustijner monniken en scheen zijne nieuwe bestem ming spoedig te moeten verliezen, toen de dood van den jongen Eduard in 1553 de troonsbestijging van Maria, bekend door hare bloedige regering, ten gevolge had. De Holl. gemeente vlugtte nu uit Engeland en Alasco maakte met den ouderling Utenhoven en den Predikant Microriius van eene scheepsge legenheid naar Denemarken gebruik, om hulp te zoeken bij hunne Luthersche geloofsbroeders. Eene bittere teleurstelling wachtte hen in Koppenhagen en eene ongastvrije ontvangst verdreef hen ook van daar. Noch in Rostock noch in Luheck of Kiel vonden zij rust, en de onverdraagzame Predikant Westphalus, te Ham burg, had ook die stad voor hen gesloten. In Embden gelukte het hun te vertoeven, tot dat, met de regering van Elizabeth, Londen de verjaagde ge meente weder met open armen ontving. Op nieuw werd de Evangelie-leer in hun eigen kerkgebouw gepredikt, om niet weder gestoord te worden tot op den tegenwoordigen dag. De toeneming in leden der Hollandsche gemeente, die reeds vóór hare uiteendrijving onder Maria zeer aanzienlijk geweest was, nam vervolgens weder toe, en de invloed en welvaart harer leden vereischten zelfs de inroeping van bet Koninklijk gezag, tot afwering der ijverzucht, welke bij de Londcnsche burgers was opgewekt. Doch nu waren het dan ook niet alleen woorden van aanmoediging tot het vasthouden der dierbaarste ge loofswaarheden, die zij predikte met daden bezegelde zij hare belangstel ling in bet lot van hare geloofsgenooten op het vaste land, door aanzienlijk bij te dragen in de uitrusting van de zee- en landmagt, tot hunnen bijstand. Hare leerschool leverde verdienstelijke mannen in de Evangeliezaak en Prins Willem I wendde zich tot de Hollandsche gemeente te Londen om leeraren in het geloof. Gehecht en getrouw gebleven aan de kerkverordeningen, die in Nederland vastgesteld werden, beeft zij meermalen de liefdadigheid harer geloofsgenooten aldaar ondervonden en bestaat thans, zoo wel wat bezoldiging als wat de vrij ruime bedeeling der armen betreft, geheel van deze voorma lige giften en bijdragen, terwijl de ouderdom een schuilplaats gevonden beeft, iri het door den Heer Guede, een Zwollenaar, voor twee eenwen gestichte hofje. Sedert geruimen tijd is de gemeente gevende, zonder begiftigd te worden. Na de zaakrijke en juiste uiteenzetting van de geschiedenis der kerk, be sloot Dr. Gchle, met eene hartelijke opwekking, tot volharding op de gedu rende eeuwen ingeslagene loopbaanopdat te midden van ongeloof en bijgeloof, het Gode behagen moge, de thans slechts geringe vonk, weder tot een licht en kennis verspreidende vlam aan te wakkeren. Het kerkelijk feest is door een vrienden-maaltijd gevolgd, bij welken, met Nederlandsche, ook vele Fransche, Duitsche, Britsche en Ilaliaansche Prote stanten hebben aangezetenbij welken de Nederlandsche GezantGraaf Schimmelpenninckde Secretaris van Legatie, de Heer Stratenus, en de Ne derlandsche Consul, de Heer May, tegenwoordig zijn geweest, en waarbij ook is gedacht aan het Vaderland en aan de dure verpligting der belijders van de hervormde leer aan het Hoofd van het doorluchtig Huis van Oranje. In eene steenkolenmijn nabij Glasgow, heeft weder eene ontploffing plaats gehad waardoor 19 mijnwerkers het leven hebben verloren. De electrische draad voor den onderzeeschen telegraaph van Dover naar Calais is reeds in zee nedergelaten. FRANfiBMK. PARIJS, 28 Julij. Nadat in de zitting van de Wetgevende Vergadering van eergisteren, weder verregaande opschudding had plaats gehad, over een artikel in den Moniteur du Soir, hetwelk tegen de Vergadering gerigt was, is de beraadslaging over de begrooting kalmer voortgezet, nadat de Minister Baroche verklaard had, dat het Ministerie dat artikel afkeurde. Ook den volgenden dag zijn de beraadslagingen voortgezet en onderscheiden hoofdstukken aangenomen. Het Hoofd van hel departement Schoone Kunsten heeft eenen inspecteur naar 's Gravenhage gezondenom aankoopen te doen uit de schilderijen van wijlen Z. M. Willem II voor de Fransche musea's. ITALIË, ROME, 17 Julij. Men wil uit goede bronnen weten dat de Paus den ls'en Augustus de toe gezegde staatsregeling zou doen afkondigen. De verbanningen en gevangenemingen duren hier nog voortook wor den er nog vele ambtenaren afgezet. Te Verona heeft zich een Afgescheiden R. K. gemeente gevormdop den voet van de Duitsch-Katholieken, welke 80 leden telt. Thans is de reorganisatie van de Lombardysch-Venetiaansche Provinciën door de Oostenrijksche Regering stellig aangenomen. Er zullen twee Stadhou ders worden aangesteld, te Venetië en te Milaan; elke Stadhouder wordt bijgestaan door 6 raden. PRUISSEN. BERLIJN, 27 Julij. Onze Regering heeft van die van Oostenrijk eene bekendmaking ontvan genwaarbij zij berigt, dat zij de Bondsvergadering heeft bijeengeroepen. Deze bekendmaking is ook aan al de Duitsche Regeringen gedaan. Men heeft in het Schwarzwald eene bende dieven, sterk 80 personen, ontdekt en velen hunner reeds gevangen genomen. Men] schrijft uit Heidelberg en Freiburg dat het getal der Studenten zeer verminderd iszoodat honderde Studenten-kamers ledig slaan. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Julij. De Keizer heelt uit zijne bijzondere middelen 20,000 fl. geschonken aan de ongelukkigcn door den brand te Krakau; het Miuisterie heeft voor hen 50,000 fl. beschikbaar gesteld. De Maarschalk Radetzky is op zijn herhaald verzoek (hans uit Italië teruggeroepen. De Generaal ilaynau is hier aangekomen en heeft een ge hoor hij den Keizer gehad. Door Professor Meissner is hier eene nieuwe eenvoudige wijze uitgevon den, om de wagens op de spoorwegen des w inters door den uit den locomotief stoomenden damp te verwarmen zijne uitvinding zal den aanstaanden winter worden ingevoerd. Door de aardbevingen, die onlangs in Ragusa gewoed hebben, hebbende inwoners eene schade van bijna 240,000 fl. geleden. De meesten zijn behoef tige lieden, en daarom is voor hen eene collecte in alle kroonlanden bevoleD. De verbeurdverklaarde goederen der Hongaren worden niet verkocht maar slechts voor 3 jaren in pacht gegeven, waaruit men opmaakt, dat de veroordeelden nog vermindering van straf kunnen te gemoet zien. HAMBURG. 26 Julij. Gisteren heeft er een hoofdtreffen plaats gegrependat ten 3 ure in den vroegen ochtend is begonnen en met afwisselend geluk tot des namid dags heeft voortgeduurd; ten slotte is de overwinning aan de Denen ver bleven. Volgens de telegraphische berigten, is de strijd ongemeen hevig ge weest aan den linkervleugel der llolsteinersdie door von der Tann werd

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2