LEYDSCHE cou S3' 1850. VRIJDAG, 21 JUIVIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. iiVJ De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. Wij herinneren onze Lezers aan de inwisseling der Gouden Tien- en Vijf GuldenstuTileendie met den 23sten dezer ophouden wettig betaalmiddel te zijn, maar onderling naar den Koers kunnen worden gebezigd terwijl zij echter nog gedurende de maand Julij in alle betalingen aan het Kijk zullen worden aangenomen. BINJN EIS L A JS DSC 11E B ERiG TE IS LEY DEN, 20 Junij. Meden morgen werd 'de Jaarlijksclie Algemeene Vergadering der Maat schappij van Nedcrlandsche Letterkunde alhier, in liet Locaal de Vink, in de nabijheid der stad gehouden. De Voorzitter, Prof. van der Boon Mescl)opende de Vergadering met ecnc voortreffelijke en indrukwekkende toespraakwaarin de staat en voornaamste lotgevallen der Maatschappij gedurende het al'gcloopen jaar werden geschetst. Het bleek daaruit dat het Z. M. den Koning behaagd had het aangeboden Beschermheerschap op eene vercerendc wijze aan te nemen; dat de voornaamste hulpmiddelen dezer instelling, zoo als b. v. de Bibliotheek, zich meer en meer uitbreiden en algemeener nut stichten dat de wetenschappelijke Coinmissiën krachtige pogingen hebben aangewend ter uitbreiding onzer taal- en geschied kundige kennis, en welke wetenschappelijke werkzaamheden de vergaderin gen hebben bezig gebonden. De Voorzitter bragt daarna eene gepaste buide toe aan de nagedachtenis en de verdiensten van dn Leden, die de Maatschappij door den dood had verloren, de HM. LulofsBrand, van Vollenhovenvan Vredenburch, de Waal, Timmers Verhoeven ctt Dyokmeester, cn de buiten- landsche leden Cornclissen en de Reiffenberg, en wees ten slotte op liet ver band, dat er bestaat tusschen Nederland en eene Maatschappij, die aan de Vaderlandsche taal en geschiedenis is toegewijd, en hoe zij tot voorlichting en opluistering van liet Vaderland met eere bare roeping kan volbrengen. Tol Inlandscbc Leden werden verkozen: Mr. A. M. C. van Ascli van VVyck, Lid der Arrond.-Bcgtb., van Utrecht; A. van der Boon, Jz., Med. Dr. te Zaandam; Dr. J. C. G. Boot, Gymnasii Beetor te Leeuwarden; Mr. J. F. Mauritz Ganderheyden, Bijks-Arlvokaat te 's llertogenboscb II. Bcnnink Jaiissonius, Th. Dr. en Pred. te 's GraverihageW. J. Knoop, Kapitein der Infanterie, te Breda; A. L. Lcsturgeon Predikant te Oosterhesselen M. C. Milliës, Th. Dr. en Hoogleeraar aan het Evang. Luth. Seminarium te Am sterdam Mr. A. Oudeman, te Groningen; Mr. J. H. Philipse, Hoogleeraar in de Reglsgeleérdheid te Groningen; Mr. C. L. Sciiü!Ier tot Peursum te Utrecht J. 11. Sonslral, Pred. der Ilerst. Luthersolie Gemeente aan den Mel der; J. A. Albcrdingk Thym, te Amsterdam; L. A. Te Winkel, te Veen- klooster, in Friesland; W. J. van Zeggelen, te 's Gravenhage. Tot Builenlandsche Leden: P. W. B. de Wilde, Med. Dr., Bibliothecaris van het Bataal'sch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Batavia; Pb. Kervyn de Volckacrsbeke, P. Lanssens, Bestierder der Kostschool te Couckelaere in West-Vlaanderen Sleecxte Brussel; K. f,. Torfs, te Ant werpen; Joseph von Hefner, Hoogleeraar te Munchen; Dom J. B. Pitra, te Sulesme bij Sablé sur-SartcJ. de Witte, Correspondent van In t Fransche Instituut, te Parijs; Aug. Thierry en E. Thierry, te Parijs; Dr. Carl Gützlaff, in China. Als Prijsvragen zijn uitgeschreven: Uit de Vakken van Taal- en Letterkunde: Aangezien er nog willekeuralthans onzekerheidschijnt te heer- schenin het dulden en overnemen van tooorden uit vreemde talen in de onzeen door eene gebrekkige handelwijze ten dezen opzigte de rijkdom of de zuiverheid onzer taal gevaar loopt van schade te lijden, zoo vraagt de Maatschappij naar de beginselen die bij de zuivering en verrijking onzer taal behooren in acht genomen te wordenen naar de taalkundige regels, volgens welke vreemde woor den opgenomen of getveerd moeten worden. NB. Men verlangtdat in het antwoord ook de regels voor de spel ling van namen van plaatsen en personen uit den vreemde wor- den opgegeven. Uit de Vakken van Geschied- en Oudheidkunde Welke was de toestand van Letteren en Wetenschappen in ons vader land tot aan het einde der 13,lc Eeuw? Als Buitengewone Prijsvraag wordt nog voorgedragen: Een ge schiedkundig overzigt van de Kloosters en Abdijen in de voormalige Graafschappen van Holland en Zeeland; met aanwijzing van den tijd in welken zij toerden gestichtde orden waartoe zij behoor den, en den invloed welken zij op den burgerlijketizedelijken en godsdienstigen toestand dier Gewesten hebben gehad. Waarvan de tijd ter inzetiding verstreken was op 31 Dec. jl. Voorts is in de Vergadering besloten om aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden liet Eere-Lidmaatscbap der Maatschappij aan te bieden. De Vergadering werd met ccn vriendschappelijke» Maaltijd beslotenaan welke een vijftigtal leden deel namen. De Inspecteur-Generaal der Geneeskundige Dienst beeft onder dagtee- kening van den 14(len dezer, Genees- en Heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als Officier van Gezondheid der lste kl. voor de Militaire Geneeskundige Dienst der Landmagt in de Wesl-Indiën te verbinden, uilgenoodigd zich bij verzoekschriftop zegel geschrevenen port vrij in te zenden, bij hem aan te melden, cn na bekomen antwoord, over- te leggen de nagenoemde bewijzen als: 1°. eene geboorte-acte, ten bewijze van eenen ouderdom beneden de 35 ja ren 2°. een bewijs van ongehuwd te zijn; 3°. een bewijs van voldane dienst- pligtigheid aan de nationale militie; 4". een bewijs van goed zedelijk gedrag, af te geven door de Regering hunner woonplaats; 5". een bewijs van ge schiktheid voor de Militaire dienst, af te geven door den eerslaanwezenden Officier van Gezondheid bij bet garnizoen in hunne woonplaats; of in het naastbij gelegen garnizoen; 6". de bewijzen van als Doctor in de Genees- cn Heelkunde te zijn gepromoveerd, alle welke bewijsstukken mede op gezegeld papier moeten zijn geschreven. Na overlegging van deze bewijsstukken zal aan hen de gelegenheid worden verschaft, om aan 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskundigen te Utrecht bewijzen te geven van voldoende bekwaamheid in de Genees- en Heel kundige Wetenschappen, voor de betrekking welke door ben verlangd wordt. Ter hunner verder narigt dient, dat aan de betrekking van Officier van Gezondheid der lste Klasse in de West-Indien de volgende voordeelen zijn verbonden 1°. een jaarüjksch tractemcnt van ƒ2,133, benevens vier rantsoenen vivres, geschat op ƒ400 '.sjaars; 2°. vrije woning; 3°. een tractement gedu rende bun oponthoud bier te lande van ƒ1,600 'sjaars; 4°. eene gratificatie van ƒ500 en een voorschot van 350 te zamen ƒ850, waarover men vóór de afreis kan beschikken, zoodra bet schip aangewezen is, waarmede de reis op kosten des Rijks zal geschieden strekkende deze som tot eene behoorlijke uitrusting en lot liet aankoopen van boeken en heelkundige zak-instrumen- ten cn 5°. de rang van Kapitein bij den staf van bet leger in Indië. Uit Voorscholen wordt van den 15de" aan bel Handelsbl. bet. volgende beiigt: Heden bespeurde men op Duivenvoorde, een halfuur buiten de kom dezer gemeente, dat een bond, welke bier op rle plaats vast lag, kennelijke tcekerien van hondsdolheid bad; terwijl een der bedienden een geweer uit liet buis wilde balen, ten einde hem Ie dooden, rukte de hond zich los en begaf zich naar de nabij gelegene gemeenten Vcur en Voorburg, bier en daar sporen van zijne dolheid achterlatende. In de laatste gemeenten beeft bij 3 a 4 personen gebeten en één beeft daarbij 3 vingers verloren, ja, deze laatste zou daarbij zelfs het leven hebben verloren, ware bij niet in tijds ontzet geworden. Nu maakte de zaak zoo veel gerucht, dat de bond werd vervolgd en spoedig af gemaakt. Te Purinerende is ten behoeve der nieuw te bouwen kerk der llerv. ge meente, als vrijwillige bijdrage der ingezetenen aldaar, ingeschreven voor niet minder dan ƒ21,000, waaronder giften van ƒ1000 en hooger; in de nabu rige plaatsen is tot dat einde omstreeks 1400 door giften bijeengebragt. 's GRAVENHAGE, 20 Junij. Z. M. beeft den Dichter en Letterkundige te Antwerpen, den Heer F. Bo- gaerts, benoemd tol Ridder der Orde van de Eikenkroon. Z. M. zal den 26sUn gehoor verlecnen aan burgerlijke autoriteiten commission en particulieren benevens aan militairen van allen rang men kan zich tot den avond van den 24sleo daartoe aanmelden aan het Paleis in liet Noardeiiide. Den 18I,CD dezer is op het Kasteel ScbönfeJd in Sileziëin den ouder-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1