hindert! de kerk van SI. Pieler te verlaten. Jnlu&clicn werd een persoon, in de Italiaansche volksdragt gekleed, die zich hoogst oneerbiedige handelingen Lij de processie in de kerk veroorloofdedeswege op last van een Fransch Officier in hechtenis genomen. Naar de wacht gebragt, werd hij aldaar on derzocht, en werden twee geladen pistolen bij hem gevonden. Deze persoon werd terstond naar de gevangenis gebragt. Naar men verzekert moet zijn signalement volmaakt overeenkomen met dat van een der personen, vermeld in den brief, dien de Paus des morgens ontvangen had. Graaf Fiumi de neef van den Kardinaal Delia Genga, is op liet ma ken van valsche hankbilletlen betrapt. Uit Toryn wordt gemeld, dat de Aartsbisschop Fransoni, weigert de hem door de Keglbank opgelegde boete te betalen. IOORWEC1E1V CIIRISTIANIA5 Junij. De landverhuizingen zullen dit jaar op eene veel groolere schaal dan ooit te voren plaats hebben. Men berekent het aantal personen, dat zich naar Ame rika zal begeven, op meer dan 20.000, staande in verhouding der bevolking als 2 tot 100. Alleen uit de gemeente Loclas, provincie Aggerhuns, die 5195 inwoners telt, hebben zich 633 personen naar New-York ingescheept. TURHYE. CONSTANTINOPEL 4 Junij. Eergisteren is do Sultan van hier vertrokken om zijne voorgenomen reis naar den Archipel te doen, hij zal eerst Smyrna, Scio en Rhodus bezoeken. De Sultan wordt door een smaldeel stoomschepen begeleid. De vloot bestaande uit 4 linieschepen2 fregatten3 korvetten en 3 kleinere vaartuigen, was den 31slcn Mei uit de Dardanellen gezeild, mede naar den Archipel koers zettende. OOST-IIBIE. BATAVIA 27 April. In de Javasche Courant van den 24s,eD April leest men nog de volgende berigten «Men verneemt dat de pogingen der commissie voor de oprig ting eener proef- bcwaarschool te Batavia, in de nabijheid van Weltevreden en Noordwijk, waar van melding gemaakt is in dc Javasche Courant van 27 Fehruarij jl., aan vankelijk met zoodanigen gunstigen uitslag zijn bekroond, dat de bedoelde school, te Passar-Baroezal worden geopend met den lsleD Mei aanstaande, in het huis vroeger bewoond door de weduwe Vos. Het is de commissie gelukt, voor de leiding dezer inrigling, de personen van G. Buijs en diens huisvrouw in dienst te bekomenbeiden geboren in Nederland en sedert kort hier aanwezig, die in hunne taak zullen worden bijgestaan door zoovele vrouwelijke secondanteninsgelijks in Nederland gebo ren, als het getal kinderen zal vorderen. Da kinderen zullen van 84 ure, behoudens de noodige rust, afwisselend worden bezig gehouden met spelenverhalen en oefening in het verstaan en spreken onzer moedertaal, met het leeren kennen van letters, cijfers en kleu ren, en in het algemeen met hetgeen de ontwikkeling van het denkvermogen kan bevorderen, ten einde hen beter vatbaar te doen worden voor het lager onderwijsterwijl voor doelmatige ligchaamsoefening de noodige gymnastische toestellen ter plaatse aanwezig zijn. De Heer Buijs heeft zich bereid getoond, voorloopig een tiental kostkinderen aan te nemen en tevensbuiten de uren voor de bewaarschool bestemdles te geven in de gymnastiek aan oudere kinderen. Het zal nu verder uitsluitend afhangen van de medewerking van ouders en voogden, om deze inrigting, waarvan het groot nut voor de bier te lande ge boren kinderen van Europeanen en hunne afstammelingen breeder betoogd is in de circulaire der hoofd-commissie van onderwijs van October 1849 (Java sche Courant dier maand, n°. 79), te doen bloeijen, door die kinderen als nu niet terug te houden, maar hen, met terzijdestelling of overwinning van zwarigheden met vertrouwen over te geven aan degenen die, onder goed toe- zigtmet de zorg en leiding van ben belast zijn; kunnende geenc bewaar school in stand blijven zonder het voortdurend aanwezen van een ruim aantal kinderen. CHIXA. De onlangs aan de Regering gekomen Keizer heeft een aantal besluiten ge nomen, onder anderen de volgende: Alle Mantchoe of Chinesche beambten worden een graad in den adel des Keizerrijks verhoogd. Alle voorloopig be noemden worden bepaald aangesteld. Kwijtschelding van boeten aan alle be ambten. Buitengewone vermeerdering van het aantal licenciaten en doctoren welke dit jaar zullen worden benoemd. Vacantie van eene maand aan de Studenten van de collegiën der hoofdplaatsen van de provinciën. Kwijtschel ding van alle misdrijven behalve die tegen de familie. Terugroeping van alle voor minder dan 2 jaren tot verbanning veroordeelden of die ouder dan 60 jaren zijn. Buitengewone eerbewijzingen aan allen die hun vierde geslacht mogen aanschouwen. Aanmoedigingen voor den landbouw. Geschenk van eene maand soldij aan de MantchoeMongoolsche of Chinesche soldaten onder de 8 banieren. Eereknoopen aan de grijsaards die minstens 80 jaren oud zijn. Het oprigten van zegebogen voor 100-jarigen in de steden en dor pen waar zij wonen. Eeretitels voor de 10 vrouwen uit den harem van den laatsten Keizer Tao-Kwang. De begrafenis van dien Keizermet bepaling dat dc tegenwoordige zijn stoffelijk overschot te voet van Peking naar de be graafplaats te Yuen-Ming-Yuen in Mantchourie, zal vergezellen. STARS BERIC TEIV. KENNISGEVING, SCMIfTTEMIJ'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad I.EYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretarij dezer Stad, van den 17 tot den 25 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 lot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op dc Groote Pers van het Raad huis, en wel: Op Woensdag den 26 Junij 1850, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met de woon hebben gevestigd, lot eene na-loting opgeroepen, mede op Woensdag den 26 Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorscbrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde Loling aanteekening zal worden gehouden van dc redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermeenen, krachtens het 3 art. der wet, te kuunen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te heb ben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandighedeu wel bekenden gemagtig de, de Loling niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den AVapenhandcl voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4". De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaea en de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of ge pensioneerd zijn, zoo lang zij niet in oenen gelijken of boogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in bunnen vorigen of in eenen boogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden wordende ver- pligting nietom zich te doen inschrijven. 9". De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij dc Schutterij dientmet dien verstandedat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot dc dienst der nacht- en brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11°. Lijf- en huisbedienden voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan: werk- boden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd en 12°. Zijdie voortdurend uit armen-kassen bedeeld of in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uithoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zijdie zich in de dienst willen doen vervangen, de be wijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste gevaldc personen, met welke zij van Nummer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Donderdag den 4 Julij aanslaande, des mor gens tusschcn 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn ge schied; zullende de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der per sonen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Com missie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley denop den 15 Junij 1850. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMV1ER.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3