gingen, liij zal dien met kalmte verbeiden, overtuigd gelijk bij is, dat hij daarbij het algemeen belang voor oogen heeft. Dit meent hij echter Icn be sluite te moeten zeggen, dat wanneer de beslissing van de meerderheid mogt leiden tot de niet-aanneming van dit ontwerp, hij dan beducht is dat het niet mogelijk wezen zal aan het grondwettige voorschrift te voldoen, om nog hij het leven van den Koning eene wet nopens de voogdijschap tot stand te brengen, ook omdat het mocijeüjk voor den Koning zijn zal mede te werken tot vaststelling der keuze van voogden voor den minderjarigen Koning. De Heer Poortman heeft daarop nog het ontwerp bestreden en wordt door den Minister beantwoord, hetgeen Spr. in bijzonderheden nader ontwikkelt. De Minister van Justitie dankt den Spr., dat bij het met hem eens is, dat, daar waar de Grondwet spreekt, het burgerlijk regt zwijgt. Doch hij weder leg! den spr. ten aanzien van zijne verdere beweringen. Niemand meer liet woord vragende, worden de beraadslagingen gesloten. Bij hoofdelijke stemming wordt bet ontwerp verworpen met 59 tegen 21 stemmen; zullende mitsdien de Koning eerbiedig worden verzocht dit ontwerp in nadere overweging te nemen. Voor hebben gestemd, de Hoeren: Tonckens, van lleloma, van Pallandt Blankcnheyin, de Jonge van Ellemeet, van Znylen van Nyevelt, Bégout, van Lid I h de Jeude, Lotsy, 't Hoofd, van Naamen, Smit, Corver Hooft, Engel- kens, Storm van 's Gravesande, van Beeck Vollenhoven, Heemskerk, van Byckevorselvari Weideren Ilengers, van Voorst en de Voorzitter (van Lim burg Stirum). Tegen hebben gestemd, de Heercn: Borret, Sloet tot Oldhuis, van Hasselt, Boxman, van [loëvell, Bots, Dommer van Poldersveldt, Slicher, Duymacr van Twist, Cost Jordens, van Walcheren, Hoffman, de Man, vari der Linden Jnsinger, Wicliers, Beynders, de Moraaz, Engelen, Groen van Prinstercr, Lambrechts, van Eek, Verhey van den Boogaerd, Wintgens, Winterbergb de Loin de Berg, Wynaendts, van Dam van Jsselt, Schilfer, Boreel, van Mierlo, Backer, de Monehy, Jcspers, Martens van Sevenhoven, van Heccheren van Engbuizen, van Swinderen, van Nispen van Pa mierden, Lichten velt, Luy- benvan Nispen van Sevenaer, MeeusscnDonker Curtius, de Frcmery, Dirks, van Tacts van Amerongen, Duller!, Leclercqvan Meurs, Bosch, Wesler- hoff, Schooneveldvan Doorn, ter Bruggen Ilugenboltz, Gevers van Endc- gecst, van Heemstra, Poortman, van Heiden Beincslein en van Hall. (Er waren alzoo 27 leden afwezig). Nadat de Voorzitter bet genomen besluit had kenbaar gemaakt, vraagt de Minister van Justitie liet woord. In naam des Konings zegt hij de Vergade ring dank voor de medewerking die zij verleend beeft en die geleid beeft tot de vaststelling van de wet nopens liet Regentschap; en tevens geeft It ij kennis dat de Koning bet niet noodzakelijk oordeelt deze Vcreenigde Vergaderingdie bare laak vervuld heeft, verder bijeen te houden; zoodat die vergadering wordt gesloten. Na lezing en goedkearing van de notulen van de zitting van beden, gaat de vergadering uiteen. AMSTERDAM, 21 Julij. Woensdag namiddag is van 's Rijks werf alhier met bet beste gevolg te water gelaten, liet linieschip Tromp van 74 stukken. In de vergadering der Kommissie tot regeling van liet 2Jc Nederlandse!) letterkundig Kongres, op den 11'ten dezer te Amsterdam gehouden, is het programma vastgesteld, der vergaderingen, die het Kongres op 16, 17 en 18 Sept. e. k. zul houden in het gebouw der maatschappij Felix Meritis. Als sprekers of inzenders van stukken vermeldt bet programma de navol gende lleerenmet bijvoeging van de door ben gekozene onderwerpen ter behandeling Poor Maandag den 16Jcn Julij. Dr. F. A. Snellaert, (Gent). «Over liet werkdadig aandeel, dat Hollan ders en Vlamingen in het ontwikkelen van Vaderlandschen zin en van V'a- derl. Letterkunde, wederzyds in Zuid- en Noord-Nederland genomen lubben." Prof. Mr. Martinus des Amorie van der Hoeven, (Amsterdam). «Over de vraag: of er gegronde hoop beslaat, dat Nederland zijnen vourmaligcn roem, in de beoefening der Wetenschappenherwinnen zal Hendrik Conscience, (Antwerpen). «Over de noodzakelykheid der nauwere verbroedering tussclien Holland en Vlacinsch Belgic." De Baecker, (St. Wiuox-Bergen). «La Flandrc maritime de France avant et pendant la domination romaine." J. Kats, (Brussel). «Over het bydragen tot de handhaving, opbeuringen den bloei van Nedcrlandschc Tael- en Letterkunde." Dr. W. G. Brill, (Zutphen). «Over de Werkwoorden in onze taal, die liet bun oorspronkelijk eigen karakter van intransitieve werkwoorden afleggen Deponentia P. Lanssens, (Couckelaere, West-Vlaendercn). «Kort taelkundig Onderzoek naar de bevolkers van Oost- en West-Vlaeruleren." Voor Dingsdag den 17(lcn Julij. L. A. te Winkel, (Buitenpost, Friesland). «Plan Ier zamenstelling van een Algemeen Nederl. Woordenboek." Michiel v. d. Voort, (Brussel). «Over de wenschelijkheid, dat de vervaar diging van een volledig Nederlandsch Kunstwoordenboek die van bet Alge meen Nederl. Woordenboek voorafga." Dr. A. de Jager, (Rotterdam). «Over bet belang van de kennis der Idio tismen onzer taal, en hetgeen aan die kennis nog ontbreekt." J. van Dam, Thz.(Woerden). 1°. «Tot meer volkomene zamenstelling van het besproken algemeen Nedcrduitsch woordenboek [diende men], zoo mo gelijk voor elke groote stad en omstreken, een correspondent te benoemen, om de aldaar eigenaardige woorden te verzamelen." - 2°. «Hoe is een gere gelde en min kostbare weg te openen tussclien de Vlaamsche en Hollandscbe Letterkundigen, ter wederkeérige toezending van boekwerken en manuscripten?" Dr. H. A. Callenfels, (Ocstburg), «Taalkundige bedenking over de spelling der bastaard-woorden." Mr. Is. da Costa, (Amsterdam). 1°. «Over liet wensehelijke van een ge meenschappelijk overleg lus.-chen Zuid- en Noord-Nederland, op liet stuk van spelling." 2°. «Over de middelen, om zich te verstaan ten aanzien van een plan tot zamenstelling van een Gcographisch-Antiquarisch Woordenboek voor de beide afdeelingen, naar aanleiding van betgeen daaromtrent besproken is bij bet Prov, Ulrechtsch Genootschap." D. J. ten Zeldam Ganswyk, (Dordrecht). 1°. «Over pogingen, bij 'sLands bestuur aan te wenden, tot voorziening in de gebreken, welke onze adminis tratieve taal- en schrijfwijze voortdurend aankleven." 2°. «Over bet vraag punt, of, in liet belang van knnst en wetenschap, niet bij de liooge Regeling zou kunnen bevorderd worden, dat de verzending en het gebruik van boek en kunstwerken, boekenlijsten, muziekpapiertijdschriften enz., en in bet algemeen al wat onder den D'ederlandschen Boekhandel kan worden begre pen, aan geene belasting onderhevig verklaard worden." 3°. «Over de regeling der betrekkingen tussclien de uitgevers en schrijvers in Nederland." 4°. «Of bezitters van belangrijke administratieve, statistieke en staathuishoud kundige bijdragen tot onze geschiedenis, inzonderheid van de jaren 1815 1830, niet van wege het Kongres zouden kunnen uitgenoodigd worden, om die bij dragen publiek te maken." D. J. de Beer Poortugael(Delft). «Over J. van Damme zijne levens schets en eene korte proeve zijner gedichten." Voor Woensdag den 18llca Julij. A. van Lee, (Amsterdam). «Over meerdere verzekering van liet Letter kundig cigendomsregtals een middel tot bevordering van den bloei cler Ne- derlandsche Letterkunde." 2°. «Over de wenschelijkheid van een gemakke lijker gebruik der openbare boekerijen." 3'. «Over maatregelen, ter ver betering van volksgezang en tooneel." Mr. J. C. Vooruuin, (Utrecht). «Eenige mededeelingeubetrekkelijk tot de beoefening van de geschiedenis van bet regt in Nederland." Dr. M. P. Lindo, (Arnhem). «Over de oprigting van eene vertalers-ver- ceniging." Dr. P. Scbeltema, (Amsterdam). «Over de belangen van het Ncderlandsclie archief-wezen." Sleecx, (liruss l). «Over liet Nederlandsch tooneel." Behalve deze verrigtingen zullen nog rapporten worden uitgebragt, betref fende het algemeen Nederlandse!) woordenboek, door de lleeren Prof. Borinans (Luik), Prof. Cracco (Kortrijk), Prof. David (Leuven), P. van Duvsc (Gent), Ecrevisse (Eeeloo), D1'. Halbertsma (Deventer), Prof. A, des Amorie van der Hoeven (Amsterdam), Dr. de Jager (Rotterdam), Dr. Snellaert (Gent), en J. A. Alberdingk Thyin (Amsterdam); welke lleeren daartoe door bet eerste Kongres waren uitgenoodigd en betreffende de regeling der belangen van den Noord- en Zuid-Nederlaridschen boekhandel, door de lleeren Surin»ar (Leeuwarden), Sclireuder (Maastricht), Baron de Saint-Genois en Dr. Snellaert (Gent), Schlrijer (Amsterdam), Dr. Nyholf (Arnhem) en Deleconrt (Brussel), aangezocht door liet eerste Kongres, om zich tot dat einde in Kommissie te stellen. Terwijl voorts nog bijdragen zijn toegezegd, door of van wege Mevr. van Ackcre, geb. Doolaeglie, van Dixmuiden de lleeren Prof. P. van Genabeth en S. J. van den Bergh van 's Gravenhage; Dr. B. ter tiaar en Dr. M.S. Po lak, van Amsterdam; J. Kisselius, van Dordrecht; Prudens van Duyse, van Gent; F. W. Bevers, van Gemert, en P. W. Quack, uit Stuttgart. De zittingen, die ten 10 ure 's voormiddags zullen aanvangen, zullen, niet eene rustpoos van 12 lot 1 ure, tot 'snamiddags 3 ure duren. In de eerste zitting zal na het openen van bet Kongres, een bureau tot leiding der ver gaderingen worden benoemd, bestaande uit Voorzitter, twee Ondervoorzitters en twee Secretarissen; terwijl de Kommissie tot regeling alsdan zal aftreden. Deze Kommissie bestaat, zoo als men weet, uit de lleeren Abm. des Amorie van der Hoeven, Voorz., J. A. Alberdingk Thijm Secret., J. F. Sclileijcr, Penningrn.Hugo BeijermanJ. Bosscha, Is. da Costa, B. ter Haar, J. P. I'cije, J. de Bosch Kemper, H. J. Koenen, J. van Lenncp en L. Ruijer, die, benevens de Hceren G. A. van der Voort en J. R. Kemper, als geinagtigd van wege de maatschappij Felix Meritisliet programma hebben onderteekend. Het lidmaatschap is tegen betaling van ƒ2.50, voor eene toegangkaart verkrijgbaar. De leden kunnen kosteloos hunne dames de zittingen doen bijwonen. Vooits beeft Z. M. de Koning, op door den Voorzitter ingediend verzoek, de vergunning verleend lot bezigtiging door de Kongresleden «an bet Ko ninklijk paleis aldaar en het Staals-Besluur van bet archief en der kamer van zeldzaamheden op liet stadhuis, benevens den Hortus Botanicus, en voorts dat de buiten Amsterdam wonende leden, ook toegang hebben tot: 1°. 's Rijks marine-etablissement (Landswerf); 2". 's Rijks museum; 3". Doctrina et Ami- cilia4°. Leesmuseum; 5". Zeemanslioop 6'. Nalura Artis Ma gistra 7". Aili et Amicitiac8°. Zorgvlied en Harmonica en 9". het Park, zijnde n°. 1 en 9, benevens al liet eerstgenoemde, ook toegankelijk voor de loden aldaar woonachtig. Eindelijk worden de elders wonende leden van liet Kongres uitgenoodigd tot de viering van bet 50 jarig beslaan der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappenop Zaturdag 21 September in liet Odeon. De nog overige feestelijkheden bij liet programma bepaald zijn Dingsdag

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2