tich verpligt gerekend de quaestiën liter in behandelingop het ware terrein tern" te brengen en de in zijn oog verkeerde stellingen der tegenstanders van de wet te wederleggen. De Heer van der Linden heeft vooral het beginsel der wetten verdedigd en de aanvallen tegen hetzelve afgeweerd. Ook hij, gelijk al de Sprekers van heden, die zich voor de wet verklaarden, hebben zich meermalen beroepen op de rede van den Meer van Ryckevorsel van Zdtimlag. De Heer Donker Curtins, de laatste spreker van beden, heeft de wetten met warmte en op eene eigenaardige wijze verdedigd hij ziet in de aanne ming veel heil voor het vaderland en had wel geweuscht, flat geerie finantiële bezwaren zich zouden hebben verzet tegen het nog op ruimer schaal toepassen van het beginsel van vrijen handelbepaaldelijk door afschaffing èn van for maliteiten èn van ongeldcn, die alsnog den handel drukken. Niet het drijven of dreigen van Engeland zegt hij, heelt de Regering be wogen deze wetsontwerpen aan te bieden dat kunnen daadzaken bewijzen; want reeds in Mei 1848 is de toenmalige Regering er op uit geweest om ren onderzoek in te stellen omtrent de vraag wat er bier gedaan zou moeten worden indien in Engeland inogt tot stand komen eene verandering in de scheepvaartwetgeving. De Regering is derhalve vooruit geweest; want naau- welijks was het Ministerie van 13 Mei geconstitueerd of de vraag werd be handeld wat te doen als Engeland den groolen maatregel neemtwaarvan het destijds zwanger ging, en het antwoord was eenparig: o Jammer dat Ne derland niet vooruit is; jammer dat niet wij, wier voorvaderen allereerst de vrijheid van handel huldigden dat niet wij het-voorbeeld gaven in plaats van te volgen. Over de zaak zelf was bij het Kabinet geen verschil, want men was innig overtuigd, dat, wil Nederland een handelstaat zijn, het ook de vrijheid van handel tot grondslag moet aannemen. De spr. betoogt verder hoe men hier een wereldmarkt kan hebben en hoe onze weinige uitvoer dan van zelf gemakkelijk mede gaat. Voorts voert spr. een vodlbecld aan van twee steden, die eene markt willen vestigen, en de eene zegt, dat is heel eenvoudig; doe maar alles wat onzen buren aangenaam kan zijn; laat ze komen met eigen kar, met eigen paard of schuit en zorg dat gij eene goede plaats hebt om kar en paard of schuit te bergen. Maar nu zegt de andere: ja, zulk eene markt is waarlijk eene goede zaak; maar gij moogt er niet anders komen dan met onze marktschuiten, met onze karren en paarden en dan moet gij nog voor uw verblijf zooveel of zooveel betalen eriz. Waar zullen de kooplieden komen en zoo is 't in 'l groot. Eerste Earner tier Staten-Generaal, Zitting van Maandag 1 Julij. Na voorafgaande werkzaamheden zijn de beraadslagingen over de wet op de verkiezingen geopend. De Heeren Lichtenvelt, Engelkens, Martens, Insinger en Hoffman hebben de voordragt bestreden, om den te laag gesteldcn census en de daaraan verknochte te groote uitbreiding van het democratisch beginsel; de gelijkstelling van den aanslag met werkelijke betaling; de indeeling der kiesdistricten; de verordening op de wijze van stemming, en het overlaten van de indeeling der onder-kiesdistricten aan de Regering. Zij vonden geen bezwaar, om het voorloopig bestaande reglement nog te bebonden. De Heeren Beerenbroek, van Meurs en Corver-Hooft hebben het ontwerp verdedigd. Zij zouden over de bezwaren beenstappen, omdat de tabel der in- dceling, bcboorende bij art. 99 der wet, na vijf jaren herzien zal moeten worden. 2 Julij. Telegraphlsch Berigt, 4 uur 30 min. De Eerste Kamer heeft heden de Kieswet aangeaomeo met 26 tegen 10 stemmen. DEN HELDER. 29 Jnnij. In den afgeloopen nacht is er aan den Burg, op Texel, eene zware on weersbui losgebroken. Omstreeks 2 ure sloeg de bliksem in den toren en wel zoo hevig, dat er een gat in den muur brak van wel 1 Ned. el dianieter; de steenen werden over de kramen van de vischmarkt been geworpen zelfs tot aan het oude raadhuis. Ook de kerk is op verscheidene plaatsen bescha digd. Bij menschen geheugen heeft men liet onweer daar nooit zoo hevig en van nabij waargenomen. 8U1TEJNLAJNDSCHE BERiGTEN. ENGELAND. LONDEN, 29 Junij. De motie van den Heer Roebuck, tot goedkeuring der bnitenlandsche Staat kunde van de Regering, is eindelijk gisteren nacht om 4 ure door het huis der Gemeenten met 310 tegen 264 stemmen aangenomen. Eergisteren middag heeft een fatsoenlijk gekleed Heer, die nader bleek te zijn Robert Pate, een man van 40 jaar en zoon van een aanzienlijk grond bezitter, H. M. de Koningin met eenen dnnnen rotting een' slag toegebragt waardoor baar wang getroffen en haar hoed gescheurd werd. Zij wilde juist op de binneplaats van het hotel van den Hertog \an Cambridge, wien zij een bezoek gebragt bad, in haar rijtuig stappen. De dader is dadelijk gevangen genomen. Sir Robert Peel heeft beden een zwaren val van zijn paard gedaan, waardoor het sleutelbeen op drie plaatsen gebroken en het gelaat gewond is. De deelneming in alle standen is groot. De aanvoer van frnilen, groenten en nieuwe aardappelen is tegenwooidig alhier verbazend groot; op eenen enkelen dag werden aangevoerd van Rotter dam 1301 zakken en 3783 manden aardappelen, 197 rn. kersen en 35 m. komkommers en meloenen: van Dordrecht 48 groote korven aardappelen, 20 dito kersen, 29 dito wortelen en 8 dito groenten. Van Antwerpen 26 m. jonge erwten en 1384 m. fruit; van Havre 1576 m. fruit; van Duinkerken 809 m. en 49 k. aardappelen, 253 dozijn bloemkool en 1124 m. kersen, alles ineest voor deze Stad daarentegen worden de Iruilen enz., die te Huil aangebragt wordenveelal naar Birmingham Manchester en Liverpool vervoerd. Er zijn deze week uit Nederland aanzienlijke hoeveelheden goud aan gebragt. Volgens berigten van Bombay van 25 Mei, zijn te Benares 30 booten met 3000 vaten buskruid in de lucht gesprongen, waardoor behalve de groote verwoesting aan buizen, 420 personen gedood en ruim 800 gekwetst zijn. SARD11V1E. TURYN24 Junij. De Regering heeft aan de Kamer van Afgevaardigden wederom magtiging gevraagd tot bet aangaan eener leening van 100 milliocn fr. De Regtbank te Sassari beeft beslist, dat er geen termen waren om den Bisschop dier stad te vervolgen wegens zijne verklaring dat bij zich voegde hij de ineening van den Aartsbisschop Franzoni, in zijne circulaire uitge drukt; waarom deze door de Regtbank alhier veroordeeld is. De Advocaat-fiscaal vroeg daarop verzending dier zaak naar het Hof van Appelhetgeen door de beschuldigings-seclie werd toegestaan. ITALIË, ROME, 15 Junij. He Overste Zambeceari, die tijdens de belegering van Rome door de Fran- schen een legioen aanvoerde, beeft thans bet bevel over de rooverbende welke zich in de Ravenna ophoudt. Hij voert 4 stukken geschut met zich. Zijn plan is wel niet om den Pans weder te verjagendoch nood schijnt hem tot die levenswijs te dwingen, daar men noch in het binnenland, noch in het buitenland die republikeinen wil dulden. De onderhandelingen van de Regering met het Huis Rothschild om trent het laatste gedeelte der leening, schijnen nog geen goed gevolg te heb ben gehad, daar de Paus de voorregten weigert toe te staan, welke Rothschild voor zijne Israëlitische geloofsgenoot en in den Kerkdijken Staat vordert. l)e schrijver van het dagblad de Opinionete Florence, is tot 500 fr. boete en 15 dagen gevangenis veroordeeldwegens een artikel over de ver meende regten der kerk. WIIRTEMBEBG. STUTTGARDT, 28 Junij. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 50 tegen 11 stemmen de aanklagte tegen het Ministerie, wegens zijne toestemming tot het instellen der interimistische bonds-coinmissie zonder voorafgaand verlof der landsverga dering, enz. goedgekeurd. Geen der Ministers was tegenwoordig. De Presi dent der Kamer verklaarde, dat hij, overeenkomstig dit besluit, nog beden aan den President van het Hooge Gercgtshof den last zoude doen geworden, om het Hof te doen bijeenkomen. Heden zullen de aanklager en de gevol- inagtigde voor de aanklagte jegens het Ministerie gekozen worden en alsdan in behandeling worden genomen een heden ingekomen Koninklijk besluit tot voorloopige voortheffing der belastingen van 1 Julij tot 30 September.Den 29sleD heeft de Kamer die voorloopige beffing slechts toegestaan voor twee maanden. De Ministers hadden huu ontslag ingediendhetgeen door den Koning niet was aangenomen. De begrooting van Beijeren voor 18491851, loont een jaarlijksch tekort aan van 2j mill. Ned. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 Junij. De sommen, die uit Nederland voor renten van Oostenrijkscb staatspapier ontvangen zijn, ten einde weder in Oostenrijkscbe schuld brieven te beleggen, bedragen bijna 7 millioen. ZWEDEN. Z. M. de Koning beeft ter herinnering aan bet Huwelijk van den Kroon prins en de^. Prinses Louisa der Nederlandeneen fonds ingesteldonder de benaming van Brnidgeschenks-fonds van Prinses Louise, waaruit jaarlijks op 19 Jnnij aan vijf onbemiddelde, doch door deugd eu goede zeden zicli onder scheidende meisjes van Stokholm elk lOOrtli. beo. als bruidsgeschenk bij liuu huwelijk zal worden uitgereikt. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 26 Junij. In de zitting der beide Kamers heeft de Regering mededceling gedaan van den slaat der onderhandelingen met Pruisscn. Aan die Regering waren twee voorstellen gedaandie de volkomen goedkeuring van Engeland cn Rusland wegdragen. Men wachtte het antwoord van Pruissen spoedig in. Die voor stellen hebben aan het Volks-huis niet bevallen en tot lievige beraadslagingen aanleiding gegeventen gevolge waarvan de Minister van Oorlog zijn ontslag zou nemen. TURK YE. Uit Semlin wordt van den 21steD Junij gemeld, dat de hoofden van den opstand in Bulgarije te Belgradcicza (hetgeen door de opstandelingen wel aan-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3