NOTIFICATIE. Meer dan 400 onder-officieren en manschappen der voormalige mobile en rcpublikcinsche garde, hebben het van regeringswege gedaan aanbod, om kosteloos naar Californië overgevoerd te worden, aangenomen; zij zullen te Toulon worden ingescheept. SAREÏSMIE. TURYN26 Mei. De Aartsbisschop Franzoni is door het geregtshof veroordeeld tot eene ge vangenis van 1 maand, te rekenen van den dag zijner gevangenneming en eene boete van 500 lires; de eisch was 6 maanden en 1000 lires. De Aartsbisschop van SassariVisarim, die een gelijken brief als de Aartsbisschop Franzoni, aan zijne geestelijken geschreven had is ook door de plaatselijke overheid in regten betrokken. Hij had het land willen verlaten maar was aangehouden. Tien Bisschoppen hebben een adres aan den Aartsbisschop van Turyn geteekend, waarin zij verklaren zijne beginselen goed te keuren en dezelfde gedragslijn als hij te zullen volgen. Het kan niet missen of dat verzet moet tot ernstige verwikkelingen leiden. Door den Senaat is den 21steD dezer met 30 tegen 18 stemmen eene wet aangenomen waarbij het regt der corporalien en zedelijke ligchamen om goederen in eigendom te bezitten, aanmerkelijk gewijzigd en beperkt wordt. Het voorstel van een der leden om in de wet eene uitzondering toe te laten ten gunste van de gestichten van liefdadigheid, is verworpen. II A Ia IE. ROME, 20 Mei. Ucden morgen is er in het Vatikaan een consistorie gehouden, waarin de Paus eene aanspraak heeft gedaanvoornamelijk ten onderwerp hebbende zijne dankbetuiging aan de Mogendheden die tot het herstellen van zijn gezag medegewerkt hebben. Ook was er plan om van de Sardinische aangelegen heden te gewagen, indien het officiële berigt van de vrijlating van den Aarts bisschop Franzoni niet ontvangen was. [Zie onder Sardinië]. Ook waren in dat consistorie onderscheiden Kardinalen benoemd. De Sardinische wet tot vermindering der kerkelijke feestdagen en tot af schaffing van eenige voorregten der geestelijkheid zal te Rome wel ten hoogste worden afgekeurd, daar zij de pauselijke jurisdictie in dat land verkort, en men den invloed van dit voorbeeld in andere Italiaansche Staten vreest. De Generaal Gemeau is gisteren alhier aangekomen en heeft terstond het bevel over de troepen aanvaard. De lieer de Rayneval bevindt- zich sedert den IC6» alhier. De geldmiddelen, welke anders het eerste voorhanden zijn, en waarover de Regering dus dadelijk beschikken kan, schijnen geheel uitgeput, zoodat de wissel weder aanmerkelijk is gedaalden het geldgebrek even knellend als te voren is. Men spreekt van consolidatie van het in omloop zijnde papier, als het eenige middel om aan het algemeen gebrek aan gemunt geld een einde te maken. PRUIS SEK. BERLIJN, 27 Mei. De toestand van Z. M. is bevredigend en de koorts onbeduidend. De Koning heeft, uit dankbaarheid voor het behoud van zijn leven, 2.000 thr. aan de armen der hoofdstad geschonken. Volgens de hier uitgegeven wordende steendruk-correspondentie, zou men eenige dagen geleden uit Engeland de waarschuwing ontvangen hebben dat er op een der stations van den ijzeren spoorweg gelijktijdig op het leven van den Koning van Pruissen en op dat van den Keizer van Oostenrijk een aanslag gedaan zou worden. Men had die waarschuwing aanvankelijk in den wind geslagen, maar nu het geheurde met den Koning van Pruissen haar voor de helft heeft bewaarheid, heeft men het als een plïgt beschouwd, er per telegraaph te Weenen kennis van te geven. Het tot dusverre plaats gehad hebbend geregtelijk onderzoek heeft geen zweem van bewijs opgeleverd van eenigen zamenhang tusschen den op 's Ko- nings leven gepleegden aanslag en de woelingen der demokratische partij die in de eerste oogcnblikken door zeer velen voor hoogst waarschijnlijk geacht was. De prachtige en kostbare uitzet van Prinses Charlotte, dochter van Prins Albert van Pruissen en van Prinses Marianne der Nederlandenbenevens de bruidsgeschenken, die de jonge gemalin van den Erfprins van Saksen- Meiningen ontving, zijn voor eenige dagen, naar het aloud bestaande gebruik, albier openbaar ter bezigtiging gelegd. Op lange tafels uitgespreid en aan de wanden opgehangen, prijkten kunstig bewerkte bloemen, kostbare hoofd sieraden, huiskleeden en Hjn linnengoed. In het midden zag men de diadeem van brillanten, geschenk van den Koning, en andere voorwerpen van weelde, vooral bewonderde mende halssnoer van groote diamanten, paarlsnoeren enz., behoorende tot de geschenken van de moeder der jonggehuwde. Eene prach tige gala-robe, rood met zilver gestikt; twee, blaauw en wit met zilver gestikt; het bruidskleed, van witte zijde, met arabesken en bloemen in zil ver, benevens de even zoo gestikte handschoenen en de zakdoek. Onder de staatsiekleederen der Prinses, boeide vooral een kleed van de voortreffelijkste Brusselsche kant het oog. Het ondergoed het reisbed enz. is allerprachtigst. Zilveren vaatwerk in groote hoeveelheid, een blinkend toilet met spiegel, geheel van zilver, ook een geschenk van den Koning, en een uitmuntend be werkt zilveren servies, een geschenk van Prins Albert, zouden elk op zich zelf eene breedvoerige beschrijving verdienen. De Afgevaardigden der Duitsche-Katholiekc gemeenten hadden zich uit I Leipzig naar Küthen begeven, oin met eenige Afgevaardigden, die niet in Saksen rnogten komente beraadslagen. Naauwelijks aldaar aangekomen, heb ben policiedienaars de vergadering ontbonden, op bevel uit Berlijn. De Presi dent heeft bij eene proclamatie aan het Duitsche Volk, daartegen geprotesteerd. OOSTE1VBIJK. WEENEN, 25 Mei. De Keizer heeft den Graaf Wrbna naar Berlijn afgezonden, om den Koning met het behoud van zijn leven gelnk te wenschen. Prins van Schwarzenberg, President-Minister, vertrekt heden naar War schau, om aldaar den Keizer van Rusland te ontmoeten. De boogere Geestelijkheid der Grieksche kerk zal te Karlowitzeen stad van 6000 inwoners waar een aartsbisdom is gevestigdin het zuidoosten van Hongarije op de grenzen van Slavonië, eene Synode houden, waaraan ook de Patriarchen en Aartsbisschoppen van die geloofsbelijdenis buiten de Oosten- rijksche monarchie, deel zullen nemen, naar aanleiding van de laatste beslui ten des Keizers, waarbij vrijheid gegeven is aan de R. K. Kerk in Oostenrijk. De Dnitsch-Katholieken alhier hebben bij den Minister van Eeredienst een verzoekschrift ingediend, om ten spoedigste als gemeente door den Staat erkend te worden. In Hongaryë vormen zich op onderscheiden plaatsen vereenigingen van Israëliten, met het doel om den koophandel te laten varen en zich op den landbouw toe te leggen. Reeds is met dit oogmerk een groote uitgestrekt heid lands aangekocht. De hour der huizen alhier, welke sedert October 1848 sterk was ge daald is weder tot de vorige hoogte geklommen. GUIEIENLAIV». ATHENE, 10 Mei. Het geldgebrek der Schatkist is buitengewoon groot. Om hierin eenigzins te voorzienbad de Minister van Financiën Balbis onlangsten gevolge van een vroeger besluit van de Wetgevende Kamers, tegen 180 schuldenaars van den Staat, welker schuld omtrent 22 millioenen drachmen beliep, hevelen van gevangenneming uitgevaardigd, enonder anderen, ook tegen zijnen ambtgenoot, den Minister van Binncnl. Zaken, welks schuld aan de Schat kist 200,000 drachmen bedroeg. Deze maatregel is echter op hoog bevel ge schorst; zoo men meent, hoofdzakelijk ten gevolge van de bemoeijingen van vele hooggeplaatste ambtenaren aan het Hof en bij het leger, die daardoor bijna bij uitslaiting getroffen werden. Balbis heeft daarop zijn ontslag ver langd, doch niet kunnen bekomen, alleen is hem een verlof toegestaan van 14 dagen, ten einde zijne geboortestad Missolonghi te bezoekengedurende welken tijd de Minister Londos zijn departement zal waarnemen. Hij heeft echter bij zijn vertrek verklaard, niet voornemens te zijn naar Athene terug te keeren. WEST-IIDIE. Te Paramaribo heeft den S11'11 Maart II., de prijsuildeeling op de onder scheidene scholen aldaar plaats gehad, in het kerkgebouw der Moravische Broedergemeente. De plegtigheid werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den Gouverneur, onderscheidene autoriteiten en eene groote schare aan zienlijke vrouwen. Ten half negen ure werd de plegtigheid geopend door een wel bezet orkest, waarna door een 50-tal kinderen een bedezang werd aangeheven. Vervol gens trad de Heer Mr. Barnet Lyon, Lid en Secretaris der Commissie van Onderwijs op, en sprak over het voorregthetwelk het opkomend geslacht bezit, met betrekking tot opvoeding en onderwijs en deed voorts verslag van de werkzaamheden der Commissie van Onderwijs en den staat der scholen se dert Februarij 1848, waaruit bleek, dat op 10 Januarij dezes jaars het getal der scholieren, bedroeg 1,049. Van het getal scholieren alhier dongen 710 naar de prijzen, cn zijn 250 bekroond en aan 125 getuigschriften uitgereikt. STARS BERIGTEI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDENbrengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in de Pro vincie Zuid-Holland, voor bet jaar 1850, dagelijks (Zon- en Feestdagen uit gezonderd) ter Secretarie dezer Stad, ter inzage ligt, van des morgens tien tot des namiddags ten één ure. Burgemeester cn Wethouders voornoemd Ley den, 28 Mei 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. MER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hehhenda de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Ileeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 9Jen Jannarij jl.Provinciaalblad N°„ 5) betref fende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-Ijker alhier, van den 8stcn dezer maand, geven milsdeze den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren be hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21stfn December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestre ken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der ge melde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3