LEYDSCHE COURANT,.! 18 SO. I VRIJDAG, 14 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers werden tegen 10 Centen afgegeven. BIJNJNEJNLAJNDSCHE BER1GTEN. LEYDEN13 Jan ij. lieden is alhier de 30ste verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen op de gebruikelijke wijze gevierd. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem heeft een antwoord van den Heer A. Cramer, Med. Doctor te Groningen, op eene ten jare 1848 uitgeschreven prijsvraag, met de gouden medaille bekroond. De prijsvraag handelde over de Parasielgewassen op levende organismen en de daarmede in verband slaande riekten bij den mcnsch. De Haring*isscherij wordt dit jaar door 34 schepen van Noord- en Zuid-Holland uitgeoefend. De munten, te Alkmaar gevonden, waarvan onlangs melding is ge maakt en welker getal reeds tot ruim 50 gestegen is, rijn waarschijnlijk van vóór het jaar 1560; ecne daarvan draagt het jaartal 1551, de andere zijn zonder jaartal. Het zijn, volgens de Antwerpsche thresoor van 1580, ducaten, gouden krooneneen roosennobel en waarschijnlijk een groote crioysaet van Portugal. Men mag dus aannemen dat die muntenwier bedrag toen een schat was, verborgen zijn of met het beleg van Alkmaar (1552), of, toen omstreeks 20 voorname ingezetenen om het geloof werden verbannen, met verbeurdverklaring hunner goederen (1560). Keikeraad en Diakenen der Herv. gemeente te Putten bebben besloten, niemand te bedeelen, die sterken drank gebruikt of eenig lid van zijn gezin laat gebruiken. De waarlijk arme koopt brood voor zijn gelden geen drank. 'sGRAVENIlAGE, 13 Junij. Z. M. de Koning zal op Woensdag 26 Junij, des morgens te 10 ure, in bet Paleis in het Noordeinde, gehoor verleenen aan burgerlijke autoriteiten, commission en particulieren, alsmede aan Generaals en andere Militairen. De genen, die tot dit gehoor verlangen toegelaten te worden, zijn door den Opper-Hofmaarschalk en door den Chef van 'sKonings Militair Huis uitgenoo- rligd om zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daartoe aan het ge noemde paleis gereed zullen liggen, van heden af tot den 24sten dezer des na middags 7 ure. Heden wordt van regeringswege verzonden, om aan de belanghebbende Kamers van Koophandel en Fabrieken te worden medegedeeld, eene opgave zoo der gewone inkomsten van hel verecnigd Koningrijk van Groot-Britannie in elk jaar, van 1843 tot 1849 ingesloten, als van de publieke ontvangst en uitgave in elk jaar, van 1822 tot 1849 ingesloten, aanwijzende het bedrag der gewone inkomsten, na aftrek van drawbacks, terugbetalingen enz. Heden is de 30stö verjaardag van Z. K. 11. Prins Hendrik met de ge bruikelijke plegtighederiin deze residentie gevierJ. De Eerste Kamer der Staten Generaal zal morgen, Vrijdag, den li"1®" dezerdes namiddags ten twee ure bijeenkomen. Tweede Mamet- der Staten-deneraat. Zitting van Woensdag 12 Junij. In deze zitting is de beraadslaging voortgezet over de afzonderlijke artikelen van het wets-ontworp tot regeling van het kiesregt. De artikelen 3 tot 16 zijn achtervolgens aangenomen geworden nadat enkele dier artikelen nog eene kleine wijziging ondergaan hadden. In de Avondzitting zijn de artikelen 17 tot en met 39 behandeld. Een aantal derzelve heeft tot geene discussie hoegenaamd, een ander gedeelte tot woordenwisselingen, opmerkingen, vragen, antwoorden en inlichtingen aan leiding gegeven. Sommige voorgestelde amendementen werden door den Mi nister, als werkelijk tot verduidelijking strekkende, overgenomen; andere door hem bestreden. Lang gerekt was onder anderen de beraadslaging over een door den Heer Wintgens op art. 18 voorgesteld amendement, om, aan het slot van dat artikel, dat bepaalt, dat de wederpartij binnen acht dagen eene memorie van antwoord aan de reglbank kan indienen, te voegen: welke zij aan den ver zoeker gelijktijdig doet beteekenen, door wien dan, binnen gelijken termijn van acht dagen, eene aan de wederpartij beteekende memorie van repliek mag worden ingediend." Dat amendement werd ondersteund door de Heeren Schooneveld van Dam van Isselt en Donker Curtiusen bestreden door de Heeren Fokker (die echter later tot eene andere zienswijze kwam), Mejan, Wichers, Lolsy, van der Linden en den Minister. De voorname grond van bestrijding was, dat door die bijvoeging een noodeloozc omslag zou worden te weeg gebragtgeeft men repliek aan de wederpartij, dan moet men ook dupliek toelaten aan de cischcride partij en dat zou de procedure noodeloos ver lengen. De Heer van Dam had een bijzonderen grond tot verdediging van het amendement; als de regtsgeleerden twisten over quaestien, als welke het hier geldt, dat wordt hem gewoonlijk de zaak onduidelijker in stede van hel derder; hij begrijpt er dan volstrekt niets meer van, en waar dus, zoo als hier, een amendement strekt om de regten van den kiezer tegen verkorting te vrijwaren, daar ondersteunt hij zulks liever dan het te verwerpen. Het amende nent werd verworpen met 45 tegen 16 stemmen. Zitting van lieden 13 Junij. In deze zitting is art. 40 tot en met art. 56 der kieswet aangenomen. Telegraphtsch Berlgt, 5 uur 45 min. De beraadslagingen gevorderd tot op Art. 99. Art. 98 over de bepaling van bezoldigde Staatsambtenaren, verworpen met 41 tegen 24 sleirmen. Morgen vervolg der beraadslagingen. ROTTERDAM, 12 Junij. Heden namiddag ten ruim half zes ure is aan 's Rijks Werf alhier met goed gevolg te water gelaten de hrik de Zeehond van 12 stukken. Ten gevolge van de voorgcnoinene opheffing van het Maritime Etablissement alhier, is hiermede dan ook de reeks der hier sedert het jaar 1654 gebouwde schepen cn vaartuigen besloten. Het eerste dier schepen, gebouwd door den scheeps bouwmeester Jan Salomons, is geweest de Hollandia van 66 stukken, en het laatste of 376ste de Zeehond bovengemeld. AMSTERDAM, 12 Junij. Alhier is den 10(lcn dezer de 81sle Algemcene Vergadering gehouden der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Het getal leden bedraagt thans 658. UTRECHT, 12 Junij. Men verneemt met genoegen, dat onze geachte Hoogleeraar G. J. Mulder, door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen is henoemd tot ridder der orde van de Poolster. B U LTEiN L A jN DSC li BERIGTËJM. ENCELAW». LONDEN, 8 junij. Een der bladen bevat eenige bijzonderheden omtrent den onlangs over leden Keizer van China, welke, zoo zij waar zijn, der nagedachtenis van dien vorst niet zeer tot eer verstrekken. In het jaar 1848 bragt hij een vorst der Tartaren om het leven, die zich aan hem op zijn woord van eer had overgegeven. In 1832 doodde hij in toorn zijn oudsten zoon met een bam boesriet. Bij het begin van den Engelschen oorlog moet hij op het denkbeeld gekomen zijn, in het geheel geene thee meer naar Europa uit te voeren. Het biertoe strekkende edict, getiteld: Roem der redemoet werkelijk verschc- neu maar dadelijk weder ingetrokken zijn. Er zal heden eene vergadering van Spaansche fondsenhouders plaats hebben, waarin men waarschijnlijk in het bijzonder zal aandringen op de voorzorg, om de huitenlandsche schuld niet met de binncnlandsche te ver mengen, ten einde bij het thans genoegzaam erkende beginsel, dat een gou vernement regt heeft om ten gunste van zijne onderdanen in huitenlandsche leeningen tusschen beide te komen, eene bijzondere aanspraak te blijven houden. De vraag naar ijzer was hier deze week niet zeer levendig. Het giet ijzerwaarnaar in de vorige week sterke vraag was, bleef thans onge vraagd. De variatie in de prijzen is onbelangrijk. Men noteert het staafijzer van Wallis op 4 12 6 a 4 15 dito wan Staffordshire van 16 4 17, spijkerijzer I 6 5 a 6 10, hoepijzer 7 5 a 7 10, in bladen 7 15 i 8 5, ruw Schotsch gietijzer l256a£2 6., rails 4 15 a £5. Te Glasgow wordt het gietijzer genoteerd op 2 6 zonder vraag. De pror i duetie is uiterst beperkt cn men verwacht eerlang prijsverhooging.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1