BUITEN LA NDSC HE BEK IGTEN. PUBLICATIE. {,i het Binnengasthuis alhier is eergisteren een meisje van 4 jaren aan de watervrees overleden. Zij was den 25slcn Mei op den stoep van hare on- ders spelende, door cenen hond in het aangezigt gebeten. ARNHEM, 7 Julij. Het landgoed Rijsselt onder Gorssel groot ruiin 50 bunders, is aangekocht om er cene inrigting te vestigen tot zedelijke opleiding van verwaarloosde knapen, in navolging van hetgeen te Mettray en elders in Frankrijk zoo goede uitkomsten oplevert. De aankoop is geschied uit gelden, door men- selien vrienden in Nederland op aanzoek van den heer W. H. Suringar hijeen- gebragt. JEW OEI. ART O. LONDEN, G julij. Uit den openbaar gemaakton staat der inkomsten gedurende de 3 laatste maanden blijkt, dat er, in vergelijking van het vorige jaar, en niettegen staande de lagere schaal van regten op de suiker, eene vermeerdering van 204,931 heeft plaats gehad. De Koningin heeft besloten in Canada nog een Protestantse!) Bisdom op te riglennamelijk te Montreal. De tegenwoordige Bisschop, die geheel Canada bestuurdezal voortaan den titel voeren van Bisschop van Quebec. De gewezen Koning der Franschen neemt in beterschap toe en doet j dagelijks kleine uitstapjes. Het lijk van wijlen Sir Robert Peel is den 5llcn zonder eenige statie langs den spoorweg naar Tamworth vervoerd, waar het Dingsdag in het familie-graf zal worden bijgezet. Duizenden vergezelden uit eigen beweging bet lijk tot aan den spoorweg. i Men heeft het plan gevormd om voor Sir Robert Peel een gedenklceken op te rigten, uit de bijdragen van alle standen des rijks. Iedere bijdrage mag niet meer dan één stuiver zijn. Er heeft zich tot ontvangst dier gelden eene commissie gevormd, waarin men Lord John RussellBurggraaf Hardinge, den Heer \V. E. Gladstone, enz. opmerkt. Robert Pate, die II. M. onlangs een slag in bet aangezigt heeft toege- bragtis gisteren op nieuw veihoord, en daarna verwezen naar den gewonen strafregtcr, ter zake van beleediging der Vorstin. Hij is terstond uit bet huis van bewaring, waarin bij tot das ver in hechtenis werd gehouden, naar de gevangenis van Newgate overgebragt. Het is nog niet bekend wat hem tot zulk een euveldaad bewogen heeft. De ex-Minister vari Gratie en Justitie der Romeinsche Republiekde Graaf Severirio Bertolu, is wegens bet rondzenden van bedelbrieven naar de gevangenis vervoerd. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Julij. Er zijn twee Leeraars der Protestantsche Godsdienst benoemd lot leden van den Iloogen Raad van Onderwijs, de Ileeren Montandon en Cuvier. De lieer Coquereldie benoemd zou geworden zijn heeft gevraagd wegens zijne me nigvuldige bezigheden, niet in aanmerking te komen. De Heer Dupin is weder met 325 stemmen tot Voorzitter van de Wet gevende Vergadering benoemd. De Minister van Finantiën heeft in de Commissie voor de bcgrooting gezegd, dat de toestand van 's Rijks geldmiddelen gunstig is, zoodat hij noch dit noch hel volgende jaar een buitengewoon crcdiet zal behoeven aan te vragen. Er zijn te Petersburg onderhandelingen aangeknoopt over een verdrag betreffende den letterkundigen eigendom in de beide landen. Den 30stcn Junij is het Concilie te Lyon geopend, dat door den Aarts bisschop van die stad was bijeengeroepen. Uit Zwitserland wordt, gemeld dat dit jaar in het geheele gebergte zoo veel verwoesting door onweders wordt aangerigtals men bij mcnschen- geheugen zich kan berinneren dat ooit beeft plaats gehad. SPANJE. MADRID, 30 Junij. Tiet bewind heeft 20 mill, realen beschikbaar gesteld, voor het aanbouwen en uitrusten van twee stoomschepen, elk van 500 paardenkracht, uitsluitend bestemd voor de bescherming van het eiland Cuba, De Afgevaardigden der Nederlandschc houders van Spaansche fondsen zijn hier aangekomen. Men gelooft, dat de dirigerende commissie tot rege ling der schuld, binnen weinige dagen de vertoogen der afgevaardigden van de vreemde schuldeischcrs zal hooien. S ARDINIE. TURYN, 1 Julij. Bij de Kamer van Afgevaardigden is beden ter tafel gebragt hel ontwerp van wet waarbij de regering gemagtigd wordt tot eene nieuwe uitgifte van G mill, renten. De meeste redenaars, hebben de noodzakelijkheid dier nieuwe leening erkend, maar de Ministers verweten, dat zij niet genoeg gedaan hadden tot herstel van bet evenwigt tusschcn inkomsten en uilgaven. Een der leden beschouwde de som van 32 millioen voor hel leger, veel te boog voor de krachten des lands, en stelde dat het Ministerie vóór den 15den October aanst. eene begrooting van uitgaven voor 1851 zou indienen, niet te boven gaande het bedrag van JGO millioen. en om tol dat einde gelijktijdig een volledig zamcnslel van organieke weiten voor de geldmiddelen voor te dragen, waarbij het tegenwoordige omslagtigc en kostbare stelsel van beheer vereenvoudigd werd. De Minister van Finantiën zal morgen op een en ander antwoorden. I TA EIK. ROME, 29 Jnnij. De Paus beeft van de overeenkomst afgezien, welke bij zich in Mei en September 1848, door den drang der omstandigheden beeft laten welgeval len, en waarbij de geestelijke goederen zijn verbonden geworden, ten einde binnen den lijd van 15 jaren, in jaarIijksclie termijnen, de schatkist met 4 millioen le hulp te komen. Hij zal zich vergenoegen met eene jaarlijksehe bijdrage van 100,000 kroonen, welke zullen worden aangewend ter intrekking van liet papieren geld. WURTEMBERCi. STUTTGARDT4 Julij. Eergisteren is een nieuw Ministerie benoemd en gisteren is de Landsverga dering ontbonden. Voordat deze uiteen ging hield bare Voorzitter, de Heer Schoder, eene rede, waarin onder anderen het volgende voorkwam: Toen ik in Decrmber 1849 eenige woorden tot afscheid aan u rigtte, zeide ik dat de ontbinding der Kamer grondwettig was, bijaldien de Regering besloten bad den wil des volks te eerbiedigen. Het volk heeft gesproken bet heelt eene vergadering verkozen in welke de Regering naauwelijks op ééne slem kon rekenen. Maar de Regering heeft den wil des volks niet geëerbiedigd. Thans staan nieuwe Ministers aan het hoofd der Regering; het stelsel is het zelfde gebleven, en de Kamer op nieuw ontbonden. Of de Regering zich thans naar den wil des volks zal schikken, zal nader blijken. Maar wij mo gen in gemoede zeggen: de landsvergadering beeft haren pligt gedaan. Er stonden slechts twee wegen voor haar open zij moest of haar regl handha venof al meer en meer toegeven en daardoor de zaak des volks bederven. Zij heeft hel eerste gedaan zij heeft den strijd gevoerd met gematigdheid en standvastigheid. Wij mogen daarom deze vergadering met een goed geweten verlaten. Gaat voort te strijden voor regt en vrijheid; bevordert door leer en voorbeeld de zedelijkheid, en, waar gij moedeloozcn vindt, bemoedigt ben door bun voor te houden dal de Voorzienigheid de zaak der vrijheid niet zal verlaten. 00§TENI1JK. WEENKN, 4 Julij. Den lslen dezer is de nieuwe verordening op de regtspleging in strafzaken ingevoerd, na het houden van cene pleglige godsdienstoefening. Men zegt dat de Regering een besluit zou hebben genomen om bel le ger op 80,000 man te verminderen. Volgens handelsbrieven nemen de financiële hulpbronnen der Regering dagelijks toe. De voornaamste zwarigheid is echter de scbaarsebte aan klin kende munt cn de liooge stand van den wisselkoers, waartegen de Regering eerdaags nadrukkelijke maatregelen zal nemen. -Even als de gevallen van krankzinnigheid, nemen bier de zelfmoorden op cene onrustbarende wijze toe. Uit Venetië wordt gemeld, dat de Lagunenbrug die in den laatslen oorlog voor ccn gedeelte vernield werd, wederom geheel hersteld is. A Ij GER IE, 30 Junij. Dezer dagen is eene afJeeling onder bevel van den Generaal de St, Armand uitgetrokken, om verscheidene oproerige stammen, die hoofdzakelijk weiger den de achterstallige belasting van 1849 cn die van 1850 te voldoen, ten onder le brengen. De afdeebng begaf zich daartoe bet eerst naar de valei van Oued-cl-Abiod. De ovcrvallene opperhoofden konden niet anders dan zich onderwerpen cn betalen. Verder stuitten de troepen bij den doortogt van Kanga te Tignahanimias, wegens de vervaarlijke rotsblokken, die er ellen boog in opgestapeld lagen. Na zes uren arbeid slaagde men er in een mijn te leggen die, eenmaal met gunstig gevolg gesprongen, de troepen veroor loofde bun weg te vervolgen, en na een raoeijelijken marsch vond men ccn in de rots gebeiteld Lalijnsch opschrift, hetwelk bewees dat onder de regering van Antoninus Pius (omstreeks 150 jaren na J. C.) bet zesde Romeinsclio legioen daar gekampeerd had. Eenige dagen daarna was de afdeeling in de nabijheid van de door de stam men van Sahel en Setif bewoonde dorpen aangekomen. Deze alhoewel mede overvallen, weigerden zich te onderwerpen, er ontstond een bloedig gevecht, waarbij van beide zijden vele dooden vieleneen aantal strijders gekwetst werden cn 25 oproerlingen gevangen werden genomen hierop namen de op perhoofden der stammen met hunne onderhoorigen de vlugt en slaken de troe pen vervolgens de dorpen in brand die tot aan de steile rotsen waaraan zij grensden, door liet vuur zijn verteerd; omdat men alleen door dergelijke ge strenge handelwijze de oproerige stammen kan ten onder brengen. §TAR§ HERIG TEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijenvan den ll(ien April 1827, benoemd tot liet

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3