LEYDSCHE COURAN DONDERDAG, 13 JUNIJ. 1850. De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegevenDie uit Zaturdag Avond. van Maandagkomt BINNENLANDSCHE BERJGTEN. LEYDEN12 Junij. Het eerst en hoofdzakelijke artikel van dit nummer onzer Courant wijden wij, zoo wij vertrouwen met goedkeuring onzer Lezers, aan een beknopt ver slag van den zoo luisterrijken Optogt, door H. li. Studenten gisteren ge houden. Hel houden van feestelijke Optoglen klimt op tot de hoogste oudheid; en geen wonder, daar ze zulk een ruim veld aanbie den, tot het aanschouwelijk maken van voorstellingen van aller lei aard, die naar mate ze beter bestudeerd, inniger uit het leven gegrepen en juister en sierlijker worden uitgevoerd, den aanschouwers behagelijker zijn en den ontwerpers en voorstellers meer voldoening verschaffen; en ook dan, wanneer er geen spoor meer van de vertooning overblijft, door afbeelding en beschrij ving, zoo die met vereischte kennis, begaafdheid en smaak door Teekenaar en Schrijver zijn bewerkt, niet alleen voor de mede werkende en aanschouwende getuigen, maar nog voor het nage slacht, als zigtbaar voor oogen worden gesteld. En zoo is 'tin alle opzigten met de voorstelling van den lntogt van Prins Frederik Hendrik in 1029 binnen 's llerlogenbosch die de kweekelingen onzer Hooge School ter verheerlijking van haar 275jarig bestaan, gisteren alhier hebben gegeven. Zij was in allen deele uitmuntend, en overtrof de hoog gespannen ver wachting; terwijl zij tevens door de Commissie uit 11. H. Studen ten, met zooveel talent is beschreven, door een hunner, den Heer J. C. J. de Jonge, zoo meesterlijk op 't papier gebragtdat ieder den inlogt in die afbeelding en beschrijving als in een spiegel aanschouwen kan Rij het beslaan van zulk eene beschrijving en afbeelding die de voorstelling zoo volkomen teruggeven, en van een uitgewerkt programma der personen met de namen dergencn die ze voor stellen voorzien bepalen wij ons hier bij eene algemeene be schouwing, niet aanroering van eenige bijzonderhedenvan eenen Optogt, zoo als men er in de herinneringen der Hooge School niet ligt eene wedergade van zal aantreffen. Zij muntte zoozeer uil in echt wetenschappelijke ordonnantie, in historische getrouwheid, in naauwkeurigheid en echtheid, in kostbaarheid en sierlijkheid van kostumenin schilderachtige groeperingin rijkdom en gelukkige afwisseling van verschillende personen, dat de gansche maskerade tot de laatste groep toe, met dezelfde voortdurende opgetogenheid werd gadegeslagen, en dien hoogeri lof verdiend heeft, welke haar zoo algemeen ten deele viel. De weldoordachte maatregelen der Commissie, die alles zelve heeft geregeld, en voor de behoorlijke nakoming zorgvuldig ge waakt, hebben de gelukkige uitvoering bijzonder ondersteund. Uit het stoute plan om de voorstelling eerst en hoofdzakelijk bij dag te houden, sproot van zelf de noodzakelijkheid om aan alles een stempel van waarheid te geven, waar bij de historische getrouwheid en echtheid van kostumes, wapentuig, enz. veel naauwkeuriger moest worden in 't oog gehoudendan bij eene voorstelling, zoo als voorheen bij gebrekkig fakkellicht te dulden was, toen hout en bordpapier een veel grooler rol speelde dan ijzer of staal; terwijl men daarna bij de illuminatie door de in- 1) Zie Geschiedkundige aanteekeningen omtrent Frederik Hendrikzijnen tijd en de voornaamste KrijgsbevelhebbersStaatsmannenenzen een Plaatwerkzijnde de Gecostumeerde Voorstelling van den lntogt van Frederik Hendrik, te 's Hertogenbosch in 1629, ie geven door de IIH. Studenten der leydsche Hoogeschoolin Junij 1850, benevens het programma. gezetenen der stad, ook des avonds op beter en veiliger licht kon rekenen, dan van walmende toortsen kan afschijnen. De goede verstandhouding, waarin do Commissie zich met de verschillende autoriteiten gesteld had, en de wijze waarop zij alles van den beginne af, heeft aangelegd, werkte dan ook zoo gunstig op de burgerij, dat deze, toen het verlangen der Com missie lot eene algemeene verlichting door het Stedelijk Bestuur werd bekend gemaakt en aangedrongen, zich zoozeer bereid verklaarde tot medewerking, als zij zulks gisteren avond door onbekrompene uitvoering getoond heeft, terwijl al degenen, wier arbeid de Commissie had ingeroepen, blijkens hare inet namen, uitgedrukte dankbetuiging in het voorberigt der beschrij ving, om strijd hebben medegewerkt, om de Commissie in hare moeijelijke taak met ijver te ondersteunen. Ook hel aanzien der stad was regt feestelijk. Ontelbare vlag gen wapperden 's morgens op straten en grachten; voor verschei dene huizen prijkten fraaije guirlandes en zelfs in de meer afge legene buurten, waren met loof en bloemen versierde eerepoorten de welsprekende getuigen van den goeden geest ook bij den geringsten burger, en dat ook de arbeidsklasse dit feest als volks feest wilde medevieren. Inzonderheid echter leverde de bijna nergens zoo voorkomende fraaije straat, die in zachtgoivende lijn, met zulk eene ruime breedte en aanzienlijke lengte de stad door snijdt en te regt de Breedestraat heet, eene prachtige vertooning op; terwijl eene dichte schare van duizende van heinde en verre toegevloeide aanschouwers, gevoegd bij eene bevolking van ruim 35,000 zielen, zoo op straten en grachten als voor de vensterra men alom beweging en leven gaf. De Optogt begon 's namiddags omtrent half zes ure aan het Academiegebouw, verdeeld in 121 groepen of enkele piersonen te zaaien een personeel van 203 man uitmakende. Nadat de togt door een corps van 45 muziekanten was geopend volgden vele krijgslieden van hongeren en lageren rang te paard of te voet, verscheidene Staatsmannen en leden van Stedelijke Rege ringen en Schutterijen, tot dal de Prins zelf naderde, te paard, in allerprachtigst veldheerskostuum, met een gevolg van 20 per sonen zoo te paard als te voet, waarna de kostbare statiekoets volgde, die aan de schilderij van den beroemden schilder Wou werman deed denken met zes paarden bespannen en waarin de Gemalin van den Prinsde Gemalin van den Koning van Bohè me, toen hier te lande zich ophoudende, en de Gravin v. Dona, als Staatsdame, waren gezeten; wier rijke en schitterende tooi algemeene bewondering wekte. Hierna volgden nog weder een tachtigtal personen onder welke 21 te paard, grootcndeels Nederlandsche of vreemde krijgsover sten en vele anderen, onder welke een' bende matrozen van de O. I. Compagnie en eenige landlieden die mede bij het beleg dienst hadden gedaan. Onder de eerstgenoemden liepen er geen gering aantal door hunne prachtige kostumen bijzonder in het oog, vooral de krijgsoverste Willem van der Rijt, aan het hoofd van eenen schitterenden troep Friesche Curassiers, wiens luister rijk kostuum geheel van echt staal, aller aandacht trok. Verder heersehte er over 't algemeen die buitengewone pracht in kleeding en wapentuig, welke in den lijd van Frederik Hen drik tot weelderigheid was opgevoerden werden er bij som mige groepen zeer fraaije en groote vaandels gedragen. Eerst te 9 ure kwam de trein, die eene zeer aanzienlijke lengte besloeg, nadat zij de stad langs al de voornaamste stralen en grachten in de lengte en breedte had doorkruist, aan de Doelen aan; van waar zij na eenen rusttijd van een uur op nieuw uit- De Pnjs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke no miners werden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1