11 AAM.KW, 5 Junij. Van wege de Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van de Haarlemmer-Meer is bekend gemaakt, dat gedurende de maand Mei de ontledigin" weder, door gedwongen stilstand der werktuigen, ongeveer een derde van den tijd is opgehouden. Te dikwijls was bet water van Rijnlands boezem even boven het peil van 57 n. duimen onder A. P., waarop volgens overeenkomst met Rijnland de nitmaling moet stilstaan; vooral in het begin van de rnaarid. Niettemin is de waterspiegel van het Meer, welke den laatsten April gemiddeld 2 el 18 d. beneden A. P. was waargenomen, bij het einde van Mei, tot 2 el 34 d. beneden A. P. bevonden en alzoo 16 duimen gedaald. GRONINGEN, 3 Junij. Reetor en Senaat van de Hoogeschool alhier, gebruik makende van de be voegdheid welke de verordeningen op het Hooger Onderwijs hun geven, om aan mannen van uitstekende verdiensten den doctoralen titel, als blijk van achting, aan te bieden, hebben, op de daartoe door de respective Facul teiten gedane voordragton, in hunne vergadering van den 24slen 1. 1., hono ris causa benoemd Tot Doctores Juris Romani et flodierni, de lleeren J. A. Nijboff, provin ciale archivarius van Gelderland, te Arnhem; J. Heemskerk Bzn., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalte Amsterdam. Tot Doctor Chirurgiae, den Heer IV. Verschuir, Med. Doet., te Groningen. Tot Malheseos magistri, Philosophiae naturalis Doctores, de Herren G. Acker Stratingh, Med. Doctor, te Groningen; F. A. \\r. Miquel, Med. Doet. en Hoog leeraar in de Botanie aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam; M. Dassen, Med. Doctorte Hoogeveen H. van Blanken Lector in de Wis- en Natuur kunde te Zwolle. Tot Doctores Theologiae, de Heeren H. F. T. Fockens, Pred. te Twijzel en Kooten P. Boeles, Pred. te NoorddijkA. Rutgers van der Loei', Pred. te Leyden. Tot Philosophiae Theoreticae Magistri, Literarum Humaniorum Doctores, de Hoeren A. Rutgers, Theol. Doet., lloogleeraar in de Oostersche Letterkunde te Leyden, A. de Jager, Schoolonderwijzer enz. te Rotterdam. Bij gelegenheid van het feest der inwijding van hot nieuw Akademisch ge bouw alhier, in de maand September aanstaande, zullen de doctorale diplo- mata aan voornoemde Heeren plegtig worden uitgereikt. BCITOLARD3CHE BEK!GTEJN1 FRANKRIJK. PARIJS, 4 Junij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van gisteren is voor de derde maal beraadslaagd over het wetsontwerp, betreffende het zegelregt op han dels-papieren aandeden in compagnieschappenverhandelbare obligation van departementen, gemeenten of openbare inrigtingenoverdragt van renten en openbare effecten en polissen van assurantie. De vier eerste artikelen zijn aangenomen. Het eerste geldt een evenre dig regt van wisselbrieven of andere verhandelbare geldswaardige papieren, liet 2de, dat hij, die een niet gezegeld effect ontvangt, gehouden zal zijn bet te doen zegelen tegen een verhoogd evenredig regt. Voorts is op aandrang der ultra-republikcinsche partij op het heffen van een regt bij den overgang van renten en schuldbrieven van den Staat (in weerwil van een heftigen tegenstand, omdat men een dergelijke maatregel be schouwde als eene niet geoorloofde belasting op de renten en mitsdien als eene aanranding van het kapitaal) in arl. 33 eene bepaling in de voordragt op genomen. Ook heeft de Minister Fould een wetsontwerp ingediend, waarbij de be zoldiging van den President der Repuhiek van 600,000 op 3 millioen fr. wordt gebragt. IT AJLS 35, Het dagblad Riforma van Lucca meldt uit Rome van den 23sten, dat de Paus tweemaal gepoogd heeft zich aan het toezigt der Franschen te onttrek ken, en zich onder de hoede der Oostenrijkers te stellen. Er was voortdu rend een Fransch Colonel in zijne nabijheid om op hem te passen. Als de Paus buiten Rome gaat, wordt hij begeleid door Fransche ruiterij. PRtTISSEN. BERLIJN, 4 Junij. Ofschoon de wonde van den Koning goed staat, lijdt Z. M. echter sedert een paar dagen aan zware jicht in de voeten, welke hem ook de nachtrust doet missen. Er zijn in eenen tuin verborgen wapenen ontdekt, toebehoorende aan de machine-bouwlieden; dien ten gevolge zijn er vele personen in hechtenis ge nomen. I)r. Giitlzlaff hield hier den lstcn eene openbare voordragt over den toe stand van China. SAKSEN. DRESDEN, 4 Junij. De Kamers zijn bij besluit van Z. M. ontbondentoen zij zich gereed maakten een adres op te stellen tegen het voornemen der Regering, om, in dien de Oostenrijksche ontwerpen, waarover thans te Frankfort werd beraad slaagd, niet werden aangenomen, de Bondsstaalsregeling van 1815 wederom van kracht te verklaren. IN «EK «NIS EN. IVdarschmving tegen het onvoorzigtiy gehruik van meststof uit Loodwit-Fabrijken afkomstig. In het laatste gedeelte der voorgaande maand stierven bij den landman J. van Schie, onder Noordwijkerhouttwee koeijen en een stier aan stuipen en verlamming, terwijl dezelfde verschijnselen bij vier andere koeijen werden opgemerkt. De daarbij geroepen Veearts, de Heer G. J. Hengevei.d te Oegst- geest, merkte bij deze dieren dezelfde verschijnselen op, namelijk gebrek aan eetlust, gezwollen en verlamde tong, speekselvloed, vermagering, verstop- ping, verlamming in de voorste en achterste ledematen en stuipen. Dit deze verschijnselen en die, waaronder de twee koeijen en de stier gestorven waren, meende de genoemde Veearts tot vergiftiging te mogen besluiten, en hij liet de korte mest, die de landman van eenen schipper gekocht had en die op het land, waarop de runderen geloopen hadden, gebragt was, daarvan verwijde ren, en zond mij een klein gedeelte daarvan, met verzoek, om dit scheikun dig te onderzoeken en op te sporen, of daarin eenige voor de gezondheid der dieren nadeelige stof aanwezig was. In deze korte en drooge mest bevonden zich twee aarden scherven, inwen dig met eene witte dunne huid overdekt. Door behandeling daarvan met zuiver verdund salpeterzuur, en beproeving der verkregene oplossing met zwa- velwaterstofgas, zwavelzure natron en kali, chroiniumzure kali en de re ductie van een weinig van het witte poeder op de kool voor de blaaspijp, bleek het, dat deze aarden pot-scherven met loodivil waren overdekt. Het bleek vervolgens door de behandeling der meststof zelve met water en verdund salpeterzuur, en door verkoling van een ander gedeelte en uittrekking der kool met salpeterzuur, en beproeving der vloeistof met de reeds genoemde her kenmiddelen, dat deze korte mest met eene zeer aanzienlijke hoeveelheid lood- verbinding bedeeld was. Door deze uitkomsten is het alzoo onwederlegbaar bewezen, dat deze meststof uit eene Loodwit-Fabrijk afkomstig is, en boe grondiger men met de zoogenaamde IJollaudsche methode van lood wit-berei ding bekend is, des te minder zal men zich verwonderen, dat de daarin als broeimiddel gebezigde mest met veel lood-verbinding is bedeeld. Het is den Heer Hengeveid mogen gelukken, door eene doelmatige en naar den aard der vergiftiging ingerigte behandeling, de vier koeijen te behouden. De groote schade evenwel ten gevolge van het gebruik dezer meststof door den landman geleden en andere nadeelige gevolgen, die daaruit zonden heb ben kunnen voortkomen, maken het raadzaam, dat de meststof, uit de Loodwit-Fabrijken afkomstig, van de akkers en het weiland wordt ge weerd, of op zijn minst niet gebruikt wordt, dan nadat zij door eenen des kundige is onderzocht. Uiterlijk heeft deze korte mest geene teekenen, waar door zij hare afkomst verraadt, doch de aarden scherven daarin, die inwendig wit gekleurd zijn, moeten het vermoeden van den oorsprong en verder onder zoek opwekken. In heb het van mijnen pligt geacht de aandacht der Landlieden op deze zoo belangrijke zaak te vestigen. Leyden4 Junij 1850. a. II van der BOON MESCH. STARS BBR5GÏ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen drie Aanvullings-Kohieren voor de Belasting op het Personeel, dienst 1849 en 1850, welke op den 28sten Mei jongstleden zijn executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU. Leyden5 Junij 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKAREMÏE-NIEUW§. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCHOOL, Den 6del1 Junij de Heer P. van Bemmelen, van Almelo, in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. Den 3dcn Junij de Heer F. II. van Persyn, van Koudekerk, in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. Den lsten Junij de Heer J. van der Scheer, Az., van Rolde, in de Ge neeskunde, na verdediging zijner Dissertatie: de Uaematophilia. KERKNIEUWS. GOES, 30 Mei. De Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier heeft het na volgende zestal opgemaakt, in alph. orde gesteld: DD. Rerkliout, te Monster; Roon, Th. Dr. te Medemblik Linse, te Steenderen; Soetbrood Piccardt Tb. Dr. te PijnackerReijers, te Brouwershaven, en Sluiter, te Zalk. Hier uit zal D. V., heden over acht dagen, den 7den Junij, een drietal worden gekozen. 211Jo ütaats-laoterij. Trekking der Eerste Klasse. 3de Trekking. Nos. 2216 en 17409 ieder een prijs van 1,250. N°. 10140 een prijs van ƒ1,000. 4de N°. 15559 een prijs van ƒ20,000. N°'. 15561 en 15891 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3