ling er van bij de begrooting bepaald. Hel ingetreden boekjaar kenmerkte zich door vernieuwden bijval van landgenoot en vreemdeling, getuige de ongekende aanwas van het getal der leden het toenemend bezoek van vreemdelingen en de geschenken aan het genootschap vereerd. Onder deze munten de kostbare struisvogels uit, welke bet Genootschap, van den beroemden Tem mi nekden waardigen Directeur van 's liijks Museum van Natuurlijke Historie Ie Leydcn ontving. AmstCour.) DEN HEI,DER. 15 Julij. Eergisteren verliet 'sl.ands Instructie-vaartuig Urania, onder bevel van den Knpt.-Luitenant ter Zee J. C. du Cloud deze haven aan boord hebbende de Adelborsten van bet 3dc studiejaar. Alhoewel de wind N. N. West tot Noor den was, en ten gevolge tegenwind, werd het vaartuig zonder stoomboot de haven uilgebragt. Men kan niet nalaten de vlugheid en activiteit van den Commandant, de Officieren en de Adelborsten te roemen, die bij deze gele genheid hebben getoond, dat zij zonder hulp of stoom zich hebben weten te redden, om bet vaartuig op de reede van Texel te brengen. BUITKKLAmïSCHK BEKHJTEft. ENGELAND. LONDEN, 15 Julij. De Commissarissen voor de groote Tentoonstelling in 1851 hebben van de Regering der Vereenigde Staten den voorslag ontvangen, om de voornaamste artikelen na den afloop der Tentoonstelling, naar New-York en andere steden te mogen vervoeren, ten einde de Europesrhc fabriek a ten daar meer algemeen bekend te maken. Er wordt hier thans zulk een groote voorraad Aardappelen aangevoerd, dal de handel daarin niet voordeelig is. Door de goedkoope prijzen werd er echter veel verkocht. Nieuwe Ilollandsohe per mand van 18 a 19 ffiƒ1,35, dito van 60 81 a ƒ2,40 a 2,55. SB EE Cl®, Van Antwerpen werden Zalurdag en Zondag weder duizende mandjes kersen naar Londen, Goole en Huil verscheept; maar zoo groot was de aan voer uit het binnenland, dat de stoomboot Soho nog 1500 manden kersen op de kaai moest achterlaten. Twist, vechtpartijen, protesten en proces-verbaal waren de gevolgen van deze verhindering, die de belanghebbende partijen groote schade berokkenden. Over bet geheel is deze fruithandel aan groote risico onderworpen, daar alles spoedig verkocht moet worden en bet fruit aan spoedig bederf onderhevig is. Omnibussen, boog boven op en van binnen ge heel volgeladen, zoo zelfs, dat de kussens moesten dienen om de vensters digt te stoppen, joegen af en aan, om het iruit van den ijzeren weg naar de stoom- booten te vervoeren. Be kersen die Zaturdag verzonden werdenkwamen van de boomgaarden van SL Truijen; men had er voor betaald tot 14 cents het ned. ieder mandje bevatte 11 ned. 81, de mandjes kosten 40 centimes met het digtma- ken. De vracht naar Huil, Goole of Londen bedraagt 40 centimes, per mandje. Vóór de kersen, gingen er veel onrijpe kruisbessen naar Engeland alwaar men die in puddings gebruikt; deze negotie moet meer winstgevend en aan minder verlies onderworpen zijn. FKA^RKMK. PARIJS, 1G Julij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren is de beraadslaging voortgezet over de drukperswet. Een amendement, waarbij de niet perio dieke geschriften, die over staatkundige of staatshuishoudkundige zaken han delen, met een zcgclregt van 5 centimes worden belast, is met 326 tegen 272 stemmen aangenomen, alsook een ander, waarbij de buitenslands ver schijnende periodieke geschriften, bij den invoer in Frankrijk met een gelijk zegelregt worden belast, en een voorstel, boodende, dat elk romanfeuilleton, in een dagblad verschijnende, met een zegel van 1 centime per nummer be last zal worden. Hierna betrad de Heer Baze het spreekgestoelte en stelde voor, dat de vergadering, voor het eerst gebruik makende van het regt, haar bij de consti tutie gegeven, den uitgever van het dagblad le Pouvoir zou dagvaarden voor baar te verschijnen, ter zake van een stuk voorkomende in het nummer van heden. Dit voorstel gaf aanleiding tot eenige beraadslaging. Ten slotte be sloot de vergadering, dat de uitgever van het bewuste hlad tegen Donder dag e. k. zou nitgenoodigd worden, voor hare balie te verschijnen, waarmede deze zitting geëindigd was. De Heer Larochejacquelin heelï in de zitting van eergisteren eene ver klaring gedaan, welke veel opzien gebaard heeft, te weten, dat vele zijner staatkundige vrienden, welke voor de nieuwe kieswet gestemd hebben, zeer verontrnst zijn geworden door de aanvankelijke uitkomsten van die wet, cn dat zij een voorstel zouden willen doen, om die wet weder in te trekken. Het voorstel, betreffende het schorsen der zittingen, is door de Commissie voor de verloven onderzocht. Er werd besloten, dat de zitting van den dag, waarop de beraadslaging over de begrooting zou eindigen, tot den 11dcn No vember zal worden uitgesteld. In de zitting van heden is de wet op de drukpers met 392 tegen 265 stemmen aangenomen. De Brussclschc Indépeudance zegtdat men moeijelijk een werk van wetgeving zal vinden dat onbekookter, onzamenhangenderon- regtvaardiger in zijne beschikkingen en inoeijolijker in toepassing zal zijn dan deze wet. De Paus heeft aan den President der Republiek het kruis met brillanten van de Orde van Pius, benevens een prachtig dejeuner in mosnïk geschonken. Een Telegraphisch berigt van den 14<i?n uit Madrid, meldt dat de toe stand der Koningin gunstig was. De Heer Poitevin heeft weder een luchtreis op zijn wit paard gemaakt. Begunstigd door bet schoonste weder, steeg bij andermaal met zijn wit paard naar boven in eene noordwestelijke rigting en verdween weldra als een lich tend punt in de wolken. Duizenden staarden dit schouwspel aan. In den avond is de luchtreiziger, zonder ecnig ongeluk bekomen te hebben, nedcr- gekomen in de gemeente Venouille, nabij Triel. De opbrengst dezei reize wordt op 25 a 30,000 fr. geschat. De aeronaut zal eerstdaags Parijs vei la ten en zich naar België en Holland begeven, ten einde aldaar insgelijke der gelijke reizen te ondernemen. Te Madrid ging een luchtreiziger op, die verscheiden toeren op het koord deed, en zich onder anderen ook aan de voeten naar beneden liet hangen. De Heer Michel Chevalier heeft alhier een nieuw en hoogst belangrijk geschrift over bet muntwezen uitgegeven, waarin hij onder anderen het muntstelsel behandelt der verschillende Europeesclie Statenen in bijzonder heden uitweidt over den invloed welken de ontdekking en exploitatie der mijnen in Californië kan hebhen. Eene arbeiders-vereeniging beeft besloten een adres aan de Wetgevende Vergadering aan te bieden, houdende verzoek, om gedurende ds schorsing aan de Afgevaardigden geen traclcment uit te betalen, waardoor eene be sparing zou worden teweeg gebragl van 1,687,500 francs. De indirecte belastingen hebben in de eerste helft van dit jaar ruiin 350 millioen opgebragt, zijnde 16 millioen meer dan gedurende gelijk tijd vak van het vorige jaar. ITALIË, ROME, 5 Julij. Het Franscbe corps der genie is druk werkzaam aan de vestingwerken van den Engelenburg en van Civita-Verchia en de Oostenrijkers in Anconn. Vol gens berigten uil de Romagna is de bende van Passatore buitengewoon aan gegroeid zij ontmoet nergens tegenstand en ontwapent gehcele afdeelingen tolbeambten en soldaten door overloopers van de Pauselijke troepen en af gezette ambtenaren versterkt, en door de landlieden begunstigd en onder steund, begint zij allengs eene bedenkelijke magt te verkrijgen. Er hebben onderscheiden gevechten tusschrn haar en de Oostenrijkers plaats gehad waarin de laatstgenoemden het onderspit hebben gedolven. De Toscaansche regering heeft troepen naar de grenzen gezonden, en de Oostenrijksche Gene raal heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij een ieder die de roovers ondersteunt, met den dood bedreigd wordt. Men houdt het echter daarvoor dat dit weinig baten zal. Ook de marken worden door dergelijke benden veronti ustwaarmede Passatore in verband schijnt le staan. Aan deze zijde van de Apennijnen hoort men tot hiertoe weinig van rooverbendende om streken van Rome zelf zijn niet onveiliger dan anders; enkele aanvallen van rooverszoo als er dezer dagen op weinig afstand van de stad een tegen de diligence van Rome naar Civita-Vecchia gepleegd werd, waren ook vroeger niet ongewoon. Die betrekkelijke veiligheid cn de voortdurende rust in de hoofdstad heeft men intusschengelijk algemeen erkend wordt, alleen aan de tegenwoordigheid der Franscbe troppen te danken. Overigens zijn de berigten, met betrekking tot het beheer des lands, wei nig voldoende. De openbare kassen zijn van geld ontbloot. De belasting, op de kerkelijke goederen vastgesteld, levert nog niet veel op, cn reeds heeft de Paus daarvan hel cijfer verlaagd. De nijverheid en de landbouw behoeven eenige aanmoediging, welke hun, ten gevolge van geldgebrek, niet kan wor den verleend. De kaders van het leger schijnen niet te kunnen worden aangevuld. liet bevestigt zich dat de Spaansche Gezant uit Napels is teruggeroepen ter zake van het ontworpen huwelijk tusschen den zoon van Don Carlos en eene nicht van den Koning. In den avond van 28 Junij heeft op het meer Maggiorc een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Eene schuit, waarin zich verscheiden vrouwen bevondenwerd van Pallanza naar den Lombardischen oever geroeid. Onver hoeds verhief zich een storm, eene hevige vlaag wierp het vaartuig onderst hoven en alleen den bootslieden gelukte bet den wal te bereiken. 24 vrou wen kwamen in de golven om. PKUI§§EN. BERLIJN, 15 Julij. Onze Hoogéschoo) heeft een zwaar verlies geleden. De Oppcr-Consisto- riaalraad en gewoon Hoogleeraar in de Godgeleerdheid, Dr. Aug. Neander, is gisteren nacht, na eene korte ziekte, in zijn 61ste jaar overleden. Hij was een der oudste Hoogleeraren van deze Hoogeschool, waarbij hij reeds in't vierde jaar na hare vestiging, in het jaar 1813, als gewoon Hoogleeraar in de God geleerdheid werkzaam was. In alle streken van Duitsehland zal men dankbare kwcekelingcn en vereerders van den onvergetelijken man aantreffen. Op de Tentoonstelling van Schilderijen te Keulen zijn meer voortbreng selen van buitenlandsche dan van Duitsche schilders. De Nederlandsche schil der Ililverdink heeft een schoon Landschap geleverd, hetgeen met nog twee anderen voor 3000 fr. is verkocht. Boven allen verdient de voorkeur een Zo mer- cn een Winterlandschap van Koekkoek. Zondag den 7(len dezer is, gedurende een zwaar onweder, de bliksem

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3