Volgens een later herigt is tie ilrer J. L. Terwen, bezittende den eersten onderwijzersrang, en staande aan iiet lioofd van eene bijzondere school der tweede klasse in deze stad, heden door den Raad benoemd tot Lector in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan het op te rigten Gymnasium. (IV. R. Cour.) GRONINGEN, 8 Julij. Op den 6'en dezer ontdekte men alhier dat het hondje van den Heer J. Heikens, Adjunct-Commies van de 2,il: klasse, wonende in de N. Kijk-in- 't Jal-straal, vlagen van dolheid vertoonde. Gelukkig bevond zich het dier binnenshuis. De vrouw des huizes het onheil bemerkende, nam oogen hlik- ltelijk de vlagt uit de kamer en sloot dezelve. Nadat het dier alzoo eenige oogenbükken in het vertrek had rondgevlogen, is het E. A. de Boer, zilver smid, gelukt, het dier met eene sabel af te makan. DSCH K iSEll IGTKfli ENCUSliAW©. LONDEN, 9 Julij. De Hertog van Cambridge, die sedert eenige dagen ernstig ongesteld was, is heden avond overleden. Hij was de zevende en jongste Zoon van wijlen Z. M. George III, den 24sleD Fcbr. 1774 geboren, en had dus den ouderdom van 76 jaren bereikt. In het Hoogerliuis zijn vele vertoogen ingebragt tpgen dn afschaffing der Zondag-dienst op de Postkantoren, welke door de Bisschoppen van Londen en Oxford beantwoord zijn. Door die afschaffing verkrijgt men eene bezuiniging van 50,000 De Hoilandsche Herv. Gemeente alhier, die den 24stcn dezer maand haar drie-lionderdjarig bestaan vieren zal mogt Zondag 11. het voorregt genieten, den Amsterdamschen Enangelie-leeraar, Ds. Kortenhocf Smithde predikbeurt te zien vervullen. De waardig man stichtte het kleine doch aandachtige gehoor, naar aanleiding van het laatste gedeelte van het 10lle vers uit het 46ste Hoofdstuk van Jesaia Mijn raad zal bestaan en ik zal al mijn welbehagen doen (Amst. Cour.) De herigtcn uit de fabrieksteden loidcn zeer gunstig; er zijn vele bestel lingen ontvangen voor de Vereenigde Staten. Tijdingen uit Britsch Guyana, dd. 5 Junij 11. melden, dat de geid- schaarschte onder de pigenaars van planlaadjes aldaar ten toppunt was gerezen. Gedurende de jongste veertien dagen waren zeven plantaadjes, welke voor een jaar nog golden 170,000 openbaar verkocht op regterlijk gezag, ge middeld voor eene som van 14 a 15,000 dat is naauwclijks een twaalfde gedeelte van hare vroegere waarde. Het blad van Britsch Guyana deelt mede, dat al de gronden der kolonie sedert 2 jaren van eigenaar veranderd zijn en dat er nimmer in eenig land eene nadeeliger industriële crisis heeft bestaan, dan thans in Britsch Guyana. Een soldaat van het 39'te regiment, in garnizoen te Atalone, heeft plot seling, door het overlijden van eencn bejaarden oom te Cuba, een vermogen van ƒ600,000, benevens twee landgoederen op dat eiland, geërfd. Hij heet i Marryal en is nog slechts 20 jaren oud. De West-Indische sloombooten hebben het laatst veiloopen halfjaar uit Amerika aangebragt voor bijna 12 millioen dollars, aan goud en zilver in ba renen stofgoud, waaronder voor J millioen aan goud uit Caüfornie. Er is voor ruitn 1 millioen dollars, aan goud en zilver meer aangebragt dan in 1849. FRMRKIJ K. PARIJS, 9 Julij. In de zitting der Wetgevende Kamer van gisteren is het weder geducht wanordelijk toegegaan, toen na de beraadslaging over het al of niet dadelijk in overweging nemen van de wet op de drukpers, hetgeen met 368 tegen 251 stemmen werd aangenomen, de Minister van Justitie de Februarij om- I. wenteling eene noodlottige gebeurtenis noemde. De bergpartij wilde dat de j Minister tot de orde zou worden terug geroepen. De Voorzitter was eindelijk genoodzaakt, daar door het geschreeuw dat van alle kanten opging, niemand zich meer kon doen hooren, de vergadering te sluiten. De beraadslagingen zijn den volgenden dag voortgezet de vertegenwoordi gers waren iets bedaarder. De stemming der gemoederen in de hoofdstad is tegenwoordig zeer kalm, hetgeen ten deele wordt toegeschreven aan de vernieuwde levendigheid, die zich sedert eenigen tijd en bepaaldelijk sedert de aanneming der dotatie- wetbij eenige voorname takken van nijverheid geopenbaard heeft. Zelfs de wijziging van de kieswet schijnt weinig indruk te hebben gemaakt, niettegen staande daaruit blijkt dat het getal kiezers voor de stad Parijs van 224,000 tot 74,000 gedaald, en in de buiten gemeenten nog veel sterker verminderd is. De Generaal Mollière is ten gevolge van het gebruik van vergiftigde champions overleden. Ook de leden van zijn gezin zijn meer of n:in ongesteld. Gisteren had hier op het Champ de Mars een nooit gezien schouwspel plaats. De luchtreiziger Poitevin steeg met een luchtbal op, gezeten op een daar onderaan hangend paard. Het schuitje was met ballast gevuld eri van daar liepen touwen naar beneden, waarin het paard hing, stevig bevestigd met banden en riemen. Het weder was zeer ongunstig, want er woei schier een orkaan, maar de onversaagde reiziger bleef toch bij zijn plan om op te stijgen met zijnen monster-ballon, die bijna 40 ellen in omtrek hal. B;j het verla ten van den grond was het dier zeer onrustig en sloeg geweldig met de poo- tendoch deze woestheid maakte kort daarna plaats voor eene volstrekte on- bewegelijkhcidliet paard liet toen de poolen als verlamd hangen. Ten 6 ure 10 minuten was de opstijging geschied, ten 8 ure kwamen ballonman rn paard weder heelhuids op den grond, op eene opene plek in een boscli in Grisi, in het departement Seine-el-Marne. Het paard had geenerlei letsel van belang bij den ongewonen logt ondervonden; doch op zekere hoogte was zijne ademhaling belemmerd geweest, en was er bloed uit den bek en de neusgaten gestroomd. Zoodra het nedergekomen was begon het met gretig heid gras te eten. De Heer Poitevin kwam kort daarop, gedragen door zijnen togtgenoot, hier ter stede terug. Een drukkersgast van 17 jaren Walker genaamd, van eene zeer onge regelde levenswijze, die eergisteren gevat werd, daar men bij hem het voorne men bespeurde, om op den President der Republiek een' aanslag te wagen, en hij dit ook dadelijk bekende, is naar Bicêtre overgehragt, omdat men meerit dat bij niet wel bij zijne zinnen is. Hij is daar onder het toezigt van Geneesheercn geplaatst. PBÜIS§EX. BERLIJN, 7 Julij. De Regering zal eerdaags maatregelen nemen tot beperking van den aan- merkelijkeri omloop van vreemd papier. Door de opwekkingen van Dr. Gutzlaff hebben zich in onderscheidene plaatsen zendelinggenootschappen gevormd ter verspreiding van het Chris tendom in China; een groot aantal jonge Godgeleerden hebben zich aangebo den om het Evangelie in China te prediken. HM8VEK, In de Fabriek van Lucifers van Deig, te Lauterberg, niet verre van Göltin- genwerken 153 personen aan het maken der strijkstokjes, het bedekken met het mengsel en inpakken enz.; men vervaardigt er ook chemische was- kaarsjes, hoedjes of peperhuisjes voor sigaren en zwam. Ruiten de fabriek werken 54 hout- en beendraaijers72 kartonwerkers, 22 spanendoosmakers 21 kastenmakers en timmerlieden, 10 slotenmakers en blikslagers en 2 touw slagers voor bindgaren, dus te zamen 181. Dan worden nog van elders wekelijks aangevoerd 130,000 ruwe houten busjes. het werk op zijn minst van 200 man; zoodat aan deze ééne fa briek 534 personen werkzaam zijn. Men maakt er dagelijks in 12 uren 4 en in het jaar 1250 millioen zwavel stokjes; waskaarsjes dagelijks 300,000 en in het jaar 90 millioen; sigaren- hoedjes dagelijks 116,000 en in het jaar 36 millioen slag of wrijfzwam da gelijks 24,000 en in het jaar 7J millioen gelakte doosjes 100 per dag. Zij worden wijd en zijd verzonden. Een Engelsch huis ontvangt 's weke lijks 1,000 gros doosjes zwavelstokjes. Buiten de fabriek worden 'sjaarlijks ruim 7 millioen zwavelstokken- of lucifers-doosjes, ruw, gepolijst, van kar ton ijzeren blikken of met goud en zilver versierde doosjes gemaakt. Men heeft Boheemsche houtdraaijersdie 360 doosjes per dag leveren, WVRTEMBERG. STUTTGARDT, 5 Julij. De Koning heeft aan zijn volk eene proclamatie gerigtdoor de nieuwe Mi nisters gecontrasigneerd, waarin de gronden worden uiteengezet, die hem be wogen hebben de Wetgevende Kamer nogmaals te ontbinden en die daarop neêrkomcn, dat hij met haar tot geene schikking heeft kunnen geraken. Hierbij is de vermaning gevoegd zulks bij de nieuwe verkiezingen wel in het oog te houden omdat het mislukken dezer nieuwe proeve zeer ernstige gevol gen zoude kunnen na zich slepen. ©0§TES»ÜK. WEENEN, 7 .Julij. De Keizerlijke Bibliotheek alhier is dezer dagen verrijkt met een zeer oad Grieksch manuscript, getiteld: Boek der verschijning en toekomst van Jesus Christus, hetwelk voor eenigen tijd te Constantinopel is ontdekt door den Hongaarschcn geleerdeWaldiek. Volgens eene noot, welke zich onder op het laatste blad van dit handschrift bevindt, en welke door dezelfde hand als het geheele boek geschreven is, zou het manuscript afkomstig zijn van een Bisschop uit de tweede eeuw, Clement genaamdwiens bestaan tot heden nog onbekend is. Prins Albert van Saksen heeft aan den Keizer een bezoek gebragtter wijl de Koning van Saksen er een bij den Koning van Pruissen aflegde, men denkt met de bedoeling om de onderlinge eensgezindheid te herstellen of te bevorderen. In de verordeningsbladen voor de brievenpostenijzeren spoorwegen en telegraphen leest men de voorschriften over de uitoefening van den brieven- postdienst voor de mede-stoomende posl-spoordicnstbeamblen. Deze hebben een daartoe ingerigte wagonwaarin zij hunne postbetrekkingen geregeld uitoefenen, brieven afgeven, bezorgen, enz. In Beijoren zijn op de spoor wegen gelijke inrigtingen tot stand gebragt. Men zal wegens de schaarschte van het rundervleesch tot het eten van paardenvleesch moeten overgaan, hetgeen de dagbladen zeer aanraden. Waarschijnlijk zal de staat van beleg dezer hoofdstad met 10 Septem ber worden opgeheven omdat dan ook de Keizer zou gekroond worden. Men schrijft uit Smyrna van den 24sleD Junij, dat de Sultan op zijne reis aldaar is aangekomen, en met gejuich ontvangen. Men klaagt in Hongaryë zeer over het gebrek aan handen bij de aan staanden oogstzoodat men wenschtdat de plannen der Regering tot kolo nisatie spoedig verwezenlijkt worden. Vele boeren in Tyrol maken zich gereed om naar Hongaryë te verhuizen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3