geen als waarheid was aan te nemen, zou doen geboren worden. Daarenbo ven zou liet langdurig uitstel, hetwelk met het houden cener enquête ge paard moest gaan de Neder], scheepvaart en handel aan wezenlijke gevaren kunnen blootstellen, of ten minste de voordeden te loor kunnen doen gaan, die Nederland thans onmiskenbaar ten gevolge der Britsche hervorming in de scheepvaart-wetgeving geniet. Wclhegrepien eigenbelang derhalve moet, om van geene andere beweegredenen te gewagen ons nopen, om met het voldoen aan Engelands uitnoodiging orn ook van onze zijde toe te staan wat die mo gendheid aan geheel de handelswereld wil vergunnen, niet langer te dralen. Over 't algemeen heeft men met genoegen de verzekering ontvangen, dat geene veranderingen in de grondslagen der koloniale handelstariven gebragt zullen wordendan onder medewerking der wetgevende «nagt. Slaar dit is eene toezegging van de tegenwoordige Ministers. Daarom werd door vele leden het verlangen geuit, dat de thans gedane toezegging in hel eerste wets-ontwerp mogt worden opgenomen. Maar wat hier ook van zijverscheidene leden kenden aan de Regering de bevoegdheid niet toe, om buiten medewerking der wetgeving, wijzigingen in de koloniale tariven te brengen. De Regering grondt dit regt, voor zooveel de Oost-Indische bezittingen betreft, op art. 59 van het reglement op het beleid der Regering van Nederlandsch-Indië, in verband met het 3de addi- tionnele artikel der Grondwet; doch eenige leden mecnen, dat deze bevoegd heid thans alleen bij de wetgevende magt berust. Andere leden oordeelden dat het Indische regeringsreglement, zoolang het niet door een andervolgens art. 59 dier Grondwet vast te stellenvervan gen was, in zijn geheel in werking bleef, zoodat dan ook de Koning gedu- durende dien tusschentijd veranderingen in de Indische tariven zou kunnen maken vooral wanneer die veranderingen zich niet verder dan tot de uitvoe ring eencr wet uitstrekten. Voorts zijn er nog verscheidene bijzonderheden omtrent de thee, het tonne- geld, wederkeerige verbodsmaatregelen enz. in dit verslag ontwikkeld. 30 Mei. Heden morgen is nopens Z. K. II. Prir.s Maurits, het volgende ziekte bc- rigt uitgegeven. De nacht is minder onrustig geweest. De voornaamste ziekteverschijnselen blijven dezelfde." Gisteren middag heeft Z. Exc. de Britsche Gezant bij het Nederl. Hof ter cere van Z. Exc. den Turkschen Gezant bij het Hof van Groot-Britannie Mehemed-Pachaeen groot diner gegeven. AMSTERDAM, 28 Mei. Do Amsterd. Courant bevat het volgende: Uit Zwolle schrijft men ons: Uit eene goede bron vernemen wij, dat bij de Stenden van Hannover is be sloten tot het aanleggen van eenen spoorweg van de vesting Minden, in Pruis- sen, over Osnabruck naar Lingen, eene lengte van 36 uren, dat niet alleen de vergunning van Hannover daartoe is verleendmaar ook voor het gedeelte dat aan Pruissen behoort. De Stenden hebben voorloopig 800,000 thaler toe gestaan tot het aanleggen der aardebaan, met bepaling dat deze baan in 5 jaren tot stand zal worden gebragt te beginnen met 1850 en geëindigd moet zijn in 1855. In dit najaar zullen de werkzaamheden reeds beginnen en wel in de lage veen- en moerasgronden. Hel uitzigt is daarbij gegeven op de Emder-, Munster-, Linger- en Weser- baan. Eene tijding voorzeker, die voor Hollandsche handelaren van het grootste gewigt is, in betrekking vooral tot de aanstaande kanalisatie-plannen in Overijssel. Nederland zal op die wijze op eene voor haar voegzame en voor- deelige wijze verbonden worden inet het spoorwegnet van geheel Europa. UTRECHT, 29 Mei. De Gewestelijke Verecniging Utrecht van het Nederlandsche Onderwijzers- Genootschap looft ƒ50 uit voor de beste verzameling van 20 a 24 Levens schetsen van Vaderlandsche mannen en vrouwen die aanspraak hebben op de hulde der nakomelingschapbestemd tot Leesboek voor de hoogste klasse eener volksschool (in te zenden vóór of op 1 Nov. 1851}; minstens twee derde der levensschetsen moet personen betreffen uit den geringen of den burgerstand voortgekomen en wel bij voorkeur, althans van eenige hunner, zonder dat hunne daden geleid hebben tot verheffing boven dien stand. Dit leesboek moet strekken om de jeugd uit den geringen of burger stand vooial op voorbeelden te wijzen, die niet buiten haar bereik liggen, zonder daarom dc meer schitterende daden van personen uit hoogere standen onvermeld te laten, wanneer zij kunnen bijdragen tot aankweeking van edele gezindheden. BU IT EN LA JN DSC HE BERIGTEN. ENGELAWD. LONDEN, 27 Mei. De Koninklijke Scheepshouwmeeester Searle heeft aan Lady Franklin eene fraaije boot van gutta percha ten geschenk gegeven, om bij de nasporingen van haren echtgenoot gebezigd te worden. Van wege de Fransche regering wordt hier scherp toezigt gehouden op Lcdru-RolliriLouis Blanc en de overige Fransche uitgewekenen en politieke veroordeelden, die uit deze wijkplaats het bestuur voeren over de woelingen der roode partij in Frankrijk. Dc Fransche regering houdt daartoe in deze stad een talrijk corps agenten, hetwelk dezer dagen eene nieuwe inrigling ontvangen heeft. Het Court of the Common Pleas heeft gisteren uitspraak gedaan irj de zaak van den Bisschop van Exeter en den Predikant Gorham. De Bis schop had geëischt dat het Hof aan het Court of Arches verbieden zou, dc wijding te geven aan den Heer Gorham. Het Hof heeft beslist, zoo als het Court of Queens Bench reeds gedaan had dat de zaak uitsluitend tot de competentie van den geheimen raad behoort, weshalve des Bisschops cisch is afgewezen. Berigten uit Rome melden, dat de staat dier hoofdstad zeer onveilig is. Het huis van den Secretaris van het Engelsch Consnlaat is door eene woeste bende, door karabiniers vergezeld, opengebroken, en alles doorzocht, om Nieuwe Testamenten en kleine geschriften te vinden, hoewel te vergeefs. Bij den Heer Bonfigli, voormaals Onder-Secretaris van Staat, is een aantal Engel- sche en andere hoeken met geweld weggehaalden in eene apotheek werden zeven Geneesheeren gevangen genomenomdat zij naar het voorlezen van een door een hunner ontvangen brief luisterden. Bij een vuurwerk- en signaal-maker voor de spoorwegen is brand ont staan, ten gevolge van de werking der zonnestralen op eenige tinnen bussen, in welke de signaalstof besloten was; de brand is spoedig gebluscht. BELGIS. Maandag avond omstreeks halfzeven ure heeft te Antwerpen eene geweldige hoos gewoed, welke van zware donderslagen vergezeld ging; daardoor werd aan het station van den spoorweg en andere gebouwen daar in den omtrek maar vooral in den zoölogischen tuin groote schade aangerigt. Een gedeelte van het ijzeren dak der woning van den Directeur werd losgerukt en in vele stukken hier en ginds heengeslingerd ijzeren staven van 15 a 20 voet lengte en 3 a 4 duim diameter werden, terwijl zij als vederen door de lucht zweef den, verbrijzeld als of zij van het brooste glas waren. Een stuk van 5 werd als eene bom meer dan 100 voel ver geslingerd en verbrijzelde de om heining, binnen welke zich de lamas bevonden. Groot was de schrik onder de vele bezoekers van den tuin, te meer toen ook dc zaal werd aangetast, waar zij eene schuilplaats hadden gezocht, doch door de raadgevingen vaneen der Directeurs liep alles zonder groote onheilen af. Bij den Senaat zijn uit de provincie Luik alleen 120adressen ingekomen, ten gunste van het wetsontwerp op het middelbaar onderwijs, onder welke onderscheidene van plaatselijke besturen; ook dat van Arlon heeft een adres aangeboden. FRAHUMK. PARIJS, 28 Mei. De President der Republiek heeft het beslnit, waarbij aan de geestelijkheid verlof wordt verleend om kerkvergaderingen te honden, ook op 1850 van toe passing gemaakt. In de zitting van de Wetgevende Vergadering van gisterenis art. 2 van het gewijzigde kiesreglement aangenomen, nadat Leroux een zeer hevige redevoering had gehouden tegen de wet, waarin hij St. Just en Robespierre, beroemde mannen noemde. Hij werd onderscheiden keeren door den Voorzit ter tot de orde terug geroepen en hem eindelijk bij meerderheid van stemmen, het woord ontnomen. Dit 2de art. luidt aldus: x>De kiezerslijst zal in eene alphabelisehe orde bevatten 1". al de Franschen, die den vollen ouderdom van 21 jaren bereikt heb ben in het genot hunner burgerlijke en politieke regt en zijnop het oogen- blik in de gemeente gedomicilieerd zijn, en ten minste sedert drie jaren hun domicilie in de gemeente of het banton gehad hebben 2". degenen, die, hoewel zij tijdens het opmaken van de lijst, de voorge schreven voorwaardenwat ouderdom en domicilie betreftniet in zich ver eenigenvoor de definitive sluiting derzelve in dat geval komen." In de zitting van heden is de eerste van het 3de artikel weder met groote meerderheid van stemmen aangenomen, nadat al de amendementen verworpen waren. De rust bleef ongestoord. De Generaal Forey, Bevelhebber van eene alhier gelegerde brigade, ont ving een aantal namelooze brieven, inhoudende dat, in geval van oproer, de eerste kogel voor Generaal Changarnier en de tweede voor hem zelvcn zou zijn. Van ter zijde vernemende van wie deze brieven afkomstig waren, liet hij de ransels inspecterenen in 25 werden de gemeenste blaauwboekjes ge vonden. De soldaten aan welke die randsels toebehoordenzijn naar de ge vangenis gebragt. In het Nationaal Museum op de Louvre, is heden eene nieuwe zaal geopend, gevuld met voorwerpen die alle van de puinhoopen van den toren van Babel afkomstig zouden zijn, en dus ouder dan Babyion en Ninivé. De organen der behoudende partij laten Victor Hugo niet los over zijne veranderlijke politiek, ook sedert hij man en prozaïst was geworden. Uit een brief door hem in 1829 geschreven, blijkt, dat hij, als ook de Lamartine, van Karei X een jaarlijkse!: traktement ontving van 2000 francs. Hij zegt daarin onder anderen: »lk ben zoo gelukkig geweest eenige kleine diensten aan den Koning en aan het Koningschap te kunnen bewijzen ik deed vijf uitgaven van een werk, waarin op elke bladzijde de naam van Bourbon geschreven staat.... Wat cr ook gebeure, door mij zal niets vijan digs tegen den K.onings geschieden.... Victor Hugo zal Z, M. steeds bewijzen geven van getrouwheid, opregtheid en gehechtheid, enz."

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2