LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 12 JULIJ. BIjNJNEJNLAINdsche berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 11 Julij. Uit de dagbladen vernemen wij dat eergisleren de bliksem in onderscheiden streken van Zuidholland, in torens en molens geslagen is, en eenige dezer laatsten daardoor in brand gestoken en vernield zijn. Uit Obdam wordt berigtdat in den nacht van den 9lleD, te midden ener woelige kermisvreugde, brand ontstond in de nieuw gebouwde herberg waarschijnlijk door het aan den zolder hangpnd lamplicht, waardoor dit huis cn nog twee belendende boerewoningen, eene prooi der vlammen zijn geworden. liet plaatselijk bestuur van Rijsenburg heeft de kermis afgeschaft. De wedstrijd van de Koninkl. Jagtclub te Rotterdam zal den 24sten dezer gehouden worden. De 5de haringjager is den 9l,eD dezer te Hellcvoctsluis aangekomen met 301 ton. De zesde algemecne vergadering der Nederlandsche Entomologische Vereenigingzal dit jaar gehouden worden te Arnhem, op Zaturdag 20 Julij, onder voorzitterschap van den fleer Mr. II. Verloren. In de Prov. Friesclie Cour. las men in de vorige week een belangrijk berigt omtrent eene prijsvraag, van hetwelk wij, vroeger door plaatsgebrek verhinderd, thans met eenige verkorting het meest hoofdzakelijke hier la ten volgen. De Friesclie Staatkundige VereenigingenVooruitgang te Leeuwarden, Her vorming zonder wanorde op het Bildt, Staatsburgerschap te Ileerenveen, Grondwet en Orde te SneekOrde en Bezuiniging te Drachten, en Orde en Regt te Gorrciiijk, onderling verbonden onder de zinspreuk: Eendragt maakt Magt, zijn van oordeel, dat de staatkundige bewegingen, zoowel in Frankrijk en Duitsehland als elders, vooral haren grond hebben in het vrij algemeen aangenomen stelsel van belastingen, hetwelk handel en nijverheid veelzijdig drukt en aan banden legt, en de hoogst mogelijke onevenredigheid in de door de verschillende burgers op te brengen schattingen heeft te weeg gebragt, zoodat het niet kan worden ontkend, dat het door den burger op te brengen bedrag in den regel in geene behoorlijke evenredigheid staat tot zijne rijkdommen. De Friesclie staatkundige Vereenigingen zijn door onderzoek in hun gevoelen bevestigd, dat er geen ander goed stelsel kan worden gevonden, dan dat eener regtstreeksche inkomsten-belasting, maar zij zijn er verre af hare overtuiging als eenig mogelijke waarheid te willen doen gelden. Intusschen staat het bij die Vereenigingen vast, dat ook hier de tijd ten sterkste dringt, om de han den te slaan aan het werk der verbetering; en zij wenschen tevens dat dit op de meest bezadigde en meest verstandige wijze geschiede. Daarom hebben zij gemeend de eerste schrede op dien weg te moeten zetten, door zich te wen den aan de meest verheven vernuften en de aan kennis en wetenschap meest rijke mannen der beschaafde wereld, met de uitloving van eenen eereprijs voor de beantwoording der onderstaande prijsvraag, cn de noodige gelden ter be strijding der hieraan onafscheidelijk verbonden uitgaven, te verzamelen door hel openstellen eener algeineene inteekening van vijftig cents; het vrij latende tot hetzelfde doel aan de commissie geschenken toe te zenden. De prijsvraag, zal luiden als volgt: Men stelt zich van de invoering eener algemecne regtstreeksche inkomsten belasting vele voordeden voor, en wel met name: bevordering van vrijheid voor handel, nijverheid en landbouw, besparing van kosten op de inning van bet belasting-bedrag cn eene meer evenredig drukkende verdeeling van dat bedrag tusschcn de burgers. Men inag als waar aannemen, dat de inkomsten de meest billijke grondslag van belasting zijn. Tot nog toe is men echter steeds afgestuit op de zwarig heid, om het bedrag van ieders inkomsten met genoegzame zekerheid en juist- beid te bepalen, hetgeen echter noodzakelijk schijnt, om ze tot eenen meer billijken en minder willekeurigen grondslag te maken, dan de grondslagen, waarnaar de tegenwoordige of andere belastingen geheven worden. Men vraagt alzoo: Hoe is het mogelijk in het algemeenen in het bijzonder voor Nederland bet bedrag van elks inkomsten met zoodanige zekerheid en juistheid te bepa len dat eene belasting daarnaar geheven, en minder willekeurig en meer billijk zoude zijn dan andere, vooral dan de tot nu toe geheven wordende, zonder daardoor inbreuk te maken op het beginsel van vrijen handel en wan delalthans tneer dan door andere belastingen geschiedt? Moet ook een zeker gedeelte van ieders inkomsten van die belasting wor den uitgezonderd of sommige standen verschoond? En moet de heffing in zuivere evenredigheid der inkomsten geschieden, of moeten ook hoogcre in komsten hooger worden belast? Indien dit laatste, in welke mate moet dan de heffing klimmen Moet zoodanige belasting ter vervanging van alle thans beslaande, of slechts van sommige worden ingevoerd Moet zij in eens ter vervanging der af te schaffen belastingen worden inge voerd of trapsgewijze in een bepaald getal jaren En welke belastingen moe ten dan eerst worden vervangencn welke later en laatst Welke voor- en nadeelen zijn uit de invoering eener inkomsten-belasting te wachten De voorwaardenwaaronder deze prijsvraag zal worden uitgeschrevenzijn de volgende Aan den Schrijver van het best gekeurde antwoord zal een prijs worden uit gereikt van duizend Nederlandsche guldens en eene gouden eerepenning van eene nader te bepalen waarde. Indien het bedrag der ter bestrijding der kosten dezer prijsuitschrijving ge dane inteckeningen dit toelaat, zal aan den Schrijver van het antwoord, het welk geoordeeld wordt het meest in waarde met het bekroonde gelijk te staan, eene nader door gemene Commissie te bepalen belooning, hetzij in geld, hetzij in eene eerepenning worden uitgereikt. De antwoorden moeten worden geschreven in de NederduitscheHoog- duilsche of Franscbe taal. De beoordceling zal door bovengenoemde vereenigingen worden opgedragen aan beoordeelaars door haar te kiezen uit een dubbeltalopgemaakt door de Commissie. Van het bedrag der inschrijvingen zal kennis worden gegeven door middel der dagbladen, en op dezelfde wijze zal door de Commissie met de regeling der prijsuitschrijving belast, rekening en verantwoording vau het beheer en de aanwending dier gelden worden gedaan. Voorts behelst dit berigt de bij inzending van prijsvragen gebruikelijke be palingen, en eindigt aldus: »Landgenootenondersteunt ons dan ten deze in onze pogingen. Laten wij allen hier de handen in een slaan, want het geldt de oplossing van een veel zijdig besproken vraagpunt, welke op de rust en bet geluk der volkeren van Europa van den grootsten invloed zijn kan. Dat eene spoedige en algemcene deelneming ons in staat stelle binnen korten tijd tot de uitschrijving der voor gestelde prijs over te gaan I" 's GRAVENI1AGE, 11 Julij. Ons is Ier oore gekomen, zegt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbodedat de regering zou hebben besloten, om tot verbetering van het Muntwezen in Neêrlands-Indië eenen krachtdadigen maatregel voor te stellen. Men spreekt van eene belangrijke geldleening tot dat einde. De Minister van Oorlog heeft bekend gemaakt dat op het Topographisch Bureau van zijn departement in steendruk wordt gebragt eene door de Officie ren van den Generalen Staf vervaardigde Topographische Kaart des Rijks, op de schaal van 1/50,000, al die bijzonderheden bevattende, welke de grootte der schaal slechts eenigzins toelaat; dat de kaart ontwikkeld is, volgens de gewijzigde projectie van Flamstedterwijl tusschen de vaste punten van de groote driehoeksmeting, van den Generaal Kraijenholl, door middel van secon daire en tertiaire triangulatien zooveel vaste punten zijn verkregen, als vcr- eischt werden, om aan het geheel de meest mogelijke juistheid van ligging te verzekeren. Dat de geheele kaart zal bestaan uil G2 bladen; dat elk blad 8 palmen breed en 5 palmen boog is, en alzoo eene oppervlakte aanwijst van 1000 vier kante mijlen, of 40 vierkante uren van 5000 ellen, doorsneden met de meri dianen en parallellen van 5' tot 5'; zijnde de eerste meridiaan, waaruit de lengtegraden gerekend worden, genomen door den toren der Weslerkerk van Amsterdam. Dat verder, ten einde niemand te verpligten meerdere bladen te nemen, dan hij voor zijn gebruik benoodigd beeft, de voorschreven kaart, achterecn- J volgend, in afzonderlijke bladen, tegen den prijs van 2.80 voor elk vol

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1