KENNISGEVING. SCMUTTEMIJ. I FRMRRIJKi PARIJS, 14 Mei. De Commissie, belast met het onderzoek der gewijzigde kieswet, is het een parig eens geworden over hare noodzakelijkheid. Men meende dat het ver slag reeds AVoensdag aan de Wetgevende Vergadering zou worden aangeboden. Het aantal kiezers heloopt thans 9,628,449, hetwelk door de voorge stelde wet op 6,009,420 zou worden verminderd. In het departement der Seine is het aantal ingeschreven kiezers 350.509, hetwelk verminderd zou worden op 109,052. Het algemeen kiesregt is tegenwoordig hier te lande zoo nitmnntend georganiseerd, dat men onder anderen te St. Denis, ter gelegenheid der jongste verkiezingenal de correctionele gevangenen ter zake van bedelarijlosge laten heeft, om mede hunne stemmen te gaan uitbrengen. Deze stad en de lorten hebben thans een garnizoen van 135,000 man die in alles goed uitgerust zijn. Twee derde van het garnizoen der hoofdstad blijft voortdurend gecon signeerd. De chefs moeten steeds bij hunne corpsen zijn. De Aartsbisschop alhier heeft een plan ontworpen, om eene Maatschappij op te rigten tot aanmoediging der vrije Christelijke scholen, waarin ook lee- ken tot godsdienst-onderwijzers zouden worden opgeleid. De leden zouden gedurende 5 jaren 200 fr. moeten betalen; de Aartspriester, Voorzitter en de geestelijken der 12 stads arrondissementen, van regtswege leden zijn. De Brusselsche lndëpendance deelt een berigt uit Parijs mede, van den 14den dezer, 's avonds half elf, dat de Drukkerij van den Heer Boulc, waar de drie dagbladen la Voix du Peuple, la Republique en l'Estafetle gedrukt worden, verzegeld is, vooral om den geweldigen toeloop naar het bureau om er een petitie te teekenen, op welke geregtelijk beslag is gelegd. Er begint zich een ernstige beweging in de stad te openbaren, en men zeide dat er aan merkelijke voorraad krijgsbehoeften naar 't stadhuis waren gebragt. lieden morgen schenen de Raadslieden der Regering nog meer voor eene uitbarsting beducht te zijn; maar het gebeurde van dezen avond doet vreezen dat de onlusten nog eerder uitbarsten dan men voorzien heeft. In 1849 werden uit het depót te Parijs van het Britsche Bijbelgenoot schap 108,338 exemplaren van den bijbel verspreid in België en de Rijn provinciën 76,000, in Nederland 23,661. Het depót te Frankfort verzond 97,436 exemplarenen in Italië werden 12,000 geplaatst. SPANJE. MADRID, 8 Mei. De Koning heeft het planom bij gelegenheid der bevalling zijner Echtge noot, aan al de armen van de hoofdstad, wier aantal op omstreeks 13,000 geschat wordt, eencn maaltijd te geven. SARDINIË. TURYN, 10 Mei. Gisteren heeft de Senaat de nieuwe organisatie der Akademiën goedgekeurd. Er zal een afzonderlijk Professoraat worden ingesteld voor het onderwijs van hel Staats- en Volkenregt. De Regering moet op aanraden van Engeland, aan Oostenrijk gewei gerd hebben, om bij voorkomende gelegenheden troepen over Sardinisch grond- gebied te laten trekken. ITALIË, ROME, 30 April. De Paus heeft 10.000 fr. gegeven voor de gekwetsten en nagelaten betrek kingen van hen die bij het ongeluk op de brug te Angers, in Frankrijk zijn omgekomen. De Franschc troepen zullen tot 10,000 man verminderd worden, van welke 6000 hier in bezitting zullen blijven, en de andere 4000 over ver schillende plaatsen worden verdeeld. Dr. Townsend, Kanunnik der hoofdkerk van Durham in Engeland, heeft aan den Paus een verzoekschrift overhandigd, waarin hij hem aanraadt, om alle Christen-Regeringen uit te noodigen om afgevaardigden, geestelijken of leekennaar een concilie af te zenden, dat onder 's Pausen voorzitterschap, met bedaardheid, verdraagzaamheid en opregtheid alle geschilpunten zou be spreken, waarover de Christelijke gezindheden het oneens zijn, opdat de Kerk hare oorspronkelijke eenheid herneme, welke alleen aan het Christendom kracht kan verlcenen om de ongeloovigen te bestrijden. De Paus heelt ge noemden Dr. Townsend, reeds een schriftelijk antwoord gezonden en hem tot een tweede onderhoud nitgenoodigd. Den Mei heeft het te Bologna gesneeuwd, hetgeen bij menschcn geheugen nog nimmer gebeurd is. De beroemde Maria de Candiaeen der beste Italiaanschc tenors, die zich thans in Rusland bevindt, heeft door de koude van het klimaat, in eens zijne stem verloren, toen hij een stuk uit de Hugenoten zong; het was even a.sof er een instrument brak. BEIJEREN. MUNCHEN, 11 Mei. De Beijersche Tweede Kamer heeft na hevige beraadslagingen in hare zitting van eergisteren avond, met 73 tegen 62 stemmen, eene leening van 7 millioen voor het leger toegestaan. Men ziet in de eerste helft der volgende inaand eene verdaging der Kamer te gemoct. »»§TENROK. AVEENEN, 11 Mei. Het is opmerkelijk, dat het getal krankzinnigen hier sedert de omwente ling zoo sterk is toegenomen. Vóór dien tijd wisselde het getal dier onge- lukkigcn zich in het algemeen hospitaal af, van 150 tot 250, en thans be loopt het 980, van welke de meesten tusschen de 20 en 35 jaar oud zijn. T UI®. K NT E. SMYRNA, 17 April. Sedert 16 dagen hcerscht de schrik in onze stad geweldige aardbevingen brengen alles in angst en kommer; die kan, vlugt, of vreest ieder oogen- biik levendig begraven te worden; en in weerwil van het strenge jaargetijde legeren zich duizenden menschen onder den vrijen hemel in de tuinen, of zoeken eene wijkplaats aan boord der op de reede liggende schepen. Men moet getuigen zijn van zulke schriktooneelcnom een begrip te maken van deze schokken, welke vooraf worden gegaan van een' drukkenden zoelen wind, die de aarde in beweging schijnt te brengen, welke daarop met verschrikke lijk donderend gekraak in beweging komt. Deuren en vensters slaan tegen elkander, huisraad wordt in stukken geslagen, de muren splijten en de ge welven schudden. Deze schokken duren nu sedert 16 dagen onafgebroken voort, en herhalen zich vooral des nachts. Eene Grieksche kerk, het Arme- niesche kollegie, het Oosten rij ksche Consulaatgebouw en eenige Moskeen heb ben zware beschadiging geleden. Overal ziet men gespleten muren en daken. In al de kerken worden gebeden gehouden om de Voorzienigheid het ophouden van dezen ramp af te smeken. Deze aardbevingen ondervindt men gelijktij dig door den geheelen Archipel tot aan de grenzen van Caramaniën. In de Neudiaven is een gedeelte der Citadel ingestort; in Nympbiseene kleine stad, 4 uren van Smyrna, is een berg van een gespleten, massa's van rotsen zijn naar beneden gestort en hebben, in hunnen val, honderdjarige boomen en een gedeelte der stad medegesleept dc vloed is uit zijne bedding getre den en het water op eens brak geworden. Al de bergen welke den zeeboe zem omringen zijn vol scheuren en spleten. Ook te Constat!tinopcl zijn in den nacht van den 2üslc» onderscheiden schokken van aardbeving gevoeld. VEREEÏNIGBE STATEN. Een felle brand te Mexico heeft onlangs een schade aangerigt van ruim vijf millioen Ned. guldens. De Staten Durango en Yucatan in nieuw Mexico hebben nog gedurig veel te lijden van invallen der woeste Indianen, die alom moorden en plun deren en slechts met moeite door de bestaande krijgsmagt worden bedwongen. Volgens een Americaansch dagblad blijft de onvermoeide Pater Matthew de zaak der afschaffing van sterken drank ijverig voortzetten, en vinden zijne pogingen in Noord-America veel bijval. De stroom van gelukzoekers die uit de Vereenigde Staten van Noord- America naar de landengte van Panama scheep gaanom verder naar het goudland te vertrekken, blijft nog immer aanhouden. Onlangs kwam in de haven van Chagres aldaar een Stoomschip aan, dat niet minder dan 1300 rei zigers aan boord had. In Maart is deze haven-stad die grootendeels van hout gebouwd is, voor de helft afgebrand. Al de steden aan de goudrivier do Sacramento genieten veel welvaart. Te San-Francisco is een Fransche Schouwburg opgerigt. In Februarij was in Sacramento-City een diefstal gepleegd van stofgoud ter waarde van ruim een ton gouds. AHADElHIE-NIEirWg. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 1 lden Mei de Heer J. J. Buwalda, van I.eeuwardenin de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de Retroversione Uteri. STABS BMIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LF.YDEN, gezien hebbende de Wet van den 11 April 1827, brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1816 tot 1824 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1825, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1850; en het tiende of dat der geborenen in 1815 van het vorige jaar, zal koinen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgesloteneu te behoorenen

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2