BUlTEiNLAJNDSCHE BER1GTEJN. Art. 167 wordt aangenomen met 59 tegen 4 stemmen. De volgende artt. «orden achtervolgcns de meeste gaaf, sommige na eenige beraadslaging aan genomen. Daarop worden de beraadslagingen gesloten en is men tot de stemming overgegaan over het geheele ontwerp der Provinciale wet. Het wordt aange nomen met 58 tegen 6 stemmen-, en tal alzoo aan dc Eerste Kamer worden verzonden. Tegen hebben gestemd de Hceren: van Randwyck, WintCr- bergh, de Moraaz, v. Nispen, VVintgens en Groen. De commissie van Rapporteurs is gereed haar algemeen verslag uit te bren gen over het ontwerp van wetnopens de kosten van het Regentschap. De dag der beraadslagingen zal nader worden bepaald. Dc Voorzitter stelt alsnu voor, de discussiën over de scheepvaartwetten te bepalen op Donderdag, en inmiddels te behandelen liet wets-ontwerp, heden ingekomenbetrekkelijk de verdaging der bijeenkomst van de Provinciale Staten. De heer Sloct wenscht die disenssiën tot Maandag uitgesteld te zienten einde men, meer dan in twee dagen geschieden kan, zich kunne voorbereiden tot de behandeling dier wetten, waaromtrent inmiddels dat de Kamer bezig is geweest met de beide organieke wetten, nog eenige geschriften zijn inge komen. De Heer Duymaer van Twist ondersteunt het voorstel van den Voorzitter. Dc Heer van Ryckcvorsel dringt krachtig aan op de aanneming van het voorstel des Voorzitters. In Hoofdelijke omvragc gebragt, is het voorstel van den Voorzitter met 39 tegen 26 aangenomen en blijven dus de discussiën, over de scheepvaartwetten bepaald op Donderdag 27 Junij ten 11 ure 's morgens. GOUDA 21 Junij. De Stedelijke Raad beeft tot Docenten bij het op te rigten Gymnasium benoemd in de Fransche, Engrlsche en Hoogduitsche taal- en letterkunde, de Heeren Champury, Neuwceller en Fricke. Met opzigt tot den Lector in de wis- en natuurkundige wetenschappen, heeft de raad goedgevonden te be palen, dat aan deze betrekking zal worden verhonden eene jaarwedde van ƒ1200, in plaats van ƒ1000, zoo als aanvankelijk was vastgesteld. Heeren Curatoren zijn uitgenoodigd aan dit raadsbesluit bekendheid te geven en eene vernieuwde oproeping te doen van Candidatenwaarvan men verneemt, dat voor deze betrekking thans bij voorkeur zullen in aanmerking komen zoo danige mannendie zich met doceren hebben onledig gehouden. ENGELAND. LONDEN, 22 Junij. Heden namiddag ten 3 ure is in de Kapel van het Baekingham-Paleis de Doop geschied van den jongsten Zoon van Koningin Victoria en Prins Albert. De Aartsbisschop van Canterbury nam de dienst waar. Dc Peters en Meter waren: de heden hier aangekomen Prins van Pruisscn, de Hertog van Welling ton en de Hertogin Ida van Saksen-Weimar. De Times gaat voort met Lord Palmerston over zijn gehouden gedrag als Minister, te beschuldigen. Er is gcene gevestigde magt in Europa, zegt het, waarmede de Lord geen geschil heeft gehad, geen oproer is er, dat hij niet in de hand heeft gewerkt en naderhand bedrogen. Ondertusschcn wordt van de 30 provinciale bladen slechts door één liet gedrag van den Minister afge keurd. Als een tegenhanger van hetgeen in het Hoogerhuis is geschied, zal de lieer Roebuck in het Lagerhuis Maandag dc volgende motie voorstellen: dat de be ginselen, die tot dusver aan de staatknnde van Hr. Ms. Regering tot riglsnoer hebben gestrekt, zoodanig zijn als gevorderd werden tot het onbevlekt bewa ren van de eer en waardigheid dezes lands en in tijden van voorbeeldelooze moeijelijkheden het best geschikt, om tussehen Engeland en verschillende na tiën der wereld den vrede te bewaren. Als amendement daarop heeft de Heer Hume voorgesteld: Overwegende dat de staatkunde, in moeijelijke omstandigheden in het algemeen door H. M. kabinet gevolgd, van dien aard is, dal zij overeenstemt met en bevorderlijk is aan de dierste belangen der natie, zoo heeft dit Huis besloten om het te genwoordige ministerie bij voortduring het meest onbepaalde vertrouwen te schenken." Gisteren heeft alhier eene vergadering plaats gehad tot ondersteuning van bet Zcndclingswcrk op Borneo. Dc Bisschop van Manchester stelde daarin een besluit voor, om den Almagtige te danken voor de opening van dat eiland voor het Christendomwaartoe Sir J. Brooke zoo ijverig was werkzaam ge weest. Dit besluit werd aangenomen. Er werd kennis gegeven, dat te Sa rawak eene kerk en school der Zendelingen waren opgerigt; dat eene poging zou worden gedaan tot vergrooting van hel getal Zendelingen en men erkende de noodzakelijkheid om een Bisschop naar den Indischen Archipel af te zenden. FRANRRIJH. PARIJS, 23 Junij. Gisteren is in de Wetgevende Vergadering het verslag der Commissie voor gelezen omtrent de verhooging van de bezoldiging van den President der Re publiek. De Commissie heeft voorgesteld in plaats van eene jaarlijksche be zoldiging van 3 millioen fr., voor eens 1,600,000 fr. aan den President toe te staan. Men spreekt van een bemiddelend voorstelom dc toelage eens vooral ep 2,400,000 fr. te bepalen. Al de leden, die tot de eigenlijk gezegde partij van den President belmoren en afwezig waren, zijn met den lelegraaph naar Parijs ontboden. De Vergadering heeft beslotenhet voorstel eener wettelijke verordening te gen het tweegevecht in overweging te nemen. Terwijl onderscheiden leden dit voorstel ter tafel bragten, maakte liet eenen slechten indrukdat de Generaal Changarnier eene dagorde aan het leger heeft bekend gemaakt, waarin hij zegt, dat hij al de militairen, die om wettige reden geduelleerd hebben, onder zijne bijzondere bescherming neemt. Dc Generaal Ia Hitte heeft aangekondigddat het Bewind van Groot- Britannie er in bewilligt, om de overeenkomst van 18 April, te Londen ge sloten in plaats te stellen van die van Athene. Dien ten gevolge zal de Fransche Ambassadeur naar Londen terugkeeren. Volgens de nieuwe kieswet zal liet getal kiezers in bet departement der Seine thans niet meer dan 200,000 beloopen onder de vorige wet beliep bet meer dan 378,000. Er zijn in de laatste dagen in dc hoofdstad weder onderscheiden geheime kruidfabrieken ontdekt. SARDINIË. TURYN, 16 Junij. De Regering gaat rustig voort op den door haar ingeslagen weg van gema tigde hervorming. Ofschoon dc lange oorlog en al de aankleve van dien on gehoorde sommen heeft verslonden, kan het land echter aan al zijne vcrplig- tingen voldoen, en verliest de Regering de stoffelijke belangen der natie niet uit het oog. Het hof van Cassatie beeft de voorziening van 14 geestelijken verworpen, welke veroordeeld waren ter zake tan verzet tegen de burgerlijke overheid. De inschrijvingen voor een geschenk aan den Aartsbisschop Franzoni be dragen reeds bijna 4000 fr. Er is een andere inschrijving in omloop om aan den Minister Sicardi, die de wet op het afschaffen der burgerlijke voor- regten der geestelijkheid heeft aangeboden, een prachtig geschenk aan te bieden. Niet alleen de liberale, maar ook andere bladen verdedigen de wel Si cardi; zoo bevat bet ultra-behoudende blad II Resorgimento onder anderen eene redenering ter verdediging der wet, zegt dat de Paus omtrent de inzig- ten der Regering misleid is, en eindigt aldus: Daar de feiten, in de allo cutie aangehaald niet met de waarheid overeenkomstig zijnen daar men niet kan onderstellen dat het hof van Rome daarvan geheel onkundig is ge weest, zoo moet men daaruit opmaken dat de redenen, die tot deze allocutie en tot de aan het Piemontescbe ministerie gerigte nota aanleiding gegeven heb ben (eene nota die, tegen alle diplomatieke voegzaamheid, reeds vooraf in de dagbladen was bekend gemaakt), niet van zuiver godsdienstigen aard waren. «Gewoon om de uitspraken van den 11. Apost. Stoel te eerbiedigen, buigen wij het hoofd voor dc ondoorgrondelijke raadsbesluiten der Voorzienigheiddie zich soms van de menschelijke verkeerdheden, dwalingen en hartstogten weet te bedienen om verhevener oogmerken te bereiken. En zoo wij ons aan den eenen kant verheugen kunnen, dat de droefenis des Pausen getemperd wordt door de dankbaarheidwaarvan hij doordrongen is jegens de Katholijke en niet-Katholijke Vorsten, die hem in het bewind van de Kerkelijke Stalen her steld hebben, dan moeten wij, die opregte Katholijkcn zijn, aan den anderen kant vurige gebeden tot den Allerhoogste rigten, opdat het hof van Rome verstandiger en opregter raadslieden moge vinden wat betreft de aangelegen heden die het met vreemde Regeringen te behandelen heeft, en die tot hare burgerlijke en wereldlijke regtcn betrekking hebben." ITALIË, ROME, 14 Junij. Werkelijk heeft de Paus eene Commissie van 7 Kardinalen benoemd, om het bestuur van den Kerkdijken Staat bepaald te regelen. Volgens het nieuwe ontwerp van organisatie zal de Kerkelijke Staat verdeeld worden in vier groote provinciën, elke bestuurd door een Kardinaal-Legaat, die in regtstreeksche betrekking met deri Kardinaal Staats-Secretaris zal staaninaar in alle administrative zaken geheel onafhankelijk zal kunnen handelen, waardoor een afzonderlijk Ministerie van Rinnenl. Zaken overbodig wordt, zullende dit dan ook met de Slaats-Sccretarie worden zaracngesmolten. Het Ministerie van Politie, dat thans met dat van binnenl. zaken vereenigd is, is, zal weder daarvan afgescheidenen Mgr. Matteuccimet den titel van Gouverneur van Rome, aan het hoofd daarvan geplaatst worden. Hel Minis terie van Finantiën zou aan Mgr. Grassellini worden toevertrouwdterwijl ook dat van justitie aan een Prelaat zou worden opgedragen. Met het de partement van oorlog, en met dat van openbare werken zouden voortdurend leeken belast blijven. De Commissie van zevenen is gelast om aan deze orga nisatie de laatste hand te leggen. Tc Torsombrone is thans een tegenhanger van het beeld van de 11. Maagd te Riminidat ook de oogen beweegt. Die plaats zal nu eene mededingster worden voor Rimini. Brieven uit Florence meldendat de Groothertog run Toskanc de re gering had nedergelegd. PRUIliEN. BERLIJN, 22 Junij. De eerste Hcssische Minister Hassenpllug, is te Greifswald bij verstek ver oordeeld tot 14 dagen gevangenis, de teruggave der verduisterde golden, en vervallen verklaard van de Pruissischc Staatsdienst.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3