BËLGIE. BRUSSEL, 11 Junij. In geruimen tijd is de strijd zoo levendig niet geweest. De bloem der kerkelijke partij bad bare band toegereikt aan de hevigste voorstanders van het radicalisme. Waartoe, vraagt de Independahce beeft deze monsterachtige vcreenigirig gestrekt? Zoo als men ziet; tot eene schitterende overwinning van de lijst der Association liberaledat is te zeggen van baar die dat bezadigde liberalismus voorstaat, dat te gelijk vooruitgang en behoud beoogt, en evenzeer verwijderd is van de beginselen van teruggang der kerkelijke partij als van de omverwerpende beginselen der volksregering. En toch was er niets verzuimd om den Candidaat der Kerkelijke partij te doen zegepralen hij zelfs had zich alle mogelijke moeite gegeven. De verkozenen zijn de Broukère, Orts, PrévinaireThiéfry, Roussel, Ver- haegende Steenhault, Caus en Anspach. Te Antwerpen was de strijd levendig, doch de aftredende vertegenwoor digers, Osy, Rogier, Loos, Veydt en H. de Baillet, werden met een aanzien lijke meerderheid herkozen; te Mechelen zijn gekozen de HU. de Perceval, de Brouwer d'Hogendorp en van den Brandente Leuven heeft de kerkelijke partij de bovenhand behouden; deze partij heeft overloopers der liberale partij verkozen in plaats van de aftredende leden, in plaats van den regtzinnigen Oud-Hoogleeraar der Katholijke Hooge School den Heer Schollaert, wien echter in weerwil daarvan door de bevolking eene serenade is gebragt. FRASHRIJK. PARIJS, 11 Junij. Op hevel van den President zal een metalen standbeeld van Gay-Lussae te Parijs worden opgerigt. De President der Pepubliek heeft 1. 1. Zondag de inwijding van den spoorweg te St. Quentin bijgewoond. De Bisschop van Soissons zegende de lo- coinotiven in; de Maire van St. Quentin heeft eene aanspraak tot den Presi dent der Republiek gerigt, waarop deze zeer gepast antwoordde, en herin nerde, dat de eerste Consul de inwijding van het kanaal St. Quentin bijwoonde. De nationale garde heeft Lodewijk Bonaparte, ter gelegenheid der gehondene ■wapenschouwing met luide kreten van: leve de President, leve Napoleon! be groet; er heeft een gastmaal plaats gehad, een luisterrijk vuurwerk werd afgestoken, waarna een bal werd gehouden. Bij het vuurwerk heeft men den dood van een en het kwetsen van verscheiden personen te betreuren gehad. Overal langs den weg en waar hij zich vertoonde, werd de President der Re publiek met levendige geestdrift begroet. Hij heeft aan onderscheiden afge vaardigden uit de zuidelijke departementen te kennen gegeven, dat hij voor nemens was voor het einde van den zomer Tonlouse en Bordeaux te bezoeken. Het Hof van Assises van het stadje Tarbes, Dep. der hooge Pyreneën Iiecft den 4dc" dezer do personen van Snpervic (man en vrouw), welke be schuldigd waren van eene vrouw, die voor tooveres doorging, in een oven te hebben geblakerdtot vier maanden gevangenis veroordeeld. De Heer Thiers is met goedkeuring van den President der Republiek naar Londen vertrokken om een bezoek aan Lodewijk Philips te brengen. De Commissie belast om het ontwerp van wet te onderzoeken tot ver hooging van de bezoldiging van den President der Republiekheeft besloten bij hare beraadslagingen de strengste geheimhouding in acht te nemen. Er hebben bij voortduring vele gevangennemingen plaats, ofschoon de stad rustig blijft. Het Personeel van Officieren hij de rijks zecinagt bedraagt thans: 2 Ad- g miraals (Roussin en Mackau), 10 Vice-Admiraals, 20 Sehout-hij-nacht106 jj Kapiteins ter zee, 225 Kapitein-Luitenants, 637 Luitenants ter zee eerste klasse, 525 Luitenants der tweede klasse; 96 Adelborsten van de eerste en S 228 van de tweede klasse. De Keizer van Rusland heeft aan verscheidene Russische Studenten ver lof gegeven om de cursus in de regten en de medeeijnen aan de Hooge School alhier te volgen. Tot nu toe had de Czaar, nit vrees voor de verspreiding der ligtvaardige Fransche begrippen, zulk verlof steeds geweigerd. SAKKIWIE. TURYN, 5 Junij. De Koning en zijn gezin zijn van hunne reis naar Savoye, waar zij door dc bevolking met veel geestdrift zijn ontvangen alhier teruggekeerd. De Aartsbisschop Fransoni is den 2!leDnadat zijn straftijd verstreken was, op bevel van het Ministerie, op vrije voeten gesteld. De openbare meening verklaart zich meer en meer gunstig voor de hou ding van de Regering tegen de geestelijkheid. Een gedeelte der Bisschoppen toonen zich meer cn meer vijandig, en be weert dat geen Bisschop voor een rcglbank zou mogen verschijnen zonder toe stemming van den Paus. Andere Bisschoppen volgen evenwel dit voorbeeld niet. Die van Tempio bij voorbeeld heeft aan zijne geestelijkheid gelast zich volgens de wet Siccardi te gedragen. Deze Bisschop is een der drie die niet verschenen zijn op de kerkvergadering te Arislano. De Regering volhardt in hare wijze van handelen en de Piemontesche Courant van 6 Junij deelt uit 's Konings naam de wet mede, die bij de Tweede Kamers is goedgestemd dat gecne geestelijke of wereldelijke corpora- tiën bezittingen mogen hebben of er over beschikken, zonder voorloopigc magtiging. ITALIË, ROME, 3 Junij. Gisteren is hier de langverwachte verordening bekend gemaakt, waarbij de Finantiën van de Pauselijke Staten, ten minste wal den stand van het papierengeld aangaat, worden geregeld. Die verordening is gunstig opgenomen. De Paus had in zijne toespraak van 20 Mei in consistorie gehouden verklaard dat hij geprotesteerd had tegen de gevangenneming van den Aarts bisschop van Turijn. De Kardinaal Anlonelli heeft thans eene protestatie in gediend, waarin hij beweert dat door de veranderingen in de Sardinische wetgeving de overeenkomsten met den Pauselijken stoel zijn geschonden cn dat de Bisschop niet anders gedaan had, clan hiervan de geestelijkheid en zijne leeken te onderrigten cn hun gedrag daarbij Ie regelen, en dat de Paus zijne vrijlating eischt, de gevangenneming een openbare beleediging aan de Gods dienst, de kerk en de bisschoppelijke waardigheid is, en een ergernis voor de Katholijke wereld en vraagt daarvoor voldoening. PRVIISE'K. BERLIJN, 10 Junij. De verordening tegen de drukpers, welke sedert eenigen tijd aangekondigd werd is in het Regeringsllad bekend gemaakt. Zij bestaat uit 14 artike len, en de inleiding luidt aldus: Wij Frederik Willem enz. Overwegende dat de noodlottige toestand, die de orde en rust in het land met steeds toenemend gevaar bedreigtgroo- tcndeels aan het misbruik der drukpers en aan het onvoldoende der tegen woordige wetgeving op dat onderwerp is toe te schrijvendat hij gevolg de handhaving der openbare veiligheid de onmiddellijke tussehenkomst der wet geving dringend vordert, hebben ons verpligt geacht zoowel de twijfelin gen, die ten aanzien der toepassing op de drukpers van sommige wettelijke bepalingen ontstaan zijn, weg te nemen, als ook de verordening op dc druk pers van 30 Junij 1849 voor zooveel noodig aan te vullen. Dien ten gevolge bepalen wij" enz. Gelijktijdig met de uitvaardiging van deze verordening is door den Minister voor Koophandel enz. aan de Regerings-Presidenten en Opper-Postdirecteuren in de provinciën eene circulaire afgezonden, houdende den last om onmiddel lijk alle verspreiding door de post te beletten van dagbladen en tijdschriften die in een verderfelijken en jegens de staats-instellingen vijandigen geest wor den geschreven. De Vorstenraad der Pruissische Unie is nog niet geconstitueerdKeur- Hessen heeft er zich aan onttrokkenterwijl Rhijn-Hesscn en Mecklenburg- Schwerin zich nog niet hebben verklaard. In vele jaren is de Barnsteen-visschcrij op de Pruissische busten niet zoo voordeelig geweest als dit jaar. Uit Weimar wordt van den 7de" het volgende gemeld: In 1827 had Göthe zijne letterkundige schatten aan de Regering ter hand gesteld niet be paling, dat het kistje, waarin zij opgesloten waren, eerst in 1850 zou wor den geopend. Voor weinige dagen, op het voor die opening bepaalde tijd stip, zijn de erfgenamen der familie van Göthe en die van Schiller, aan welke de dichter deze papieren gelegateerd had voor de autoriteiten alhier verschenenom hun legaat in bezit te nemen. Men vond in het kistje de volledige briefwisseling tusscben Göthe en Schiller. Zij zal zeer spoedig ge drukt en in het licht gegeven worden ingevolge eene bepaling in Göthes uiterste wilsbeschikking. HESSEN-KASSEE KASSEL9 Junij. De Stenden-Vergadering heeft in hare laatste zitting het wets-ontwcip, waarhij de Regering gemagtigd wordt om eene leening van 760,000 rijks daalders te sluiten, met algemeene stemmen, op ééne na, verworpen, maar daarentegen met een gelijk aantal stemmen bepaald dat de Minister von Has- senpflug geregtelijk zal worden aangesproken om terugbetaling eener som van ruim 9000 rijksd., tot welk bedrag de schatkist eenige jaren geleden door hem benadeeld zou zijn gewordendoordien hij alstoen op eene wederregte- lijke wijze eene dubbele Minister-bezoldiging zou hebben genoten. Men had verwacht dat de Stcndcn-Vergaderingten gevolge van het nemen dezer be sluiten, onmiddellijk zon worden ontbonden. Dit is echter niet geschied, en de Regering heeft zich bepaald tot het voordrageo van een nieuw ontwerp, waarbij zij wordt gemagtigd, om de bestaande belastingen nog gedurende zes maanden te blijven heffen. FRANKFORT. 8 Junij. Het Staten-Congres houdt gednrig bijeenkomsten, doch het is niet bekend wat er in wordt verhandeld. Men verzekert, dat Oostenrijk nog ongenegen is, om aan de vorderingen van Pruissen ten aanzien van dit Congres, toe te geven; doch aan den anderen kant blijkt het nit het staken der reeds be gonnen krijgs-toerustingen aan de zijde van Pruissen dat die Mogendheid niet verwachtdat het tot vijandelijkheden zal komen. De jongste verordeningen der Pruissische Regeringmet betrekking tot de drukpers, maken een hoogst ongunstigen indruk. Moezeer men eene ver mindering der onbeperkte vrijheid ten deze verwachtte, was men echter ge heel onvoorbereid op maatregelen, waardoor die vrijheid als 't ware geheel wordt onderdrukt. Men beschouwt de bedoelde verordeningen als meer be zwarende, dan eene censuur.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2