EYDSCHE COUR Woensdag Vrijdag uitgegeven vit Zat ar dag Avond. WOENSDAG, 24 JüLïJ. tï.uYr- 0. 90e De Prijs der Courant is f 12 ia het jaar de afzonderlijke nonmers werden tegen 10 Centen afgegeven. BfNNENLANDSCHE BËRIGTEJN. LEYDEN, 23 Julij. Uit ecne zekere bron kunnen wij mededeelen, dat jl. Maandag avond ineene vergadering der leden tot het daarstellen van een nieuw Socieleits-Locaal op de Ruïne, niet alleen bestek en teekeningen zijn goedgekeurd, maar tevens voor de som der begrooting 10,300 aan de Bouwkundigen J. VV. Schaap, S. Meerburg Jz. en P. G. Houthuyzen de uilvoeiing is opgedragen, zoodat thans de opbouw alleen afhankelijk is, van de toestemming der Ed. Aclilb. Regering, welke men hoopt spoedig te verkrijgen, daar men nog dit jaar bet gebouw wil betrekken en hel bouw-saizoen reeds zoo ver gevorderd is. Ingezonden Heden middag is aangenomen door den lieer J. Planjer, het U. C. Ilol'je, te bouwen op het Kleine Ruïne-plein bij de Koepoortsgraehtvoor de som van ƒ12,600.welk Hofje in plaats zal komen van het oude, naast de Studenten Sociëteitop de Breedeslraat. De Hoeren E. Dumouliu alhier eri J. J. Zeehandelaar te 'sGravenliage, zijn door H. K. II. de Kroonprinses van Zweden (Prinses Louise) benoemd lot hare Hofleveranciers in Paarlen en Juweelen. Wij vernemen dat de Algemeene bijeenkomst der leden van de Vereeni- ging voor de Nederlandsche Floradit jaar zal gehouden worden te Deven ter, in het gebouw van het Athenaeum op den 30s,en Augustus. Door het Departement van Binnen). Zaken is aan de Heeren J. van der Eist c. s. te Haarlem op hun verzoek een uitstel van zes maanden bewilligd tot het in werking brengen van de Stoomslcrpdienst tusschen Haarlem en deze stad; voor welke dienst hun concessie is verleend bij besluit van 4 Ja- nuarij 1850, zoodat het bedoelde uitstel gerekend wordt te zijn ingegaan met den 4den der loopende maand Julij. Tot aanvulling van het berigt in onze vorige omtrent de hoogst aange- slagenen, welke verkiesbaar zijn tot leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, dient dat de lijst van Gelderland 123 namen bevat. De hoogste aanslag is die van den Heer 11. J. C. J. Baron van Heeckeren van Enghuizen (met ƒ6098.56); de laagste aanslag is ƒ423.31). De lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Limburg, bevat 68 na men. De hoogste aanslag is die van den Heer J. B. F. J. Graaf de Marchant d'Ansemhourg, met ƒ2237.39.- De laagste aanslag is ƒ293.54. 's GRAVENHAGË, 22 Julij. Uit het verslag der Commissie, uilgebragt in de zitting van de Tweede Kamer van 17 Julij, wegens de opgave van verkochte af afgestane domeinen in 1849, blijkt: 1°. Dat in het openbaar zijn verkocht: A. 276 Percelen vast goed welke hebben opgebragt eene som van ƒ927,586.35. B. Een aantal van 47 erfpachten en uitgangen, welke hebben gegolden ƒ8,448. 2°. Dat uit de hand zijn verkocht 54 percelen vast goed, waarvan de op brengst heeft bedragen ƒ11,738.46J. En 3°. Dat eindelijk een aantal van 535 prestation van verschillenden aard zijn afgekocht geworden en opgebragt hebben ecne som van ƒ28,604.78. De gczamentlijke opbrengst der vervreemde domeinen in 1849 is al/.oo ge weest ƒ976,377.59), en hoezeer het Koegras alléén daarin begrepen is voor ƒ676,600, zoo blijkt hieruit toch genoegzaam, dat incn met den verkoop der domeinen geregeld blijft voortgaan. In de residentie is aangekomen, cn aan het Hotel de Oude Doelen afgestaptde Heer Dubois de Saligny, Minister van Frankrijkkomende van Parijs. Vrijdag jl. bad alhier de plegtige inwijding plaats van het nieuwe schoollokaal ter onderwijzing van behoeftige kinderen onder de bescherming van den II. Vincentius van Paulus. De inwijdings-redevocring werd uitge sproken door den lloogw. Eerw. Heer van Vree, President van het Semina rium te Warmond. Deze plegtigheid bragt eenen gunstigen en diepen indruk te weeg op al de daar aanwezig zijnde personen. De inrigting dezer school heeft de verwach ting verre overtroffenzoodat zij bijzonder aan de weldadigheid onzer wel gestelde stadgenooten wordt aanbevolen. Wij moeten do Bestuurders dank zeggen voor de moeijelijke taak welke zij op zich genomen en de waardige wijze waarop zij die vervullen, lot nut en heil van minvermogende en hulp behoevende kinderen. 23 Julij. Z. M. is heden vroegtijdig naar het Loo vertrokken, cn wordt tegen bet einde der week terug verwacht, wanneer II. M. de Koningin hare buitenland se he reis zal aanvangen. De beide dezer dagen geveilde huizen uit de nalatenschap van wijlen Z. M. Koning willem II zijn gisteren avond verkocht; het eene in het Noord einde voor ƒ11,050, bet andere in de Casernestraat voor 14,700. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren van Soestdijk teruggekeerd. 11. M. de Koningin, benevens II. H. de Koningin-Moeder, cn de Groot- Hertogin van Saxen-Weiuiar-Eisenachzuster van II. M. de Koningin-Moeder, worden in het laatst dezer week in de residentie verwacht. II. K. II. Mevrouw Prinses Marianne is gisteren avond omstreeks 10 ure, van hare groate reis naar het Oosten, te Voorburg teruggekeerd. Van den toren en vele woningen wapperden vlaggen. II. K. 11. werd door een zeer gronte menigte dorpelingen onder de levendigste vreugdebetuigingen ontvan gen en verwelkomd. Naar men verneemt is Jklir. Caari van Neck benoemd tot Burgemeester der gemeente Rijswijk. Eerste Kamer der Staten-ttenera Zitting van Maandag 22 Julij. Aan de orde van den dag is de aangekondigde interpellatie door den Heer I.ightenveltaan het Ministerie, omtrent de uitvoering van art. 2 der a Idit. artik. van de Grondwet, met opzigt lot de vorige Eerste Kamer. Het doel zegt de spreker, is alleen, van het Ministerie de verklaring uit te lokken, dat het bereid en geneigd is, uitvoering te geven aan art. 2 der addit. artikelen van de Grondwet, ten aanzien van de leden der vorige Eerste Kamer. Dat bet Ministerie zich aan die verpligting niet kan onttrekken spreekt van zelve, daar het geldt verkregene regten. Art. 2 der addit. arti kelen is hier de eenige vraagbaak. Wat zegt dat art? »De wet regelt de schadevergoeding, toe te kennen aan hen, die door of ten gevolge van de herziening der Grondwet, betrekkingen verliezen, hun voor hun leven opge dragen." Wat dus is door den Grondwetgever aan do gewone wetgeving opgedragen? Alleen de regeling der schadevergoeding voor lien, die heirek kingen verliezen. Twee punten dienen dus onderzoekt te worden: 1°. Hebben de leden van de ontbonden Eerste Kamer schade geleden, ten gevolge van de herziening der Grondwet; 2°. Verloren zij eene betrekking, hun voor hun le ven opgedragen Nadat de spr. deze twee punten breedvoerig had uiteengezet, heeft de Mi nister van Binnenl. Zaken geantwoord dat dit punt reeds sinds geruimen tijd een onderwerp van opzettelijke overweging bij de regering heeft uitge maakt. Het gevolg is geweest, dat een ontwerp van wet ten deze is beraamd geworden. Zoo daarmede niet meer spoed is gemaakt, dan zijn daarvan oor zaak zoo vele publieke belangen, welke de regering bezig hielden. Bij zoo vele dringende werkzaamheden, heeft men begrepen dat dit, onderwerpstrek kende tot bevrediging van bijzondere belangen eenigzins moest wachten tot dat andere, van meerderen aandrang, waren afgehandeld. Intusschen is thans het ontwerp in behandeling hij den Raad van State. De Minister zal van zijne zijde de beraadslagingen nu niet verlengen. De vorige spr. heeft een bc- toog geleverd over de verpligting der schadevergoeding. Voor zoo ver het te pas kori komen daarop te antwoorden, zal men gerustelijk het tijdstip kun nen afwachten, waarop het ontwerp, ook in deze Kamer, in beraadslaging zal komen. De Heer Lichtenvelt bedankt den Minister voor zijn cordaat en duidelijk antwoord. Spr. wist niet, dat de Begering zich onledig hield, in die zaak te voorzien. Hiermede was deze interpellatie afgeloopen. De Commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit: I. Bij monde van den Heer Taets van Amcrongen 1°. Op een adres van Goll en C°. en 62 andere kooplieden comtnission- nairs, scheepsi edersmakelaars, enz. te Amsterdam, die verklaren doordron gen te zijn van de nuttigheid van vrijheid van handelcn op de aanneming der scheepvaartwetten aandringen;

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1