bijzondere personen, zonder derzelver of hunner bloedverwanten toestemming, tot bet onderwerp van hun geschrijf maken; 4°. die leerstellingen verkondi gen, strekkende om de maatschappelijke banden los te maken, die den eigen dom de Godsdienst van den Staat of de goede zeden aanranden betzij zulks in zoogenaamde feuilletons, in brochures, in grootere werken of in dagbladen geschiede; en 5°. die, zonder verantwoordelijken uitgever, cn zonder de bij de wet voorgeschreven formaliteiten vervuld te hebben, politieke en adminis trative onderwerpen of de handelingen der regering of der openbare ambtena ren behandelen. Reeds den 17<ien zijn te Madrid zelf onderscheiden dagbladen in beslag ge nomen. SARDI1VIE. TURYN, f6 Julij. De dagbladen deelcn een nieuw protest mede, hetwelk de Kardinaal An- tonclli uit naam van den Paus aan de Sardinische Regering heeft ingediend ter zake van de gisteren vermelde veroordeeling des Aartsbisschops van Sas- sari, waarin de volgende zinsneden voorkomt De Heilige Vader, met smait ontwarende dat aan zijne vroegere zoo ge gronde klagtcn geen gehoor is gegeven, zou alle reden hebben om te vreezen, dat dit ook thans weder het geval zal zijn. Intusschen wil hij zich nog steeds met de hoop vleijen, dat de Koning en zijn Ministerie, eindelijk de gegrondheid der vertoogen van het hoofd der kerk beseffende besluiten zul len om daaraan eene regtmatige voldoening te geven, en dus de noodzakelijk heid zullen voorkomen waarin Z. H. zich anders zoude bevinden om tegen over de kerk en de kalholijke wereld overeenkomstig zijne Apostolische plig- lentot hardere maatregelen over te gaan ten aanzien van personen die, zich beroemende tot de katholijkc kerk te behooren, niet onkundig kun nen zijn van hunnen pligt om de wetten van die kerk en de voorschriften van haar opperhoofd te gehoorzamen." De Regering heeft echter op deze vertoogen geen acht geslagen, maar aan het regt zijnen loop gelaten. Alleen is genoemde Aartsbisschop niet naar de gevangenis overgebragtmaar bepaald, dat hij gedurende eene maand in zijn paleis bewaakt zal worden. ITALIË, ROME, 14 Julij. Er zijn weder verscheiden werken door de Inquisitie op den index geplaatst, onder anderen het bekende werk van Vacherot, Histoire de l'École d'Alexan driaLettres sur I'interpretation des Iliérot/li/phes Egyptiens par Miche- lange LanéeOrperette morali del conté Leopardien l'État des Cultes. De Kardinaal OreoliPrefect van de H. Congegratie, heeftin naam van den Paus eene circulaire aan al de Bisschoppen en geordende Geestelijken doen uitgaan, waarbij zij gemagtigd worden, om in den loop van dit jaar een vollen aflaat af te kondigen, bij wijze van Jubilé, omdat het eigcntlijk Jubilé dit jaar niet kon plaats hebben. De Spaaosche Gezant is, nadat hij Napels verlaten had, bier aangeko men, zoo men meent, om zich in naam zijner Regering te beklagen bij den Paus, dat deze zoo bereidwillig is geweest om dispensatie te verlcenen tot het huwelijk van de zuster des Konings met den zoon van Don Carlos. PRÜIISEN. BERLIJN, 22 Julij. Morgen is de termijn verstreken binnen welken de ratification van het vredes verdrag met Denemarken moeten ingeleverd zijn. Men weet reedsdat het door al de Staten van den Bond niet is en niet zal zijn geratificeerd. Eenige kleine Staten hebben geratificeerdmaar OostenrijkHanover en Saksen niet. Pruissen zal eerst dan ratificeren, wanneer alle Duitsche regeringen dit zullen hebben gedaan. Het is dus van geen nut hoegenaamddat alhier reeds zoovele ratifieatiën ontvangen zijn, vermits die niet tegen de Deensohe uitge wisseld kunnen worden. Men verneemt dat de Denen de opgebragte Sleeswijk-Iiolsteinsche vaar tuigen weder hebben vrijgelaten. Uit Altona werd van den 22steE gemeld, dat de oorlog op drie verschil lende punten reeds begonnen, doch ten nadeele van de Sleeswijk-Holsteinsche troepen was uitgevallen. OOSTENRI.IH. WEENEN, 20 Julij. De Heer Appert, die op zijne reis naar het Oosten, deze stad passeerde, om zijne philantropische rondreis voort te zettenis met de levendigste belang stelling door den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen. Aan alle autoriteiten zijn verder de noodige bevelen gegeven, opdat de Heer Appert zijn bezoek aan onze gevangenissen, hospitalen, burgerlijke en militaire scho len zou kunnen ten einde brengen en zoodoende het verslag voltooijendat hij daarvan met zijne gewone vrijmoedigheid en onafhankelijkheid, zal mede- deelen. Het heeft den Keizer behaagd, den standvastigen vriend der gevan genen in een bijzonder gehoor te ontvangen. De Heer Appert heeft Z. M. zijne laatste schriften over Pruissen en België, welke hij aan de Koningen en Koninginnen dier beide landen heeft gewijd, overgereikt. Onze jeugdige Vorst heeft de opdragt van het nieuwe, Oostenrijk belrefïënde werk, welwil lend aangenomen. De Regering heeft aan den Graaf de Montcmolin, zoon van Don Carlos, hij gelegenheid van zijn huwelijk, eene jaarwedde van 10,000 toegelegd. Omtrent den reeds gemelden brand te Krakau verneemt rnen nog, dat ongeveer 300 huizen een prooi der vlammen werden. Eerst den 19',eD ten 9 ure wtrd men het vuur meester. Men lelt 17 lijken; 7 straten zijn in den asch gelegd. Het grootsle deel der huizen te Krakau heeft stroo- daken. De merkwaardigste gebouwen welke tot in den avond van gisteren waren verbrand, zijn: bet Dominikaner en Franciskaner klooster, de Sint Barbara- cn Sint Josephs-kcrk, het Bisschoppelijk paleis en de polytechnische school. Men zegt dat het vuur op vijf geheel van elkander verwijderde deelen der starl gelijktijdig is uitgebroken, waaruit men zou opmaken, dat die door kwaadwilligen is aangestoken. VEREENIGDE STATE1V. De in onze vorige, reeds medegedeelde tijding van het overlijden van den President Taylor, wordt in nadere berigten bevestigd. In het vorige jaar had hij ecnen aanval der cholera gehad waarvan hij wel hersteld was maar die toch zijn gestel zoodanig geschokt had, dat hij thans aan ecnen herhaalden ligteren aanval dier ziekte geen weerstand heeft kunnen bieden. Hij is den 9den dezer overleden. Zijn dood wordt als een groot verlies voor de Vereenigdc Staten aangemerkt, daar hij zich in de laatste jaren niet enkel als een voor treffelijk krijgsmanmaar ook als een staatsman van uitnemende bekwaam heden had doen kennen die groote bezadigdheid aan helder doorzigt en vaste wilskracht paarde. De Heer Millard Phillimore, tot dusverre Vice-President der Republiek, die volgens de constitutie den overleden President vervangen moet, had als zoodanig den 10den dezer den vereischten eed afgelegd; tot hiertoe is hij weinig bekend geworden cn men was dus eenigzins onzeker ten aanzien van de staatkundige gedragslijn, die hij zoude volgen. De geza menlijke leden van het Kabinet des Generaals Taylor hadden, overeenkomstig het gebruik, hunne betrekkingen nedergelcgd, en er was nog geen nieuw Ministerie benoemd. Men hield zich echter verzekerJ dat geen der oude le den in hetzelve zoude optreden. Den 24sten November 1786 aanschouwde Taylor het eerste levenslicht. Zijn vader vestigde zich in Kentucky cn hield zich daar met den landbouw bezigwaaraan de toekomstige President een deel zijner jeugd wijddetot dat hij de krijgsmans-loopbaan intrad. In 1808 werd bij Luitenant in het leger der Vereenigde Staten diende tegen Engeland en nam deel aan den oorlog van Florida. Met spoed klom hij op tot den rang van Generaal cn versloeg als zoodanig, met 4000 vrijwilligers, een corps van 25,000 man onder Generaal Santa Anna. Uit den Mexicaanschen oorlog kwam hij zege vierend terug cn zijne landgenooten boden hem de Kandidatuur voor het Pre sidentschap der Vereenigde Staten aan. Lang weigerde hij zulks; er later in bewilligd hebbende, had hij Generaal Cass tot mededinger en werd met slechts eene meerderheid van 36 stemmen verkozen. In Maart 1849 trad hij in functie en gaf een programma van vrijzinnige staatkundige beginselen in het lichtwaaraan hij tot den einde getrouw gebleven is. Er is te New-York een stuk erts ontvangen, dat 125 ffi weegt, en waarin eene waarde van 80,000 doll, van goud moet besloten zijn het is bestemd tot goedmaking der kosten voor het oprigten van een standbeeld ter eere van Washington. Ten gevolge van onvoorziene bezwaren, zou de aanleg van eenen spoor weg op de landengte van Panama, of geheel verhinderd worden, of vele jaren arbcids vereischen. DENERARHEIV. KOPENHAGEN, 18 Julij. Er is eene nieuwe proclamatie aan de inwoners van Sleeswijkin de Deen- sche taal gedaan, waarin de Koning kennis geeft, dat zijne troepen komen om in naam des Souverein bezit van het land te nemenen om aan de be volking de lang gewenschte bescherming te doen geworden. Maar ook wegens hen, die op een dwaalspoor gebragt en wier ooren gesloten zijn voor zijne vaderlijke stem, doch niet om dezulken in ketens te slaan of om wraak uit te oefenen. Zij die tot bun pligt terug keeren, kunnen op de meeste toege vendheid rekenen. Voorts wordt aangekondigd, dat de Heer Tillish namens den Koning met het burgerlijk bestuur des llertogdoms belast is en dat tot eene definitive regeling van het bestuur, eenige inwoners van Sleeswijk zullen benoemd worden, ten einde te onderzoeken, welke organisatie voor het land de geschikste kan geacht worden. Ook inwoners van Holstein en Denen zul len aan deze beraadslagingen deel nemen. CALIFORNIE. Het Keulsche Dagbl. deelt do volgende berigten over dit landloopende tot 15 Mei, van Prof. Roggerath mede: Het getal inwoners van Nieuw-, Opper- of Noord-Californië, het eigenlijke goudland, wordt thans op 120,000 berekend. Het staatsbestuur wordt op eenen geregelden voet gebragtlandverdeelingcn voor het administratie- cn justitie-wezen zijn bepaald de grondslagen voor steden en dorpen worden ge legd men heeft het plan gemaakt voor een ijzeren spoorweg naar de Sacra- mento-rivier met hare vertakkingen in de zuidelijke en noordelijke mijnen. In Sacramento verzamelden de vrijmetselaars geld voor een hospitaal. Uit het noordelijke gouddistrict, bij de Trinidad-haaizijn gunstige berig ten. Deze plaats ligt onder 41° 10' breedte, waarin men, gedurende 9 maan denvoor de aldaar becrschende winden beschut is. Aan den noordelijken oever ligt eene verhevene vlakte zeer geschikt tot grondvesting van eene stad. Zij is reeds afgemeten en de straten zijn bepaald. In de omstreken groeit voortreffelijk scheeps- en bouwhout. Met uitzondering van Sl. Francisco en S'. Diego, is er geen schooner haven aan die kust. Franschen hebben 6 uren van de baai goudplaatsen ontdekt, en eene aanzienlijke hoeveelheid goud van daar aangevoerd.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3