voorzitting van den Heer Bertram de Bis, betrekkelijk de schuld. Be lieer Bertram had beloofd alle pogingen bij de Regering te zullen in liet werk stellen ten behoeve ven de fondsenhouders. De Nederl. Afgevaardigden had den vervolgens een bezoek afgelegd bij den Hertog van Valencia en den Mi nister van Finantiën de Hertog zeide, dat de schatkist niet in staat was ineer te doen dan 200 millioen realen jaarlijks te besteden aan al de hinncn- landschc en buitenlandsche schuld en dat aangezien 100 millioen gevorderd worden voor de betaling der 3 pCts. binnen), eri buitenl. schuld niet ineer dan 100 millioen realen overblijven om besteed te worden aan de eindrege- ling der oude schuld, zoo binncul. als buitenl. Het is mitsdien te vreezen, dat, zoo niet de fondsenhouders met onvermoeider) ijver volharden in het aan dringen op hunne regtinatigc vorderingen jegens de Spaansche Regering, het vooruitzigt op eenige billijke regeling even verwijderd als vroeger zal blij ven. alhoewel de hulpbronnen van Spanje met ieder jaar ruimer beginnen te vloeijen. Per telegraaph is te Parijs het berigt ontvangen dat de Koningin den 12Jcn van eenen zoon bevallen was, die echter kort na de geboorte was over leden. De Koningin was redelijk welvarende. Den 9Jcc was er brand ontstaan in een buis nabij bet paleis van de Koningin-Moeder, welke zich ook aan dat paleis had medegedeeld en aan zienlijke schade aangeriat. ITALIË, ROME, 4 Julij. In de provinciën Ravenna en Ferrara zijn reeds meer dan 100 roovers ge vangen genomen en doodgeschoten. Den adv dezer hebben de inwoners dezer stad den verjaardag van den inlogt der Franschen door verlichting en andere vreugdebedrijven gevierd. De organisatie van het Pauselijk leger gaat ongehinderd voort. Het eerste regiment is reeds zaaingesteld onder de zorg van den Franschen Gene raal Levaillant. Er is bier ecne inschrijving geopend om aan den Aartsbisschop Fran- zoni te Turyn, wegens zijn verzet legen zijne regering, een gouden miskelk, als bewijs van buide aan te bieden. PRVISSEK. BERLIJN, 13 Julij. De geldelijke bijdragen der onderscheiden Duilsche Staten ten behoeve der bondskas, komen zeer slecht in; de kas is zoo uitgeput, dat naauwelijks de noodigc middelen voorhanden zijn, om de meest dringende uilgaven te be strijden. Omtrent het tusschen onze Regering en Denemarken gesloten vredes- contract verneemt men bet volgende: Art. 1 bepaalt dat voortaan tusschen bet Duitsche bondgenootschap en Dene marken vrede, vriendschap en goede verstandhouding zal zijn, en dat men van beide zijden het mogelijke zal doen om de aldus herstelde goede verstand houding te handhaven. Bij art. 2 worden alle tractaten en overeenkomsten, sedert 1815 tusschen het Duitsche bondgenootschap en Denemarken gesloten op nieuw van kracht verklaard. Bij art. 3 behouden de contracterende partijen zich alle regten voor, die zij vóór den oirlog bezaten. Volgens art. 4 zal de Koning van Denemaiken, als Hertog van Holstcin, na bet sluiten van bet verdrag, overeenkomstig bet bondgenootschappelijk regt, de lusfclienkomst van het Duitsche bondgenootschap kunnen inroepenten einde in Holstcin zijn wettig gezag te herstellen, zullende bij gelijktijdig aan liet bondgenootschap zijne inzigten omtrent de bevrediging van dat gewest moeten doen kennen. Indien bet bondgenootschap bet ten gevolge van deze aanvrage niet voegzaam oordeelt onmiddclijk tusschen beide te komen, of indien zijne tusschenkomst tot geen resultaat mogt leiden, dan zal bet den Koning van Denemarken vrijstaan de militaire maatregelen tot Holstcin uit Ie strekken cn zijne gewapende magt tot dat einde te bezigen. Art. 5 bepaalt dat het Duitsche bondgenootschap en de Koning van Dene marken zes maanden na de onderteekening van bet tractaatCommissarissen zullen benoemen om, in overeenkomst met de documenten en andere bewijs stukken, ecne grensscheiding te maken tusschen de Staten des Konings van Denemarken, die tot het Duitsche bondgenootschap behooren, en die welke geen doel van dat bondgenootschap uitmaken. Art. G bepaalt dat de ratification drie weken na de onderteekening, of zoo mogelijk vroeger, te Berlijn uitgewisseld zullen worden. De herigten die men ten aanzien van den Wolhandel, bijzonder uit Zuid Duilschland ontvangt, luiden zeer gunstig. Hoe groot ook de hoeveel heid moge zijn, die aan de markt komt, zij vindt dadelijk koopers cn meestal lot aanzienlijke boogere prijzen dan in bet vorige jaar. De oorzaak biervan ligt voornamelijk eensdeels in de belangrijke aankoopen voor buiten landsche rekening, en anderdeels, in de groote bedrijvigheid der binnënland- schc fabrieken, die meestal niet in staat zijn aan de bestellingen té voldoen, die dagelijks bijzonder uit Noord-Amerika gedaan worden. De toenemende bevolking in dit werelddeel maakt hetzelve tot eeuc voordeelige markt voor de Duitsche fabrieltalie, waarvan bet vertier zoo al niet door dcrzelver deug delijkheid, althans door buitengewoon lage prijzen zeer bevorderd wordt. Er beeft zich te Keulen en te Elberleld eene vcreeniging gevormd om gelden in te zamelen tot ondersteuning van de Deenscbe Hertogdommen in hunnen tegenstand tegen Denemarken. Men meldt uit Bromberg dat Dr. GutzlafF van Thorn naar Warschau is gereisd om over Petersburg naar China terug te koeren. ©SISTBKRÏJK. WEENEN, 9 Julij. De Regering komt in inoeijel ijk beid met de R. K. Geestelijkheid, die be weert, dat de Hcerendiensten en Tienden niet mogten afgeschaft worden, zonder toestemming van den Paus, Dat de Generaal Haynau ontslagen zou zijn, omdat bij genade geschon ken bad aan staatkundige misdadigers, zonder den Keizer daarin te kennen, meenen sommigen bevestigd te zien door de volgende mededccling in bet Re geringsblad: »Z. M. de Keizer heelt, op voorstel van den Ministerraad, bij besluit van gisteren aan de volgende personen, die wegens deelneming aan den opstand in Hongarije en Zevenbergen door de krijgsraden tot dwangarbeid of vesting straf veroordeeld waren, kwijtschelding van hunne verdere straf verleend. Tot liet onmiddclijk in vrijheid stellen van ben zijn reeds de noodige bevelen ge geven." In deze kwijtschelding zijn niet minder dan 109 personen begrepen. SEASILIE. RIO-JANEIRO, 24 April. De gele koorts, die dit Rijk zoo teistert, verscheen inde maand December 1. 1. alhier. Men tel le bare slagtoffers eerst bij 10-talIen, toen bij 50, ver volgens bij 100, eindelijk bij 1000. Vooral tastte de ziekte de nieuw aanko menden aan. Voor de verschillende kerken stonden soms vier of vijf lijkwa gens hunne beurt af te wachten, want de priesters kwamen tijd te kort. De geestelijken en de genecsheeren konden de straat niet overgaan zonder aangehou- bouden te worden door personen, die sclireijende verzochten, hunne buizen binnen te treden, waar dierbare betrekkingen met den dood lagen te wor stelen. Drie maanden lang hebhen wij dit hartverscheurende schouwspel voor oogen gehad. Allen die eenig vermogen bezaten, namen de vlugl naar het land. De vreemdelingen zijn in grooten getale overleden; maar de Brazilianen zeiven zijn niet minder geteisterd. Men schat het aantal dooden, alleen in deze stad, op 18,000. Thans heerscht de koorts nog altijd, doch met minder he vigheid dan vroeger. ITTAÖS BEKISTEI, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebhenda bet verzoek van Adriands Gybels, wonende binnen deze Stad, strekkende tot bekoming der vereischlc vergunning, om in een hem toebeboorend Huis op de Kortere Langegracht, Wijk V, N°. 725, een Smederij te mogen plaatsen. Gelet op Zr. M3. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijkcn en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den ten opzigte der Inlormatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Donderdag den 18dcn Julij aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen worden, zich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU, Leijden15 Julij 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTT KAM MER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gezien art. 119 der Wet van den 4(Jt'n Julij dezes jaars StblN°. 37) re gelende het Kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eersteen Tweede Kamer der Stalen-Generaalmitsgaders den rooster hunner aftreding. Hebben op beden vastgesteld de bij art. 6 der genoemde AVet bedoelde lijs ten van kiezers van leden der Tweede Kamer cn der Provinciale Staten met bepaling dat dezelve, ingevedge art. 10, dadelijk aan den voorgevel van het Raadhuis zullen worden aangeplakt en een exemplaar gedurende veertien da gen op de Secretarie dezer Stad voor een ieder ter inzage worden ncdcrgelegd, terwijl de belanghebbenden wijders worden herinnerd: 1°. dat elk inwoner van bet Kies-Distrietde bij art. t der AVet vermelde vereischte bezittende, bevoegd is tegen de lijsten, ingevolge art. 11, be zwaren in te dienen, wanneer daarop zijn naam, of die van een ander, niet, of niet behoorlijk voorkomt, of wanneer daarop de naam is gebragt van iemand, die, betzij één of meer der in de Kiezers gevorderde vereischte mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eencr andere gemeente staat. 2°. dat die bezwaren, ingevolge art. 12, binnen veertien dagen en dus voor den 29sle" Julij aanstaande bij verzoekschrift, door de noodige bewijs stukken gestaafd aan den Stedelijken Raad moeten «orden ingediend: 'S'*. dat ingevolge art. 3G die verzoekschriften enz., benevens de door de Ontrangers der Directe Belastingen af te leveren uittreksels uit de Kolderen, zijn vrij van Zegel Griffie- en Registratie-kosten. Burgemeester en AYelbonders voornoemd DU RIEU. Leijden. 15 Julij 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PU TT KA MM ER.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3